Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Brygida

Brygida to pewna siebie kobieta, która lubi towarzystwo i przyjęcia. Imprezy i inne aktywności wśród ludzi stanowią ważną część jej życia. Wesoła i uśmiechnięta Brygida jest lubiana przez ludzi, najczęściej otacza ją wianuszek bliskich przyjaciół i dalszych znajomych. Przyciąga ich do siebie nieodpartym urokiem osobistym i spontanicznością. Kobiety o imieniu Brygida szybko podejmują decyzje, często opierając się na swojej intuicji. Są przy tym uparte i nie znoszą krytyki, trudno zatem zmienić ich zdanie.

Brygida - pochodzenie imienia

Brygida to imię pochodzenia celtyckiego. Nosiła je celtycka bogini męstwa, siły i cnoty - Brigid. Może oznaczać osobę wielką, dostojną i potężną. W Polsce imię to znane jest od średniowiecza, wtedy jednak występowało również w formach: Bryda, Bryta, Bryjida lub Brytnia.

Zdrobnienia imienia Brygida

Małą dziewczynkę o imieniu Brygida można nazywać spieszczeniami: Brydzia, Brygidka, Brynia, Brysia, Brytka, Bryśka. Do popularnym zdrobnień należą również: Brycia, Brydziula, Bry, Brydziunia, Brydziusia, Brydziuś, Brydziuśka.

Imieniny Brygidy

Kobiety o imieniu Brygida imieniny obchodzą 1 lutego i 23 lipca.

Zobacz także

Imię Brygida dla dziecka

Brygida nie należy do najpopularniejszych obecnie imion żeńskich. Było ono jednak często nadawane dziewczynkom urodzonym w Polsce w latach 50. i 60. XX wieku.

Małe Brygidy to dziewczynki ciekawe świata, o otwartym umyśle i z dużym zapałem do nauki i poznawania otaczającej ich rzeczywistości. Od małego mają spore pokłady uroku osobistego, którym przyciągają do siebie innych. Już w młodych latach nawiązują przyjaźnie, które mają szansę przetrwać całe ich życie.

Brygida - edukacja

Brygida to inteligentna uczennica. Ruchliwej dziewczynce trudno usiedzieć w szkolnej ławie, ale uczy się bardzo dobrze. Ma dobrą pamięć, potrafi słuchać i skoncentrować się na zadaniach. Od najmłodszych lat interesuje się sztuką i zdradza uzdolnienia artystyczne - może kontynuować pasję na studiach wyższych i w życiu zawodowym.

Brygida - rodzina i miłość

Brygida w domu jest perfekcjonistką. Lubi sprzątać i gotować dla bliskich. Jest kochającą żoną i matką, ale potrafi również dyrygować bliskimi twardą ręką. W miłości szuka zrozumienia i oparcia. Potrafi być szaloną i zaskakującą kochanką.

Brygida - predyspozycje zawodowe

Uparta i wytrwała w dążeniach Brygida stara się w życiu łączyć pracę zawodową z zainteresowaniami. Często wybiera zatem karierę związaną z modą, sztuką lub dziennikarstwem. Będzie docenianą i kreatywną artystką, ale równie dobrze sprawdzi się jako handlowiec czy specjalista od PR.

Znane Brygidy

Do znanych Polek noszących imię Brygida zaliczyć możemy aktorkę Brygidę Turowską, dziennikarkę Brygidę Grysiak, prawniczkę i działaczkę polityczną Brygidę Kuźniak. Do najbardziej znanych kobiet o tym imieniu należy jednak przede wszystkim Brigitte Bardot - ikona, aktorka francuska. Poza tym musimy wymienić amerykańską aktorkę Bridget Fondę, szwedzką aktorkę Brigittę Andersson, duńską aktorkę Brigitte Nielsen i niemiecką kajakarkę Birgit Fischer.

Imię Brygida w innych językach

Do najpowszechniej stosowanych form imienia Brygida należą przede wszystkim Brigitte lub Bridget, które znajdziemy przykładowo w językach angielskim, francuskim i niemieckim. Spotykanymi odpowiednikami w języku angielskim są również Britney, Brittany lub Bright. W języku hiszpański, włoskim, łacińskim i rosyjskim stosowaną formą imienia Brygida jest Brigida.

Brygida - patroni

Opiekunką kobiet noszących imię Brygida jest święta Brygida z Kildare, która jest również patronką Irlandii i prac na roli. Święta Kościoła katolickiego założyła podwójny klasztor w Kildare. Jej wspomnienie przypada 1 lutego. Druga święta uznawana za patronkę kobiet o imieniu Brygida to Brygida Szwedzka, która założyła klasztor brygidek. Jest znana również jako opiekunka Europy. Wspomina się ją 23 lipca.

Przysłowia i cytaty z imieniem Brygida

Do popularnych przysłów związanych z imieniem Brygida należą:

  • „Po świętej Brygidzie babie lato przyjdzie”
  • „Na świętą Brygidę sprzedaj, chłopie, biedę”.

Ciekawostki związane z imieniem Brygida

Imię Brygida nosiła kobieta, która została uznana za symbol seksapilu w latach 50. XX wieku. Brigitte Bardot zaliczana jest do największych gwiazd kina francuskiego. Miała też duży wpływ na modę, która funkcjonuje po dziś dzień. Od jej nazwiska nazywany jest bowiem dekolt z odkrytą szyją i ramionami - bardot. Brigitte była ikoną i inspiracją dla znanych muzyków i malarzy, m.in. Andy’ego Warhola czy Boba Dylana.

Brygida - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Brygidy jest trzy. Imienne trójki to kobiety o ponadprzeciętnej aparycji. Zadbane, zawsze dobrze ubrane, z nienagannym makijażem, urzekają towarzystwo wokół. Nie robią jednak tego dla innych, a głównie dla siebie i dla własnego samopoczucia. Lubią czuć się dobrze we własnej skórze, ale zależy im również na sferze duchowej. Trójki są wierzące - w Boga, w siły nadprzyrodzone czy w naturę - cokolwiek, co umniejsza ich poczucie samotności na świecie. Są ufne i łatwowierne, mogą więc paść ofiarą sekty lub złych doradców. Trójki to też dobre i pomocne osoby. Potrzebującym potrafią oddać ostatnie pieniądze.

Brygida - szczęśliwy kamień

Sprzyjającym Brygidzie kamieniem jest malachit. Minerał ma magiczne moce i prozdrowotne właściwości. Od wieków stosowany jest w leczeniu wielu chorób.

Reklama

Brygida - szczęśliwy kolor

Kolorem, który pasuje do osobowości Brygidy, jest zielony. Barwa natury działa na kobietę uspokajająco i wyciszająco, jednocześnie nadając jej moc.

Reklama
Reklama
Reklama