na bostonkę zachoruje każde dziecko
tutye /Adobe Stock
Aktualności

Choroba, na którą zachoruje niemal każde dziecko. „To tylko kwestia czasu” – mówi lekarka

Właśnie rozpoczyna się sezon na chorobę, która atakuje głównie dzieci chodzące do żłobków i przedszkoli. Jej objawy mogą jednak pojawić się też u młodszych i starszych dzieci. Dorośli często przechodzą ja bezobjawowo.

Choroba dłoni, stóp i ust, inaczej zwana bostonką lub chorobą bostońską, bo o niej mowa, każdego roku wywołuje liczne zachorowania wśród polskich dzieci. Winny jest wirus z grupy Coxsackie, który szczególnie aktywny staje się latem, ale wzrost zakażeń notuje się już późną zimą lub wczesną wiosną. Są już pierwsze doniesienia o rosnącej liczbie zakażeń.

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Liczba zakażeń już rośnie

W tym roku na Podhalu sezon na bostonkę u dzieci już się rozpoczął. Jednak jak podkreśla lekarka, dr n. med. Monika Wanke-Rytt, dyrektorka ds. lecznictwa dziecięcego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, bostonka nie jest chorobą regionalną, ale sezonową właśnie. Choć na lato przypada szczyt liczby zakażeń i zachorowań, to przypadki bostonki występują przez cały rok.

Zakażenia niemal nie sposób uniknąć

Choroba jest wysoce zakaźna i przenoszona jest drogą kropelkową, ale należy także do grupy chorób zwanych „chorobami brudnych rąk”, gdyż może być przenoszona z rąk do ust poprzez kontakt z wydzielinami osoby zakażonej lub z przedmiotami, na których znajdują się wydzieliny zakażonego. Można jedynie zmniejszyć ryzyko zakażenia dziecka, myjąc mu często ręce i unikając kontaktu z dziećmi wykazującymi początki infekcji, ale uniknąć jej się nie da. „Prędzej czy później zachoruje na nią prawie każde dziecko” twierdzi dr Wanke-Rytt.

Na co zwracać uwagę

Jak rozpoznać bostonkę? Dziecko chore na bostonkę źle się czuje, ma gorączkę, a na jego dłoniach, stopach, w jamie ustnej i w jej okolicy pojawia się wysypka. Potrafi być tak dokuczliwa, że dziecko nie chce jeść ani pić i właśnie najczęściej wtedy pojawiają się problemy, gdyż dziecko zaczyna się odwadniać i może potrzebować kroplówki.

Bądźcie więc czujni, gdyż bostonka może zawitać i do waszego domu.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Piszemy też o:

szczepienie dziecka
Adobe Stock
O szczepieniach
Wirus, bakteria czy grzyb? Co wywołuje poszczególne choroby [QUIZ]

Pamiętaj!
O podaniu szczepionki każdorazowo decyduje lekarz na podstawie wcześniej przeprowadzonej kwalifikacji.

Pamiętaj! O podaniu szczepionki każdorazowo decyduje lekarz na podstawie wcześniej przeprowadzonej kwalifikacji.

powikłania po covid u dzieci
ricka_kinamoto/Adobe Stock
Aktualności
Powikłania po COVID u dzieci – PIMS, udar mózgu, long COVID i inne choroby
Powikłania po COVID mogą pojawić się nie tylko u dzieci, które ciężko przechodziły chorobę. Poważne następstwa tej infekcji mogą wystąpić także u dzieci, które przechodziły COVID bezobjawowo, czyli były zakażone, a nie miały symptomów choroby.

Wśród powikłań po COVID u dzieci są bardzo poważne choroby, które mogą zostawić trwały ślad na zdrowiu i sprawności dziecka, a nawet zagrażać jego życiu. Najlżejszym w tym zestawie wydaje się być tzw. long COVID (długi COVID). Jednak na liście możliwych powikłań znajdują się też udary i wieloukładowy zespół zapalny, które mogą ze sobą nieść śmiertelne niebezpieczeństwo. Niestety to nie koniec listy – lekarze obawiają się, że odległych w czasie powikłań po COVID u dzieci może być więcej. Spis treści: Powikłanie po COVID u dzieci – udar Powikłanie po COVID u dzieci – PIMS Powikłanie po COVID u dzieci – long COVID Odległe powikłania po COVID u dzieci Powikłanie po COVID u dzieci – udar Udar mózgu to niedokrwienie jego części, które może być spowodowane zakrzepem lub wylewem krwi do mózgu. W Polsce zanotowano kilka przypadków udarów mózgu u dzieci , które bezobjawowo przechodziły COVID. W ich przypadku udary spowodowane były zakrzepami. Zwykle udar mózgu to choroba osób dorosłych i starszych. Pandemia dowiodła jednak, że dzieci również mogą być na niego narażone, jeśli wcześniej były zakażone koronawirusem. Wszystko przez to, że nawet bezobjawowe zakażenie – bez kaszlu, kataru i gorączki czy utraty węchu – może powodować zmiany w naczyniach krwionośnych mózgu i sprzyjać powstawaniu zakrzepów. Na co uważać, czyli objawy udaru u dzieci: ból głowy wymioty drgawki zaburzenia świadomości niedowład połowiczy ciała zaburzenia mowy. W przypadku zaobserwowania objawów udaru dziecka, należy niezwłocznie wezwać pogotowie. Gdy dojdzie do udaru kluczowe dla ratowania zdrowia i życia jest szybkie podjęcie leczenia w szpitalu. Powikłanie po COVID u dzieci – PIMS PIMS jest powikłaniem po COVID u dzieci, które najczęściej pojawia się ok. 4...

covid u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
COVID u dzieci 2022 – objawy, ile trwa, przebieg zakażenia, leczenie
Objawy COVID u dzieci mogą być inne niż u dorosłych. Najbardziej charakterystyczne oznaki koronawirusa: gorączka i osłabienie mogą nie wystąpić u dzieci. W związku z wariantem Delta i Omikron pojawiają się za to nowe symptomy, których nie notowano wcześniej. Wyjaśniamy, jak przebiega zakażenie koronawirusem u dzieci.

Na początku COVID u dzieci miał najczęściej postać bezobjawową. Z tego powodu trudno było stwierdzić, jak często dochodzi do zakażeń u kilkulatków i młodzieży. Dzieci rzadko też były hospitalizowane z powodu koronawirusa. Obecnie sytuacja wygląda inaczej. Teraz wiadomo, że dzieci znacznie częściej chorują na COVID. Większość przypadków zachorowań wywołuje dominujący w Europie  wariant Omikron BA.4 oraz BA.5 (dane z czerwca 2022), który może wywołać nowe objawy choroby. Odnotowywane są także przypadki niebezpiecznego zespołu zapalnego PIMS po przebyciu zakażenia koronawirusem. Nowa mutacja koronawirusa, Omikron, szybko się rozprzestrzenia. Jak pokazują dane z Polski i innych krajów, wariant ten jest szczególnie zaraźliwy wśród dzieci. ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control) w lipcu 2022 zaczęła też bacznie obserwować wariant BA.2.75. Jednocześnie „zdegradowała” wariant Delta (BA.1.617.2) – liczba zakażeń nim spada, choć nadal ta mutacja wirusa jest obecna w Europie. Wiadomo też, że Omikron z większym nasileniem niż poprzednie warianty wirusa  atakuje dzieci poniżej 5. roku życia . Większość z nich łagodnie przechodzi zakażenie, wykazując objawy podobne do przeziębienia. Część jednak choruje ciężej i wymaga podawania tlenu w warunkach szpitalnych. Mutacja Omikron uznawana jest obecnie za bardziej zaraźliwą niż poprzednie warianty wirusa. Na szczęście jest też mniej śmiertelna. Spis treści: Objawy COVID, w tym Omikronu u dzieci Kiedy pojawiają się objawy COVID-19 u dzieci? Przebieg COVID u dzieci Ile trwa COVID u dzieci? Jak często dzieci chorują na COVID? Powikłania po COVID u dzieci Szczepienie dzieci na COVID Test na COVID u dzieci Jak leczyć COVID u dzieci? Objawy COVID, w tym Omikronu u dzieci 2022 Lekarze apelują, by nie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj