Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Kalina

Numerologia przypisuje Kalinie liczbę trzy. Osoby o imieniu z wibracją trójki są bardzo radosne i pogodnie nastawione do świata. Kalina szybko wzbudza sympatię otoczenia i zaraża pozytywną energią. Jest bardzo kreatywną osobą o wielu talentach. Świetnie czuje się we wszelkich zajęciach związanych z działalnością artystyczną. To urodzony gawędziarz, a ludzie lubią słuchać jej opowieści.

Kalina - pochodzenie

Kalina to imię polskiego pochodzenia, wywodzące się od nazwy krzewu z charakterystycznymi czerwonymi owocami, przypominającymi jagody. Niektórzy upatrują również jego powiązań z językiem greckim, gdzie słowo kallimos tłumaczy się jako „piękny”. W Polsce imienia Kalina zaczęto używać w XV wieku.

Zdrobnienia imienia Kalina

Kalina to ładnie brzmiące imię o wielu zdrobnieniach. Do najpopularniejszych spieszczeń należą: Kalinka, Kalineczka, Kalincia, Kalinusia, Kalisia, Kalinek. Niektórzy stosują również takie formy, jak: Lineczka, Lisia, Linia, Linuśka, Linka, Linusia.

Imieniny Kaliny

Kalina obchodzi imieniny 11 lipca. Tego dnia w Kościele katolickim wspomina się świętego Benedykta z Nursji, świętą Marię Różę Molas, świętą Olgę Kijowską oraz świętego papieża Piusa I.

Zobacz także

Imię Kalina dla dziecka

Zainteresowanie rodziców imieniem Kalina z roku na rok nieco słabnie, jednak wciąż cieszy się ono dość dużą popularnością. Według oficjalnych danych podanych na stronie gov.pl w roku 2019 nazwano tak 857 dziewczynek. Dawało to 50 pozycję w rankingu najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce, tuż obok Róży i Izabeli. W 2020 roku imieniem Kalina nazwano 709 dzieci, w tym najwięcej w województwie mazowieckim, bo aż 143. Według rejestru PESEL 31.01.2021 imię Kalina nosiło 12808 osób.

Kalina - edukacja

Kalina ma bardzo błyskotliwy umysł, dlatego nie powinna mieć większych problemów z nauką w szkole. Szybko nawiązuje kontakty z rówieśnikami i łatwo odnajduje się w nowych miejscach. Kalina to gadatliwa i uzdolniona artystycznie osoba. Te cechy z pewnością pomogą jej w sposób twórczy rozwijać swoje talenty i wszechstronne zainteresowania. Jest jednak trochę niecierpliwa. Czasem brak jej wytrwałości w dążeniu do postawionych sobie celów, przez co potrafi odpuścić i się poddać.

Kalina - rodzina i miłość

Kalina jest bardzo ciepła i życzliwa dla innych. Ma wyjątkową łatwość zjednywania sobie ludzi, dlatego wiele osób darzy ją szczerą sympatią. W życiu rodzinnym jest oddana i uwielbia spędzać czas z najbliższymi. Kalina to niepoprawna romantyczka. Szuka mężczyzny idealnego, który da jej wszystko, co sobie zamarzy, ale nie pozostaje mu przy tym dłużna. Gdy zakocha się, wówczas nie przejmuje się stanem cywilnym drugiej osoby. Potrafi otwarcie adorować osobę, nawet gdy ta znajduje się w stałym związku.

Kalina - predyspozycje zawodowe

Kalina to urodzona artystka. Ma wrodzoną potrzebę tworzenia, dlatego też rewelacyjnie poradzi sobie w zajęciach związanych z działalnością artystyczną. Doskonałym wyborem dla Kaliny będą ścieżka kariery w malarstwie, aktorstwie, muzyce, pisarstwie, fotografii, projektowaniu odzieży, dekorowaniu wnętrz. Kalina ma również talent do opowiadania przeróżnych historii. Świetnie sprawdziłaby się w roli np.: komika, nauczyciela, dziennikarza podróżniczego.

Znane Kaliny

W Polsce znane Kaliny zajmują się głównie działalnością artystyczną. Należą do nich takie osobistości, jak:

  • Kalina Jędrusik - aktorka, piosenkarka, artystka kabaretowa,
  • Kalina Hlimi-Pawlukiewicz - kompozytorka, wokalistka, aktorka,
  • Kalina Błażejowska - pisarka, dziennikarka,
  • Kalina Janusiak - aktorka (zdobyła popularność rolą Beatki w serialu „Brzydula”),
  • Kalina Wojciechowska - tłumaczka, teolog, ewangelicka biblistka.

Kalina w innych językach

Pisownia imienia Kalina taka sama jak w języku polskim występuje także w angielskim, niemieckim, francuskim, czeskim, słowackim, hiszpańskim. W języku rosyjskim jest to Калина, a w greckim - Καλίνα.

Patroni imienia Kalina

Patronką kobiet o imieniu Kalina jest święta Akwilina, urodzona w III wieku n.e. w mieście Byblos, uznawanym za jedno z najstarszych na świecie. Żyła w czasach, gdy ówczesne władze nie akceptowały chrześcijaństwa. Tymczasem rodzina Akwiliny była bardzo wierząca. Dziewczyna już od najmłodszych lat opowiadała innym o Bogu. Spotkała ją za to surowa kara, bo została brutalnie pobita, a jej skatowane ciało wyrzucono poza mury miasta. Do nastoletniej Akwiliny przyszedł anioł, który dokonał cudu i uleczył jej rany.

Przysłowia i cytaty z imieniem Kalina

Wyraz kalina pojawia się w znanej rosyjskiej pieśni ludowej „Kalinka”. Jej najsłynniejsze opracowanie napisał kompozytor Iwan Petrowitsch Larionow w 1860 roku. To jeden z najbardziej znanych utworów muzycznych w Rosji. Jego fragment w języku polskim brzmi: Kalinko, kalinko, kalinko moja! W sadzie jagodo malinko, malinko moja!. Własną wersję tego utworu w Polsce nagrała Halina Kunicka.

Ciekawostki o imieniu Kalina

Imieniu Kalina numerologia przypisuje liczbę 3, która odpowiada karcie tarota Cesarzowej. Jest ona symbolem bezwarunkowej miłości. W odniesieniu do osoby oznacza kogoś urodziwego, kto cieszy się sympatią otoczenia i szacunkiem. Cesarzowej przypisuje się również radość życia i zadowolenie.

Kalina - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Kaliny jest 3. Oznacza ona osobę bardzo przyjazną i dobrze odbieraną przez otoczenie. Numerologiczne trójki są wyjątkowo płodne artystycznie. Mają nieustanną potrzebę tworzenia, dlatego też świetnie odnajdują się w środowisku innych twórców: malarzy, muzyków, rzeźbiarzy, projektów. Takie osoby wyróżnia wyjątkowo pozytywne nastawienie do świata oraz ogromny zapał do działania. Numerologiczne trójki nie potrafią usiedzieć w miejscu. Mają wewnętrzną potrzebę tworzenia. Chętnie podróżują, a potem opowiadają innym o swoich przygodach.

Kalina - szczęśliwy kamień

Kalinie szczęście przyniesie turkus, który symbolizuje szczerość, oddanie i hojność. Przez niektórych nazywany jest kamieniem niebios. Ma przepiękny niebieskozielony kolor, który kojarzy się z barwami natury. Turkus zatem pomaga się odprężyć, ale również pobudza wyobraźnię i potęguje kreatywność.

Osobom o imieniu Kalina szczęście może przynieść również granat. Ma on głęboką czerwoną barwę. Od wieków uznawany jest za talizman, który chroni przed złem. Symbolizuje nadzieję oraz ma moc rozjaśniania umysłu i przepędzania negatywnych myśli.

Reklama

Kalina - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Kaliny jest barwa bursztynowa, czyli połączenie żółtego, złotego, koniakowego. Symbolizuje energię i ciepło. To kolor osób bardzo hojnych i twórczych. Bursztyn nazywany jest inaczej złotem Bałtyku. Konotuje szczęście, sukces i pomyślność.

Reklama
Reklama
Reklama