Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Czesław

Czesław to mężczyzna szczery, sprawiedliwy, uprzejmy i grzeczny. Ma bujną wyobraźnię i odwagę, by spełniać marzenia. Jest towarzyski i wygadany. Od konfliktów trzyma się z daleka. Nie ulega wpływom innych osób i na dany temat woli wyrobić sobie własne zdanie. Jest oddanym i pomocnym przyjacielem, na którym można polegać w wielu sytuacjach. Czesław to mężczyzna pracowity i zaradny.

Czesław - pochodzenie

Czesław to imię pochodzenia starosłowiańskiego. Wywodzi się z języka polskiego, a dokładnie z terenów Małopolski i Wielkopolski. Oznacza człowieka oczekującego, poważnego i honorowego.

Zdrobnienia imienia Czesław

Najpopularniejszym zdrobnieniem imienia Czesław jest Czesiek. Znane są również inne spieszczenia, takie jak np.: Czechu, Czesio, Czesiu, Cześko.

Imieniny Czesława

Czesław obchodzi imieniny 12 stycznia, 12 lutego, 19 i 20 kwietnia, 21 maja, 12 czerwca, 13, 15, 17, 20 i 30 lipca, a także 2 września.

Zobacz także

Imię Czesław dla dziecka

Chłopiec o imieniu Czesław jest otwartym, towarzyskim i zabawnym dzieckiem. W przyjaźniach ceni szczerość, która przez niektórych może być jednak odbierana jako przemądrzałość. Nie sprawia problemów wychowawczych, jednak często trudno mu przyznać się do winy lub popełnionych błędów.

Czesław - rodzina i miłość

Życiowym priorytetem Czesława jest posiadanie własnej rodziny. To mężczyzna, który szybko podejmuje decyzję o ślubie i dzieciach. Jest wiernym, oddanym i bardzo pomocnym małżonkiem. Jako ojciec trzyma dyscyplinę, jednak dla swoich dzieci pozostaje najlepszym przyjacielem. Czesław jest osobą rodzinną, która chętnie utrzymuje kontakt z dalszym kuzynostwem. Nie lubi obarczać bliskich swoimi problemami, dlatego uchodzi za człowieka zawsze pogodnego, szczęśliwego i uśmiechniętego.

Czesław - predyspozycje zawodowe

W pracy Czesław jest osobą bardzo wymagającą. Ma określony plan działania, który surowo egzekwuje. Lubi pracę w grupie i poświęcanie się dla idei. To typ przywódcy, na którym mogą polegać współpracownicy, a nawet szefowie. Szybko jednak się nudzi, dlatego w pracy stale szuka nowych wyzwań i przedsięwzięć. Czesław nigdy nie narzeka na nadmiar lub rodzaj pracy, gdyż wie, że dzięki niej może zapewnić godne życie swoim bliskim.

Znani Czesławowie

Spośród znanych osób noszących imię Czesław należy wymienić takie postaci jak m.in.: Czesław Miłosz (poeta), Czesław Niemen (wokalista), Czesław Tański (malarz), Czesław Lang (kolarz) oraz Czesław Mozil (wokalista).

Czesław w innych językach

Imię Czesław w językach obcych:

  • Ceslaus - j. łaciński;
  • Ceslaus - j. niemiecki;
  • Ceslas - j. angielski;
  • Ceslas - j. francuski;
  • Ceslao - j. włoski;
  • Ceslav - j. rosyjski;
  • Ceslao - j. hiszpański;
  • Keslaos - j. grecki.

Czesław - patroni

Patronem osób o tym imieniu jest bł. Czesław Odrowąż, dominikanin czczony w Kościele katolickim. Prawdopodobnie pochodził z rodziny śląskiej. W wyniku podróży do Włoch wstąpił do zakonu dominikanów. Po powrocie do Polski zajął się głoszeniem Słowa Bożego. W 1226 roku założył klasztor dominikański we Wrocławiu, gdzie objął funkcję przeora. W 1241 roku doszło do najazdu mongolskiego na Wrocław. Legenda głosi, że po modlitwie Czesława o ocalenie miasta na niebie ukazała się ognista kula, która przepędziła wroga. Wydarzenie to zostało spisane w kronikach Jana Długosza.

Przysłowia i cytaty z imieniem Czesław

W polskim piśmiennictwie nie są znane przysłowia z imieniem Czesław.

Ciekawostki na temat imienia Czesław

Od imienia Czesław powstało kilka nazwisk, m.in.: Czech, Czechow, Czechowski, Czechowicz, Czechak i Czechoń.

Czesław - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Czesława jest 8. Numerologiczne ósemki to osoby bardzo ambitne, zdeterminowane i wytrwałe w dążeniu do realizacji swoich planów. Nigdy nie unikają obowiązków, jednak z przyjemnością oddają się marzeniom i snuciu nowych planów. Osoby, którym jest przypisana ta liczba, nie boją się ryzyka i wyzwań. Sprawdzają się na samodzielnych stanowiskach lub prowadząc własną firmę. Są doskonałymi przywódcami. Mają silny charakter i zawsze pozytywne nastawienie do świata. W razie porażki nie załamują się, tylko od razu przechodzą do realizacji planu B.

Czesław - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem Czesława jest sodalit. Symbolizuje mądrość, spokój i opanowanie. To talizman koncentracji i wiary we własne możliwości. Sodalit pomaga w logicznym myśleniu i ustaleniu priorytetów.

Reklama

Czesław - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Czesława jest żółty. To barwa słońca, symbolizująca ciepło, szczęście, radość, uśmiech i zabawę. Jest przypisywana ludziom z pozytywnym nastawieniem do świata i dobrą energią. Kolor ten intensywnie pobudza zmysły, niweluje zmęczenie i senność.

Reklama
Reklama
Reklama