Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Mirosław

Imię Mirosław tłumaczy się dosłownie jako ten, który sławi pokój lub też ten, który zdobywa sławę poprzez wprowadzenie porządku. Mężczyzna o tym imieniu to najczęściej niespokojny i nieco awanturniczy duch. Uchodzi za zagadkową osobę, która od samotności woli życie towarzyskie. Jego energiczne usposobienie uzupełnia bogate wnętrze - dzięki temu dyskusja z Mirosławem to sama przyjemność.

Mirosław - pochodzenie

Mirosław to starosłowiańskie imię, które powstało ze złożenia dwóch członów mir (tłum. porządek) oraz sława. Etymolodzy wskazują, że jest to jedno z najstarszych polskich imion używanych już we wczesnym średniowieczu. Powstało na tej samej zasadzie, na jakiej tworzone były imiona pogańskie w kulturze Słowian.

Zdrobnienia imienia Mirosław

Imię Mirosław w podstawowej wersji używane jest głównie w oficjalnych dokumentach. W sytuacjach nieformalnych funkcjonują liczne zdrobnienia, takie jak: Mirek, Mireczek, Miruś, Mirunio, Miri, Mirko, Miro, Miron, Mirkuś, Mirosławek, Miruń, Miriś, Mirunio.

Imieniny Mirosława

Mirosław to rzadko nadawane imię, jednak w kalendarzu występuje dość często. Mirosław może świętować imieniny: 2 lutego, 9 lutego, 26 marca, 2 lipca, 3 lipca, 26 lipca i 24 września.

Zobacz także

Imię Mirosław dla dziecka

Mirosław to tradycyjne imię, które nie jest często wybierane przez rodziców. W 2020 r. nazwano tak 38 chłopców, co dało dopiero 179. miejsce w oficjalnym rankingu najczęściej nadawanych imion męskich w Polsce (stan na 31 stycznia 2021 r.). W pierwszym półroczu 2021 r. Mirosław zanotował znaczny spadek w zestawieniu - imię otrzymało 13 chłopców, co dało mu 207. miejsce.

Mirosław - edukacja

Mirosław to niezwykle aktywny uczeń. Jeśli jakiś temat go zainteresuje, zgłębia go z ochotą. Szczególnie docenia naukę opartą na doświadczeniu, więc jego największą pasją będą przedmioty takie jak fizyka i chemia. Czasem sprawia problemy wychowawcze - ten lekkoduch nie zawsze potrafi skupić swoją uwagę na zajęciach, a jego indywidualizm przejawia się w buntowniczej postawie oraz zadawaniu kłopotliwych pytań.

Mirosław - rodzina i miłość

Mirosław jest bardzo wrażliwy na kobiece wdzięki i sam cieszy się powodzeniem u płci przeciwnej - panie są zaintrygowane jego tajemniczą naturą oraz bogatym życiem wewnętrznym. Jednak mężczyźni o tym imieniu nie spieszą się do zawierania małżeństwa. Zgodnie z ich filozofią, młodość powinna być czasem beztroskich szaleństw. Gdy Mirosław się ustatkuje - zazwyczaj ma to miejsce w dojrzałym wieku - z ochotą wchodzi w rolę kochającego męża i ojca.

Mirosław - predyspozycje zawodowe

Mirosław ma zadatki na dobrego pracownika, który zaskoczy swojego szefa oryginalnymi pomysłami. Ma duże umiejętności praktyczne, więc świetnie poradzi sobie przy realizacji trudnych projektów. Rywalizacja i ryzyko to jego drugie imiona. Doskonale sprawdzi się jako wojskowy, biznesmen, policjant lub dziennikarz.

Znani Mirosławowie

Wśród sławnych osób w Polsce można znaleźć mężczyzn o imieniu Mirosław. Są to pisarze, aktorzy i sportowcy: Mirosław Baka (polski aktor), Mirosław Siedler (polski aktor teatralny i filmowy), Mirosław Wieprzewski (polski aktor teatralny i dubbingowy), Mirosław Marian Chmara (polski lekkoatleta), Mirosław Szonert (polski aktor).

Mirosław w innych językach

Mirosław to imię, które występuje przede wszystkim w krajach słowiańskich, jednak ma swoje odpowiedniki także w Europie Zachodniej. Oto jego najpopularniejsze wersje:

  • jęz. rosyjski - Miroslav
  • jęz. francuski - Myron
  • jęz. niemiecki - Miroslaw
  • jęz. czeski - Miroslav
  • jęz. chorwacki - Miroslav
  • jęz. łaciński - Miloslaus

Mirosław - patroni

Patronem mężczyzn o tym imieniu jest bł. Miroslav Bulešić - chorwacki kapłan Kościoła katolickiego żyjący w latach 1920-1947. Został zamordowany przez działaczy komunistycznych bojówek, a jego zabójca został ostatecznie uniewinniony przez sąd. Został beatyfikowany w 2013 r. przez papieża Franciszka.

Przysłowia i cytaty z imieniem Mirosław

W języku polskim nie funkcjonują przysłowia z imieniem Mirosław.

Ciekawostki na temat imienia Mirosław

Imię Mirosław było popularne w poprzednich pokoleniach. Świadczy o tym baza PESEL, z której wynika, że w Polsce żyje 188171 mężczyzn o tym imieniu (stan na 31 stycznia 2021). Ponadto od tego imienia pochodzą takie nazwiska, jak: Mirecki, Mirosławski, Mirski, Mirowski, Mirosz, Mirkowski.

Mirosław - szczęśliwa liczba

Szczęśliwa liczba Mirosława to 2. Dwójki to osoby wyróżniające się intuicją i opanowaniem.

Mirosław - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy kamień Mirosława to hematyt - klejnot, który przypomina jednocześnie kamień i metal.

Reklama

Mirosław - szczęśliwy kolor

Szczęśliwy kolor Mirosława to grafitowy.

Reklama
Reklama
Reklama