GRY

Wniosek o urlop ojcowski – wzór do druku

Jesteś tatą? Nie zapomnij o wykorzystaniu urlopu ojcowskiego? Sprawdź, ile trwa, kiedy można go wziąć i jak podzielić. Wydrukuj gotowy wniosek o urlop.
Wniosek o urlop ojcowski
fot. Edipresse
Jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę i urodziło ci się dziecko, przysługuje ci prawo do urlopu ojcowskiego. Aby z niego skorzystać, musisz złożyć pisemny wniosek o urlop. Przygotowaliśmy gotowy wzór, który możesz wydrukować. Sprawdź, w jakim terminie musisz go złożyć i jak możesz wykorzystać ten urlop.

Urlop ojcowski – najważniejsze informacje

Urlop ojcowski w 2018 roku wynosi maksymalnie 14 dni. Możesz wykorzystać go jednorazowo w całości albo podzielić na dwie części. Każda z nich nie może trwać krócej niż tydzień. Co jeszcze warto wiedzieć?
  • Urlop ojcowski jest płatny (otrzymasz 100 proc. wynagrodzenia);
  • Możesz wykorzystać go do momentu skończenia przez dziecko 24 miesięcy;
  • Mężczyzna przebywający na urlopie ojcowskim jest chroniony przed zwolnieniem;
  • Tata dziecka może wziąć urlop ojcowski niezależnie od tego, czy mama dziecka jest na urlopie i czy jest z nią w związku małżeńskim;
  • Urlop ojcowski przysługuje ojcu niezależnie od tego, czy wykorzystał, czy też nie, przysługujący mu urlop tacierzyński (czyli część urlopu macierzyńskiego, której nie wykorzystała mama dziecka).
Redakcja poleca: Mężczyźni coraz chętniej korzystają z urlopu ojcowskiego - film
Aż 129 tys. świeżo upieczonych tatusiów postanowiło skorzystać w 2014 roku z urlopu ojcowskiego. Warto wiedzieć, że przysługuje on również mężczyznom wychowującym dzieci adoptowane. Sprawdź, jakie dokumenty trzeba złożyć, by otrzymać urlop ojcowski.

Kiedy złożyć wniosek o urlop ojcowski?

Wniosek należy złożyć najpóźniej 7 dni przed terminem, w którym chcesz skorzystać z urlopu. I co bardzo ważne – pracodawca nie ma prawa tego wniosku odrzucić. Odmowa udzielenia urlopu ojcowskiego jest równoznaczna z łamaniem praw pracowniczych. Do wniosku należy dołączyć dokumenty:
Kliknij we wniosek o urlop ojcowski, aby go wydrukować.
 
wniosek o urlop ojcowski, urlop tacierzyński, urlop ojcowski 2012

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

O tym się mówi

Przygotuj się do Świąt!