Tadeusz – znaczenie imienia, zdrobnienia, imieniny

Tadeusz – pochodzenie imienia, predyspozycje zawodowe, patroni Małgorzata Rozenek-Majdan, Agata Młynarska i Zbigniew Zamachowski – między innymi te gwiazdy nadały swoim synom imię Tadeusz. W przeszłości również wybrało je wielu rodziców. Skąd to zamiłowanie do tradycji? Sprawdź, w czym tkwi sekret popularności wspomnianego imienia. Poznaj powody, dla których warto obdarować nim nowo narodzone dziecko.

Spis treści

Znaczenie imienia Tadeusz

Imię Tadeusz oznacza odwagę i śmiałość. Nazwani tak mężczyźni mają niezwykle interesującą, dwoistą naturę. Na pierwszy rzut oka są spokojnymi, opanowanymi domatorami, którzy cenią poukładane życie rodzinne. Drzemie w nich jednak ukryte pragnienie zmian i przeżycia niezapomnianej przygody. Gdy nadarzy się okazja, by przywołane marzenie zrealizować, prędzej czy później z niej skorzystają. Nie spoczną, póki nie osiągną wyznaczonego celu. Nie rezygnują mimo trudności bądź niepowodzeń.

Pochodzenie imienia Tadeusz

Imię Tadeusz ma aramejski rodowód. Wywodzi się od słowa taddai. Można je przetłumaczyć jako „śmiały, odważny, sprytny”.

Zdrobnienia imienia Tadeusz

W języku polskim funkcjonuje wiele różnych zdrobnień imienia Tadeusz. Do najpopularniejszych spieszczeń należą formy, takie jak: Tadeuszek, Tadek, Tadzio, Tadeczek, Tadulek, Tadzik, Tedi.

Imieniny Tadeusza

Imieniny Tadeusza wypadają najczęściej 28 października. Inna popularna data to 11 maja.

Imię Tadeusz dla dziecka

Mały Tadeusz jest niezwykle wrażliwym dzieckiem. Łatwo go urazić lub wyprowadzić z równowagi. Źle znosi krytykę i obojętność. Lubi, gdy rodzice poświęcają mu dużo czasu. Jednocześnie wykazuje się dużą opiekuńczością i troskliwością wobec młodszego rodzeństwa. Tadeusz to odpowiedzialny starszy brat, który nie pozwoli, by jego bliskim stała się krzywda. Nie pozostaje również obojętny wobec niesprawiedliwości. Chętnie niesie pomoc słabszym kolegom. Ma raczej spokojne usposobienie, ale nie stroni od przygód.

Tadeusz - edukacja

Tadeusz jest dobrym uczniem, ale brak pewności siebie często utrudnia mu osiąganie zadowalających wyników w nauce. Zwykle ma czwórki i piątki, choć zdarzają się również trójki. Nie przepada za lekcjami wychowania fizycznego. Zamiast grać w piłkę lub biegać, woli grać na instrumentach, malować, rysować. Lubi wszelkie zajęcia, które wymagają kreatywności i pozwalają mu na puszczenie wodzy fantazji. A trzeba przyznać, że ma bardzo bujną wyobraźnię i duże zdolności manualne. Dlatego często wybiera kierunki studiów w mniejszym lub większym stopniu związane z działalnością artystyczną.

Tadeusz - rodzina i miłość

Tadeusz traktuje miłość niezwykle poważnie. Musi bardzo dobrze poznać potencjalną partnerkę, zanim nawiąże z nią głębszą relację. Nie akceptuje flirtów ani przelotnych romansów. Chce założyć rodzinę, mieć dom z ogródkiem, psa, gromadkę dzieci i kochającą żonę, która czeka w kuchni z gorącym obiadem. Mężczyźni o omawianym imieniu są bardzo opiekuńczy i oddani najbliższym. Zrobią dla nich wszystko, niezależnie od tego, jak wiele będą musieli poświecić. Własne ambicje odkładają na dalszy plan, co nie znaczy, że zapominają o marzeniach. W żadnym razie. Czekają na odpowiedni moment, by je zrealizować.

Tadeusz - predyspozycje zawodowe

Tadeusz jest wrażliwym i ciepłym człowiekiem. Te cechy predysponują go do pracy w zawodach związanych z niesieniem pomocy innym ludziom. Będzie świetnym lekarzem, psychologiem, pielęgniarzem, fizjoterapeutą, strażakiem lub opiekunem osób starszych. Spełni się też jako artysta: fotograf, malarz, aktor, pisarz bądź poeta. Pieniądze nie są dla niego najważniejsze, ale potrzebuje ich, by zapewnić najbliższym wygodne, szczęśliwe życie.

Znani mężczyźni o imieniu Tadeusz

  • Tadeusz Drozda - aktor, satyryk, tekściarz i konferansjer. Jest autorem słów do piosenki „Parostatek” z repertuaru Krzysztofa Krawczyka. Prowadził programy telewizyjne w czołowych polskich stacjach („Śmiechu warte”, „Herbatka u Tadka”, „Dyżurny Satyryk Kraju”, „Drozda na weekend”). Można go było też zobaczyć w filmach i serialach („Samo życie”, „Komedianci z wczorajszej ulicy”, „Zaklęte rewiry” itp.).
  • Tadeusz Chudecki - aktor, tłumacz i podróżnik. Zna osiem języków obcych. Odwiedził 140 krajów na całym świecie. Wystąpił w produkcjach, takich jak: „Miasto 44”, „Komisarz Alex”, „Dwie korony” czy, „Na dobre i na złe”.
  • Tadeusz Różewicz - poeta, scenarzysta i dramaturg. W jego dorobku znajduje się co najmniej kilkadziesiąt dzieł, m.in.: „Opadły liście z drzew”, „Te kwiaty” czy „Echa leśne”.
  • Tadeusz Kościuszko - inżynier wojskowy i wybitny dowódca. Przewodził insurekcji kościuszkowskiej. Walczył też o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Zapisał się w historii jako „bohater dwóch narodów”.

Tadeusz w innych językach

Imię Tadeusz występuje nie tylko w polszczyźnie, ale również w innych językach, na przykład w hiszpańskim (Tadeo), we włoskim (Taddeo), w czeskim i słowackim (Tadeáš), a także we francuskim (Thaddée) oraz w portugalskim (Thadeu). W Bułgarii Tadeusz to Tadeuš lub Tadej.

Patroni imienia Tadeusz

Mężczyźni o przywołanym imieniu mają trzech świętych patronów - Judę Tadeusza, Tadeusza Studytę oraz Tadeusza Machera.

Przysłowia i cytaty z imieniem Tadeusz

W języku polskim funkcjonuje wiele powiedzeń z imieniem Tadeusz. Najbardziej znane przysłowie brzmi: „Po świętym Tadeuszu trzeba chodzić w kapeluszu”.

Ciekawostki o imieniu Tadeusz

  • Imię Tadeusz występuje w jednym z najbardziej znanych dzieł Adama Mickiewicza - „Panu Tadeuszu, czyli ostatnim zjeździe na Litwie”.
  • W 2020 roku imię Tadeusz nadano 876 chłopcom.

Tadeusz - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Tadeusza jest 6.

Tadeusz - szczęśliwy kamień

Malachit jest szczęśliwym kamieniem Tadeusza.

Tadeusz - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Tadeusza jest srebrny.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA