jaki basen ogrodowy dla dziecka
fot. StockAdobe

Basen ogrodowy dla dziecka: dmuchany, rozporowy czy stelażowy? [3 NAJTAŃSZE MODELE]

Basen ogrodowy dla dzieci powinien być przede wszystkim bezpieczny, ale też sprawiać dzieciom dużo radości. Możesz wybierać spośród basenów dmuchanych i ustawianych na stelażu, choć dla młodszych dzieci najlepszym pomysłem jest wodny plac zabaw. Sprawdzamy, jakie firmy produkują bezpieczne i wytrzymałe baseny.
Marta Kabulska
jaki basen ogrodowy dla dziecka
fot. StockAdobe
Basen ogrodowy dla dzieci przyda się na działce albo podczas wakacyjnego wyjazdu. Basen ogrodowy to bezpieczne rozwiązanie nawet dla dziecka, które jeszcze nie umie pływać. Podczas zakupu basenu warto wziąć pod uwagę wiek dziecka, konstrukcję basenu oraz jego rozmiar. Polecamy sprawdzone marki basenów ogrodowych dla dzieci.

Spis treści:
 1. basen dmuchany
 2. basen rozporowy
 3. basen stelażowy

Jak dobrać basen ogrodowy do wieku dziecka?

Basen ogrodowy warto dopasować do potrzeb i możliwości dziecka. Dla roczniaka i dwulatka idealnie sprawdzą się niewielkie baseniki dmuchane. Rocznemu dziecku ogromną radość sprawi pluskanie się w niewielkiej ilości wody. Dwulatkowi można dorzucić do basenu kilka piłeczek, konewkę czy kubeczki do przelewania wody. Trzyletnie dziecko będzie zachwycone wodnymi placami zabaw, gdzie nie tylko może się kąpać, ale ma również niewielką zjeżdżalnię, ringo, fontannę.

Wybierając basen dla starszego dziecka, rozważ zakup basenu rozporowego z dmuchanym kołnierzem gwarantującym bezpieczeństwo podczas zabawy. Jest on idealny do pierwszych prób pływania czy nurkowania. Wymiana wody w takim basenie będzie trudniejsza, ale pomieści on całą rodzinę.
 

Redakcja poleca: Czego nie lubią pasożyty – podpowiada doktor Ozimek [WIDEO]
Aby wspomóc leczenie zakażenia pasożytniczego u dzieci, warto wprowadzić do diety malucha to, czego nie lubią pasożyty. Lista takich produktów jest dość długa, więc z pewnością uda się dobrać coś, co dziecku będzie smakować. Mogą to być. m.in.: kiszone ogórki, jogurty, pestki dyni czy niektóre przyprawy.

Jaki rodzaj basenu jest najlepszy dla dziecka?

Dmuchany basen dla dzieci (najczęściej wybierany przez rodziców)
 • zalety: najprostsze, najtańsze (ceny od ok. 30 zł), łatwo i szybko się je rozstawia (wystarczy napompować), łatwo wymienić w nich wodę, bogate wzornictwo i kolorystyka, ciekawe elementy dodatkowe (fontanny, piłki itp.).
 • wady: podatne na uszkodzenia.

Dmuchane baseny polecane są dla młodszych dzieci. Taki basen dla niemowląt możesz wykorzystać nie tylko przed domem, ale również zabrać go na wakacyjny wyjazd, podczas którego będzie stanowił bezpieczne kąpielisko dla malucha, np. na plaży. Możesz też postawić go na balkonie. Decydując się na zakup basenu dmuchanego, warto zwrócić uwagę, czy posiada on niezależne komory powietrzne (w przypadku przebicia jednej z nich basen jeszcze przez jakiś czas utrzymuje swój kształt) oraz daszek, który będzie dziecko chronił przed promieniami słonecznymi. Dobierz też głębokość basenu do wieku dziecka.


Rozporowy basen dla dzieci. Nalewana do niego woda wypełnia basen (wywiera ciśnienie hydrostatyczne na ścianki) nadając ściankom kształt i sztywność. Baseny rozporowe przeważnie są okrągłe (nieco zwężają się w swojej górnej części).
 • zalety: bardziej wytrzymałe niż dmuchane
 • wady: droższe niż dmuchane


Basen stelażowy – osadzony na metalowym stelażu
 • zalety: bardzo trwałe
 • wady: długi czas rozstawiania, potrzebna duża ilość wody, przeznaczone głównie dla dorosłych (przeważnie są duże i głębokie). Niektóre firmy wprowadziły mini baseny stelażowe, polecane dla małych dzieci. Dzieci są w nich jednak narażone na kontakt z metalowymi elementami stelaża.

Duże baseny powinny dodatkowo posiadać pompę filtrującą i pokrowiec chroniący przed dostawaniem się zanieczyszczeń (liści, owadów) do wnętrza basenu.
Pamiętaj, że rozmiar basenu podany na opakowaniu (np. 360 cm) odnosi się do jego średnicy (czyli linii zmierzonej w najszerszej części basenu).
 
RODZAJ BASENU ZALETY WADY
dmuchany tani, łatwy do rozstawienia, szybka wymiana wody, różne wzory i kształty podatny na uszkodzenia
rozporowy wytrzymały dość wysoka cena
stelażowy bardzo trwały, porządny wymaga dużej ilości wody, długo się rozstawia

Najtańsze baseny ogrodowe dla dzieci

Poza rozmiarem, konstrukcją i ceną basenu ogrodowego, weź pod uwagę także markę basenu, bo to od niej w dużej mierze zależy jakość basenu, a więc także jego bezpieczeństwo i trwałość. Rodzice, którzy oceniają produkty w serwisie produkty.mamotoja.pl, szczególnie polecają baseny ogrodowe marki Intex oraz Bestway. Te baseny kupisz za mniej niż 100 zł:

Brodzik ogrodowy dla dzieci, Intex

basen intex tęcza
 

Basen ogrodowy Dżungla, Bestway

basen ogrodowy bestway

Basen dmuchany z daszkiem, Intex
basen dmuchany z daszkiem
 

Basen ogrodowy: jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka?

Niezależnie od wieku dziecka, wielkości i rodzaju basenu zawsze trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas kąpieli dziecka w basenie:
 1. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego podczas wodnej kąpieli.
 2. Nie pozwól dziecku na zabawy w pobliżu basenu bez nadzoru dorosłego, bo nigdy nie wiesz, czy maluch nie postanowi do niego wejść.
 3. Jeśli dziecko nie uczyło się pływać, nie nalewaj do basenu dużej ilości wody, zabezpiecz dziecko kółkiem czy rękawkami.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy