Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Tymon

Imię Tymon tłumaczy się dosłownie jako „życie”, „męstwo” lub „gniew”. Etymolodzy wskazują też na jego związek z czasownikiem czcić, więc jedno z możliwych przekładów imienia to „ten, który czci”. Tymon wyróżnia się z tłumu. Wśród jego zalet są m.in.: szczerość, odporność psychiczna, pewność siebie, odwaga i otwartość. Bywa porywczy i w każdej sytuacji mówi to, co myśli, nawet jeśli jest to nieprzyjemne dla drugiej osoby.

Tymon - pochodzenie

Tymon to imię pochodzące od greckiego słowa thymos. Jest ono silnie zakorzenione w kulturze chrześcijańskiej - nosił je jeden z pierwszych diakonów Kościoła katolickiego. Tymon to postać biblijna, o której można przeczytać w księdze Dziejów Apostolskich Nowego Testamentu.

Zdrobnienia imienia Tymon

Imię Tymon bardzo ładnie brzmi w podstawowej wersji. W języku polskim funkcjonują też jednak jego liczne zdrobnienia, takie jak: Tymek, Tym, Tymuś, Tymcio, Tymusek, Tymunio, Tymusiek, Tymuś, Tymonek, Tymuszek.

Imieniny Tymona

Tymon to bardzo popularne imię, jednak w kalendarzu pojawia się tylko dwa razy. Możliwe daty imienin to 19 kwietnia i 28 września.

Zobacz także

Imię Tymon dla dziecka

Tymon to imię o długiej tradycji, które cieszy się olbrzymią popularnością w ostatnich latach. W 2020 r. nazwano tak 4220 chłopców, co dało mu wysokie 15. miejsce w oficjalnym rankingu najczęściej nadawanych imion męskich w Polsce (stan na 31 stycznia 2021 r.). W pierwszym półroczu 2021 r. tendencja utrzymuje się na wysokim poziomie - Tymon nadal zajmuje 15. miejsce; imię to otrzymało 1888 młodych Polaków.

Tymon - edukacja

Tymon to bardzo inteligentny i oczytany uczeń. Jego ogromnym atutem jest zdolność analitycznego myślenia, dzięki czemu nauka przedmiotów ścisłych przychodzi mu z łatwością. Do tego wyróżnia się ambicją, jak również uporem w dążeniu do celu. Ten ciekawy świata chłopak chętnie uczy się nowych rzeczy, ale lubi też kształcić się poprzez podróże i zdobywanie osobistych doświadczeń.

Tymon - rodzina i miłość

Tymon to niezwykle przystojny i zadbany mężczyzna, który skupia na sobie uwagę kobiet i staje się obiektem westchnień. Uwielbia flirtować, a przy tym jest bardzo elokwentny i ma błyskotliwe poczucie humoru. Wybranka jego serca musi liczyć się z tym, że Tymon prowadzi luksusowe życie, przez co bywa bardzo rozrzutny. Momentami jest też porywczy, jednak nie akceptuje żadnych przejawów agresji.

Tymon - predyspozycje zawodowe

Tymon to niezwykle energiczny mężczyzna, który nie znosi siedzenia za biurkiem. Możliwość rywalizacji oraz ciągle nowe zadania są motorem napędowym jego zawodowej kariery. Doskonale sprawdzi się w branżach, które wymagają mobilności i dynamicznego działania. Będzie doskonałym architektem, biznesmenem, sportowcem, dziennikarzem. Ze względu na swoją pewność siebie i wrodzony urok osobisty może próbować sił w show-biznesie.

Znani Tymonowie

Wśród sławnych osób w Polsce i za granicą można znaleźć wielu mężczyzn o imieniu Tymon. Są to m.in. artyści, dziennikarze, sportowcy i aktorzy: Tymon Smektała (dziennikarz i raper), Tymon Tymański (polski muzyk, multiinstrumentalista), Timo Werner (niemiecki piłkarz), Timo Lahti (fiński żużlowiec), Tumo Descamps (belgijski aktor), Timon Durret (amerykański aktor i reżyser).

Tymon w innych językach

Tymon to imię, które występuje w wielu językach na całym świecie. Oto jego najpopularniejsze wersje:

  • j. angielski - Timon, Tim
  • j. francuski - Timon
  • j. niemiecki - Timon
  • j. czeski - Timon
  • j. fiński - Timo
  • j. hiszpański - Timon
  • j. portugalski - Timo
  • j. włoski - Timone
  • j. ukraiński - Tymon
  • j. białoruski - Cimon.

Tymon - patroni

Patronem mężczyzn o tym imieniu jest św. Tymon - jeden z apostołów Jezusa Chrystusa i diakon pierwotnego kościoła. Żył w I w., zalicza się do grona budowniczych Kościoła katolickiego. Innym patronem jest św. Tymon - biskup Salzburga, żyjący w XI w. Wziął udział w jednej z wypraw krzyżowych i prawdopodobnie zginął śmiercią męczeńską.

Przysłowia i cytaty z imieniem Tymon

Imię Tymon występuje w polskich przysłowiach. Jednym z nich jest: „Na Tymona siej jęczmiona, byś do świętej Katarzyny poobsiewał koniczyny”.

Ciekawostki na temat imienia Tymon

Imię Tymon nie cieszyło się tak dużą popularnością w poprzednich pokoleniach. Wskazuje na to baza PESEL, w której znajduje się 28976 mężczyzn o tym imieniu. Daje to dopiero 102. pozycję wśród wszystkich imion męskich.

Tymon i Tymoteusz to imiona pochodzące z języka greckiego, które cieszą się w Polsce podobną popularnością. W 2020 r. Tymon zajął 15., a Tymoteusz 25. miejsce w zestawieniu najczęściej wybieranych imion męskich.

Tymon - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Tymona jest 6. Szóstki to osoby szczere i prawdomówne.

Tymon - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy kamień Tymona to kamień księżycowy - minerał o jasnoniebieskiej poświacie.

Reklama

Tymon - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Tymona jest srebrny.

Reklama
Reklama
Reklama