Plamienie w ciąży – wygląd, przyczyny, zagrożenia, kiedy do szpitala
Plamienie w ciąży występuje dość powszechnie i nie zawsze zapowiada problemy. Najczęstszą przyczyną plamienia na początku ciąży jest implantacja zarodka. Każde krwawienie u ciężarnej należy skonsultować z lekarzem, który ustali, co jest jego powodem. Jeśli jest skąpe i nie towarzyszą mu inne objawy, najprawdopodobniej nie dzieje się nic złego.
- Ewa Janczak-Cwil
Plamienie może pojawić się na każdym etapie ciąży. Najczęściej spowodowane jest zmianami, jakie zachodzą w ciele kobiety. Intensywność plamienia zazwyczaj jest niewielka – to tylko podbiegnięta krwią wydzielina z pochwy. Warto jednak pamiętać, że nawet wyraźne krwawienie nie musi być objawem poronienia.
Spis treści:
- Plamienie w ciąży – wygląd
- Plamienie w ciąży – implantacja zarodka
- Przyczyny plamienia w ciąży
- Ile trwa plamienie w ciąży?
- Plamienie w ciąży – co robić?
- Plamienie w ciąży – kiedy do szpitala?
Plamienie w ciąży – wygląd
Plamienie w ciąży może mieć różny kolor – może być zarówno brązowy, czerwony, jak i różowy. Barwa wydzieliny zależy od tego, czy krew zaczęła już krzepnąć (wtedy robi się brązowa). Kolor plamienia w ciąży nie ma wielkiego znaczenia, najważniejsza jest intensywność plamienia oraz to, czy nie występują jednocześnie inne niepokojące objawy, np. nasilający się ból.
Plamienie w ciąży – co oznacza kolor wydzieliny:
- brązowe plamienie w ciąży oznacza, że krew zaczęła już krzepnąć,
- kolor czerwony oznacza świeżą krew,
- różowe plamienie w ciąży to nieznaczne krwawienie (krew jest rozrzedzona wydzielinami) ze świeżej krwi.
Plamienie w ciąży różni się od krwawienia intensywnością, obfitością i bólem, którego przy plamieniu zwykle nie ma. Pojawiającego się na początku ciąży plamienia nie sposób też pomylić z miesiączką – ta ostatnia bowiem nie występuje w ciąży. Ale jeśli kobieta ma wątpliwości, czy ślady krwi na bieliźnie powinna wiązać z plamieniem związanym z ewentualną ciążą, czy jednak z pojawieniem się miesiączki, podpowiedzią jest to, że podczas menstruacji dochodzi do nasilenia krwawienia w kolejnym dniu, często pojawia się ból podbrzusza lub pleców, a w wydalanej krwi mogą pojawiać się skrzepy. Krwawienie miesięczne trwa też zwykle 5-7 dni, a plamienie pojawiające się w ciąży jest zdecydowanie mniej intensywne i nie ma w nim skrzepów, często też ustaje szybciej niż krwawienie menstruacyjne. Ale czas, przez jaki plamienie się utrzymuje, może być różny.
Plamienie w ciąży – implantacja zarodka
Plamienie na początku ciąży, w terminie miesiączki, najczęściej wywołane jest przez proces zagnieżdżenia zarodka (implantacji). Przyczepianie się zarodka do ścianki macicy może wiązać się z uszkodzeniem naczyń krwionośnych znajdujących się w śluzówce tego narządu. Ten naturalny proces, nazywany plamieniem implantacyjnym, może wystąpić na początku ciąży, ale nie musi.
Plamienie implantacyjne ma najczęściej kolor jasnoczerwony lub brązowy i nie jest bardzo obfite. Najczęściej trwa krótko – do 3 dni. Wiele kobiet nawet go nie zauważa.
Plamienie implantacyjne pojawia się po 6-12 dniach od stosunku, który doprowadził do zapłodnienia komórki jajowej. Jeśli kobieta została poddana implantacji zarodka w wyniku procedury in vitro, plamienie implantacyjne może wystąpić 7-10 dni po odbyciu się procedury aplikacji zarodka do macicy.
Przyczyny plamienia w ciąży
Gdy pojawi się plamienie w ciąży, należy zachować czujność. Poza implantacją zarodka przyczynami plamienia w ciąży mogą być:
- schorzenia szyjki macicy,
- nadżerka macicy
- przemęczenie,
- infekcje intymne,
- polipy,
- zagrażające poronienie,
- przedwczesny poród.
Inne sytuacje, w których może pojawić się plamienie w ciąży:
- plamienie po stosunku w ciąży lub po badaniu ginekologicznym, zwłaszcza po cytologii – wywołane jest podrażnieniem pochwy. We wczesnej ciąży narządy rodne są mocno ukrwione i bardzo wrażliwe. Stosunek lub badanie może spowodować pęknięcie naczynek w ściankach pochwy, co objawia się plamieniem. Takie samo źródło krwawienia może mieć: plamienie z pochwy przy wypróżnianiu w ciąży czy plamienie w ciąży po wysiłku – wzrost ciśnienia krwi może sprzyja pękaniu naczyń w pochwie i podkrwawianiu;
- plamienia w ciąży przy endometriozie – u niektórych kobiet występuje nasilenie dolegliwości, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Szybko powiększająca się macica może bowiem powodować rozrywanie się zrostów i tkanek, objawiając się plamieniem właśnie. Plamienie przy endometriozie w ciąży zdarza się rzadko, u ciężarnej raczej następuje zahamowanie krwawień z ognisk endometriozy;
- plamienie w ciąży podczas oddawania moczu – to najczęściej jedynie zbieżność zdarzeń, która nie oznacza obecności krwi w moczu. Kobieta odkrywa plamienie podczas wizyty w toalecie, gdy na papierze toaletowym po oddaniu moczu znajduje się krew. Wypływa ona z pochwy, a nie z cewki moczowej, a przyczyny plamienia, jak pisaliśmy to powyżej, mogą być bardzo różne.
Plamienie na początku ciąży
Plamienie w pierwszych tygodniach ciąży, a nawet w ciągu pierwszych trzech miesięcy zdarza się aż u 40 proc. ciężarnych. Może być spowodowane przez:
- zagnieżdżania się zarodka – tzw. plamienie implantacyjne
- pęknięcia naczyń krwionośnych ścianek pochwy (po badaniu ginekologicznym, plamienie po stosunku w ciąży)
- istniejących nadżerek szyjki macicy lub polipów
- infekcji pochwy
- zmian hormonalnych
- niedoborów hormonów ciążowych
- endometriozy.
Plamienie na początku ciąży może mieć kolor od bladoróżowego, poprzez krwistoczerwone, aż do brunatnego. Dość często oznacza poronienie samoistne, które dotyczy ok. 15 proc. kobiet. Może do niego dojść wskutek rozwoju wad letalnych płodu, poważnych zakażeń wewnątrzmacicznych, zespołu policystycznych jajników lub złego stylu życia (np. wskutek przyjmowania używek).
Im bardziej nasilone plamienie w ciąży, im świeższa krew, tym bardziej powinno to być niepokojące. Szybkiego zgłoszenia się do lekarza wymaga też plamienie, któremu towarzyszy ból lub inne dolegliwości, np. zasłabnięcie – istnieje wtedy podejrzenie ciąży pozamacicznej.
Plamienie w drugim trymestrze ciąży
Krwawienia na półmetku ciąży zdarzają się rzadziej. Ich przyczyną są zwykle:
- przemęczenie. Po wysiłku pojawia się niewielkie plamienie.
- przedwczesna czynność skurczowa macicy – niezbyt silne (zazwyczaj) krwawienie i bóle brzucha lub bóle w okolicy krzyżowej. Skurcze można zatrzymać lekami. Powinnaś jednak od razu trafić do szpitala.
Plamienie w ciąży w trzecim trymestrze
Krwawienie pod koniec ciąży może oznaczać:
- nieprawidłowe umiejscowienie łożyska, nazywane łożyskiem przodującym – krwawienie nasila się, a samopoczucie pogarsza.
- przedwczesne odklejenie łożyska prawidłowo ułożonego (np. po urazie brzucha, skoku ciśnienia w drugim trymestrze) –mocno boli brzuch (jest dość twardy), krwi może być dużo. Trzeba zostać w szpitalu.
- odejście czopa śluzowego kilka dni przed porodem – jest to zupełnie naturalne i niegroźne.
- pęknięcie macicy – zdarza się niezmiernie rzadko, a objawem jest krwotok, który wymaga wezwania karetki.
Ile trwa plamienie w ciąży?
Niegroźne plamienie w ciąży to nienasilone krwawienie, które trwa do 4 dni. To czas, jakiego może potrzebować śluzówka dróg rodnych po tym, jak zostaną uszkodzone jej naczynia krwionośne. Plamienie implantacyjne zwykle trwa kilka godzin, choć zdarza się, że wydłuża się do 3 dni. Od kilku godzin do 3-4 dni może też trwać plamienie, które wynika z badania ginekologicznego, pobrania próbki do cytologii oraz po stosunku.
Jeśli krwawienie trwa dłużej niż 4 dni, warto skonsultować się z lekarzem. Może on skierować kobietę na USG, aby sprawdzić, czy ciąża przebiega prawidłowo i nic jej nie zagraża. Nie należy jednak wpadać w panikę przy wydłużającym się plamieniu. Część kobiet, u których ciąża rozwija się zdrowo, zgłasza w czasie ciąży plamienia trwające dłużej niż 4 dni.
Plamienie w ciąży – co robić?
Lekkie plamienie w ciąży, które nie nasila się i nie powoduje wypływu znaczącej ilości żywo czerwonej krwi, najczęściej nie jest powodem do niepokoju. Wystarczy w bieliznę włożyć wkładkę i obserwować, czy plamienie się nie nasila.
Plamienie i ból podbrzusza w ciąży zawsze powinny zapalać w twojej głowie kontrolną lampkę – musisz jak najszybciej udać się do lekarza. Tylko ginekolog może stwierdzić, czy powodem krwawienia w ciąży jest zwykłe przemęczenie, czy też przyczyna może być znacznie poważniejsza. Każde plamienie, które budzi niepokój kobiety, dobrze jest skonsultować z ginekologiem. Sprawdzi on, czy z ciążą jest wszystko w porządku i upewni się, czy przyczyny plamienia budzą niepokój i wymagana jest interwencja w szpitalu.
Plamienie w ciąży – kiedy do szpitala?
Bezwzględnie szybkiej konsultacji w szpitalu wymaga:
- intensywne krwawienie na każdym etapie ciąży,
- krwawienie, któremu towarzyszą: bóle brzucha lub krzyża, zawroty głowy, wymioty, zasłabnięcia, silne i bolesne skurcze brzucha, ucisk w podbrzuszu, ogólne złe samopoczucie.
Najczęściej plamienie w ciąży, czy nawet krwawienie, jest sygnałem, że kobieta w szczególny sposób powinna zadbać o siebie i stale konsultować swój stan zdrowia z ginekologiem. Bardzo często oznacza to rezygnację z pracy i odpoczynek.
Nawet bardzo obfite krwawienie nie musi oznaczać, że zaczęło się poronienie. Lekarze są zdania, że aby donosić ciążę, często wystarczy odpoczynek oraz odpowiednio dobrane leki hormonalne, które mają za zadanie podtrzymanie ciąży.
Zobacz także: