Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Ksawery

Ksawery to imię, które nie ma swojego źródła w konkretnym słowie, tylko pochodzi od nazwy hiszpańskiej miejscowości Xavier. Mężczyzna o tym imieniu najlepiej czuje się w towarzystwie przyjaciół, którzy cenią go m.in. za inteligentny żart, elokwencję, jak również umiejętność słuchania w każdej sytuacji. Daje się także poznać jako ambitny i solidny pracownik, na którego zawsze można liczyć.

Ksawery - pochodzenie

Imię to pochodzi od nazwy hiszpańskiej miejscowości oraz znajdującego się w niej zamku Xavier lub Javier. Jako pierwszy nosił je św. Franciszek Ksawery - jeden z najbardziej popularnych świętych Kościoła katolickiego, znany też jako apostoł Indii. Początkowo imię było używane wyłącznie w zestawieniu z Franciszkiem, jednak szybko zaczęło funkcjonować samodzielnie.

Zdrobnienia imienia Ksawery

Imię Ksawery często używane jest w wersji podstawowej, jednak doczekało się wielu zdrobnień w języku polskim. Wśród nich są m.in.: Ksawcio, Ksawek, Ksawer, Ksawerek, Ksawuś, Ksawulek, Ksawi, Ksawercio, Ksawciulek, Ksewcio.

Imieniny Ksawerego

Najpopularniejszą datą imienin Ksawerego jest 3 grudnia, dzień liturgicznego wspomnienia św. Franciszka Ksawerego. Innym możliwym terminem do świętowania jest 31 stycznia.

Zobacz także

Imię Ksawery dla dziecka

Imię Ksawery stało się bardzo popularne w ostatnich latach - młodzi rodzice często wybierają je dla swoich synów. W 2020 roku nazwano tak 1073 chłopców, co dało 44. miejsce w oficjalnym zestawieniu najczęściej nadawanych imion męskich w Polsce (stan na 31 stycznia 2021 roku). W pierwszym półroczu 2021 roku Ksawery awansował o jedno oczko. W tym okresie imię otrzymało 468 młodych Polaków, co dało 43. miejsce w rankingu.

Ksawery - edukacja

Ksawery to zdolny, bardzo sumienny uczeń. Nauczyciele od pierwszej klasy zwracają uwagę na jego ponadprzeciętną inteligencję i zdolność analitycznego myślenia. Chętnie wypowiada się na forum klasy, a swoje spostrzeżenia potrafi bardzo trafnie ubrać w słowa. Chętnie angażuje się w działalność charytatywną oraz różnego rodzaju akcje społeczne.

Ksawery - rodzina i miłość

Ksawery cieszy się bardzo dużym powodzeniem u płci przeciwnej ze względu na swój szarmancki styl bycia oraz wyjątkową urodę. Z kobietami flirtuje tylko wtedy, gdy nie jest w stałym związku. Docenia przede wszystkim naturalne piękno, nie akceptując pań zbyt wystylizowanych, wulgarnych lub po wielu operacjach plastycznych. Dla swojej partnerki jest kochającym i wiernym mężem.

Ksawery - predyspozycje zawodowe

Ksawery daje się poznać jako sumienny pracownik, którego największymi atutami są analityczny umysł oraz niezwykła łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Do jego kreatywności należy dodać ponadprzeciętne umiejętności retoryczne. Najlepiej sprawdzi się w takich zawodach jak: przedstawiciel handlowy, manager, mediator, adwokat, doradca zawodowy, projektant mody czy dziennikarz.

Znani Ksawerowie

Na kartach historii zapisało się wielu mężczyzn o imieniu Ksawery. W tej grupie są m.in. muzycy, sportowcy i aktorzy: Javier Bardem (hiszpański aktor), Javier Colon (amerykański muzyk), Xavier Dolan (francusko-kanadyjski aktor), Xawery Dunikowski (polski rzeźbiarz), Ksawery Frank (polski kierowca rajdowy) oraz Xawery Żuławski (polski reżyser i scenarzysta).

Ksawery w innych językach

Imię Ksawery jest popularne głównie w krajach hiszpańskojęzycznych, jednak występuje w wielu innych językach. Jego najpopularniejsze wersje to:

  • j. angielski - Xavier;
  • j. hiszpański - Javier, Xavier;
  • j. niemiecki - Xaver, Xaverius;
  • j. francuski - Xavier;
  • j. włoski - Saverio;
  • j. portugalski - Xavier;
  • j. grecki - Ksaverios.

Ksawery - patroni

Patronem mężczyzn o tym imieniu jest św. Franciszek Ksawery - duchowny Kościoła Katolickiego i jeden z pierwszych jezuitów, który żył w XVI wieku. Pochodził z Hiszpanii, jednak zasłynął jako misjonarz krajów azjatyckich. Podczas swoich podróży odwiedził m.in. Indie, Chiny i Japonię. Uważa się, że od czasów św. Pawła Apostoła nikt nie zdołał nawrócić na wiarę chrześcijańską tak dużej liczby ludzi.

Przysłowia i cytaty z imieniem Ksawery

Imię Ksawery pojawia się m.in. w piosence zespołu Ich Troje „Rossie z Łodzi” (2004). Jej fragment brzmi: „Stara miłość ma wina smak… Romans - Łódź huczała, Express grzmiał: Rossie gwiazda hotelu Grand, On Ksawery na Piotrowskiej grał”.

Ciekawostki na temat imienia Ksawery

Zgodnie z rejestrem PESEL w Polsce żyje 19412 Ksawerych (stan na 31 stycznia 2021 roku).

Od tego imienia pochodzą nazwy polskich miejscowości takich jak Ksawerów - jest ich aż 10.

Ksawery to także imię jednego z niebezpiecznych zjawisk pogodowych, czyli orkanów.

Ksawery - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Ksawerego jest 3. Numerologiczne trójki to urodzeni idealiści.

Ksawery - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem Ksawerego jest nefryt - minerał o charakterystycznej, zielonej barwie.

Reklama

Ksawery - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Ksawerego jest niebieski.

Reklama
Reklama
Reklama