Witamina C w ciąży: jaka dawka jest bezpieczna?
Zapotrzebowanie na witaminę C w ciąży wynosi ok. 90–100 mg dziennie. Nie oznacza to, że przyszła mama musi suplementować ją w postaci tabletek. Cennym źródłem witaminy C są owoce (np. dzika róża, porzeczka) i warzywa (zielona pietruszka, papryka).
Kwas askorbinowy, znany jako witamina C, jest bardzo ważnym składnikiem ludzkiego organizmu. Pomaga przeprowadzać wiele procesów chemicznych i dostarcza substancji odżywczych do komórek. Suplementowanie witaminy C w ciąży powinno odbywać się jednak zawsze pod kontrolą ginekologa, ponieważ nie tylko jej niedobór, lecz także nadmiar jest niebezpieczny. Na szczęście witamina ta znajduje się w wielu smacznych owocach i warzywach, więc jeśli tylko przyszła mama dba o ich odpowiednią ilość w ciążowej diecie, raczej nie powinna mieć obaw, że ma za mało witaminy C.
Spis treści:
- Jak działa witamina C?
- Czy w ciąży można brać witaminę C?
- Nadmiar witaminy C w ciąży
- Niedobór witaminy C w ciąży
- Źródła witaminy C
- Co można brać na przeziębienie w ciąży?
Jak działa witamina C?
Witamina C wpływa na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu poprzez udział w wielu procesach metabolicznych. Odpowiednia suplementacja witaminy C to:
- sprawne stawy – wpływa na produkcję kolagenu, głównego budulca tkanki chrzęstnej,
- zdrowe serce – uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne oraz reguluje ciśnienie tętnicze,
- prawidłowy metabolizm glukozy – obniża poziom kortyzolu (glikokortykosteroidów), czyli hormonu, który jest odpowiedzialny za zwiększenie poziomu cukru we krwi,
- sprawnie funkcjonujący mózg – wspiera dojrzewanie neuronów i bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego,
- lepszy nastrój – bierze udział w uwalnianiu się oksytocyny, czyli hormonu szczęścia,
- łagodniejszy przebieg stanów zapalnych,
- ładniejsza skóra – witamina C to naturalny przeciwutleniacz, który m.in. zapobiega starzeniu się skóry i poprawia jej elastyczność.
Witamina C, podawana w odpowiednich dawkach, przyczynie się do zmniejszenia ryzyka pojawiania się raka żołądka. Ze względu na swoje właściwości jest także stosowana jako uzupełnienie chemioterapii.
Czy w ciąży można brać witaminę C?
Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C u ciężarnej to 90–100 mg. Taką ilość można bez trudu przyswoić, jedząc warzywa i owoce, które ją zawierają. Dodatkowo badania naukowe pokazują, że witamina C spożywana w formie naturalnych produktów jest o wiele łatwiej przyswajalna niż w postaci suplementu z apteki. To oznacza, że łykanie witaminy C w tabletkach jest u większości ciężarnych zbędne (zwłaszcza że znajduje się też w preparatach multiwitaminowych dla kobiet w ciąży). Jeśli jednak lekarz na podstawie badań stwierdzi, że należy ją suplementować, trzeba to robić w dawkach ściśle przez niego określonych.
Nadmiar witaminy C w ciąży: czy może zaszkodzić?
W przypadku kobiet ciężarnych nadmiar witaminy C może być szkodliwy i wywołać:
- mdłości, wymioty,
- wysypkę na skórze;
- zgagę,
- wzdęcia, biegunkę,
- problemy z układem moczowym (przyczynia się do kolki nerkowej).
Nadmiar witaminy C w ciąży może spowodować zaburzenia rozwojowe u dziecka, a w I trymestrze ciąży nawet obumarcie płodu.
Niedobór witaminy C w ciąży
Zbyt mała podaż witaminy C do organizmu ciężarnej również jest szkodliwa i może spowodować wady rozwojowe u płodu, takie jak np. zaburzenia układu nerwowego, przejawiające się problemami z koncentracją i pamięcią. Niedobór witaminy C wpływa też negatywnie na ciężarną. Może przyczynić się do powstania wielu dolegliwości i schorzeń, które z kolei mogą mieć zły wpływ na rozwój dziecka, a nawet spowodować poronienie. Są to:
- rozpulchnienia dziąseł,
- krwawienia,
- obrzęki,
- ból mięśni i stawów,
- anemia,
- osteoporoza,
- osłabienie,
- nadciśnienie tętnicze,
- szkorbut,
- zaburzenia neurologiczne.
Źródła witaminy C
Jeżeli chodzi o tę witaminę, nie ma większego problemu z jej suplementacją, ponieważ zawiera ją wiele owoców i warzyw – bardzo wskazanych nie tylko dla kobiet w ciąży. Witamina C znajduje się np. w:
- papryce,
- kapuście,
- szpinaku,
- brokułach,
- natce pietruszki,
- ziemniakach,
- pomidorach,
- porzeczkach (zwłaszcza czarnych),
- malinach,
- truskawkach,
- poziomkach,
- dzikiej róży,
- cytrusach.
Co można brać na przeziębienie w ciąży?
Jeśli przyjmujesz suplementy witaminowe dla kobiet w ciąży, przy przeziębieniu nie łykaj witaminy C bez porozumienia z lekarzem. Najprawdopodobniej w przyjmowanym przez ciebie preparacie jest już duża dawka tej witaminy, a jej nadmiar może prowadzić do powstawania kamieni nerkowych.
Przez lata powszechnie uważało się, że zażywanie witaminy C łagodzi objawy przeziębienia i przyspiesza powrót do zdrowia. Najnowsze badania kliniczne nie potwierdzają tego. Z ich analizy wynika, że przyjmowanie witaminy C w czasie przeziębienia ani nie skraca, ani nie łagodzi jego objawów.
Jeżeli chodzi o przeziębienie w ciąży, to najlepiej leczyć je domowymi sposobami. Przyszła mama nie może zażywać wielu ogólnie dostępnych preparatów. Odpowiednia dieta, zawierająca wymienione wyżej owoce i warzywa może natomiast pomóc w zbudowaniu lepszej odporności organizmu, dlatego warto o nią zadbać nie tylko w czasie przeziębienia czy nawet całej ciąży, lecz także w ogóle w życiu. Naturalne metody leczenia przeziębienia w ciąży, choć bezpieczne, nie zawsze są skuteczne, dlatego zawsze warto udać się do lekarza na konsultację.
Zobacz także: