Ciąża to stan, w którego czasie wzrasta zapotrzebowanie na płyny, ponieważ zwiększa się objętość krążącej krwi, a także masa narządów wewnętrznych kobiety. Średnie zapotrzebowanie na płyny u kobiet w ciąży wynosi 2–2,5 l na dzień. Kobietom w ciąży zaleca się picie przede wszystkim wody. Przyszła mama może sięgnąć również po niektóre herbatki owocowe lub ziołowe, a także naturalne soki warzywne i owocowe.

Reklama

Spis treści:

  1. Co najlepiej pić w ciąży?
  2. Jaką wodę pić w ciąży?
  3. Co pić w ciąży zamiast wody?
  4. Co pić w I trymestrze ciąży?

Co najlepiej pić w ciąży?

W ciąży najlepiej pić wodę mineralną niegazowaną. Powinna być niskosodowa i stanowić ponad połowę płynów, które wypija kobieta ciężarna w ciągu dnia. Średnie zapotrzebowanie na płyny wynosi 2 -2,5 litra dziennie. Najlepsza dla przyszłych mam jest woda źródlana.

Picie wody w ciąży, od samego jej początku, jest niezbędne do tego, aby zapłodniona komórka jajowa funkcjonowała prawidłowo. Woda z układu krążenia kobiety poprzez łożysko przedostaje się do płodu. W ciągu zaledwie godziny przez łożysko dochodzi do wymiany około 450 ml wody. Picie wody w ciąży zapobiega odwodnieniu organizmu kobiety. Dzięki piciu odpowiedniej ilości wody w ciąży przyszła mama może zapobiec między innymi:

Jaką wodę pić w ciąży?

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca picie w ciąży wody z naturalnych źródeł. Najlepsza dla przyszłej mamy będzie więc woda źródlana. W czasie ciąży kobiety mogą również pić wodę mineralną nisko lub średnio zmineralizowaną. Wody źródlane o niskiej zawartości składników mineralnych zawierają bezpieczną ich ilość. Jeśli składników mineralnych jest za dużo - mogą wpływać niekorzystnie na zdrowie. Wodę źródlaną można spożywać bez szczególnych ograniczeń w jej ilości, dlatego to właśnie ona jest rekomendowana dla kobiet w ciąży.

Zobacz także

Woda gazowana w ciąży

Picia wody gazowanej nie poleca się kobietom w ciąży, a także karmiącym piersią. Dwutlenek węgla, który jest obecny w wodzie gazowanej, może powodować wzdęcia lub podrażniać śluzówkę żołądka i jelit. Jeśli więc podczas ciąży dokucza ci np. zgaga - woda gazowana może potęgować dolegliwości. Dodatkowo woda gazowana w ciąży wzmaga uczucie pełności w żołądku, a także inne dolegliwości związane z przewodem pokarmowym.

Woda z cytryną w ciąży

Picie wody z cytryną w ciąży będzie niwelowało poranne mdłości. To także dobre źródło witaminy C. Woda z cytryną w ciąży dostarcza energii, działa orzeźwiająco, wzbogaca smak czystej wody.

Co pić w ciąży zamiast wody? Kawa, herbata, soki cola?

Kobieta w ciąży, oprócz wody, może pić herbatki owocowe lub ziołowe napary. Do przyrządzania naparów powinny być jednak wykorzystywane tylko zioła bezpiecznych dla ciężarnych. Z herbat najbezpieczniejsza do picia w ciąży jest herbata czerwona. Ciężarna nie powinna pić dużych ilości herbaty białej, czarnej i zielonej (do 2 szklanek słabego naparu dziennie). Czytaj też: Jaką herbatę może może pić ciężarna?

W ciąży, zamiast wody, można pić również soki. Warto wybierać naturalne soki warzywne i owocowe bez dodatku cukru. Zarówno herbatki jak i soki poprawiają nawodnienie organizmu.

W ciąży dozwolona jest też ograniczona ilość kawy. Wypijanie 1-2 filiżanek kawy dziennie (najlepiej dobrej jakości świeżo zmielonej i zaparzonej) nie zaszkodzi zdrowiu przyszłej mamy i jej dziecku. Warto zapamiętać, że picie kawy w ciąży nie służy jednak nawadnianiu organizmu. Jest wręcz przeciwnie - kawa działa bowiem moczopędnie.

Z kolei napoje typu cola w ciąży powinny być ograniczone do minimum. Są bardzo słodkie i poza cukrem nie zawierają żadnych składników odżywczych. Gazowane słodkie napoje mogą sprzyjać powstawaniu wzdęć lub zgagi, a także nadmiernemu tyciu w ciąży.

A co z sokiem z brzozy w ciąży? Kobieta w ciąży może pić sok z brzozy, powinna jednak podchodzić ostrożnie do każdego świeżego soku, który nie jest pasteryzowany i może zawierać szkodliwe bakterie i zanieczyszczenia.

Co jeszcze można pić w ciąży zamiast wody? W bilansie płynów powinny znaleźć się również zupy, mleko, a także fermentowane napoje mleczne. Płyny można uzupełniać, pijąc np. maślanki lub kefiry.

Co pić w I trymestrze ciąży?

Dla niektórych przyszłych mam pierwszy trymestr ciąży nie należy do łatwych. Jest to okres huśtawki emocjonalnej, a dodatkowo wielu kobietom dokuczają przykre objawy ciążowe. To właśnie w pierwszym trymestrze zazwyczaj pojawiają się mdłości lub wymioty. Co pić w pierwszym trymestrze ciąży, by złagodzić te nieprzyjemne dolegliwości? Dobrze sprawdzi się woda z miodem i cytryną lub woda z imbirem. Pierwszy trymestr jest bardzo ważny, ponieważ to właśnie w tym czasie tworzy się cały układ nerwowy dziecka, dlatego tak ważne jest, by wypijać odpowiednią ilość wody. Można pić także soki owocowe i warzywne, które są bogate w witaminy.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama