Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Czas wolny

Suche utonięcie i wtórne utonięcie: objawy, przyczyny, pierwsza pomoc

Suche utonięcie różni się od wtórnego, do którego może dojść nawet 3 dni po kontakcie z wodą. Trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby nie dopuścić do tragedii. Zobacz, jakie są objawy wtórnego i suchego utonięcia oraz dowiedz się co robić, gdy zauważysz któryś z nich u swojego dziecka.

Suche i wtórne utonięcie mogą przebiegać podobnie. Czasem wystarczy, że dziecko zachłyśnie się wodą podczas kąpieli na basenie, w morzu, w wannie. Potem może wrócić do domu i skarżyć się jedynie na dojmujące zmęczenie. Dopiero kiedy zaśnie, topi się we własnym łóżku. Właśnie dlatego zarówno suche, jak i wtórne utonięcie określane jest też jako ciche utonięcie. Na szczęście można je rozpoznać i w porę im zapobiec!

Spis treści:

Co to jest suche utonięcie?

Do suchego utonięcia dochodzi zazwyczaj w krótkim czasie po kontakcie z wodą. O suchym utonięciu mówimy, kiedy niewielka ilość wody dostaje się do nosogardzieli dziecka, powodując skurcz krtani (głośni), co uniemożliwia oddychanie. Na suche utonięcie narażone są przede wszystkim dzieci, ale objawów nie można bagatelizować także u dorosłych.

Co to jest wtórne utonięcie?

Wtórne utonięcie może nastąpić w czasie od 15 do 72 godzin od momentu podtopienia lub zachłyśnięcia się wodą. W tym przypadku woda dostaje się do płuc, utrudniając transport tlenu do krwi i prowadząc do obrzęku płuc i niedotlenienia, co może zakończyć się śmiercią. Najczęstszą przyczyną wtórnego utonięcia jest topienie się w morzu lub jeziorze. Dużo niebezpieczniejsza jest słona woda, gdyż sól podrażnia płuca.

Objawy suchego i wtórnego utonięcia

W obu przypadkach, zarówno suchego, jak i wtórnego utonięcia, objawy są podobne. Wezwij pogotowie, jeśli po kontakcie z wodą zauważysz u dziecka następujące objawy:

  • silne zmęczenie i senność;
  • trudności z oddychaniem;
  • silny, ciągły kaszel;
  • zawroty głowy;
  • zaburzenia mowy;
  • ból w klatce piersiowej;
  • wymioty;
  • utrata przytomności.

Suche i wtórne utonięcia: pierwsza pomoc

Jeśli podczas wypoczynku nad jeziorem, rzeką, morzem, czy na basenie (a nawet w wannie) woda dostała się do dróg oddechowych dziecka, musisz być bardzo czujna. Przez następne trzy doby monitoruj stan zdrowia pociechy. Jeśli zauważyłaś jeden z wyżej wymienionych objawów, jak najszybciej zgłoś się na pogotowie. Trzeba pamiętać, że groźne jest nawet chwilowe podtopienie!

W przypadku podejrzenia suchego lub wtórnego utonięcia lekarz zaleci prześwietlenie płuc oraz gazometrię (badanie poziomu tlenu we krwi). Jeśli istnieje taka potrzeba, dziecku z objawami suchego lub wtórnego utonięcia podaje się tlen, leki przeciwobrzękowe oraz podłącza się go pod aparaturę monitorującą funkcję życiowe.

Jak często występują suche i wtórne utonięcia?

Wtórne i suche utonięcia szczęśliwie są niezmiernie rzadkie. Nie prowadzi się statystyk dotyczących ściśle suchego lub wtórnego utonięcia, ale szacuje się, że mogą one stanowić od 1 do 5 % wszystkich utonięć. W Polsce określa się je częściej mianem powikłań po topieniu się lub podtopieniu. Dlatego, jeśli twoje dziecko krztusiło się wodą podczas kąpieli, zachowaj czujność i zwróć uwagę na niepokojące objawy. Nie wpadaj jednak w histerię za każdym razem, kiedy dziecko wychodzi z wody. Nie chodzi o wzbudzanie panicznego lęku przed suchym utonięciem, lecz o świadomość, że są objawy, na które trzeba, w razie ich wystąpienia, zwrócić uwagę.

Zarówno suche, jak i wtórne utonięcie częściej zdarza się u dzieci. Podczas zabawy w wodzie dzieci często mają otwarte usta, co sprzyja zachłyśnięciu. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wtórnego utonięcia, także u dorosłych, są astma i niedawno przebyte zapalenie płuc.

Zobacz też:

Przegląd znanych miejsc na Mazurach
adobe stock
Czas wolny
Przegląd znanych miejsc na Mazurach. Gdzie z dzieckiem w czasach koronawirusa?
Mazury to idealne miejsce na wakacje z dziećmi w Polsce. Warmia i Mazury znane są z pięknych jezior i nieskażonej przyrody, dlatego atrakcje, które czekają tam na najmłodszych, są ściśle związane z naturą. Zobaczcie, jak będzie wyglądało korzystanie z kąpielisk w dobie pandemii i którą z miejscowości warto odwiedzić w 2020 roku.

Mazury to raj przede wszystkim dla tych, którzy lubią kąpiele wodne, spływy kajakowe czy rowerki. Wielu ludzi zastanawia się, jak będzie wyglądało korzystanie z mazurskich jezior w dobie pandemii koronawirusa, wszak trudno sobie wyobrazić wakacje na Mazurach bez kąpieli w rozgrzanej słońcem wodzie. Główny Inspektorat Sanitarny opublikował wytyczne dla kąpielisk , które mają zminimalizować ryzyko zarażenia się COVID-19 i umożliwić plażowanie turystom. Wakacje na mazurach z dzieckiem w dobie pandemii: Czy kąpiel w jeziorze jest bezpieczna? Jak będą wyglądały kąpieliska na Mazurach? Polecane miejsca na Mazurach z dzieckiem: Giżycko Mikołajki Mrągowo Ruciane-Nida Popielno Ostróda Czy kąpiel w jeziorze jest bezpieczna? Z informacji udzielonych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny Pracy kąpiele w jeziorach są bezpieczne . Dr Grzegorz Juszczyk, dyrektor NIZP-PZHP poinformował, że dostępne obecnie dane nie wskazują na możliwość szerzenia się zakażeń SARS-CoV-2 poprzez wodę w kąpieliskach. Jak uzasadnił: „przypisuje się to głównie bardzo znacznemu rozcieńczeniu cząstek wirusa w wodzie, które jest zdecydowanie większe w porównaniu np. z basenami kąpielowymi ”. Mimo iż cząstki wirusa mogą przenikać do wody, to nie są one poprzez nią rozprzestrzeniane i nie powodują zarażeń.  Jak będą wyglądały kąpieliska na Mazurach? Zgodnie z wytycznymi GIS-u kąpieliska należy przygotować tak, aby na każdą osobę przypadało co najmniej 6 m kw. powierzchni. Informacja o ograniczeniach i zasadach korzystania z kąpielisk powinna też się znaleźć na tablicy informacyjnej przed kąpieliskiem oraz na stronach internetowych poszczególnych miejscowości, w których znajdują się kąpieliska. Warto wiedzieć, że poza kąpieliskiem obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust ....

Domowe zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka
Tide
Aktualności
Czy twoje dziecko jest w domu bezpieczne? Ten film otwiera oczy!
"Odwróciłam się tylko na chwilkę" – gdy w domu dochodzi do wypadku, to zdanie słyszymy najczęściej. Zobacz krótki film i sprawdź, czy wiesz, co zagraża twojemu dziecku!

Niezabezpieczone kontakty, krawędzie stołu, telewizor nieprzymocowany do ściany – to tylko kilka z zagrożeń, które czyhają na dzieci w nieodpowiednio zabezpieczonym mieszkaniu. Znasz je wszystkie? Zagrożenia w domu Reklama detergentu do prania Tide to świetny poradnik dla rodziców, jak zabezpieczyć mieszkanie i na co zwracać uwagę, aby malec był w nim bezpieczny. Twórcy reklamy dali widzowi 5 sekund na znalezienie 11 zagrożeń widocznych na filmie. Tyle wystarczy, by dziecko podeszło do jednego z niebezpiecznych miejsc i zrobiło sobie krzywdę. Zobaczcie film:   Co zagraża dzieciom? Niezabezpieczone gniazdka , sznurki od rolet, nieprzymocowany do ściany telewizor, kominek, zawartość torebki, ostre krawędzie, monety, balon, żelazko, stojące lustro, detergenty w widocznym miejscu. O tym, że najwięcej wypadków zdarza się w domu, słyszał prawie każdy. Dlatego też tak ważne jest uświadomienie rodziców, że mieszkania i domy są pełne potencjalnych zagrożeń dla zdrowia i życia dziecka. Rodzice powinni zrobić wszystko, aby ich maluszki były bezpieczne! Zobacz także: Komoda przygniotła 2-latka. Ten film działa na wyobraźnię! Źródło: YouTube/Tide

bezpieczeństwo dziecka
Fotolia
Aktualności
5 zasad bezpieczeństwa - czy Twoje dziecko już je zna?
Te zasady są absolutnie niezbędne, by kilkulatek mógł poradzić sobie w sytuacji zagrożenia!

Są sprawy ważne i ważniejsze. To jednak, czy Twoje dziecko będzie wiedziało jak zachować się w trudnej sytuacji jest najważniejsze! Im dziecko starsze, tym więcej powinno umieć, tym bardziej, że coraz częściej wychodzi z mamą do sklepu, na plac zabaw, gdzie na własnych nogach przemierza świat. Nowe odkrycia i nowe miejsca, niosą za sobą sytuacje, w których dziecko może znaleźć się po raz pierwszy i powinno wiedzieć jak reagować.  Warto zastanowić się, czy nasze dziecko zna już tych 5 ważnych zasad! 1. Informacje jak się nazywa, gdzie mieszka - absolutna podstawa To dane, które w sytuacji np. zgubienia się , będą bardzo pomocne. Osoba poinformowana o tym, jak dziecko się nazywa i gdzie mieszka, będzie w stanie pomóc mu wrócić do domu, wystarczy że zgłosi sprawę na policji. Taką wiedzę powinno już posiadać dziecko 3- letnie. 2. Nie bierz nic od obcej osoby, także słodyczy Dzieci często ulegają, gdy widzą torbę pełną  słodyczy . Musimy jednak uczulić malucha, że nie powinien absolutnie brać żadnego jedzenia od obcej osoby, chyba że my wyrazimy na to zgodę. Cukierek czasem może być dany w złych intencjach, dzieci muszą o tym wiedzieć! 3. Do kogo zwrócić się o pomoc? Nie możemy uczyć dziecka, że każdy nieznajomy jest groźny, bo dziecko nigdy nie będzie wiedziało kogo poprosić o pomoc. Pokażmy mu na zdjęciach, jak wygląda policjant, jak strażak, jak szpital i komisariat policji, jak urzędy państwowe, w których dziecko może poczuć się bezpieczne. Nauczmy też dziecko, że jeżeli nie dostrzeże nikogo, kto potencjalnie mógłby mu pomóc, niech odnajdzie jakąś mamę z dzieckiem. To najbezpieczniejsza opcja, musimy głęboko wierzyć, że inna mama zajmie się naszym dzieckiem najlepiej jak będzie potrafiła. 4. Twoje ciało to twoja własność. Musimy uczulić dziecko, że nikt nie powinien dotykać go, przytulać , czy całować,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz