ile czasu może dziecko spędzać przed ekranem
fot. Fotolia

Ile czasu przed ekranem? Poradnik wg wieku dziecka

Świat technologii jest kuszący nie tylko dla dorosłych. Ile czasu powinno spędzać dziecko przed ekranem telewizora, tabletu czy komputera, w zależności od jego wieku? Sprawdź!
Karolina Stępniewska
ile czasu może dziecko spędzać przed ekranem
fot. Fotolia
Czas, który dziecko spędza przed ekranem telewizora, komputera czy telefonu ma znaczenie nie tylko dla jego rozwoju, ale i zdrowia. Ważne, żeby kontrolować czas, który nasze dzieci spędzają na oglądaniu telewizji, grze na komputerze lub smartfonie. Nie żyjemy jednak w próżni, trudno jest więc całkowicie izolować dziecko od współczesnej technologii, nasuwa się też pytanie, czy konieczne jest uciekanie się do tak radykalnego kroku. 
  [content:0_23604,0_24954,0_24073,0_25682:CMNews]

Oprócz szeregu wad spędzania czasu przed ekranem, kontakt z wartościowymi programami czy filmami, a nawet grami (tak, grami również!) może być korzystny dla rozwoju naszych dzieci. Najlepiej byłoby więc podejść rozsądnie do tego tematu i dopilnować, żeby kontakt z technologią nie był dla dziecka bezmyślnym ślęczeniem przed ekranem, przeciągającym się na całe godziny. Sprawdźmy, ile godzin dziecko może spędzić przed ekranem – zdaniem specjalistów.

Ile czasu przed ekranem może spędzić dziecko w różnych grupach wiekowych?

Najnowsze zalecenia Amerykańskiego Stowarzyszenia Pediatrów mogą być cenną wskazówką dla rodziców, jak dozować dzieciom w różnym wieku czas przed ekranem telewizora, komputera czy tabletu. 
  • do 2 roku życia – idealnie, gdyby w ogóle nie oglądały telewizji, nie grały na komputerach, tabletach czy telefonach (badania wykazują jednak, że coraz więcej rodziców dzieci poniżej 2 roku życia daje dzieciom smartfony, żeby je czymś zająć i uspokoić. Technologia stała się odpowiednikiem smoczka).
  • od 2-5 roku życia – do godziny dziennie, wartościowe programy i bajki, bez reklam, gry edukacyjne na tablet i telefon.
  • Od 6 roku życia – amerykańscy pediatrzy zalecają zachować rozsądek: jeśli ok. 12 godzin dziennie dziecko spędza czas na zabawie, w szkole, otrzymuje odpowiednią dawkę ruchu – wtedy pozostały czas (poza spaniem) może być czasem przed ekranem. Nie zostaje tego dużo: nadal ok. godziny-dwóch.
Redakcja poleca: 40 proc. maluchów trzyma w rączkach tablety i smartfony [WIDEO]
Maluchy do 2 lat w ogóle nie powinny mieć kontaktu z takimi urządzeniami – mówi socjoterapeutka Małgorzata Ćwiek z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Ile czasu dzieci spędzają przed ekranami?

Z badania programu DaVinci Learning ustalił, że ponad 95 proc. polskich dzieci ogląda telewizję codziennie, a ponad 60 proc. z nich robi to przez kilka godzin każdego dnia! Co więcej, prawie 30 proc. dzieci ma dostęp do własnego odbiornika telewizyjnego! Te dane mogą szokować, choć nie powinny – przykład idzie z góry:  z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP w 2013 roku, wynika, że dorośli Polacy oglądają telewizję przez średnio 3 godziny 42 minuty dziennie. Prawie połowa z nas ogląda codziennie telewizję właśnie z dziećmi. Przeciętny polski nastolatek spędza ponad 5 godzin dziennie przed ekranem.

Amerykańskie badanie z 2015 r. przeprowadzone wśród pacjentów poradni dziecięcych wykazało, że aż 96 proc. dzieci do 4 roku życia korzysta z urządzeń elektronicznych, ¾ z nich posiada własne urządzenie. Z tego samego badania dowiadujemy się, że większość 2-latków korzysta z nowoczesnej technologii na co dzień, oglądając najczęściej filmy na YouTube lub Netflixie. W Polsce też zmierzamy w tym kierunku. 

Dlaczego warto ograniczać dziecku czas przed ekranem?

W przypadku dzieci poniżej 18 miesiąca życia-2 lat nawet włączony telewizor w tle jest złym pomysłem: nadmiar dźwięków i bodźców jest szkodliwy dla dziecka i może prowadzić do nadmiernego pobudzenia i problemów ze snem.

Po 6 roku życia bardzo istotne jest, aby rodzice uczyli dzieci mądrego korzystania z technologii. To dobry moment, żeby rozmawiać z dziećmi o internetowym hejcie, o pozornej anonimowości w świecie, tłumaczyć, dlaczego zbyt dużo czasu przed ekranem może być niekorzystne dla dziecka.

Jako rodzice musimy pamiętać o tym, że kiedy nasze dzieci spędzają zbyt dużo czasu przed telewizorami, komputerami i tabletami oraz oglądają małowartościowe produkcje, są zagrożone m.in.
  • otyłością
  • zaburzeniami snu
  • zaburzeniami zachowania
  • słabo rozwiniętymi umiejętnościami społecznymi
  • przemocą
  • zaburzeniami koncentracji
  • problemami z nauką
Dzieci mają też po prostu za mało czasu na tradycyjną zabawę (która ma niezwykle korzystny wpływ na ich rozwój), interakcje z rówieśnikami w rzeczywistym świecie, budowanie więzi z rodzicami i bliskimi. Warto zastanowić się, czy nasze dziecko nie spędza zbyt dużo czasu przed ekranem , a jeśli tak – wprowadzić odpowiednie zmiany.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 12 głosy

Zobacz także

Popularne tematy