Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Stanisława

Stanisława to osoba bezinteresowna i bardzo wrażliwa na los innych ludzi. Chętnie podejmuje się przeróżnych działalności charytatywnych, nie oczekując nic w zamian. Jest ciepła i oddana rodzinie, jak również partnerowi. Stanisława to człowiek bardzo uduchowiony, który wyjątkowo ceni sobie czas spędzony samotnie, np. na medytacji, co nie oznacza wcale, że na co dzień nie otaczają jej życzliwi przyjaciele i znajomi.

Stanisława - pochodzenie

Stanisława to żeńskie imię staropolskiego pochodzenia. Jego męski odpowiednik to Stanisław lub Stasław. Imię Stanisława, w wolnym tłumaczeniu, oznacza „stać się sławnym”. W Polsce zaczęto używać go już w XIII wieku.

Zdrobnienia imienia Stanisława

Do najpopularniejszych zdrobnień imienia Stanisława należą: Stasia, Stasiunia, Stasieńka, Staśka, Stasiulka, Staszka, Stasiuńka, Stachna, Stacha, Stanka.

Imieniny Stanisławy

Stanisława najczęściej obchodzi imieniny 8 maja. Świętować może jednak również w takich dniach, jak: 5 maja, 14 sierpnia, 18 września oraz 13 listopada.

Zobacz także

Imię Stanisława dla dziecka

Stanisława to mało popularne imię w Polsce i rzadko rodzice nazywają nim swoje córki. W 2019 roku jako pierwsze otrzymało je zaledwie 16 dziewczynek, z kolei rok później - 14. To powoduje, że Stanisława staje się imieniem bardzo oryginalnym i mało spotykanym.

Stanisława - edukacja

Stanisławy to osoby o nieprzeciętnej inteligencji, dlatego też na etapie nauczania nie będą miały większych problemów. Do nauki podchodzą zadaniowo, ale także kreatywnie. Świetnie dogadują się z rówieśnikami i łatwo przyswajają nową wiedzę.

Stanisława - rodzina i miłość

Stanisława w miłości jest oddaną i namiętną partnerką. Do nowych znajomości podchodzi jednak z rozwagą. Trudno zdobyć jej zaufanie, jednak gdy już pokocha, staje się całkowicie lojalna dla swojego partnera. Stanisława to osoba, na której można polegać, dlatego też w rodzinnych kręgach jest zawsze bardzo szanowana i ceniona.

Stanisława - predyspozycje zawodowe

Osoby o imieniu Stanisława są wprost stworzone do pracy w finansach. Z powodzeniem mogą inwestować na giełdzie czy doradzać innym w kwestiach zarządzania pieniędzmi. Stanisława rewelacyjnie sprawdzi się również w pracy, która opiera się na kreatywności i wyczuciu estetyki, np. jako malarka, fotografka, muzyk, projektantka.

Znane Stanisławy

W Polsce najbardziej popularne Stanisławy to między innymi: Stanisława Celińska (aktorka, znana z ról w takich produkcjach, jak: Zmiennicy, Złotopolscy, Alternatywy 4, Noce i dnie), Stanisława Walasiewicz (lekkoatletka, wielokrotna mistrzyni świata), Stanisława Platówna (pisarka powieści młodzieżowych, takich jak: Chłopiec na polnej drodze, A jednak się kręci!, Czerwona piłka, Darek i pięciu), Stanisława Fleszarowa-Muskat (powieściopisarka, w której twórczości znajdują się tytuły: Sen o morskiej potędze, Pozwólcie nam krzyczeć, Czterech mężczyzn na brzegu lasu, Tak trzymać!), Stanisława Ryster (prezenterka telewizyjna, znana z prowadzenia teleturnieju Wielka gra), Stanisława Zawadecka-Nussbaum (polityczna działaczka z czasów PRL-u).

Stanisława w innych językach

Ogólnie przyjętą formą imienia Stanisława w innych językach jest Stanislava.

Patroni imienia Stanisława

8 maja, czyli w dniu imienin Stanisławy, w kościele katolickim obchodzi się święto świętego męczennika Stanisława Biskupa, jednego z patronów Polski obok świętego Wojciecha oraz Najświętszej Marii Panny. Uznawany jest on za patrona moralnego ładu oraz archidiecezji lubelskiej.

Przysłowia i cytaty z imieniem Stanisława

Wulkanem żądzy Stanisława - niejednych poparzyła lawa - to aforyzm autorstwa Włodzimierza Ścisłowskiego.

Ciekawostki o imieniu Stanisława

W numerologii każdemu imieniu przypisana jest konkretna liczba. W przypadku imienia Stanisława jest to 11, nazywana inaczej liczbą mistrzowską. Numerologiczne jedenastki określają osoby o bardzo wysokich życiowych celach, które na tle innych liczb się wyróżniają. To osoby o niezwykle rozwiniętej inteligencji, intuicji oraz duchowości.

Stanisława - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Stanisławy jest 11.

Stanisława - szczęśliwy kamień

Kamień, który przyniesie szczęście Stanisławie, to szafir. Już w starożytności uznawany był za talizman związany z mistycyzmem i duchowością. To kamień przyjaźni, a także czystości i wierności, dlatego też tak często zdobi pierścionki zaręczynowe. Uważany jest również za magiczny symbol ludzi szczęśliwie zakochanych.

Reklama

Stanisława - szczęśliwy kolor

Za szczęśliwy kolor osób o imieniu Stanisława można uznać niebieski, czyli kolor jej szczęśliwego kamienia - szafiru. To barwa symbolizująca wysokie uduchowienie, inspirację i kreatywność. Kolor niebieski mają woda oraz niebo, dlatego też najczęściej kojarzy się on ze spokojem, świeżością, czystością i relaksem.

Reklama
Reklama
Reklama