GRY

Badania krwi i moczu u dziecka:
Normy wyników badań

Najważniejszym badaniem dziecka jest dokładne badanie lekarskie, poparte obserwacją i rozmową z rodzicami. Dodatkowo jednak lekarz może zalecić wykonanie dziecku dodatkowych badań – najczęściej jest to badanie krwi oraz badanie moczu.
Normy wyników badań krwi i moczu u dziecka różnią się od norm dla dorosłych. Nie ma również jednolitych norm wyników badań krwi dla wszystkich dzieci – różnią się one w zależności od wieku dziecka (u niemowląt normy wyników badań mogą nawet zmieniać się z miesiąca na miesiąc). Dlatego interpretację wyników badań krwi u dziecka trzeba zostawić lekarzowi.
Warto również pamiętać, że normy wyników badań mogą się różnić w zależności od laboratorium, w którym wykonywane były badania. Normy wyników badań dla dzieci, podawanych w serwisie mamotoja.pl, zostały przygotowane przez specjalistów sieci Laboratoriów Synevo. Każde laboratorium, podając wyniki, podaje jednocześnie normy.
Z każdym wynikiem badania krwi i moczu dziecka trzeba udać się do lekarza i jemu pozostawić interpretację wyników.
Wybierz rodzaj badania:
Zobacz też:
Jak wykonywać badania krwi u dziecka? Ważne badania, które warto wykonać u dziecka
dr Wojciech Trzeciakowski
Konsultacja: dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra, neonatolog

Pracuje w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim.


INFORMACJE:

"Normy" wyników badań krwi i moczu u dzieci różnią się od norm dla dorosłych. Mogą się też różnić w zależności od laboratorium wykonującego badanie oraz od sposobu pomiaru. Każde laboratorium podaje "normy", w jakich powinien mieścić się wynik.
Każdy wynik badania krwi i moczu trzeba skonsultować z lekarzem.
Dziękujemy sieci Laboratoriów Medycznych Synevo za udostępnienie norm wyników badań dla dzieci.

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Newsletter rozwoju dziecka

Sprawdź, jak rozwija się dziecko miesiąc po miesiącu. Poznaj rady pediatrów dotyczące opieki, pielęgnacji i zdrowia dziecka, oglądaj ciekawe filmy.

miesiąca życia dziecka
X

Newsletter rozwoju dziecka - miesiąc po miesiącu

Choroby małych dzieci - warto wiedzieć!