Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Milena

Imię Milena ma wiele pozytywnych konotacji. Obdarzona nim kobieta to jednostka o wielkim sercu. Często przedkłada dobro innych ludzi ponad własne interesy. Jest marzycielką, która potrafi walczyć o swoje ideały: wolność, sprawiedliwość, prawdę oraz miłość. Staje w obronie słabszych i uciśnionych. Odważnie stawia czoła przeciwnościom losu, czym zaskarbia sobie sympatię i szacunek otoczenia.

Milena - pochodzenie imienia

Istnieje wiele tez na temat etymologii imienia Milena. Jedni naukowcy są zdania, że wywodzi się ono od słowiańskiego członu mil-, czyli „sympatyczny, uprzejmy”, w opinii innych jego źródeł należy szukać w łacińskim słowie aemulus (w wolnym tłumaczeniu „ta, która kocha współzawodnictwo”).

Zdrobnienia imienia Milena

Imię Milena można zdrobnić na wiele sposobów, na przykład poprzez używanie jego skróconej formy (Mila, Lena). Inne często stosowane spieszczenia to: Milenka, Milka, Milunia, Lenka, Mili, Milusia, Lusia itp.

Imieniny Mileny

Milena najczęściej obchodzi imieniny 24 stycznia, 24 maja oraz 22 lipca. Może również świętować 1 marca i 30 czerwca.

Zobacz także

Imię Milena dla dziecka

Mała Milena już w dzieciństwie potrafi jasno wyrazić sprzeciw wobec tego, co jej się nie podoba. Odważnie przełamuje utarte schematy i przekracza granice. Jednocześnie wspiera innych. Dzieli się swoim doświadczeniem. Jeśli trzeba pomóc koledze w nauce czy napisaniu wypracowania, zgłasza się pierwsza. Dziewczynki o tym imieniu są uczynne, prawdomówne i szczodre.

Milena - edukacja

Milena jest bardzo dobrą uczennicą. Chętnie zdobywa wiedzę, a potem przekazuje ją innym. Jest błyskotliwa i inteligentna. W lot pojmuje nawet najtrudniejsze zagadnienia. Matematyczne wzory, prawa fizyki, symbole chemiczne, daty i fakty historyczne - chłonie wszystko niczym gąbka i nie ustaje w poszerzaniu horyzontów. Lubi aktywnie spędzać czas i przebywać na łonie natury.

Milena - rodzina i miłość

Milena ma udane życie towarzyskie. Otacza ją spore grono znajomych. Z łatwością zjednuje sobie ludzi i podbija serca przedstawicieli płci przeciwnej. Nie szuka przelotnych związków. Chce znaleźć prawdziwą miłość na dobre i złe, partnera, z którym założy bezpieczną oraz szczęśliwą rodzinę. Jest w stanie zrezygnować z wielu rzeczy, by spełnić przywołane marzenie, nawet poświęcić swoją wolność i niezależność. Pragnie być kochana, akceptowana i adorowana. Kocha komplementy, kwiaty, czekoladki, a także inne dowody uznania.

Milena - predyspozycje zawodowe

Poczucie spełnienia daje Milenom praca dla dobra innych. Kobiety o tym imieniu są predysponowane do zawodu psychologa, lekarza, fizjoterapeuty, a także opiekuna osób starszych. To wspaniałe pielęgniarki, prawniczki, mediatorki czy negocjatorki. Ich powołaniem jest również wolontariat. Chętnie poświęcają swój czas, by pomagać słabszym bądź potrzebującym.

Znane kobiety o imieniu Milena

Wiele znanych kobiet nosi opisywane imię. Oto jego słynne posiadaczki:

 • Milena Suszyńska - aktorka filmowa, serialowa i teatralna. Znana z drugoplanowych bądź epizodycznych ról w produkcjach, takich jak: „W rytmie serca”, „Przyjaciółki”, „Barwy szczęścia”, „Bogowie” czy „Podatek od miłości”,
 • Milena Lewandowska-Miros - siostra Roberta Lewandowskiego, siatkarka, zawodniczka AZS Politechniki Warszawskiej. Nie związała jednak życia ze sportem. Boisko do gry zamieniła na fotel za biurkiem. Razem z mężem prowadzi firmę, która specjalizuje się w szyciu ekskluzywnych garniturów,
 • Milena Jesenská - znana czeska dziennikarka, felietonistka i działaczka społeczna. Należała do ruchu oporu w czasach II wojny światowej. Została uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

Milena w innych językach

W Czechach, we Włoszech i na Słowacji imię Milena ma taką samą formę jak w polszczyźnie. Brzmi natomiast nieco inaczej w językach:

 • angielskim - Milene, Mile,
 • francuskim - Mylène, Boisko
 • hiszpańskim - Malena,
 • rosyjskim - Milana, Mila.

Patronka imienia Milena

Żadna Milena nie została dotąd świętą ani błogosławioną.

Przysłowia i cytaty z imieniem Milena

Milena to dość nowe imię, dlatego w polszczyźnie brakuje odnoszących się do niego przysłów i powiedzeń. Istnieje natomiast mnóstwo aforyzmów ze słowem „miły”, nawiązującym do znaczenia opisywanego imienia. Pojawia się ono w różnych konfiguracjach. Oto kilka przykładów:

 • „Dla każdej matki miłe jej dziatki”,
 • „Miłe blizny dla ojczyzny”,
 • „Śmierć dla ojczyzny miła, chwalebna”.

Ciekawostki o imieniu Milena

 • Męskim odpowiednikiem imienia Milena jest Milan.
 • W 2020 roku imię Milena nadano 1914 dziewczynkom.

Milena - szczęśliwa liczba

Szczęśliwa liczba Mileny to 9. Numerologiczne „dziewiątki” są empatyczne, współczujące i pełne wdzięku. Nie potrafią przejść obojętnie wobec cudzej krzywdy. Troszczą się o innych, często zapominając o sobie i swoich potrzebach. To energiczne jednostki o wrażliwej duszy i gołębim sercu.

Milena - szczęśliwy kamień

Dla Mileny talizmanem jest lapis-lazuli symbolizujący dobroć. Kamień ten odpędza negatywne myśli i uczucia (smutek, zazdrość, gniew itp.).

Reklama

Milena - szczęśliwy kolor

Milenie szczęście przynosi fiolet. Kolor ten bardzo często uznawany jest za symbol buntu i różnego rodzaju przemian. Bywa również często kojarzony ze szlachetnością oraz ofiarnością.

Reklama
Reklama
Reklama