Ciąża biochemiczna
fot. Fotolia

Ciąża biochemiczna: objawy, jak często, jak zapobiec [BADANIA]

Ciąża biochemiczna to inaczej ciąża obumarła, na którą wskazuje podwyższony poziom hormonu betaHCG we krwi. Lekarz nie rozpoznaje jej już zwykle podczas badania. Sprawdź objawy ciąży biochemicznej.
Aleksandra Sobieraj
Ciąża biochemiczna
fot. Fotolia

Ciąża biochemiczna to określenie ciąży obumarłej, do której dochodzi na etapie zagnieżdżania się zarodka w macicy przed upływem 6. tygodnia.  Zarodek, zanim jeszcze zagnieździ się w macicy (lub tuż po takiej implantacji), obumiera i zostaje wydalony z organizmu matki. Nawet 50-60 proc. wszystkich ciąż to włąsnie ciąże biochemiczne. Większość kobiet nawet nie wie, że była w ciąży - po prostu pojawia się spóźniony okres oraz nieco większe niż zwykle bóle w podbrzuszu (najczęściej z tego powodu kobiety zgłaszają się do lekarza). Taka nieudana ciąża zwykle nie jest nawet rozpoznana przez lekarza. Nawet jeśli domowy test ciążowy wykazał ciążę, podczas USG lekarz jej nie potwierdza, bo podczas badania zarodek nie jest widoczny. We krwi jest jednak obecny hormon betaHCG, który jest dowodem na to, że doszło do zapłodnienia (jest wytwarzany tylko w ciąży).

Ciąża biochemiczna - objawy

Poronienie w ciąży biochemicznej objawia się obfitym, kilkudniowym krwawieniem, które można pomylić z miesiączką, a także silnymi bólami podbrzusza. Wiele kobiet nie mając nawet świadomości, że jest w ciąży, uznaje takie krwawienie za spóźniony okres, a do lekarza zgłasza się już po poronieniu ze względu na ból brzucha. Jeżeli przed wystąpieniem krwawienia test ciążowy nie został wykonany, prawdopodobnie ciąża nie zostanie już wykryta. Zwykle w przypadku takich samoistnych poronień organizm oczyszcza się sam, więc nie jest nawet wymagany żaden zabieg (np. łyżeczkowania) czy pobyt w szpitalu – zawsze jednak warto, by ginekolog cię zbadał i sprawdził, czy wszystko jest w porządku.

Objawy ciąży biochemicznej to zatem:

 • spóźniający się okres
 • obfite krwawienie miesiączkowe
 • silne bóle brzucha podczas okresu
 • pozytywny wynik testu ciążowego wykonanego przed okresem
Redakcja poleca: Nie lecząc zębów możesz doprowadzić do przedwczesnego porodu
Częste podjadanie oraz wymioty występujące we wczesnej fazie ciąży niszczą szkliwo zębów i powodują próchnicę. Zaniechanie wizyty u dentysty przez kobietę ciężarną może doprowadzić do zakażenia, co skutkuje poronieniem lub przedwczesnym porodem.

Ciąża biochemiczna - przyczyny poronienia

Badania pokazują, że w ciągu pierwszych 6 tygodni od zapłodnienia ciąże biochemiczne zdarzają się w przypadku 50-60 proc. ciąż, a niemal jedna trzecia z nich dotyczy błędów w procesie zagnieżdżania się zarodka. Lekarze wskazują, że źródłem takich nieprawidłowości mogą być:

 • ciężkie wady zarodka
 • infekcje i choroby przebyte tuż po zapłodnieniu, np. grypa, świnka, różyczka, toksoplazmoza itp.
 • blizny po przebytych zabiegach chirurgicznych
 • nieprawidłowa budowa narządów rodnych kobiety
 • niski poziom żelaza we krwi
 • niehigieniczny styl życia (alkohol, palenie papierosów, narkotyki)
 • intensywny wysiłek fizyczny.
 

Natura tak zaprojektowała organizm kobiety, by jej pomyłki były samoczynnie usuwane - zwykle nie dopuszcza do rozwoju uszkodzonej ciąży. Dotyczy to np. zagnieżdżenia się pustego pęcherzyka płodowego, ciąży pozamacicznej lub właśnie ciąży biochemicznej. Podobnie jest w przypadku niektórych wad genetycznych lub ciężkich defektów rozwojowych. Nawet 15–20 proc. rozpoznanych już przez lekarza ciąż ulega samoistnemu poronieniu właśnie ze względu na ciężkie wady zarodka.

Ciąża biochemiczna - i co dalej?

Jeśli ciąża biochemiczna zakończyła się krwawieniem miesiączkowym w krótkim czasie po uzyskaniu pozytywnego testu ciążowego, organizm prawdopodobnie oczyścił się sam. Ale jeżeli do krwawienia doszło np. po kilku tygodniach, ginekolog musi sprawdzić, czy konieczne jest łyżeczkowanie macicy.

Po poronieniu ciąży biochemicznej można starać się o dziecko już w kolejnym cyklu. Wcześniej jednak warto sprawdzić poziom hormonów i zrobić morfologię krwi. Jeśli przyjmujesz antykoncepcję, nie przerywaj jej stosowania.

Ciąża biochemiczna - badania

Jeśli ciąża biochemiczna zdarzyła ci się raz czy dwa razy, nie musisz tego robić. Warto się jednak zastanowić nad ustaleniem przyczyn, jeśli kilka razy zaszłaś w ciążę, której nie możesz utrzymać. W ustaleniu przyczyn poronienia, nie tylko związanego z ciążą biochemiczną, pomoże lekarz genetyk. Wskaże nie tylko badania, które w takim przypadku trzeba wykonać, ale przede wszystkim doradzi w kwestii kolejnych ciąż.
 

[content:0_26753,0_23304,0_22910,0_22833:CMNews]
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy