Adwent
fot. AdobeStock

Adwent: czym jest, kiedy się zaczyna i kończy?

Adwent to szczególny okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia, który obejmuje cztery niedziele przypadające przed 25 grudnia. Adwent dla osób wierzących stanowi czas duchowych przygotowań. Osoby niewierzące również chętnie korzystają z niektórych symboli i zwyczajów adwentowych, np. stawiają na stole wieniec i pieką pierniczki.
Milena Oszczepalińska
Adwent
fot. AdobeStock
Adwent to dla chrześcijan wyjątkowy czas przygotowań do świąt wspominających narodzenie Pana Jezusa. Okres czterech tygodni do Wigilii nie jest jednak czasem postu, a radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Z adwentem związane są też pewne zwyczaje i symbole. Niektórzy przygotowują też sobie liczne postanowienia, które mają zamiar wypełniać przez cały grudzień, aż do świąt.

Spis treści:

Co oznacza słowo adwent?

Słowo „adwent” oznacza „przyjście” (od łac. adventus). Chrześcijanie w adwencie oczekują nie tylko na święta upamiętniające narodziny Jezusa, lecz także na powtórne Jego przyjście, które ma nastąpić zgodnie z biblijną zapowiedzią. Kolorem adwentu jest fiolet. W kościele katolickim kapłan podczas mszy ma fioletowy ornat, a w kościołach ewangelickich materiałem w tym kolorze przykrywa się ołtarz. Wyjątek pojawia się w trzecią niedzielę adwentu – wówczas ksiądz zakłada ornat w kolorze różowym.
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.

Ile trwa adwent?

Adwent zaczyna się w niedzielę poprzedzającą trzy kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem, a kończy w Wigilię o zmierzchu. Niektórzy uważają, że adwent trwa od 1 do 24 grudnia, ale nie zawsze musi tak być. Musi to być po prostu okres mieszczący cztery niedziele przed 25 grudnia. W 2020 roku pierwsza niedziela adwentu wypada 29 listopada.

Postanowienia adwentowe

Adwent jako czas oczekiwania i refleksji jest dla wielu dobrym momentem do zmiany niechlubnych przyzwyczajeń i trenowania silnej woli. Postanowienia adwentowe bardzo mogą w tym pomóc. Do najpopularniejszych z nich należą: ograniczanie korzystania z telefonu i internetu, zrezygnowanie z drobnych przyjemności, np. słodyczy, unikanie używek, dbanie o lepsze wykorzystywanie czasu, o bliższe relacje z rodziną.  

Symbole adwentowe

Adwent z racji tego, że jest symbolicznym oczekiwaniem na powtórne przyjście Chrystusa, obfituje w symbole. Najpopularniejszym z nich jest wieniec, który stoi na stole w wielu domach. Innym symbolem adwentowym jest lampion, który zabiera się ze sobą na msze zwane roratami. Ale najbardziej uwielbianym przez dzieci symbolem jest kalendarz adwentowy, który kryje w sobie różne smakołyki i drobne upominki (choć od kilku lat coraz bardziej popularne stają się też kalendarze z zadaniami).

Zwyczaje adwentowe

Głównym zwyczajem adwentowym praktykowanym w kościele katolickim są roraty. To specjalne msze odbywające się bardzo wcześnie rano od poniedziałku do soboty. Ponieważ odprawiane są o świcie, zwykle chodzi się na nie z lampionem adwentowym albo świecą zwaną roratką. Wśród świeckich zwyczajów adwentowych króluje pieczenie pierniczków, które warto robić już na początku grudnia, by na święta były idealnie miękkie i smaczne.

Zobacz także: 9 sposobów, by umilić dziecku oczekiwanie na święta

Czy podczas adwentu można się bawić?

Adwent jest czasem oczekiwania na święta Bożego Narodzenia, ale nie jest to czas postu. Nie ma więc oficjalnego zakazu uczestniczenia np. w imprezach tanecznych. Pójście na taką zabawę nie jest grzechem zgodnie z nauczaniem kościoła katolickiego. Ważne jednak, by pamiętać o tym, że ma to być przede wszystkim czas refleksji i zastanowienia się nad tym, co jest naprawdę ważne. Mamy się jednak radować, ponieważ wyczekiwane święta Bożego Narodzenia są przecież bardzo radosne.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy