Skakanie na trampolinie może być niebezpieczne
AdobeStock
Aktualności

Trampoliny NIE dla kilkulatków! Ryzyko urazów jest bardzo duże

Złamania, zwichnięcia, pęknięcia kości... liczba wypadków na trampolinach stale rośnie. Specjaliści uważają, że wina w znacznej mierze leży po stronie rodziców. Dlaczego?

Jeszcze do niedawna trampoliny można było spotkać tylko w parkach rozrywki czy klubach fitness. Dziś niemalże każdy, kto ma ogród i dzieci, ma taki sprzęt. Specjaliści zauważają, że powszechna dostępność trampolin ma ogromny wpływ na wzrost liczby dziecięcych wypadków. W sezonie letnim szpitalne izby przyjęć notują kilkanaście przypadków urazów dziennie spowodowanych wypadkami właśnie podczas zabawy na trampolinie. Według danych Niemieckiego Towarzystwa Ortopedii i Traumatologii w ciągu ostatnich 15 lat liczba wypadków na trampolinach wzrosła ponad trzykrotnie. O ile miejsca publiczne muszą spełniać odpowiednie normy, o tyle trampoliny ogrodowe kontrolujemy już tylko my – rodzice. Czy robimy to prawidłowo?

Odpowiedzialność po stronie rodzica

Niestety w większości przypadków winę za wypadki ponoszą rodzice. Dlaczego? Często o wyborze sprzętu decyduje cena. Rodzice nie zastanawiają się nad jakością, a także nie mają wiedzy na temat mechaniki takich urządzeń. Dodatkowo nie są świadomi, na co zwracać uwagę podczas rozstawiania, użytkowania czy konserwacji trampolin. Większość rodziców zezwala na grupowe skanie, skakanie z jedzeniem czy skakanie kilkorga dzieci jednocześnie, nawet jeśli są w różnym wieku i mają różną masę ciała. 

Siła twoich skoków przenosi się na dziecko

Ryzyko urazu w przypadku najmłodszych dzieci jest nawet kilkanaście razy większe niż u starszaków czy dorosłych. Z tego względu nigdy nie powinno się pozwalać na to, by np. 6-latek skakał na trampolinie w tym samym czasie co 10-latek. Wspólna zabawa z rodzicem również jest niebezpieczna. Dorosły skacze z dużo większą siłą niż kilkulatek i ta siła odbijana od trampoliny przenoszona jest na dziecko, co może skutkować u niego naprawdę poważnymi uszkodzeniami. 

Pete Pidcoe, inżynier biomechaniki i profesor uniwersytecki, powiedział dla CBS News, że „zabawa na trampolinie to system, w którym skoki każdego wpływają na wszystkich”. Naukowiec przeprowadził badania, jak to wpływa na bezpieczeństwo użytkowników. Wyniki okazały się zatrważające. „Siła skoków mężczyzny ważącego 90 kg jest dwa razy większa niż jego masa. To znaczy, że jeśli skacze na trampolinie wraz ze swoim dzieckiem, z każdym skokiem przenosi na malca siłę 180 kg. To jak uderzanie młotkiem!”. Taka wspólna zabawa bardzo szybko może zakończyć się urazem dziecka.
Zobacz też: Jeden skok na trampolinie i wiele miesięcy cierpień 5-latka

Trampoliny to letnia zmora na izbach przyjęć

Lekarz chirurgii urazowej z Utah, dr Craig Cook, przyznaje, że „każdego roku leczy znaczną liczbę pacjentów z poważnymi obrażeniami spowodowanymi zabawą w parku trampolin: złamanymi nogami, złamaniami kręgosłupa i urazami głowy. (…) Urazy te można porównać do urazów powstałych w wypadkach samochodowych na skutek jazdy z prędkością 90 mil na godzinę lub wypadków, w których poszkodowany zostaje zrzucony z motocykla i leci 100 stóp” – wyjaśnia dr Cook.
Zobacz też: Co robić, gdy podejrzewasz u dziecka złamanie?

Najczęściej spotykane urazy to:

 • urazy głowy z towarzyszącym wstrząśnieniem mózgu i ranami tłuczonymi,
 • urazy kończyn górnych,
 • złamania przedramienia z przemieszczeniem odłamów kostnych,
 • złamania kości szyjnych,
 • poważne urazy kręgosłupa z trwałymi uszczerbkami neurologicznymi.

Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa dzieci mogą bawić na trampolinach. Kupując trampolinę, zwróć uwagę na:

 • grubość i wykonanie ramy zewnętrznej;
 • liczbę i grubość nóg;
 • materiał, z jakiego jest mata;
 • sprężyny i osłony na ramę (najlepiej z grubszego tworzywa PCV);
 • obecność wysokiej siatki ochronnej.


Dodatkowo możesz dokupić:

 • drabinkę umożliwiająca wchodzenie lub schodzenie z trampoliny;
 • osłonę spodu trampoliny.
Pamiętaj, że trampolina nie może być zbyt wysoka. Powinna mieć w zestawie siatkę i być przymocowana do płaskiego, równego podłoża.

Na co zwracać uwagę w trakcie zabawy?

Pediatrzy i chirurdzy zalecają, aby dzieci poniżej szóstego roku życia nie bawiły się na trampolinach. Kości takich maluszków są zbyt delikatne i mogą nie wytrzymać powtarzającego się nacisku podczas rytmicznego skakania. Zasady, jakie powinny obowiązywać podczas skoków, to:

 • zabawa tylko pod opieką dorosłego;
 • zakaz skoków na siatkę lub w pobliżu krawędzi;
 • zakaz skazania z jedzeniem;
 • zabawa wyłącznie w pojedynkę.


Źródło: onet.pl, babyology.com.au

Zobacz także
Źle zapięty fotelik samochodowy to poważne zagrożenie dla dziecka

Dziecko wypadło z fotelikiem z jadącego auta. Matka nawet nie zauważyła!

Wypadek w lunaparku - dziecko wypadło z karuzeli

Uwaga na lunaparki! 9-latek wypadł z karuzeli i zmarł

Koń na biegunach

Konik na biegunach to marzenie każdego dziecka. Spełnij je!

poparzenie na zjeżdżalni

Matka ostrzega: Zabawa na placu zabaw skończyła się oparzeniami II stopnia [FOTO]

 

Superniania: Zabawa ma pobudzać kreatywność dziecka – obejrzyj film

Chłopiec złamał szyję podczas skoku na trampolinie
Facebook
Aktualności
Jeden skok na trampolinie i wiele miesięcy cierpień 5-latka. Lekarze ostrzegają!
Złamany kark i 2 miesiące chodzenia ze stabilizatorem głowy. Zdrowie chłopca pomogła odzyskać cudowna i prosta terapia. Każdego z nas stać na nią!

Było lipcowe popołudnie i rodzinny grill na tarasie domy w angielskim miasteczku Clevedon, w hrabstwie Somerset. 5-letni Riley Hoy uwielbiał skoki na trampolinie rozstawionej w ogrodzie. Potrafił już wykonać niezłe sztuczki. Salto do tyłu i złamany kark Niestety tym razem było inaczej. Podczas salta do tyłu nieszczęśliwie upadł na szyję. Bolało bardzo, rodzice zadzwonili na numer alarmowy. Ale głos po drugiej stronie słuchawki ich uspokoił. To może być uszkodzenie mięśni, proszę podać lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Następnego dnia Riley obudził się, krzycząc z bólu. Rodzice pojechali z synkiem do miejscowego szpitala i tam usłyszeli, że to uraz kręgosłupa szyjnego. Ale szyja coraz bardziej bolała. Dopiero po 5 tygodniach postawiono właściwą diagnozę w szpitalu Bristol Children's Hospital. Badanie tomografem komputerowym wykazało, że chłopiec złamał kluczową kość w szyi na pół . To oznaczało założenie na głowę i szyję specjalnego stabilizatora na okres 8 tygodni. Taki sprzęt wyposażony jest w specjalne śruby zakończone szpilkami przechodzącymi przez skórę głowy. To bardzo trudny proces leczenia nawet dla dorosłego, a co dopiero dla 5-letniego chłopca! "Trzymał głowę w jednej pozycji" - wspomina mama dziecka Było to bardzo trudne doświadczenie, bo Riley to ruchliwe dziecko i takie ograniczenie było dla niego ciężkie do zniesienia.  Sąsiadka rodziców, Rachel Dark,  wpadła na świetny pomysł – zrobiła dla chłopca misia z podobną obręczą na głowie. Jamie Bear najlepszy pocieszyciel Odtąd misiek, nazwany "Jamie Bear", był przy Rileyu podczas pobytu w szpitalu i na wszystkich badaniach. Stał się wiernym towarzyszem i powiernikiem. Kiedy Riley miał dociskane szpilki w stabilizatorze, miś miał robione to samo. "To było dla niego naprawdę pomocne, kiedy lekarze sprawdzali jego szpilki, on...

poparzenie wodą
screen/You Tube/ A News
Aktualności
UWAGA na upały: zabawa w ogrodzie skończyła się tragedią
Jest bardzo gorąco, ale bądźmy ostrożne bawiąc się z dzieckiem w wodzie. Zobacz, jak chwila nieuwagi skończyła się cierpieniem tego maluszka.

Był upalny dzień, taki jak dzisiaj. Chłopiec wraz z mamą bawił się w ogrodzie . Kobieta postanowiła pochlapać synka wodą, aby choć trochę ochłodzić go. Przekręciła zawór w głowicy doprowadzające wodę do węża ogrodowego i wtedy doszło do tragedii. Usłyszała krzyk dziecka.  Oparzenie 30 proc. ciałka Patrząc na zdjęcia, ciężko uwierzyć, że tak rozległe oparzenia mogły powstać wskutek niewinnej zabawy. Ale tak właśnie może być, jeżeli wąż ogrodowy pozostawimy na pełnym słońcu w upalne dni. Temeratura znajdującej się w nim wody może sięgnąć nawet do 60 stopni Celsjusza.   Do tego tragicznego w skutkach wydarzenia doszło w amerykańskim Las Vegas. 9-miesięczny Nicholas był z mamą Dominique w ogrodzie. Kobieta chciała napełnić wodą wanienkę dla dziecka , aby maluszek mógł się w niej pobawić. Synek siedział na trawie, tuż obok mamy. Gdy Dominique odkręciła kran, woda ulatująca z głowicy przymocowanej do węża ogrodowego pochlapała chłopczyka.  Zobacz też:  Wielkie poszukiwania dziecka z okładki! Dziecko natychmiast zaczęło krzyczeć. "Myślałam, że płacze ze złości, bo nie lubi, kiedy pryska się go wodą " - tłumaczyła już po wszystkim jego mama. Dopiero po pewnym czasie uświadomiła sobie, co się stało i natychmiast pojechała z dzieckiem do szpitala.  Zawsze sprawdź temperaturę wody Niestety obrażenia były duże - chłopiec ma oparzenia drugiego stopnia, które objęły aż 30 proc. jego ciałka. Mama nie zdawała sobie sprawy, że temperatura wody - na skutek działania promieni słonecznych - osiągnęła kilkadziesiąt stopni  Celsjusza. Wystarczyły tylko resztki wody znajdujące się w wężu ogrodowym, aby doszło do tragedii! Mama chłopczyka bardzo przeżyła, to co się stało. Ostrzega teraz rodziców, aby zawsze ostrożnie sprawdzali najpierw na swojej dłoni temperaturę wody w wężu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz