Ciąża biochemiczna
fot. Fotolia

Ciąża biochemiczna: przyczyny, objawy, czas trwania

Ciąża biochemiczna często mija niezauważona. Dochodzi do niej, gdy jajeczko zostanie zapłodnione, ale nie następuje jego zagnieżdżenie się w macicy lub martwy zarodek zostanie szybko z niej wydalony. Najczęściej przebycie ciąży biochemicznej nie wymaga ingerencji lekarza, a płodność błyskawicznie wraca.
Aleksandra Sobieraj
Ciąża biochemiczna
fot. Fotolia

O ciąży biochemicznej mówi się najczęściej wtedy, gdy zarodek obumiera przed upływem 6. tygodnia ciąży. Nawet 50-60 proc. wszystkich ciąż to właśnie ciąże biochemiczne. Większość kobiet nawet nie wie, że doszło do zapłodnienia i były na najlepszej drodze do macierzyństwa – po prostu pojawia się spóźniony okres oraz nieco większe niż zwykle bóle w podbrzuszu (najczęściej z tego powodu kobiety zgłaszają się do lekarza). Ciąża biochemiczna zwykle nie jest nawet rozpoznawana przez lekarza. Nawet jeśli domowy test ciążowy wykazał ciążę, podczas USG lekarz jej nie potwierdza, bo zarodek nie jest widoczny. We krwi jest jednak obecny hormon betaHCG, który jest dowodem na to, że doszło do zapłodnienia (jest wytwarzany tylko w ciąży).

Spis treści:

Ciąża biochemiczna – objawy

Koniec ciąży biochemicznej objawia się kilkudniowym krwawieniem lub plamieniem, które można pomylić z miesiączką, a także nasilonymi bólami podbrzusza. Wiele kobiet, nie mając nawet świadomości, że są w ciąży, uznaje takie krwawienie za spóźniony okres, a do lekarza zgłaszają się już po poronieniu ze względu na ból brzucha. Jeżeli przed wystąpieniem krwawienia test ciążowy nie został wykonany, prawdopodobnie ciąża nie zostanie już wykryta. Zwykle w przypadku takich samoistnych poronień organizm oczyszcza się sam, więc nie jest nawet wymagany zabieg abrazji czy pobyt w szpitalu – zawsze jednak warto, by ginekolog zbadał kobietę i sprawdził, czy wszystko jest w porządku.

Objawy ciąży biochemicznej to:

 • spóźniający się okres
 • obfite krwawienie miesiączkowe
 • silne bóle brzucha podczas okresu
 • pozytywny wynik testu ciążowego wykonanego przed krwawieniem.

Ciąża biochemiczna – przyczyny

Badania pokazują, że w ciągu pierwszych 6 tygodni od zapłodnienia ciąże biochemiczne zdarzają się w przypadku 50-60 proc. kobiet. Jedna trzecia przypadków ciąż biochemicznych dotyczy błędów w procesie zagnieżdżania się zarodka. Lekarze wskazują, że źródłem takich nieprawidłowości mogą być:

 • ciężkie wady zarodka, które powodują jego obumarcie
 • infekcje i choroby przebyte tuż po zapłodnieniu, np. grypa, świnka, różyczka, toksoplazmoza itp.
 • blizny po przebytych zabiegach chirurgicznych
 • zbyt niski poziom progesteronu
 • niedobory witamin i minerałów
 • silny stres
 • ostre zapalenie pęcherza moczowego
 • infekcje narządów płciowych
 • nieprawidłowa budowa narządów rodnych kobiety
 • niski poziom żelaza we krwi
 • niehigieniczny styl życia (alkohol, palenie papierosów, narkotyki)
 • intensywny wysiłek fizyczny.
 

Natura tak zaprojektowała organizm kobiety, by uszkodzone zarodki były samoczynnie usuwane – zwykle nie dopuszcza do rozwoju uszkodzonej ciąży. Dotyczy to np. zagnieżdżenia się pustego pęcherzyka płodowego, ciąży pozamacicznej lub właśnie ciąży biochemicznej. Podobnie jest w przypadku niektórych wad genetycznych lub ciężkich defektów rozwojowych. Nawet 15–20 proc. rozpoznanych już przez lekarza ciąż ulega samoistnemu poronieniu właśnie ze względu na ciężkie wady zarodka.

Ciąża biochemiczna po in vitro

Nieprawdą jest, że po zabiegu in vitro częściej dochodzi do ciąży biochemicznej niż po zapłodnieniu naturalnym – odsetek biochemicznych poronień jest w obu przypadkach taki sam. Jednak kobieta poddająca się procedurze sztucznego zapłodnienia jest pod szczególną opieką lekarską, dlatego w jej przypadku udaje się zaobserwować, że nie doszło do zagnieżdżenia zarodka i poronienia. Przy naturalnym zapłodnieniu brak takiego monitorowania sprawia, że większości ciąż biochemicznych się nie odnotowuje.

Ciąża biochemiczna – co dalej?

Jeśli ciąża biochemiczna zakończyła się krwawieniem miesiączkowym w krótkim czasie po uzyskaniu pozytywnego testu ciążowego, organizm prawdopodobnie oczyścił się sam i nie ma konieczności odbycia wizyty u ginekologa. Ale jeżeli do krwawienia doszło np. po kilku tygodniach od uzyskania pozytywnego wyniku testu ciążowego, ginekolog musi sprawdzić, czy konieczne jest łyżeczkowanie macicy, które oczyści ją z pozostałych tam tkanek.

Jeśli ciąża biochemiczna zdarzyła ci się raz czy dwa razy, nie jest konieczne wykonywanie specjalistycznych badań. Warto się jednak zastanowić nad ustaleniem przyczyn, jeśli kilka razy zaszłaś w ciążę, której nie możesz utrzymać. W poszukiwaniu przyczyn poronienia, nie tylko związanego z ciążą biochemiczną, może pomóc lekarz genetyk. Jego pomoc jest niezbędna, jeśli udało się wykluczyć inne niż genetyczne wady zarodka przyczyny ciąż biochemicznych. Wskaże on nie tylko badania, które w takim przypadku trzeba wykonać, ale przede wszystkim doradzi w kwestii kolejnych ciąż.

Ciąża biochemiczna a kolejna ciąża

Po poronieniu ciąży biochemicznej można starać się o dziecko już w kolejnym cyklu. Wcześniej jednak warto sprawdzić poziom hormonów i zrobić morfologię krwi lub wyleczyć toczące się infekcje. Jeśli przyjmujesz antykoncepcję, nie przerywaj jej stosowania, gdyż do zapłodnienia może dojść już w kolejnym cyklu.

Sprawdź także:

Redakcja poleca: Wczesna ciąża - film z USG w 4.-6. tygodniu
Sprawdź, co można już zobaczyć na badaniu USG w bardzo wczesnej ciąży. Zobacz, jak wygląda zarodek i bijące serce dziecka między 4. a 6. tygodniem ciąży.
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy