Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Kacper

Kacper jest osobą o pogodnym usposobieniu, która wręcz tryska optymizmem i zaraża innych uśmiechem. Lubi ludzi i cieszy się ich sympatią, a oprócz tego darzą go dużym zaufaniem. Mimo to Kacper czasami woli przebywać w samotności.

Osoba o tym imieniu odznacza się także łagodnością i taktem, a przy tym jest rozważna, pewny siebie i twardo trzyma się swojego zdania. Dzięki temu Kacper umie załatwić wiele spraw i dobrze idą mu wszelkiego typu negocjacje. Oprócz tego mężczyzna o tym imieniu lubi aktywny tryb życia. Pociągają go przygody oraz podróżowanie w dalekie zakątki świata, ponieważ daje mu to prawdziwe poczucie swobody, wolności i spełnienia.

Kacper - pochodzenie

Imię Kacper pochodzi od perskiego słowa ganzabara, które można tłumaczyć jako „stróż skarbca”, „królewski skarbnik” albo „wspaniały”. Powstało ono z połączenia dwóch wyrazów: ganzah (skarb) oraz barah (brzemię), które z kolei wywodzi się z praindoeuropejskiego słowa oznaczającego „brać”.

W języku perskim funkcjonuje wersja imienia Gathaspar. Jego spolszczoną postacią oboczną jest Gaspar. Co ciekawe, w Polsce imię Kacper może być także zapisywane jako „Kasper”. Taka pisownia obowiązywała też w przeszłości. To imię pojawiło się bowiem na polskich terenach już w XIII wieku.

Zobacz także

Warto pamiętać, że imię Kacper ma duże znaczenie w tradycji chrześcijańskiej. Tak nazywał się jeden z trzech króli, którzy złożyli dary (kadzidło, mirrę i złoto) Jezusowi w Betlejem.

Zdrobnienia imienia Kacper

Imię Kacper nie brzmi wyniośle i bardzo poważnie, dlatego można go używać w podstawowej formie, zwracając się zarówno do dorosłych, jak i dzieci. Jeśli chce się stosować bardziej pieszczotliwe określenia, ma ono także wiele miłych dla ucha zdrobnień. Najpopularniejsze z nich to: Kacperek i Kacperuś. Inne spieszczenia to m.in. Kacpercio, Kacperunio, Kacpik, Kacio, Percio, Peruś, Perunio i Perek.

Imieniny Kacpra

Mężczyźni o imieniu Kacper mają do wyboru kilku dat świętowania imienin. Najczęściej obchodzi się je jednak 6 stycznia. Dzień ten jest świętem Trzech Króli, a więc Kacpra, Baltazara i Melchiora, którzy przybyli do Betlejem powitać Nowonarodzonego Mesjasza. Inne terminy, w które można obchodzić imieniny Kacpra, to: 18 maja, 12 czerwca oraz 26 września.

Imię Kacper dla dziecka

Imię Kacper to popularny wybór dla dziecka. Przede wszystkim łatwo je wymówić i funkcjonuje w wielu językach świata, dlatego można uznać, że jest międzynarodowe. Nic więc dziwnego, że w Polsce jako pierwsze imię otrzymało je aż 220039 osób (dane z rejestru PESEL, stan na 31.01.2021 roku). Zajęło ono także 13. miejsce w rankingu najczęściej nadawanych imion męskich w 2020 roku. Na jego wybór zdecydowali się wówczas rodzice 4286 chłopców.

Kacper - edukacja

Kacper jest inteligentny, kreatywny i sumienny, co może przełożyć się na jego sukcesy w nauce. Oczywiście wiele zależy od charakteru danego chłopca. Uważa się jednak, że osoba o takim imieniu w szkole dobrze odnajduje się zwłaszcza w naukach ścisłych. Odznacza się także dużą aktywnością i ruchliwością - nadmiar energii może czasami jej przeszkadzać w zdobywaniu wiedzy, dlatego musi nauczyć się nad tym panować. W dłuższej perspektywie czasu również te cechy przemawiają jednak na korzyść Kacpra i mogą przybliżyć go do niejednego sukcesu.

Kacper - rodzina i miłość

Mężczyzna o imieniu Kacper jest ciepły, uczuciowy i bardzo towarzyski. W miłości obawia się jednak odrzucenia, dlatego czasami trudno mu się w pełni zaangażować. Jeśli jednak znajdzie swoją wymarzoną drugą połówkę i zdecyduje się jej zaufać, stworzy z nią kochającą rodzinę. Kacper jest bowiem doskonałym partnerem i ojcem. Wyróżnia się dużą troskliwością i opiekuńczością. Jest wierny i oddany oraz uwielbia spędzać czas ze swoimi najbliższymi.

Kacper - predyspozycje zawodowe

W sferze zawodowej Kacper wyróżnia się dużym uporem, niezależnością i determinacją w dążeniach do realizacji własnych celów. Ceni sobie swobodę i możliwość rozwoju. Charakteryzuje się przy tym zdolnościami organizatorskimi, dużą aktywnością oraz umiejętnością współpracowania z innymi. Ze względu na szereg cenionych na rynku pracy cech ma szansę na odniesienie sukcesu zawodowego. Polecane profesje dla Kacpra to m.in. prawnik, sportowiec, dziennikarz, podróżnik oraz przedstawiciel handlowy. Bez względu na to, jakie zajęcie wybierze mężczyzna o tym imieniu, stopniowo będzie piął się po szczeblach kariery.

Znani Kacprowie

Wśród osób noszących to imię można znaleźć wiele znamienitych postaci - m.in.: pierwszy polski drukarz Kasper Elyan, niemiecki malarz epoki romantyzmu Caspar David Friedrich, brat Jana Kochanowskiego Kasper Kochanowski czy polski poeta Kasper Twardowski. Ze współcześnie żyjących mężczyzn o tym imieniu warto wspomnieć o takich osobach jak m.in.: polski aktor Kacper Kuszewski, polski judoka Kacper Kaczor czy polski piłkarz Kacper Kozłowski.

Kacper w innych językach

Imię Kacper ma swoje odpowiedniki w wielu językach. Najczęściej brzmią one podobnie do formy stosowanej w Polsce. To np.:

  • Casper, Caspar, Jasper, Jaspar, Kasper, Gaspar - j. angielski;
  • Caspar, Kaspar - j. niemiecki;
  • Gaspare - j. włoski;
  • Gaspar, Casper, Gasparo - j. hiszpański;
  • Gáspár, Gaspard - j. francuski;
  • Kasparas, Gasparas - j. litewski;
  • Kaspar, Kasperi - j. fiński.

Patroni Kacpra

Wśród patronów imienia Kacper można znaleźć trzech świętych z tradycji chrześcijańskiej. Oprócz św. Kacpra, będącego jednym z trzech mędrców z Betlejem, warto wspomnieć św. Kacpra del Bufalo, który był włoskim zakonnikiem i założycielem Misjonarzy Krwi Chrystusa oraz św. Kacpra Bertoni, prezbitera z Włoch i założyciela Zgromadzenia Najświętszych Stygmatów Pana Naszego Jezusa Chrystusa.

Przysłowia i cytaty z imieniem Kacper

W Polsce nie ma przysłów związanych z imieniem Kacper. Znany jest jednak jeden aforyzm: „Kacper straszy wszystkich wokoło, ale ma problemy ze szkołą”.

Ciekawostki związane z imieniem Kacper

Od tego imienia pochodzi wiele nazwisk, m.in. Kacperski, Kacprzak, Kacperek i Kacprowski. „Kasper” to również nazwa jednego z kraterów na Księżycu.

Warto wiedzieć, że imię Kacper często noszą fikcyjne postaci, także te popularne w Polsce. W latach 90. XX wieku znana była kreskówka o przygodach przyjaznego duszka Kacperka. Z kolei w latach 2011-2020 telewizja polska nadawała popularny serial „Rodzinka.pl”, w którym jeden z bohaterów miał właśnie na imię Kacper.

Kacper - szczęśliwa liczba

Kacper jest numerologiczną dziewiątką. Wyróżnia się dużą niezależnością oraz mądrością życiową. Uważa się także, że ma dobrą intuicję i wręcz wrodzoną życzliwość. Czasami bywa jednak zbyt naiwny oraz podatny na manipulację.

Kacper - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem Kacpra jest chryzopraz. Uważa się, że minerał ten pobudza wyobraźnię i kreatywność, a także poprawia nastrój i przynosi harmonię. Stosowany jako talizman może mieć pozytywny wpływ na Kacpra, zwłaszcza jeśli mężczyźnie zależy na ciągłym rozwoju.

Reklama

Kacper - szczęśliwy kolor

Za szczęśliwy kolor Kacpra uważany jest zielony. Barwa ta symbolizuje harmonię, kontakt z naturą oraz nadzieję i wolność. Może być także kojarzona z uzdrowieniem i stanem zadowolenia.

Reklama
Reklama
Reklama