Reklama

Spis treści:

Reklama

32 tydzień ciąży – który to miesiąc?

32 tydzień ciąży rozpoczyna ósmy miesiąc oczekiwania na dziecko. To środek trzeciego trymestru ciąży. Do porodu pozostało jedynie 8 tygodni. Na tym etapie ciąży dziecko nadal się rozwija, a w twoim organizmie zachodzą zmiany.

Rozwój dziecka w 32 tygodniu

Płód na tym etapie rozwoju intensywnie przybiera na wadze, ale za to wolniej zwiększa swoją długość. W 32 tygodniu ciąży dziecko waży niemal 1,8 kg i ma około 48 cm długości. Jego wielkość można porównać do dyni piżmowej.

Skóra dziecka staje się coraz mniej przezroczysta, dzięki temu, że pod skórą gromadzi się tkanka tłuszczowa. Paznokcie – zarówno te u rączek, jak i u stóp – sięgają już do wierzchołków palców.

Jeśli obserwujesz teraz, że zmienił się sposób poruszania płodu, zwykle nie ma powodów do obaw. Ruchy dziecka na tym etapie ciąży mogą być słabsze i mniej dynamiczne. Dziecko jest już tak duże, że brakuje mu miejsca, aby swobodnie się poruszać. Jego kopnięcia czasem mogą być jednak bolesne (np. gdy maluch trafi na żebra czy pęcherz moczowy mamy).

Płód przede wszystkim ćwiczy teraz umiejętności niezbędne mu do życia poza brzuchem – od połykania i ruchów oddechowych po kopanie i ssanie. Bardzo lubi też ssać kciuk.

W 32 tygodniu ciąży dziecko może być jeszcze ułożone w dowolnej pozycji. Ułożenie dziecka może się już zmieniać na główkowe (główką do dołu). Równie dobrze jednak dziecko może być ułożone pośladkami do dołu (ułożenie pośladkowe). W zależności od ułożenia płodu niektóre mamy odczuwają ruchy dziecka w dole, a niektóre w górze brzucha.

32 tydzień ciąży - brzuch i skurcze macicy

Wielkość i kształt twojego brzucha na tym etapie ciąży to sprawa bardzo indywidualna. Rozmiar brzucha zależy od kilku czynników.

Na wygląd brzucha wpływają:

  • sylwetka kobietynp. to, czy jesteś mocnej czy drobnej budowy. Brzuch kobiety drobnej może się wydawać mniejszy, położony bardziej z przodu i niżej niż brzuch kobiety wysokiej. Z kolei brzuch niektórych tęgich kobiet sprawia wrażenie małego (to dlatego, że ich dzieci mają sporo miejsca do rośnięcia).
  • ułożenie dziecka to, co się dzieje w twoim brzuchu, wpływa na to, jak wygląda on na zewnątrz. Dziecko ułożone poziomo nie wypycha brzucha mamy do przodu. Ciąża wygląda wtedy na niedużą.

Co ciekawe, kształt brzucha w ciąży ma niewiele wspólnego z wielkością dziecka. To, że mama dużo przytyła w ciąży, też nie musi oznaczać, że urodzi większe dziecko.

Skurcze i twardnienie brzucha w 32 tygodniu ciąży

W 32 tygodniu ciąży skurcze macicy nie powinny już dziwić − są to coraz silniejsze skurcze przepowiadające, którym towarzyszy uczucie twardnienia brzucha. Z lekarzem trzeba się skonsultować wtedy, gdy wystąpi:

To mogą być oznaki porodu przedwczesnego.

Badania w 32 tygodniu ciąży

Obowiązkowe badania w ciąży, które trzeba zrobić do 32 tygodnia (jeśli nie zostały wykonane wcześniej), to:

USG w 32 tygodniu ciąży

Między 28 a 32 tygodniem ciąży należy wykonać jedno z obowiązkowych badań USG − to zatem ostatni dzwonek na to badanie! Lekarz podczas USG zmierzy główkę płodu, obwód brzuszka i długość kości. Oceni też indeks płynu owodniowego i stopień dojrzałości łożyska.

USG w 32 tygodniu ciąży
Mamotoja.pl

32 tydzień ciąży – objawy i odczucia

W 32 tygodniu ciąży możesz odczuwać zmęczenie z powodu coraz bardziej powiększającego się brzucha. Od początku ciąży pojemność macicy wzrosła 500-krotnie, a jej dno znajduje się tuż pod żebrami. Warto teraz pamiętać o smarowaniu brzucha kremem na rozstępy – skóra bardzo potrzebuje teraz wsparcia.

W 32 tygodniu ciąży z piersi może wyciekać siara – gęsty, żółty płyn pojawiający się przed mlekiem właściwym. To znak, że organizm jest coraz bardziej gotowy do narodzin dziecka. Aby chronić się przed zaplamieniem ubrań można kupić wkładki laktacyjne i włożyć je do stanika.

Żeby zapobiegać bólom pleców i obrzękom nóg w ostatnim trymestrze ciąży trzeba się pilnować, żeby się nie garbić ani nie odchylać do tyłu. Jeśli ból kręgosłupa będzie utrudniał normalne funkcjonowanie, konieczne może być zwolnienie z pracy i częstsze polegiwanie.

Rady na ten tydzień ciąży

1. Jeśli dokucza ci ból pleców, wypróbuj sposoby na ból kręgosłupa:

  • Ćwiczenia w basenie, pod okiem wykwalifikowanych terapeutów. W wodzie mniej obciążone są stawy, wszystkie ruchy są łagodniejsze, dużo łatwiej jest się rozluźnić.
  • Zajęcia: fitness, pilates czy joga dla ciężarnych. Oczywiście z przeszkolonym w tym kierunku instruktorem. Aktywność fizyczna w ciąży to ważna sprawa!
  • Poduszki w kształcie klina, które podkłada się w pozycji leżącej na boku pod brzuch, żeby odciążyć mięśnie; poduszki w kształcie banana czy fasolki.
  • Przydatna może być też pomoc fizjoterapeuty – masaż potrafi przynieść cierpiącej przyszłej mamie ogromną ulgę.

2. Gdy odczuwasz wzrost apetytu, szczególnie wieczorem lub nocą, przyrządzaj na kolacje potrawy bogate w węglowodany:

  • kanapki,
  • dania z makaronem,
  • z ryżem,
  • z płatkami zbożowymi z mlekiem.

Te produkty zapewnią wysoki poziom glukozy we krwi i pozwolą przetrwać całą noc bez pojadania.

Poród w 32 tygodniu ciąży

Poród w 32 tygodniu ciąży to nadal poród przedwczesny. Jednak wcześniak urodzony w 32 tygodniu ciąży ma niemal sto procent szans na przeżycie.

Niezależnie od tego, czy przyszła mama będzie rodzić naturalnie, czy przez cesarskie cięcie, to najwyższa pora, by spakować torbę do szpitala. Warto zawczasu poczytać o cesarskim cięciu - im więcej kobieta wie o tej operacji, tym lepiej zniesie pobyt w szpitalu i pierwsze dni po narodzinach dziecka.

Jak przebiega cesarskie cięcie?

Niektóre kobiety nie mogą rodzić naturalnie. Cesarskie cięcie wykonuje się zwykle w 38-39 tygodniu ciąży, a wskazania do planowanej cesarki to:

  • zbyt duża główka dziecka w stosunku do szerokości miednicy matki;
  • wielkość dziecka powyżej 4,5 kg;
  • guzy mięśniowe w kanale rodnym;
  • dysplazja stawów biodrowych;
  • zagrożenie rzucawką, spowodowane zatruciem ciążowym;
  • konflikt serologiczny;
  • zaawansowana cukrzyca matki;
  • wady serca;
  • przebyta cesarka cięcie, podczas której wykonano cięcie podłużne;
  • wcześniejsze operacje macicy;
  • nisko umiejscowione łożysko (tzw. łożysko przodujące);
  • opryszczka narządów płciowych;
  • inne dolegliwości matki, zakwalifikowane przez lekarza do cesarskiego cięcia.
cesarskie cięcie
Elena Wojnowska

32 tydzień ciąży bliźniaczej

Podczas badania USG w ciąży mnogiej bardzo ważna jest kontrola wagi dzieci. Zdarza się bowiem, że dochodzi do tzw. zespołu podkradania. Oznacza to słabsze przewodzenie przez jedną pępowinę. Skutkiem może być znaczna różnica wagi u dzieci, a więc i zaburzenie prawidłowego rozwoju jednego z bliźniąt. Najczęściej zespół podkradania zdarza się przy ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej (gdy oba płody mają jedno łożysko), ale taka różnica może być znaczna także w wypadku ciąży dwukosmówkowej (gdy każdy maluch ma swoje łożysko).

Ciąża bliźniacza często kończy się przedwcześnie, przez cesarskie cięcie. Nie jest to jednak powód do obaw – właśnie dzięki cesarce lekarze są w stanie pomagać bliźniakom przychodzić zdrowo na świat.

Zobacz także:

Reklama

31 tydzień ciąży 33 tydzień ciąży

Reklama
Reklama
Reklama