Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Bożena

Bożena jest osobą towarzyską, otwartą na nowe znajomości, a przy tym bardzo rodzinną. Przyjaciele cenią ją za szczerość i życzliwość. Osoba o tym imieniu do życia podchodzi optymistycznie, starając się doceniać plusy każdej, nawet trudnej sytuacji. Kieruje się określonymi zasadami i niechętnie je łamie. Jest dość uparta, co jednak często działa na jej korzyść. Bożena to samodzielna, zaradna i pracowita kobieta. Sprawia wrażenie cichej, jednak uwielbia żartować, śmiać się i bawić.

Bożena - pochodzenie

Trudno jednoznacznie wskazać, skąd się wzięło imię Bożena. Wiadomo jednak, że jest jednym z imion starosłowiańskich. Prawdopodobnie utworzono je po przekształceniu słowa Bóg. Istnieje teoria, zgodnie z którą Bożena jest zdrobnieniem Bogusławy i Bogumiły. W czeskich przekazach imię powstało jako odpowiednik męskiego imienia Bożydar. Do Polski dotarło dopiero w XIX wieku.

Zdrobnienia imienia Bożena

Najpopularniejszym zdrobnieniem tego imienia jest Bożenka. Chętnie używane są również inne formy, takie jak: Benia, Benka, Bosia, Bogna, Bożcia, Bożenia, Borcia, Bożna i Bożechna.

Imieniny Bożeny

Bożena obchodzi imieniny 13 marcia i 20 czerwca.

Zobacz także

Imię Bożena dla dziecka

Dziewczyna o imieniu Bożena jest dzieckiem bardzo otwartym, towarzyskim i wesołym. Życzliwa dla rówieśników szybko zjednuje sobie ich przychylność. Docenia innych, okazując im wsparcie, chętnie też obdarza kolegów i koleżanki komplementami, przez co jest bardzo lubiana. Bożenka to dziecko rodzinne, uczuciowe i wrażliwe.

Bożena - edukacja

Bożena to sumienna i bardzo zaangażowana uczennica. Chociaż nauka sprawia jej trudność, jest cierpliwa i nie zraża się porażkami. Umie prosić o pomoc i chętnie korzysta z niej w celu zdobywania i poszerzania wiedzy. W nauce stawia na przedmioty, które przydadzą się jej w przyszłości. Jest ambitna i umie walczyć o swoje.

Bożena - rodzina i miłość

Bożena marzy o domu i własnej rodzinie. Jest dobrą partnerką i przyjaciółką. Szuka mężczyzny, który otoczy ją opieką i da poczucie bezpieczeństwa, również materialnego. Pragnie być mamą. Dzieci wychowuje w dyscyplinie, ucząc je szacunku do innych i pracy. Dom, który prowadzi, jest otwarty dla przyjaciół i nowych znajomych. Bożena sprawdza się jako pani domu. Z przyjemnością podejmuje gości, dbając nie tylko o wystrój wnętrz czy serwowane dania, lecz także przyjazną i wesołą atmosferę. W towarzystwie rodziny i bliskich podejmuje tematy neutralne. Unika konfliktów i trudnych rozmów.

Bożena - predyspozycje zawodowe

Bożena jest pracownicą bardzo dobrze zorganizowaną, dokładną, sumienną i oddaną swoim obowiązkom. Podczas realizacji zadań wyróżnia się zaangażowaniem. Dobrze się sprawdza jako pracownik na samodzielnym stanowisku, jednak najbardziej ceni sobie współpracę grupową. Bożena jest otwarta na różne propozycje pracy i szybko adaptuje się do nowego miejsca i wymagań. Najlepsze zawody dla osób o tym imieniu to prawnik, nauczyciel i handlowiec.

Znane Bożeny

Spośród najpopularniejszych osób noszących to imię warto wymienić takie postaci jak m.in.: Bożena Krzywobłocka (historyk sztuki), Bożena Walter (dziennikarka), Bożena Dykiel (polska aktorka), Bożena Przemyślidka (czeska księżniczka), Bożena Nemcova (czeska pisarka) i Bożena Stachura (polska aktorka).

Bożena w innych językach

Imię Bożena w językach obcych ma następującą formę:

  • Bożena - j. słowacki;
  • Bożena - j. czeski;
  • Bożana - j. bułgarski;
  • Bozsena - j. węgierski.

Bożena - patroni

Imię Bożena nie ma patronki.

Przysłowia i cytaty z imieniem Bożena

Nie są znane polskie przysłowia, w których pojawiłoby się imię Bożena.

Ciekawostki na temat imienia Bożena

Początkowo imię funkcjonowało jako Bożana.

Bożena - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą kobiet o imieniu Bożena jest 9. Numerologiczne dziewiątki to osoby wrażliwe, uczuciowe, kierujące się w życiu określonymi zasadami. Mają rozwiniętą intuicję, której się bardzo często poddają. Dziewiątki potrafią się poświęcić, aby osiągnąć jakieś korzyści. Liczba dziewięć jest źródłem radości, szczęścia i pozytywnej energii. Osoby, którym się ją przypisuje, nie są obojętne na los innych ludzi, chętnie pomagają i wspierają. Numerologiczna dziewiątka lubi otaczać się ludźmi zarówno w pracy, jak i życiu prywatnym. Jej wadą jest naiwność.

Bożena - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem Bożeny jest ametyst. Symbolizuje on harmonię, relaks i spokój. W starożytnej Grecji był uważany za kryształ chroniący przed upojeniem. Ametystowi przypisuje się zdolność do oczyszczania aury i pomieszczenia z negatywnej energii. Kamień pomaga też ukoić nerwy i rozładować napięcie.

Reklama

Bożena - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Bożeny jest granatowy. To barwa symbolizująca elegancję, stanowczość, szacunek, sprawiedliwość i stateczność. Stanowi kolor osób samowystarczalnych, zaradnych i odpowiedzialnych. Pomaga zachować wewnętrzny spokój i równowagę. Ludzie wybierający granat cenią życiową mądrość i wierzą w siłę zdobywania wiedzy.

Reklama
Reklama
Reklama