Herbata z liści malin jest od dawna znana w medycynie ludowej. Polecano ją kobietom przy bolesnym miesiączkowaniu, a w medycynie tybetańskiej – również przy infekcjach i neurozach. Napar z liści malin można także pić w ciąży, ale dopiero od ok. 32-35. tygodnia ciąży. Taka herbatka nasila skurcze macicy i zdarza się, że przyspiesza poród! Zanim sięgniesz po herbatę z suszonych liści malin, musisz wiedzieć, jakie ma właściwości i jakie są przeciwwskazania do jej picia. Sprawdź dokładnie, jak zrobić napar z liści malin.

Reklama

Herbata z liści malin

Herbata z liści malin jest znana i stosowana od dawna, bo liście maliny właściwej (Rubus idaeus) zawierają dużo cennych dla zdrowia składników – witaminy z grupy B, witaminę C, potas, magnez, cynk i fosfor. Z liści malin przyrządzano okłady i maści na problemy ze skórą. Do dziś napar z liści malin znany jest jako napój dla kobiet w ciąży, który ma ułatwić poród.

Właściwości herbaty z liści malin

Napar z suszonych liści malin jest polecany m.in. przy problemach z miesiączką, ponieważ:

  • wzmacnia błonę mięśniową macicy,
  • normalizuje cykl i skurcze macicy (sprawia, że są mniej bolesne),
  • dostarcza żelaza, którego może brakować przy obfitych krwawieniach,
  • zmniejsza objawy PMS.

Napar z liści malin poleca się też na:

  • poprawę trawienia,
  • przewlekłe biegunki,
  • bóle żołądka.

Ponadto herbata z suszonych liści malin działa napotnie, przeciwgorączkowo, odtruwająco i moczopędnie. Napar stosowany zewnętrznie ma właściwości antybakteryjne i ściągające.

Zobacz także

Herbata z liści malin w ciąży

Napar z liści malin słynie z tego, że może ułatwiać, przyspieszyć i skrócić poród. Choć bywa polecany w szkołach rodzenia, lekarze podchodzą z dużą ostrożnością do jego picia przez ciężarne. Herbatę z liści malin polecają tylko w określonych sytuacjach i ilościach, których nie należy przekraczać.

Herbata z liści malin a skurcze

Liście malin usprawniają pracę macicy. Zawierają związek roślinny, który ułatwia jej napinanie się, czyli przygotowuje macicę do skurczów porodowych. Istnieje jednak obawa, że herbata z liści malin, pita w niewłaściwy sposób (zbyt wcześnie, w za dużych ilościach), może wywołać skurcze i przedwczesny poród.

Herbata z liści malin: od którego tygodnia?

Ginekolodzy zalecają, aby pić napar z liści malin nie wcześniej niż od 32. tygodnia ciąży lub 35. tygodnia ciąży – zaczynając od 1 filiżanki na dobę i stopniowo zwiększając ilość do maksymalnie trzech porcji dziennie. Jeśli po wypiciu herbaty z malin poczujesz silne skurcze przepowiadające, musisz zrezygnować z dalszego stosowania naparu.

Ile razy dziennie pić herbatę z liści malin?

Nie wypijaj więcej niż 2-3 filiżanki naparu z liści malin dziennie. Nawet jeśli termin porodu minął, naprawdę wystarczy, że zaparzysz sobie 1-2 filiżanki. Wypicie większej ilości herbaty może sprawić, że skurcze staną się gwałtowne i poród będzie stresujący dla dziecka.

    Zapamiętaj:
    1. W ciąży pij herbatę z liści malin tylko po konsultacji z lekarzem.
    2. Herbata z liści malin może sprawić, że macica będzie wydajniej pracować podczas porodu, a poród nie będzie trwał długo.
    3. Herbaty z liści malin nie należy stosować do wywołania skurczów porodowych. Picie dużych ilości naparu, gdy minął termin porodu, może sprawić, że skurcze będą bardzo silne, a dziecko przeżyje większy stres związany z narodzinami.

    Jak zrobić herbatę z liści malin?

    Napar z liści malin bardzo łatwo przygotować. Wystarczy wsypać do kubka liście malin w postaci suszu i zalać je wrzącą wodą. Herbata będzie gotowa w ciągu kilku minut po zaparzeniu. Dla smaku można dodać do niej sok owocowy albo miód.

    Herbata z liści malin – przeciwwskazania

    Chociaż nie ma badań, które potwierdzałyby szkodliwe działanie herbaty z liści malin w ciąży, nie powinnaś jej pić, jeśli:

    • urodziłaś dziecko przed terminem,
    • czeka cię planowana cesarka (lub już ją miałaś),
    • w ciąży miałaś krwawienie z pochwy,
    • masz mięśniaki lub endometriozę,
    • ktoś w rodzinie miał raka piersi lub jajnika,
    • pojawiło się u ciebie nadciśnienie,
    • urodzisz bliźnięta,
    • pojawiły się inne komplikacje ciążowe, twoja ciąża jest zagrożona.

    Zobacz też:

    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama