GRY

Jak wybrać basen ogrodowy dla dziecka?

Sprawdź, czym się kierować wybierając basen dla dziecka. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę, aby zabawa w wodzie była bezpieczna i radosna.
Basen dla dziecka
fot. StockAdobe
Gdy żar leje się z nieba i nawet chodzenie w samej pieluszce nie przynosi dziecku ulgi i upragnionego ochłodzenia, warto pomyśleć o zakupie basenu ogrodowego. To bezpieczne rozwiązanie nawet dla dziecka, które jeszcze nie umie pływać, musisz tylko pamiętać podczas zakupu o kilku rzeczach, które wpłyną na to, jaki rodzaj powinnaś wybrać.

Zabawki ogrodowe i plażowe RANKING - zobacz, co kupują rodzice!

Rodzaj basenu a wiek dziecka

Dla roczniaka i dziecka w wieku dwóch lat idealnie sprawdzą się niewielkie baseniki dmuchane. Rocznemu dziecku ogromną radość sprawi pluskanie się w niewielkiej ilości wody. Dwulatkowi możemy dorzucić do basenu kilka piłeczek, konewkę czy kubeczki do przelewania wody.
Trzyletnie dziecko będzie zachwycone wodnymi placami zabaw, gdzie nie tylko może się kąpać, ale ma również niewielką zjeżdżalnię, ringo, fontannę.

Wybierając basen dla starszego dziecka, rozważmy zakup basenu rozporowego z dmuchanym kołnierzem gwarantującym bezpieczeństwo podczas zabawy. Jest on idealny do pierwszych prób pływania czy nurkowania. Wymiana wody w takim basenie będzie trudniejsza, ale pomieści on całą rodzinę.

Zobacz modne stroje kąpielowe i kąpielówki dla dzieci

Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

Jaki rodzaj basenu jest najlepszy dla dziecka?

 • Dmuchane baseny dla dzieci. Ten rodzaj najczęściej wybierają rodzice.
  Zalety – najprostsze, najtańsze (ceny od ok. 30 zł), łatwo i szybko się je rozstawia (wystarczy napompować), łatwo wymienić w nich wodę, bogate wzornictwo i kolorystyka, ciekawe elementy dodatkowe (fontanny, piłki itp.).
  Wady – podatne na uszkodzenia
Dmuchane baseny polecane są dla młodszych dzieci. Taki basen dla niemowląt możesz wykorzystać nie tylko przed domem, ale również zabrać go na wakacyjny wyjazd, podczas którego będzie stanowił bezpieczne kąpielisko dla malucha np. na plaży lub postawić go na balkonie. Decydując się na zakup basenu dmuchanego warto zwrócić uwagę, czy posiada on niezależne komory powietrzne (w przypadku przebicia jednej z nich basen jeszcze przez jakiś czas utrzymuje swój kształt) oraz daszek, który będzie dziecko chronił przed promieniami słonecznymi. Dobierz też głębokość basenu do wieku dziecka.
 • Rozporowe baseny – Nalewana do niego woda wypełnia basen (wywiera ciśnienie hydrostatyczne na ścianki) nadając ściankom kształt i sztywność. Baseny rozporowe przeważnie są okrągłe (nieco zwężają się w swojej górnej części).
  Zalety – bardziej wytrzymałe niż dmuchane
  Wady – droższe niż dmuchane
 • Baseny stelażowe – osadzone na metalowym stelażu.
  Zalety – bardzo trwałe
  Wady – długi czas rozstawiania, potrzebna duża ilość wody, przeznaczone głównie dla dorosłych (przeważnie są duże i głębokie). Są jednak firmy, które wprowadziły mini baseny stelażowe, polecane dla małych dzieci. Dzieci narażone są na kontakt z metalowymi elementami stelaża.
  Duże baseny powinny dodatkowo posiadać: pompę filtrującą, pokrowiec chroniący przed dostawaniem się zanieczyszczeń (liści, owadów) do wnętrza basenu.
  Pamiętaj, że rozmiar basenu podany na opakowaniu (np. 360 cm) odnosi się do średnicy zmierzonej w najszerszej części basenu.
 
RODZAJ BASENU ZALETY WADY
Dmuchany tani, łatwy do rozstawienia, szybka wymiana wody, różne wzory i kształty podatny na uszkodzenia
rozporowy wytrzymały dość wysoka cena
stelażowy bardzo trwały, porządny wymaga dużej ilości wody, długo się rozstawia

Bezpieczeństwo dziecka podczas kąpieli w basenie

Niezależnie od wieku dziecka, wielkości i rodzaju basenu zawsze musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas kąpieli dziecka w basenie:
 1. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego podczas wodnej kąpieli.
 2. Nie pozwól dziecku na zabawy w pobliżu basenu bez nadzoru dorosłego, bo nigdy nie wiesz, czy maluch nie postanowi do niego wejść.
 3. Jeśli dziecko nie potrafi pływać, nie nalewaj do basenu dużej ilości wody lub zabezpiecz dziecko kółkiem czy rękawkami.

Kupując basen dla dziecka...

... musisz wziąć pod uwagę kilka podstawowych rzeczy, które zostały już opisane powyżej, biorąc pod uwagę wiek dziecka. To, o czym najbardziej musisz pamiętać:
 • rozmiar basenu
 • rodzaj konstrukcji basenu
 • markę (jest gwarancją wytrzymałości i bezpieczeństwa)
 • cenę
Zabawki ogrodowe i plażowe RANKING - zobacz, co kupują rodzice!

A Ty? Spróbowałaś już szczęścia w naszych konkursach? Sprawdź, co aktualnie możesz wygrać:​

Zobacz też: [Nie]bezpieczna woda - 5 zasad bezpiecznych kąpieli z dzieckiem

Ocena (1 ocena)

4.0
Doładuj
Przeładuj