GRY
 
 

Co to jest ciąża biochemiczna?

Starasz się z partnerem o dziecko. W pewnym momencie okazuje się, że spóźnia ci się okres, kupujesz test ciążowy, który potwierdza ciążę. Jednak podczas wizyty u ginekologa okazuje się, że ciąży nie ma… Co się stało? To mogła być właśnie ciąża biochemiczna.

Ciąża biochemiczna
fot. Fotolia

Ciążami biochemicznymi jest nawet 50-60 proc. wszystkich ciąż. Większość kobiet nawet nie wie, że była w ciąży - po prostu pojawia się spóźniony okres oraz nieco większe niż zwykle bóle w podbrzuszu (najczęściej z tego powodu kobiety zgłaszają się do lekarza).

Co to jest ciąża biochemiczna?

To nazwa ciąży, która kończy się samoistnym poronieniem przed upływem 6. tygodnia. Zarodek, zanim jeszcze zagnieździ się w macicy (lub tuż po takiej implantacji), obumiera i zostaje wydalony z organizmu matki. Taka nieudana ciąża zwykle nie jest nawet rozpoznana przez lekarza. Nawet jeśli domowy test ciążowy wykazał ciążę, podczas USG lekarz jej nie potwierdza, bo podczas badania zarodek nie jest widoczny. We krwi jest jednak obecny hormon betaHCG, który jest dowodem na to, że doszło do zapłodnienia (jest wytwarzany tylko w ciąży).

Redakcja poleca: Wczesna ciąża - film z USG w 4.-6. tygodniu
Sprawdź, co można już zobaczyć na badaniu USG w bardzo wczesnej ciąży. Zobacz, jak wygląda zarodek i bijące serce dziecka między 4. a 6. tygodniem ciąży.

Jakie są objawy poronienia ciąży biochemicznej?

Poronienie w ciąży biochemicznej objawia się obfitym, kilkudniowym krwawieniem, które można pomylić z miesiączką, a także silnymi bólami podbrzusza. Wiele kobiet nie mając nawet świadomości, że jest w ciąży, uznaje takie krwawienie za spóźniony okres, a do lekarza zgłasza się już po poronieniu ze względu na ból brzucha. Jeżeli przed wystąpieniem krwawienia test ciążowy nie został wykonany, prawdopodobnie ciąża nie zostanie już wykryta. Zwykle w przypadku takich samoistnych poronień organizm oczyszcza się sam, więc nie jest nawet wymagany żaden zabieg (np. łyżeczkowania) czy pobyt w szpitalu – zawsze jednak warto, by ginekolog cię zbadał i sprawdził, czy wszystko jest w porządku. 

Zobacz też: Co jeść, żeby zmniejszyć zagrożenie poronieniem?

Dlaczego dochodzi do poronienia?

Badania pokazują, że w ciągu pierwszych 6. tygodni od zapłodnienia niepowodzenia zdarzają się w przypadku 50-60 proc. ciąż, a niemal jedna trzecia z nich dotyczy błędów w procesie zagnieżdżania się zarodka. Lekarze wskazują, że źródłem takich nieprawidłowości mogą być:

  • ciężkie wady zarodka
  • infekcje i choroby przebyte tuż po zapłodnieniu, np. grypa, świnka, różyczka, toksoplazmoza itp.
  • blizny po przebytych zabiegach chirurgicznych
  • nieprawidłowa budowa narządów rodnych kobiety
  • niski poziom żelaza we krwi
  • niehigieniczny styl życia (alkohol, palenie papierosów, narkotyki)
  • intensywny wysiłek fizyczny.

Natura tak zaprojektowała organizm kobiety, by jej pomyłki były samoczynnie usuwane - zwykle nie dopuszcza do rozwoju uszkodzonej ciąży. Dotyczy to np. zagnieżdżenia się pustego pęcherzyka płodowego, ciąży pozamacicznej lub właśnie ciąży biochemicznej. Podobnie jest w przypadku niektórych wad genetycznych lub ciężkich defektów rozwojowych. Nawet 15–20 proc. rozpoznanych już przez lekarza ciąż ulega samoistnemu poronieniu właśnie ze względu na ciężkie wady zarodka.

Czy należy zbadać przyczyny ciąży biochemicznej?

Jeśli ciąża biochemiczna zdarzyła ci się raz czy dwa razy, nie musisz tego robić. Warto się jednak zastanowić nad ustaleniem przyczyn, jeśli kilka razy zaszłaś w ciążę, której nie możesz utrzymać. W ustaleniu przyczyn poronienia, nie tylko związanego z ciążą biochemiczną, pomoże lekarz genetyk. Wskaże nie tylko badania, które w takim przypadku trzeba wykonać, ale przede wszystkim doradzi w kwestii kolejnych ciąż.

Zobacz też: Jesteś w ciąży? Poznaj 6 zmian dla ciężarnych w 2017 roku

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu