Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Klara

Klara to piękne imię oznaczające jasność, światłość, czystość lub sławę. Obdarzone nim kobiety mają bardzo bogate życie wewnętrzne i nieodgadnioną naturę. Dla otoczenia pozostają tajemnicą. Są skryte i nie ujawniają zbyt szybko swoich emocji. Nie wiadomo do końca, co myślą i czują. Nie dają tego po sobie poznać. Aura enigmatyczności, jaką wytwarzają wokół siebie, sprawia, że przyciągają innych niczym magnes. Dokładnie analizują zastaną rzeczywistość. Dążą do perfekcji we wszystkim, co robią.

Klara - pochodzenie

Imię Klara pochodzi od łacińskiego słowa clarus, czyli „jasny, wyraźny, czysty”. W Polsce pojawiło się już XIII wieku.

Zdrobnienia imienia Klara

Do powszechnego użycia weszły zdrobnienia, takie jak: Klarka, Klarcia, Klarunia, Klarita, Klaruś, Lara itp.

Imieniny Klary

Klara najczęściej świętuje 11 lub 17 sierpnia. Wtedy też Kościół katolicki wspomina dwie święte o opisywanym imieniu - najpierw Klarę z Asyżu, a potem Klarę z Montefalco.

Zobacz także

Imię Klara dla dziecka

Mała Klara może się wydawać nieśmiała i wycofana. Chłód i obojętność to jednak tylko maska, jaką dziewczynka przywdziewa, by nie pokazać swoich prawdziwych emocji. W rzeczywistości jest bardzo wrażliwa i podatna na zranienie. Potrzebuje czasu, by komuś zaufać. Jednocześnie osoby o opisywanym imieniu cechuje bardzo wysoka empatia. Klara doskonale wyczuwa nastroje, jeszcze zanim inni zdążą nazwać towarzyszące im uczucia. Jeśli mama czy tata się smucą, szybko pospieszy im z pomocą i ze słowem otuchy. Podobnie zresztą zareaguje w przypadku krzywdy rodzeństwa bądź rówieśników. Zrobi wszystko, by wywołać uśmiech na ich twarzach.

Klara - edukacja

Klara ma bystry, przenikliwy umysł i rozwinięty zmysł obserwacji. Zamiast mówić, woli słuchać. Przegląda się rzeczywistości, a potem ją interpretuje. Ta zdolność pomaga jej nie tylko w życiu codziennym, ale również w nauce. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Klara jest również niezwykle sumienna, punktualna, pracowita i ambitna. Nigdy nie robi niczego od niechcenia. Przykłada się do każdej wykonywanej czynności. Samorealizacja ma dla niej bardzo duże znaczenie. Chce poszerzać horyzonty i zdobywać doświadczenie. Dlatego często nie poprzestaje na jednym kierunku studiów.

Klara - rodzina i miłość

Nawiązanie nowych znajomości często sprawia Klarze trudność. Musi dobrze kogoś poznać, by obdarzyć go zaufaniem. Jej potencjalny partner musi więc wykazać się dużą cierpliwością, ale ta prędzej czy później zostaje nagrodzona. Kobiety o przywołanym imieniu są wspaniałymi żonami i matkami. Jeśli uderzy je strzała Amora, to trwają u boku ukochanego na dobre i na złe, w szczęśliwych i w mniej radosnych chwilach. Nie rezygnują ze związku w obliczu przeciwności. Rodzina i dobro bliskich stają się dla nich priorytetem.

Klara - predyspozycje zawodowe

Dobrze rozwinięta intuicja oraz wysoka wrażliwość predysponuje Klarę do wykonywania zawodu psychologa, lekarze, pielęgniarki, psychiatry czy ratownika medycznego. Z kolei zmysł obserwacji oraz przenikliwość sprawiają, że świetnie odnajdzie się również w pracy, która wymaga logicznego myślenia i pogłębionej analizy faktów. Będzie też wspaniałą nauczycielką, poetką, pisarką malarką albo dekoratorką wnętrz. Wykazuje się bowiem dużą kreatywnością.

Znane Klary

  • Klara Williams (niegdyś Broda) - aktorka teatralna i filmowa. Zadebiutowała w produkcji „Sługi boże” z 2016 roku. Ma na swoim koncie również rolę w „Mistrzu” czy „Fudze”. Wystąpiła też w wielu spektaklach. Na co dzień jest związana z Teatrem Śląskim w Katowicach. Wzięła udział w polskiej edycji programu „Twoja twarz brzmi znajomo” (2021).
  • Clara Schumann - niemiecka pianistka, żona Roberta Schumanna. Koncertowała w całej Europie. Po urodzeniu dzieci porzuciła karierę muzyczną na rzecz prowadzenia domu. Wielu krytyków doceniło talent artystki dopiero po jej śmierci.
  • Clara Lago - hiszpańska aktorka. Szerszej publiczności znana przede wszystkim z roli Gin w melodramacie „Tylko Ciebie chcę” z 2012 roku.

Klara w innych językach

Imię Klara występuje nie tylko w Polsce, ale również innych krajach Europy, na przykład w Hiszpanii, Portugalii, Anglii czy we Włoszech. Przyjmuje tam formę Clara. Nieco inaczej brzmi w Niemczech (Clarine) oraz we Francji (Claire).

Klara - patroni

Kobiety noszące opisywane imię mają dwie święte patronki - Klarę z Asyżu oraz Klarę z Montefalco.

Przysłowia i cytaty z imieniem Klara

Imię Klara pojawia się w wielu ludowych przysłowiach i powiedzeniach. Poniżej kilka przykładów:

  • „Oto zalety, co ma Klara: nadzieja oraz w miłość wiara”,
  • „Zwariowana Klara nowe psikusy robić się stara”.
  • „Od świętej Klary są już ładne dary”.

Ciekawostki na temat imienia Klara

  • Imię Klara nadano 1250 dziewczynkom (pierwsza połowa 2021 roku).
  • Imię Klara pojawia się w wielu filmach, między innymi w szwedzkiej produkcji z 2010 roku.
  • Imię Klara występuje również w piosence jednego z polskich raperów - Jacka Mejera, szerszej publiczności znanego jako Mezo. Utwór „Gładka arystokratka” pochodzi z płyty Mezokracja 2003 roku.

Klara - szczęśliwa liczba

Dla Klary szczęśliwa jest 7.

Klara - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy kamień Klary to tygrysie oko.

Reklama

Klara - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Klary jest złoto.

Reklama
Reklama
Reklama