Badania krwi i moczu u dziecka:
Normy wyników badań

Najważniejszym badaniem dziecka jest dokładne badanie lekarskie, poparte obserwacją i rozmową z rodzicami. Dodatkowo jednak lekarz może zalecić wykonanie dziecku dodatkowych badań – najczęściej jest to badanie krwi oraz badanie moczu.
Normy wyników badań krwi i moczu u dziecka różnią się od norm dla dorosłych. Nie ma również jednolitych norm wyników badań krwi dla wszystkich dzieci – różnią się one w zależności od wieku dziecka (u niemowląt normy wyników badań mogą nawet zmieniać się z miesiąca na miesiąc). Dlatego interpretację wyników badań krwi u dziecka trzeba zostawić lekarzowi.
Warto również pamiętać, że normy wyników badań mogą się różnić w zależności od laboratorium, w którym wykonywane były badania. Normy wyników badań dla dzieci, podawanych w serwisie mamotoja.pl, zostały przygotowane przez specjalistów sieci Laboratoriów Synevo. Każde laboratorium, podając wyniki, podaje jednocześnie normy.
Z każdym wynikiem badania krwi i moczu dziecka trzeba udać się do lekarza i jemu pozostawić interpretację wyników.
Wybierz rodzaj badania:
Zobacz też:
Jak wykonywać badania krwi u dziecka? Ważne badania, które warto wykonać u dziecka
dr Wojciech Trzeciakowski
Konsultacja: dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra, neonatolog

Pracuje w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim.


INFORMACJE:

"Normy" wyników badań krwi i moczu u dzieci różnią się od norm dla dorosłych. Mogą się też różnić w zależności od laboratorium wykonującego badanie oraz od sposobu pomiaru. Każde laboratorium podaje "normy", w jakich powinien mieścić się wynik.
Każdy wynik badania krwi i moczu trzeba skonsultować z lekarzem.
Dziękujemy sieci Laboratoriów Medycznych Synevo za udostępnienie norm wyników badań dla dzieci.

Redakcja poleca: Jak często są wizyty kontrolne u ginekologa w ciąży? [WIDEO]
Częste wizyty kontrolne u ginekologa w ciąży to coś, z czym musi się liczyć każda przyszła mama. Dr n. med. Tadeusz Oleszczuk wyjaśnia, że jeśli ciąża przebiega prawidłowo, wystarczy, żeby pacjentka pojawiała się w gabinecie co cztery tygodnie. W przypadku ciąży zagrożonej lub mnogiej wizyty kontrolne muszą być częstsze.

Popularne tematy