Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Kornelia

Kornelia oznacza tę, która pochodzi z rodu Korneliuszy. Kobiety o tym imieniu są zdystansowane i powściągliwe. Wytrwale dążą do realizacji celów, zachowując przy tym dużą ostrożność. Ryzykowne zachowania nie leżą w ich naturze. Cenią spokój i harmonię. Każde zadanie starają się doprowadzić do końca. Zawsze dotrzymuję danego słowa i można na nich polegać.

Kornelia - pochodzenie

Imię Kornelia wywodzi się od rzymskiego nazwiska Cornelii (corne znaczy róg). Jego historia sięga czasów starożytnych. W Polsce pojawiło się w XVIII wieku.

Zdrobnienia imienia Kornelia

Jakie są najpopularniejsze zdrobnienia imienia Kornelia? Kornelka, Kornelcia, Kornela, Nela, Nelcia, Nelunia, Neli, Nel.

Imieniny Kornelii

Imieniny Kornelii przypadają 31 marca. Wtedy też Kościół katolicki wspomina świętą Kornelię z Afryki.

Zobacz także

Imię Kornelia dla dziecka

Mała Kornelia jest posłuszna i zdyscyplinowana. Nie sprawia większych kłopotów wychowawczych. Trzyma się ustalonych reguł. Chętnie pomaga rodzicom w wykonywaniu domowych obowiązków. Nie lubi bałaganu. Dlatego w jej pokoju zawsze panuje nienaganny ład. Zabawki i książki leżą równo ułożone na półkach, a łóżko jest pościelone. Zamiłowanie do porządku i organizacji przekłada się na wszystkie sfery życia Kornelii.

Kornelia - edukacja

Kornelia wykazuje się pracowitością, odpowiedzialnością i sumiennością, dzięki czemu osiąga w szkole wiele sukcesów. Nigdy nie spóźnia się z odrabianiem prac domowych i nie ściąga na klasówkach. Jest zawsze doskonale przygotowana do zajęć. Systematycznie przyswaja nową wiedzę, a powierzone zadania realizuje metodą małych kroków. Musi mieć wszystko dobrze zaplanowane. Nie lubi chaosu i niespodzianek. Źle znosi nagłe zmiany.

Kornelia - rodzina i miłość

Kornelia nie jest duszą towarzystwa. Stroni od dyskotek, masowych imprez czy hucznych przyjęć, ale dobrze odnajduje się w niewielkiej grupie znajomych. Dąży do budowania trwałych i stabilnych relacji, choć niezbyt chętnie ujawnia swoje emocje. Nie zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Potrzebuje czasu, by obdarzyć kogoś zaufaniem, ale nie ulega wątpliwości, że jej partner będzie prawdziwym szczęściarzem.

W związku Kornelia stawia na szczerość i lojalność. Obdarza bliskich bezwarunkową miłością i robi wszystko, co w jej mocy, by zapewnić im szczęśliwe, dostatnie życie bez smutku i zmartwień. Cierpliwie buduje wymarzone ognisko domowe i nie poddaje się w obliczu przeciwności.

Kornelia - predyspozycje zawodowe

Dzięki swojej cierpliwości i systematyczności Kornelia może osiągnąć sukces niemal na każdym polu. Jest świetnym inżynierem, księgową, prawniczką czy ekonomistką. Rozwinięty zmysł organizacji sprawia, że doskonale sprawdza się również na stanowiskach kierowniczych, które wymagają dużej odpowiedzialności. Kobiety o tym imieniu mogą też prowadzić własną działalność gospodarczą i tworzyć stanowiska pracy.

Znane Kornelie

  • Kornelia Angowska - aktorka filmowa i teatralna. Wystąpiła między innymi w: „M jak miłość”, „Na Wspólnej”, „Echo serca”, „Prawo Agaty”, „Na dobre i złe”.
  • Kornelia Kubińska - biegaczka narciarska. Wielokrotnie reprezentowała Polskę na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata młodzieżowców i juniorów. Zdobyła brązowy medal na Uniwersjadzie w Turynie (2007). Zakończyła karierę sportową w 2017 roku.
  • Kornelia Lesiewicz - lekkoatletka. Specjalizuje się w biegu na 400 metrów. Na swoim koncie ma wiele medali mistrzostw Europy i świata juniorów. W lutym 2021 roku ustanowiła halowy rekord Polski juniorów.

Kornelia w innych językach

Imię Kornelia występuje między innymi w Anglii, Niemczech, a także w Hiszpanii. Ma niemal identyczną pisownię jak w polszczyźnie. Zmianie ulega jedynie pierwsza litera imienia - Cornelia.

Kornelia - patronka

Kornelia ma jedną świętą patronkę. Jest nią święta Kornelia z Afryki. Prawdopodobnie urodzona w Tunisie kobieta pochodziła z utytułowanej i zamożnej rodziny. Zrezygnowała z ziemskich bogactw i poświęciła życie Chrystusowi. Mimo prześladowań nie wyrzekła się wiary w Boga. Zmarła śmiercią męczeńską.

Przysłowia i cytaty z imieniem Kornelia

W polszczyźnie nie ma przysłów i powiedzeń z imieniem Kornelia. Pojawia się natomiast aforyzm związany z datą jej imienin (31 marca): „We środę po kołaczach, gdy żaba zakuka, już nas zima mrozami pewnie nie oszuka”.

Ciekawostki na temat imienia Kornelia

  • W pierwszej połowie 2021 roku imię Kornelia otrzymały 1034 dziewczynki.
  • Przywołane imię pojawia się w komedii „Sprawa się rypła” w reżyserii Janusza Kidawy. Nosi je seniorka rodu - Kornelia Placek.

Kornelia - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Kornelii jest 4. Numerologiczne czwórki to realistki twardo stąpające po ziemi. Kobiety noszące przywołane imię są przywiązane do tradycyjnych wartości. Stawiają bliskich na pierwszym miejscu. Wykazują się zaradnością i racjonalnie gospodarują pieniędzmi. Pilnie strzegą ogniska domowego.

Kornelia - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem Kornelii jest obsydian śnieżny, czyli kwaśna skała magmowa uformowana ze szkliwa wulkanicznego.

Reklama

Kornelia - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Kornelii jest szarość.

Reklama
Reklama
Reklama