Jak przyspieszyć poród: naturalnie, skutecznie i bezpiecznie (metody w domu i w szpitalu)
Aby przyspieszyć poród, czasem wystarczy jedynie więcej się ruszać albo zrobić delikatny masaż sutków. Zdarza się, że kobiety starają się naturalnie przyspieszyć poród w domu, ale bywa również, że to lekarze decydują o przyspieszeniu porodu po terminie w szpitalu. Aby jednak przyspieszenie porodu było bezpieczne, zawsze trzeba najpierw skonsultować się z lekarzem lub położną.
O to, jak przyspieszyć poród, przyszłe mamy pytają w grupach internetowych, na forach, szukają informacji u koleżanek. Nic dziwnego, że chcą wiedzieć, co zrobić, by szybciej urodzić, bo końcówka ciąży to zazwyczaj bardzo meczący okres w życiu przyszłej mamy. Do szeregu dolegliwości ciążowych utrudniających codzienne funkcjonowanie dochodzi przede wszystkim napięcie związane z oczekiwaniem na dziecko. Istnieją sposoby, które pozwalają przyspieszyć poród. Aby jednak były bezpieczne i skuteczne, trzeba stosować je pod nadzorem lekarza i po terminie porodu.
- Jak naturalnie przyspieszyć poród: uprawiaj seks
- Jak bezpiecznie przyspieszyć poród: zrób masaż sutków
- Jak skutecznie przyspieszyć poród: uprawiaj sport
- Domowe sposoby na przyspieszenie porodu
- Jak przyspieszyć poród w szpitalu?
Jak przyspieszyć poród?
Gdy termin porodu mija i nic nie wskazuje na rychłe rozwiązanie, wiele ciężarnych szuka sposobu na naturalne przyspieszenie porodu. Warto przy tym pamiętać, że ciąża po terminie to ciąża po 40 tygodniu, ale dopiero ciąża po 42 tygodniu to ciąża przenoszona. Tylko 4 proc. kobiet rodzi w przewidzianym terminie. Jeśli jednak chcesz wiedzieć, jak przyspieszyć poród po terminie, możesz wypróbować któryś z poniższych sposobów. Dokładnie opisujemy, na czym polegają poszczególne metody przyspieszania porodu i kiedy (oraz jak!) można je bezpiecznie stosować.
Uwaga, jeśli zastanawiasz się, jak przyspieszyć poród przed terminem, pamiętaj, że wiele ryzykujesz. Dopiero ciąża po 37 tygodniu jest uznawana za ciążę donoszoną. Dziecko urodzone przed 37 tygodniem ciąży będzie wcześniakiem, co może się wiązać z wieloma konsekwencjami zdrowotnymi.
Jak naturalnie przyspieszyć poród: uprawiaj seks
Aktywność seksualna to bezpieczna i przyjemna metoda na przyspieszenie porodu. Męskie nasienie zawiera hormony prostaglandyny, które mogą spowodować zwiększenie rozwarcia szyjki macicy. Podczas stosunku dochodzi także do naturalnego masażu szyjki macicy.
Zobacz także
Ponadto w trakcie kobiecego orgazmu wydzielana jest oksytocyna, która m.in. wywołuje skurcze porodowe. Nie bez powodu hormon ten bywa podawany na oddziałach położniczych, aby przyspieszyć poród u kobiet będących już po terminie.
Jak bezpiecznie przyspieszyć poród: zrób masaż sutków
Do skurczów macicy dochodzi również podczas pobudzania brodawek piersiowych kobiety. Jak zrobić taki masaż na przyspieszenie porodu?
- chwyć brodawkę między kciuk i resztę palców
- delikatnie wyciągnij ją i masuj przez ok. 2 minuty
- zrób 3-minutową przerwę
Jak skutecznie przyspieszyć poród: uprawiaj sport
Oczywiście w 9. miesiącu ciąży nie ma mowy o dużym wysiłku fizycznym, który miałby pomóc przyspieszyć poród. Ale długi spacer jest jak najbardziej zalecany. Dzięki aktywności fizycznej:
- miednica kobiety staje się bardziej ruchoma, co pomaga w prawidłowym ułożeniu się dziecka przed porodem
- macica jest lepiej ukrwiona i przez to motywowana do skurczów
- brzuch ciężarnej obniża się, co zwiększa nacisk na szyjkę macicy.
Pamiętaj, że zbyt duży wysiłek fizyczny podczas uprawiania sportu może być szkodliwy dla zdrowia przyszłej mamy i dziecka. Dochodzi wówczas do wzrostu ciśnienia tętniczego, wskutek czego organizm traci siły, które kobieta powinna zachować na poród. Nadmierny wysiłek może także prowadzić do odklejenia łożyska.
Aktywność fizyczna to nie tylko sposób na przyspieszenie porodu. W czasie ruchu w organizmie kobiety uwalniane są endorfiny, które odstresowują, poprawiają nastrój, a także zmniejszają odczuwanie bólu.
Inne domowe sposoby na przyspieszenie porodu
Wśród domowych metod i środków na przyspieszenie porodu wymienia się:
- herbata z liści malin – wzmacnia mięśnie macicy, co wpływa na szybszy poród; napar z liści malin powinien być pity w końcówce ciąży od około 37 tygodnia, dwa razy dziennie (3-4 łyżki suszu zalej wodą i gotuj przez kilka minut),
- olej rycynowy – ma działanie przeczyszczające, a skurcze jelit mogą pobudzić do skurczów także macicę; należy spożyć jedną łyżkę rano, a po godzinie można dawkę powtórzyć (olej rycynowy na przyspieszenie porodu można pić tylko po skonsultowaniu się z lekarzem lub położną!),
- olej z wiesiołka – zawiera składniki będące podstawą do wytworzenia prostaglandyn odpowiedzialnych za przygotowanie szyjki macicy do porodu; zaleca się stosowanie oleju z wiesiołka od 34 tygodnia ciąży,
- ananas – ma w swoim składzie enzym bromelainę, która wpływa na zmiękczenie szyjki macicy,
- słodycze – cukry proste przydadzą się w czasie ogromnego porodowego wysiłku i pomogą macicy przetrwać skurcze; po terminie porodu możesz więc bez wyrzutów sumienia pozwolić sobie na czekoladę, ciasto albo nawet... bezowy tort!
- ciepła kąpiel – rozluźnia i relaksuje
Uwaga, stres opóźnia poród! Wysoki poziom kortyzolu (hormonu stresu) spowalnia akcję porodową. To dlatego ciężarnym w końcówce ciąży zaleca się relaks, wypoczynek i spędzanie czasu na przyjemnościach.
Jak przyspieszyć poród w szpitalu?
Poród w szpitalu wywołuje się, gdy kontynuowanie ciąży jest ryzykowne dla mamy albo dla dziecka (czyli także w przypadku ciąży przenoszonej). Aby przyspieszyć poród w szpitalu, zwykle na początku stosuje się prostaglandyny podawane w żelu. Podaje się je do pochwy lub do szyjki macicy. Pod ich wpływem szyjka macicy staje się miękka i zaczyna się skracać. Kolejne zabiegi na przyspieszenie i indukowanie porodu w szpitalu to:
- indukcja porodu przy pomocy oksytocyny w kroplówce
- przebicie pęcherza płodowego
- poszerzenie szyjki macicy cewnikiem Foleya (balonikiem do porodu z solą fizjologiczną).
Zobacz także: