Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Marlena

Imię Marlena oznacza „doskonałość w każdym calu”. Powstaje więc pytanie, czy każda obdarzona nim kobieta to chodzący ideał. Z całą pewnością nie ma ludzi bez wad. Nawet cecha charakteru powszechnie uznawana za zaletę może w pewnych okolicznościach stać się przywarą. A zatem jaka naprawdę jest Marlena? Na pierwszy rzut oka wydaje się osobą chłodną i zdystansowaną, ale wystarczy nieco lepiej ją poznać, by zrozumieć, że pozory mylą. Obojętność to swego rodzaju tarcza. Ma chronić przed zranieniem i odrzuceniem.

Marlena - pochodzenie

Imię Marlena pochodzi z języka hebrajskiego. Najprawdopodobniej powstało z połączenia imion Maria oraz Magdalena.

Zdrobnienia imienia Marlena

Jedno z najczęściej używanych zdrobnień przywołanego imienia to Marlenka. Istnieją też inne formy spieszczeń, na przykład: Mari, Lena, Lenka.

Imieniny Marleny

Imieniny Marleny wypadają 16 lipca, 12 września oraz 23 października.

Zobacz także

Imię Marlena dla dziecka

Mała Marlena jest wiercipiętą. Pierwsza wstaje i ostatnia zasypia. Zawsze szuka okazji do zabawy i to nie byle jakiej. Zwykła gra w klasy, podchody czy klasyczny berek są dla niej zbyt sztampowe. Potrzebuje bardziej oryginalnej rozrywki, w której będzie mogła wyrazić siebie i rozwinąć skrzydła wyobraźni. Często angażuje najbliższych w organizację teatrzyku lub prowizorycznej estrady. Podczas gdy ona występuje na domowej scenie, pozostali członkowie rodziny odgrywają rolę fanów i podziwiają popisy wschodzącej gwiazdy. Jedna kwestia nie ulega wątpliwości - Marlenka potrafi owinąć sobie wokół palca każdego. Wystarczy niewinna minka i słodkie oczy rodem ze Shreka.

Marlena - edukacja

Marlena jest bardzo wymagająca, przede wszystkim wobec siebie. Nie chce prześlizgnąć się z klasy do klasy. Zależy jej na osiąganiu jak najlepszych wyników w nauce. Czwórkę ze sprawdzianu traktuje jak porażkę. Wspomniane dążenie do doskonałości ma też jednak swoją dobrą stronę - uczy dyscypliny, odpowiedzialności i pomaga w późniejszym życiu. Nie bez powodu mówi się, że praca to 99% sukcesu. Marlena doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego wytrwale dąży do celu i nie marnuje żadnej okazji, by pogłębiać wiedzę bądź zdobywać nowe umiejętności. Inwestuje w siebie i swój rozwój.

Marlena - rodzina i miłość

Marlena to urodzona gwiazda. Wyróżnia się w tłumie i chętnie daje wyraz swojej indywidualności - poprzez strój, makijaż, biżuterię lub tatuaże. Trudno ją przeoczyć w towarzystwie. Jest zadbana i elokwentna, więc nie narzeka na brak zainteresowania ze strony płci przeciwnej. Niełatwo jednak zdobyć jej względy. Bywa bardzo wybredna, jeśli chodzi o dobór partnera. Jej wymarzona „druga połówka” musi spełnić szereg wyśrubowanych wymagań. Marlena szuka człowieka z pasją, który dobrze wie, czego chce, i wiedzie ustabilizowane życie. Kiedy już go znajdzie, zrobi wiele, by stworzyć szczęśliwy związek.

Marlena - predyspozycje zawodowe

Marlena jest wszechstronnie utalentowana i może odnieść sukces praktycznie w każdej dziedzinie, niezależnie od tego, jaki kierunek rozwoju wybierze. Może pracować w handlu bądź w reklamie. Ma bardzo dobry kontakt z ludźmi, więc sprzedanie kolejnego czajnika bądź wypromowanie produktu nie sprawi jej najmniejszych trudności, podobnie jak zarządzanie personelem czy zespołem.

Znane Marleny

  • Marlena Maląg - nauczycielka, działaczka oświatowa i polityk. Była wiceprezydentem Ostrowa Wielkopolskiego (2012-2014), wicewojewodą wielkopolskim (2016-2018), a także prezesem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (2018-2019). Od 2019 roku zasiada w rządzie Mateusza Morawieckiego, najpierw jako minister rodziny, pracy i polityki społecznej, a obecnie jako minister rodziny i polityki społecznej.
  • Marlena Dietrich (właściwie Marie Magdalene Dietrich) - niemiecko-amerykańska aktorka oraz piosenkarka. Wystąpiła w ponad 30 filmach („Zatracona ulica”, „Trzy miłości”, „Błękitny anioł”, „Diabeł jest kobietą”, „Nie ma autostrad w chmurach”, „W 80 dni dookoła świata”, „Wyrok w Norymberdze” itp.). Były to zarówno produkcje nieme, jak i dźwiękowe. Wspomniana artystka nagrała również wiele płyt. Koncertowała na całym świecie, między innymi w Brazylii, w Argentynie, w Polsce, w Szwecji, w Stanach Zjednoczonych czy w Australii.
  • Marlena Muranowicz - modelka, założycielka agencji hostess „Murano”. Ma na swoim koncie epizod w serialu „Szpilki na Giewoncie”.

Marlena w innych językach

Imię Marlena cieszy się dużą popularnością nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach. Występuje w języku angielskim, czeskim, włoskim (Marlena), a także niemieckim, hiszpańskim czy francuskim (Marlene). Można je usłyszeć również w Holandii (Marleene, Marleen), Finlandii (Marja-Leena) oraz Grecji (Marleni).

Marlena - patroni

W dokumentach hagiograficznych nie ma wzmianki o żadnej świętej czy błogosławionej Marlenie. Patronką kobiet noszących przywołane imię może być natomiast Magdalena z Canossy, kanonizowana przez Jana Pawła II w 1988 roku, lub Najświętsza Maria Panna.

Przysłowia i cytaty z imieniem Marlena

W języku polskim nie ma przysłów z imieniem Marlena. Istnieje natomiast dużo powiedzeń związanych z przywołanymi wcześniej datami imienin, na przykład:

  • „W lipcu, gdy służą pogody, bój się wielkiej wody”.
  • „Jeśli wrzesień będzie ciepły i suchy, pewno październik nie oszczędzi pluchy”.
  • „Kiedy październik śnieżny i chłodny, to styczeń bywa zwykle pogodny”.

Ciekawostki na temat imienia Marlena

W 2020 roku imię Marlena nadano 263 dziewczynkom.

Marlena - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Marleny jest 1.

Marlena - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem Marleny jest kryształ górski.

Reklama

Marlena - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolor Marleny to bordowy.

Reklama
Reklama
Reklama