Badania moczu u dziecka

Badanie moczu u dziecka lekarz zleca, żeby sprawdzić ogólny stan zdrowia dziecka. Badanie moczu jest też wykonywane, gdy lekarz podejrzewa u dziecka infekcję układu moczowego, chorobę nerek.
W badaniu ogólnym moczu sprawdza się odczyn pH moczu, barwę moczu, ciężar właściwy, sprawdza się, czy nie ma w nim białka, cukru, krwi, barwników żółciowych, ciał ketonowych, bakterii ani zwiększonej liczby leukocytów (białych krwinek).
Gdy lekarz podejrzewa, że dziecko ma zakażenie układu moczowego spowodowane infekcją bakteryjną, zaleca wykonanie posiewu moczu (wraz z tzw. antybiogramem). Dzięki temu może dobrać taki antybiotyk, który szybko wyleczy dziecko.
W moczu dziecka mogą przypadkowo znaleźć się bakterie, które są na skórze, dlatego przed pobraniem moczu trzeba starannie umyć dziecku okolicę ujścia cewki moczowej (u dziewczynek okolice sromu od przodu w kierunku odbytu, a u chłopców żołądź po odsunięciu napletka). Potem najlepiej podać dziecku trochę wody do picia, a gdy zacznie oddawać mocz – „złapać” do pojemniczka środkowy strumień moczu. Pojemnik z moczem trzeba wstawić do lodówki i jak najszybciej zawieźć do laboratorium (w ciągu 2 godzin od pobrania).
Każdy wynik badania moczu dziecka trzeba pokazać lekarzowi. Jeśli wynik jest nieprawidłowy, konieczne jest leczenie.
Wybierz rodzaj badania:
Zobacz też:
Jak wykonywać badania krwi u dziecka? Ważne badania, które warto wykonać u dziecka
dr Wojciech Trzeciakowski
Konsultacja: dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra, neonatolog

Pracuje w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim.


INFORMACJE:

"Normy" wyników badań krwi i moczu u dzieci różnią się od norm dla dorosłych. Mogą się też różnić w zależności od laboratorium wykonującego badanie oraz od sposobu pomiaru. Każde laboratorium podaje "normy", w jakich powinien mieścić się wynik.
Każdy wynik badania krwi i moczu trzeba skonsultować z lekarzem.
Dziękujemy sieci Laboratoriów Medycznych Synevo za udostępnienie norm wyników badań dla dzieci.

Popularne tematy