Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Antonina

Imię Antonina tłumaczone jest dosłownie jako „wspaniała”, „wybitna” lub „doskonała”. Kobieta, która je nosi, daje się poznać jako wspaniała żona i mama. Doskonale prowadzi dom i czuje się w roli gospodyni jak ryba w wodzie. Mimo że kariera zawodowa nie należy do jej priorytetów, Antonina sprawdza się także jako sumienna pracownica. Ponadto wyróżnia ją wybitna zdolność do tworzenia trwałych więzi z najbliższymi osobami.

Antonina - pochodzenie

Antonina to żeński odpowiednik starożytnego, rzymskiego imienia Antonin. Od niego wziął się przydomek Antoniusz, który wskazywał na powiązania z rzymskim rodem Antoniuszów. Imię to ma też korzenie w tradycji starożytnej Grecji - syn mitologicznego herosa Heraklesa miał na imię Anton.

Zdrobnienia imienia Antonina

Antonina w podstawowej wersji brzmi bardzo poważnie i dostojnie. Imię to ma jednak wiele zdrobnień. Najpopularniejsze spieszczenia to: Antoninka, Antosia, Antośka, Antoszka, Tonia, Tosia, Tosieńka, Tosinka, Tosik, Nina, Ninka, Tola.

Imieniny Antoniny

Najpopularniejszą datą imienin Antoniny jest 4 maja. Poza tym terminem jest też wiele innych okazji do świętowania. W kalendarzu imię to pojawia się m.in.: 9,12 i 17 stycznia, 7 i 28 lutego, 1 i 28 marca, 3, 4 oraz 10 kwietnia, 2 i 10 maja, 13 czerwca, 5 i 24 sierpnia, 3 września, 24 i 31 października, a także 7 listopada i 28 grudnia.

Zobacz także

Imię Antonina dla dziecka

Imię Antonina jest często wybierane przez rodziców. W 2020 roku urodziło się 3719 dziewczynek o tym imieniu, co daje 15. miejsce w oficjalnym rankingu najczęściej nadawanych imion żeńskich w Polsce (stan na 31 stycznia 2021 roku). Tendencja ta utrzymuje się - w pierwszym półroczu 2021 roku imię Antonina otrzymało 1717 młodych Polek, co oznacza 13. miejsce w ogólnym zestawieniu.

Antonina - edukacja

Antonina to pilna i sumienna uczennica. Jest indywidualistką, która woli pracować sama, niż działać zespołowo. Samodzielne studia sprawiają jej dużą przyjemność.

Antonina - rodzina i miłość

Antonina doskonale spełnia się w roli żony, mamy i gospodyni domowej. Dla swoich bliskich jest niezwykle ciepła i empatyczna, jednak w relacji z partnerem bywa pamiętliwa i niepewna. Kobieta o tym imieniu może również wybrać samotne życie.

Antonina - predyspozycje zawodowe

Antonina z reguły nie wychodzi przed szereg. W życiu zawodowym lubi być doceniana, jednak woli nie rzucać się w oczy. Sprawdzi się np. jako malarka, bibliotekarka lub konserwator zabytków.

Znane Antoniny

Jedną z najbardziej znanych postaci historycznych o tym imieniu była Maria Antonina - żyjąca w XVIII wieku austriacka arcyksiężna i królowa Francji. Wśród innych popularnych Antonin są m.in.: Antonina Krzysztoń (piosenkarka), Antonina Kawecka (śpiewaczka operowa), Antonina Zetowa (bułgarska siatkarka), Antonina Choroszy (polska aktorka teatralna i filmowa) oraz Antonina Biała (polska lekkoatletka).

Antonina w innych językach

Antonina brzmi bardzo podobnie w różnych językach. Oto najpopularniejsze wersje tego imienia:

  • j. angielski - Antonia;
  • j. francuski - Antonine;
  • j. niemiecki - Antonina;
  • j. włoski - Antonia;
  • j. litewski - Antanina.

Antonina - patroni

Patronką tego imienia jest św. Antonina z Nicei. Była ona męczennicą, która poniosła śmierć w 306 roku, ponieważ nie chciała wyrzec się wiary chrześcijańskiej. Została spalona żywcem za czasów panowania cesarza Dioklecjana.

Przysłowia i cytaty z imieniem Antonina

Chociaż w języku polskim nie funkcjonują przysłowia z imieniem Antonina, szeroko znane są cytaty przypisywane królowej Marii Antoninie, takie jak np.: „Nie mają chleba? Niech jedzą ciastka”.

Ciekawostki na temat imienia Antonina

Nie każdy wie, że w Polsce najpierw pojawiło się imię Antonia, a dopiero później Antonina. Najstarsze zapisy tego imienia pochodzą z XVII wieku. Co ciekawe, imię to doczekało się swojej wersji w języku esperanto. W tym międzynarodowym dialekcie użytkowym Antonina znana jest jako Antoneta.

Architekci wnętrz doskonale wiedzą, że Maria Antonina jest propagatorką tzw. salonów kąpielowych i publicznych kąpieli. W jej komnacie znajdowała się wolnostojąca wanna nakryta kopułą. Dziś rozwiązanie to można spotkać w awangardowych aranżacjach przestrzeni.

Antonina - szczęśliwa liczba

Szczęśliwa liczba Antoniny to 7. Numerologiczne siódemki to osoby godne zaufania, które zawsze dotrzymują obietnic i nie zdradzają powierzanych im sekretów. Są odpowiedzialne i wyróżniają się dojrzałością.

Antonina - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy kamień Antoniny to chryzopraz. Jest szlachetnym minerałem łączącym barwy złota i zieleni. Jego kolor może zmieniać się w zależności od działania promieni słonecznych. Niektórzy wierzą, że jest amuletem, który przywraca równowagę psychiczną i pobudza do twórczego działania.

Reklama

Antonina - szczęśliwy kolor

Szczęśliwy kolor Antoniny to żółty.

Reklama
Reklama
Reklama