Położenie miednicowe
Adobe Stock
Aktualności

Dziecko urodziło się w nietypowej pozycji: co to jest położenie miednicowe?

Ten maluszek przyszedł na świat z wysoko uniesionymi nóżkami. Nic dziwnego, że tuż przed narodzeniem ssał... palec swojej stopy zamiast kciuka. Mama była równie zaskoczona i rozbawiona pozycją córki, co położne i lekarze.

Ta dziewczynka urodziła się z nogami wokół głowy i... pozostawała w tej pozycji jeszcze przez tydzień po porodzie. Jej mama, Katie Edwards, była tak rozbawiona dziwaczną pozą Kaiyi, że umieściła krótkie wideo z noworodkiem na TikToku. Film ma już prawie 30 milionów wyświetleń.

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Dziecko urodziło się w pozycji pośladkowej

W połowie ciąży Katie miała USG, które pokazało, że jej dziecko jest ułożone pośladkowo. Oznacza to, że pupa dziecka jest zwrócona w stronę kanału rodnego, a jego nóżki są skierowane do góry, ze stopami przy głowie. Lekarze powiedzieli Katie, że po 37 tygodniu ciąży ponownie sprawdzą, czy dziecko się odwróciło. Niestety, pozycja maluszka się nie zmieniła.

„Kaiya ssała palce u stóp podczas USG” – powiedziała Katie portalowi BuzzFeed. I przyznała, że po porodzie przez cesarskie cięcie wszyscy byli bardzo rozbawieni: „Pielęgniarki śmiały się, gdy ją myły, ponieważ cały czas leżała w tej pozycji”.

„Wiele osób na TikToku pytało, czy mojej córce tak już zostało. Rzeczywiście, trzymała wysoko nogi przez około tydzień. Potem wszystko się unormowało”.

Lekarze nie do końca wiedzą, dlaczego dziecko ustawia się w pozycji pośladkowej. Czasem może to wynikać z kształtu macicy – na przykład w przypadku mięśniaków, które uniemożliwiają dziecku obrócenie się głową w dół, albo małej ilości płynu owodniowego. Bliźnięta także mogą się ustawić pośladkowo do porodu. Ułożenie miednicowe po urodzeniu występuje w ok. 3 proc. donoszonych ciąż. Większość z tych dzieci nie cierpi na dysplazję stawów biodrowych.

Zobacz też:

Położenie miednicowe a poród
AdobeStock
Przebieg ciąży
Położenie miednicowe: przyczyny, rodzaje, przebieg porodu
Położenie miednicowe dziecka w brzuchu mamy pojawia się jedynie w kilku procentach porodów. Dziecko może być ułożone z przodującymi pośladkami, stópkami lub kolanami. Dlaczego tak się dzieje?

W trakcie ciąży płód zmienia swoje ułożenie wielokrotnie. W pierwszych tygodniach, gdy ma bardzo dużo miejsca, może pływać w wodach płodowych we wszystkie strony. Z czasem dziecko staje się coraz większe, a miejsca w brzuchu jest coraz mniej, ubywa również wód płodowych. Dlatego jego ruchy są bardziej ograniczone. Pod koniec ciąży pozostaje jedynie rozpychanie się i kopanie mamy od wewnątrz. Przed porodem dziecko najczęściej umiejscowione jest w pozycji główkowej, tzn. z główką do dołu. To klasyczne i najbezpieczniejsze ułożenie dziecka w macicy , dzięki któremu poród może bez obaw (jeśli nie pojawią się inne komplikacje) odbyć się drogami natury. Nie zawsze jednak malec wybiera pozycję główkową. Bywa, że ma tzw. położenie miednicowe. Co dokładnie oznacza ten termin i jaki może mieć wpływ na przebieg porodu? Podpowiadamy! Położenie miednicowe, czyli jakie? W położeniu główkowym dziecko znajduje się w brzuchu mamy do góry nogami (i całkiem mu z tym wygodnie). Głowę ma blisko kanału rodnego, a nóżki przy klatce piersiowej. Położenie miednicowe jest odwrotne. Dziecko układa się w ten sposób, że główkę ma w okolicach mostka mamy, a nóżki i pupę przy kanale rodnym . W ten sposób rodzi się ok. 3-5 proc. dzieci. Rodzaje położenia miednicowego Dziecko w ułożeniu miednicowym może znajdować się w kilku różnych pozycjach. W medycynie mówi się o położeniu: miednicowym zupełnym : dziecko ma mocno przykurczone nóżki, kolana wysoko, a tuż przy kanale rodnym są stópki i pupa; miednicowym niezupełnym pośladkowym : dziecko jest zgięte w pół. Ma wyprostowane nóżki, stopy przy główce, a częścią przodującą są same pośladki; stópkowym zupełnym : gdy najbliżej szyjki macicy znajdują się obie stopy dziecka, pupa jest nieco powyżej; stópkowym niezupełnym : gdy przoduje jedna stopa i to ona jest najbliżej kanału rodnego,...

Poród pośladkowy siłami natury
Karyn Loftesness Photography
Poród
Urodziła siłami natury, mimo ułożenia pośladkowego dziecka. Zobacz zdjęcia!
Te niesamowite zdjęcia pokazują, jak dokładnie wygląda poród naturalny przy ułożeniu pośladkowym malucha. Dla wielu, te zbliżenia mogą być nieprzyzwoite, jednak pokazują, że przy wykwalifikowanej położnej nawet tak trudny poród jest możliwy.
noworodek
Fermont Fotogfarie
Noworodek
Oszałamiające zdjęcia pokazujące ułożenie dziecka w łonie matki
Położna układa dziecko zaraz po narodzinach w pozycji z łona matki, fotograf utrwala chwilę na zdjęciach. Zdjęcie, które widzisz, podbiło internet. Jest ich więcej - zobacz je!

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, jak dziecko ułożone jest w twoim brzuchu. Oczywiście są ilustracje to obrazujące, możesz też podejrzeć maleństwo na USG w ciąży, ale te obrazy nie dają możliwości zobaczenia dokładnie, w całości tego, jak ułożone jest twoje dziecko. Fotografowanie noworodka Czy wiesz, że istnieje fotograf Marry Fermont (z Holandii), która nie tylko wykonuje zdjęcia dzieci zaraz po urodzeniu , ale przy pomocy położnej udaje jej cię uchwycić na fotografii pozycję, w jakiej dziecko było w łonie matki . Jedna z jej fotografii już podbiła internet, a jest ich więcej! Marry wykonuje tego typu zdjęcia na życzenia rodziców. Istnieje również możliwość, sfotografowania noworodka trzymanego przez ojca (po instrukcji położnej, jak trzymać dziecko, by odzwierciedlić jego ułożenie w macicy). Choć sposób trzymania dzieci wygląda na niebezpieczny, fotograf zapewnia, że noworodki są rozluźnione, czują się komfortowo i bezpiecznie. W końcu spędziły w tej pozycji sporo czasu. Jaki jest cel fotografowania noworodków w ten sposób? Autorka zdjęć wyjaśnia: "Większość rodziców nie może uwierzyć, patrząc na noworodka, że mieścił się on w brzuchu mamy. Trudno sobie wyobrazić, jak twoje dziecko było "zwinięte" w twoim łonie, teraz gdy już trzymasz je w ramionach. Ze względu na ciekawość rodziców, położne zaczęły pokazywać rodzicom pozycje, w jakich ułożone były ich dzieci. Oczywiście nie odbywa się to przy każdym porodzie. Dużo zależy od położnej. Jeśli tylko uczestniczę przy porodzie, pytam, czy rodzicie nie chcieliby mieć takich fotografii, bo to nie tylko ładne zdjęcia, ale również piękna pamiątka dla rodziców ". Zobacz też: TOP 10 dziecięcych zdjęć z ciążowego USG     (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return;...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj