Upławy w ciąży: co oznaczają? Przyczyny, kolor, niepokojące objawy
Upławy w ciąży są normalnym zjawiskiem, jeśli mają odpowiedni kolor i brak zapachu. Prawidłowa wydzielina z pochwy w ciąży jest przezroczysta lub lekko biaława, rzadka, kleista. Zdarza się jednak, że upławy w ciąży mogą być niepokojącym sygnałem. Jeśli wydzielinie towarzyszy nieprzyjemny zapach, świąd lub pieczenie – koniecznie udaj się do lekarza, który wykluczy infekcje intymne lub problemy z ciążą, np. odklejanie łożyska czy zagrażające poronienie.
Upławy w ciąży, jeśli nie powodują dyskomfortu, nie wydzielają zapachu i nie są żółte lub zabarwione krwią, nie powinny niepokoić. Wydzielina z pochwy pomaga po prostu zabezpieczyć drogi rodne kobiety przed bakteriami, wirusami, grzybami. Czasami jednak upławy w ciąży są oznaką infekcji intymnej. Jeśli mają barwę zielonkawą lub żółtą, może to świadczyć o infekcji dróg rodnych, która w niektórych przypadkach jest niebezpieczna dla płodu. Obfite i wodniste upławy w ciąży o żółtej barwie mogą sygnalizować przedwczesne wydostawanie się płynu owodniowego. Upławy brązowe świadczą z kolei o występowaniu krwi, co może wskazywać na poronienie.
Spis treści:
- Jak wyglądają upławy w ciąży?
- Upławy w ciąży: kolory i przyczyny
- Jak leczyć upławy w ciąży?
- Zapobieganie infekcjom i upławom w ciąży
Jak wyglądają upławy w ciąży?
Upławy w ciąży są normalne, jeśli są bezwonne, przezroczyste lub białe. Prawidłowy śluz w ciąży jest bezbarwny (lub lekko biały), kleisty i nie ma zapachu. Naturalne jest też to, że jest go znacznie więcej niż zwykle. Śluz pełni ważne zadanie – utrudnia patogenom przedostanie się do macicy i ochrania tym samym rozwijający się w niej płód.
W ciąży ilość wydzieliny z pochwy zwiększa się, odpowiada za to wyższy poziom estrogenów i progesteronu. Czasami jednak upławy przybierają wyrazisty kolor i charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Wtedy zawsze należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę, bo być może doszło do bakteryjnej infekcji pochwy lub innej groźnej choroby.
Upławy w ciąży: kolory i przyczyny
Kolor upławów w ciąży często może pomóc określić przyczynę ich występowania:
- Żółte upławy w ciąży. Jeśli towarzyszy im nieprzyjemny zapach i niejednorodna konsystencja, mogą być objawem infekcji grzybiczej pochwy, waginozy bakteryjnej, trochosomniozy. Żółte upławy w ciąży bez zapachu, które są wodniste i przypominają wyglądem mocz – mogą być płynem owodniowym. Jego wydostawanie się z dróg rodnych może świadczyć o przedwczesnym pęknięciu błon płodowych. Należy wtedy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
- Białe upławy w ciąży. Białe intensywne upławy w ciąży, które swoją konsystencją przypominają twarożek, mogą być objawem infekcji grzybiczej. Często towarzyszą jej też takie symptomy, jak swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie w okolicach ujścia pochwy. Takie zakażenie wywołują drożdżaki.
- Zielone upławy w ciąży. Zielonkawe upławy w ciąży (lub zielono-żółte) mogą świadczyć o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym. Takie dziwne upławy zwykle od razu budzą niepokój, bo mają pienistą konsystencję. Bywają przyczyną zapalenia pęcherza. Możesz odczuwać szczypanie, pieczenie oraz ból podczas oddawania moczu. Zielone upławy mogą być spowodowane również zapaleniem szyjki macicy, chlamydiozą.
- Brązowe/różowe upławy w ciąży. Oznaczają, że wydzielina z pochwy jest podbarwiona krwią. Takie upławy z krwią w ciąży, jeśli pojawią się tuż po zapłodnieniu, nie muszą oznaczać nic groźnego, mogą występować po zagnieżdżeniu zarodka. Jeżeli jednak są one bardzo obfite, zauważasz skrzepy krwi i występują przy tym skurcze macicy – należy szybko zgłosić się do lekarza, ponieważ może to oznaczać poronienie. Brązowe upławy mogą być też objawem polipa szyjki macicy lub nadżerki, a w ostatnich tygodniach ciąży świadczyć o rozwieraniu się szyjki macicy i nadchodzącym rozwiązaniu.
Jeśli upławy wyglądają prawidłowo (są bezbarwne i bezwonne), nie ma powodu do obaw. Niepokojące upławy w ciąży zaś:
- nieprzyjemnie pachną,
- mają żółte, zielonkawe, brunatne zabarwienie,
- mają postać grudek (wyglądem przypominają twarożek).
Jeśli dodatkowo czujesz swędzenie lub pieczenie w pochwie, a oddawanie moczu sprawia ból, prawdopodobnie doszło do infekcji bakteryjnej lub grzybicy pochwy. Konieczna jest wizyta u ginekologa w celu jak najszybszego rozpoczęcia leczenia.
Długotrwała nieleczona infekcja w ciąży może prowadzić do:
- przedwczesnego odejścia wód płodowych,
- przedwczesnego porodu,
- poronienia,
- zbyt niskiej masy urodzeniowej noworodka,
- trudności w gojeniu się krocza po porodzie,
- powstawania zakażeń dróg moczowych,
- powstawania stanów zapalnych w macicy.
Jak leczyć upławy w ciąży?
Jeśli niepokoi cię kolor, konsystencja, zapach wydzieliny z pochwy – powinnaś skonsultować to z lekarzem. Istotne jest, by jak najwcześniej specjalista zdiagnozował, co ci dolega. Aby ustalić przyczynę upławów, lekarz może zlecić posiew z pochwy, biocenozę (badanie czystości pochwy), wymaz. Dopiero wtedy będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie, które jest ściśle związane z przyczyną występowania upławów.
Może się okazać, że będziesz musiała zażywać antybiotyk w ciąży. Nie martw się, twój lekarz dobierze taki, który jest bezpieczny dla płodu. Nie próbuj leczyć się na własną rękę, ponieważ prawdopodobnie będzie to nieskuteczne, a może być niebezpieczne dla dziecka.
Zapobieganie infekcjom i upławom w ciąży
Ciężarne bardziej narażone są na infekcje bakteryjne lub grzybicze ze względu na zmianę pH w pochwie z kwaśnego na zasadowe (kwaśne pH utrudnia namnażanie się bakterii w pochwie) pod wpływem ciążowych hormonów. Warto więc w ciąży szczególnie dbać o higienę i pamiętać o kilku podstawowych zasadach, takich jak:
- podcieranie się wyłącznie od przodu do tyłu,
- używanie do podmywania mydła o kwaśnym pH,
- niekorzystanie z gąbek ani myjek (są siedliskami bakterii),
- wybieranie bielizny z naturalnych, oddychających materiałów,
- częste zmienianie ręczników kąpielowych.
Oprócz tego warto przyjmować probiotyki (do kupienia w aptece).
Zobacz też: