39 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko
Piękna

39 tydzień ciąży - co się dzieje u mamy i dziecka?

39 tydzień ciąży może zaskoczyć odejściem czopa śluzowego. Dziecko przygotowuje się do porodu, umieszczając głowę we wchodzie miednicy. To powoduje obniżenie się brzucha. W 39 tygodniu ciąży pojawiają się również inne objawy zbliżającego się porodu, takie jak skurcze, biegunka i ból brzucha podobny do tego przed okresem.
dr n. med. Marian Malinowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści:


39 tydzień ciąży - który to miesiąc?

39 tydzień ciąży to prawie końcówka dziewiątego miesiąca i czas, kiedy przyszła mama nie może się już doczekać porodu. A ten może zacząć się w każdej chwili. Mimo to nie warto przyspieszać narodzin. Książkowa ciąża trwa 40 tygodni, dlatego każdy kolejny dzień w macicy to dla dziecka dodatkowa korzyść. Co może wydarzyć się na tym etapie ciąży?

Jak wygląda dziecko w 39 tygodniu ciąży?

Dziecko waży już tyle, ile powinien ważyć noworodek. Średnio waży 3200–3800 g i mierzy 48–52 cm. Jego wymiary zależą głównie od wagi i wzrostu mamy – jeśli kobieta jest drobna, może urodzić mniejsze dziecko (choć nie zawsze tak się dzieje).

Dziecko najpewniej jest już ułożone główką do dołu. Co ciekawe – może mieć już na tyle długie paznokcie, że po narodzinach trzeba będzie je szybko obciąć. Ma też białą skórę, ale po przyjściu na świat jej zabarwienie się zmieni.

Rozwój dziecka w 39 tygodniu ciąży

Właśnie teraz intensywnie rozwija się mózg dziecka. Maluszek ma już doskonale ukształtowane prawie wszystkie zmysły. W 39 tygodniu ciąży dziecko:

  • fenomenalnie słyszy (np. twój głos),
  • ma świetnie rozwinięty zmysł dotyku i smaku,
  • widzi, ale niedoskonale (reaguje na ostre światło latarki skierowanej na brzuch mamy).

Poza tym w 39 tygodniu ciąży łożysko, które przez cały czas żywiło maluszka, zaczęło się już starzeć.

39 tydzień ciąży – ruchy dziecka

W macicy jest coraz ciaśniej, dlatego dziecku trudniej się w niej poruszać. Przyszła mama może mieć wrażenie, że ruchy dziecka są wyjątkowo silne (nie są to już kopnięcia, ale raczej przeciąganie lub rozpychanie). Dla pewności, że z maluszkiem jest wszystko w porządku, trzeba liczyć ruchy dziecka.

39 tydzień ciąży - objawy i odczucia

Twój organizm coraz intensywniej przygotowuje się do narodzin dziecka, więc zmiany w ciele i w samopoczuciu mogą być coraz mocniej odczuwane, a niektóre także – bardziej niepokojące. Jakie objawy zgłaszają zazwyczaj ciężarne pod koniec ciąży:

  • lżejszy oddech – ma to związek z ułożeniem dziecka i obniżaniem się dna macicy,
  • ​osłabienie zgagi lub jej ustąpienie – znika ucisk na żołądek,
  • wyciek siary produkowanej przez piersi – może wyciekać np. podczas seksu,
  • nocne skurcze nóg,
  • problemy z utrzymaniem równowagi,
  • chwiejny chód,
  • ból pleców od dźwigania dodatkowych kilogramów,
  • częstsze parcie na mocz – macica znów uciska na pęcherz,
  • kłucie w dole brzucha i kłucie w pochwie – główka dziecka naciska na miednicę
  • zmęczenie i senność, ale też gorsza jakość snu,
  • rwa kulszowa – ból w miednicy lub pośladku promieniujący do kolana,
  • bóle głowy i zawroty,
  • obrzmiałe stopy lub ręce –  lekkiej opuchlizny pod koniec ciąży nie unikniesz.

Ważne: Duże obrzęki, zwłaszcza te, które nie ustępują po nocnym wypoczynku, mogą oznaczać kłopoty zdrowotne, dlatego należy powiedzieć o nich lekarzowi. Aby zapobiegać obrzękom, warto przez cały dzień popijać niegazowaną wodę, ograniczyć sól w diecie, wypoczywać z nogami lekko uniesionymi, do spania układać się na lewym boku.

Biegunka podczas ciąży również może wymagać konsultacji z lekarzem. Na tym etapie ciąży może oznaczać zbliżający się poród.  Przed porodem zwiększa się ilość śluzu, który może stać się bardziej biały. Łatwo pomylić go z czopem śluzowym − gęstym, przejrzystym, lekko różowym (może być zabarwiony krwią). Odejście czopa śluzowego często następuje stopniowo i to na wiele dni przed porodem, tym bardziej łatwo go przeoczyć.

Brzuch w 39 tygodniu ciąży

Pod koniec ciąży brzuch wyraźnie się obniża. Dziecko szykuje się do wyjścia na świat, a jego główka przesuwa się w dół. To dzięki temu łatwiej się teraz oddycha, ale częstsze stają się wizyty w toalecie (macica uciska pęcherz).

Obniżenie brzucha może nastąpić nawet 4 tygodnie przed porodem. Czasem jednak nie jest to zauważalne aż do końca ciąży (głównie u kobiet, które już rodziły).

Skóra na brzuchu jest mocno napięta, wskutek tego może pojawić się swędzenie. Pępek natomiast staje się wystający.

Twardy brzuch w 39 tygodniu ciąży to zwykle objaw zbliżającego się porodu − macica ćwiczy w ten sposób przed wysiłkiem, jaki ją czeka. Jeśli twardnienie brzucha jest nienaturalnie silne, a ruchy dziecka stają się niewyczuwalne,  trzeba zgłosić się do lekarza lub bezpośrednio do szpitala. Tak może objawiać się owinięcie się dziecka pępowiną.

39 tydzień ciąży – badania

W 39 tygodniu ciąży często wykonuje się badanie KTG, aby sprawdzić, jak pracuje serce dziecka. Badanie to nie jest obowiązkowe. Warto jednak je zrobić, jeśli ciężarna niepokoi się zbyt małą ilością ruchów dziecka. W niektórych przypadkach KTG może być podstawą do podjęcia przez lekarza decyzji o wykonaniu cesarskiego cięcia. 

W 39 tygodniu ciąży nie wykonuje się USG. Badanie będzie przeprowadzone w 40 tygodniu ciąży.

39 tydzień ciąży - poród

Na pewno wypatrujesz pierwszych objawów porodu, a z drugiej strony możesz bać się, że nie podołasz temu, co cię czeka na porodówce. Warto wiedzieć, że strach przed porodem może opóźnić jego rozpoczęcie.

Co może sugerować, że niedługo trzeba będzie jechać na porodówkę:

  • biegunka – organizm może oczyszczać się przed porodem,
  • większa ilość śluzu z dróg rodnych,
  • odejście czopa śluzowego,
  • regularne i coraz silniejsze skurcze jak na okres,
  • ból podbrzusza,
  • ból w pachwinach i ból krocza.

Jak rozpoznać skurcze porodowe?

W 39 tygodniu ciąży możesz odczuwać silniejsze skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa). Pojawiają się pośrodku brzucha i w pachwinach. Mogą być bolesne, dlatego łatwo pomylić je ze skurczami porodowymi. Nadal  jednak występują nieregularnie: raz częściej, raz rzadziej i ustępują po zmianie pozycji. Co jeszcze je różni?

Skurcze porodowe:

  • są silne, przypominają ból jak na okres,
  • są regularne,
  • promieniują od okolic krzyża.
jak rozpoznać skurcze porodowe
Lena Wojnowska

Kiedy jechać do szpitala? Jeśli odszedł ci czop śluzowy, a poza tym nic się nie dzieje, możesz zostać w domu. W ciągu doby warto pokazać się swojemu ginekologowi, który zadecyduje, co robić.

Upewnij się, że na pewno wiesz,  kiedy trzeba jechać na porodówkę.

39 tydzień ciąży bliźniaczej

Bliźnięta najczęściej przychodzą na świat między 35 a 38 tygodniem ciąży. Zdaniem lekarzy poród przedwczesny w przypadku ciąży bliźniaczej to poród przed 34 tygodniem (a w przypadku trojaczków – przed 32 tygodniem ciąży). Uwaga: liczy się ukończony tydzień ciąży (nie rozpoczęty)! Dzieci z ciąż mnogich, które rodzą się po tym terminie, są donoszone. Zdarzają się również porody późniejsze. Połowa bliźniąt rodzi się po 38 tygodniu ciąży, niektóre nawet w 40.

Zobacz także:

Redakcja poleca

REKLAMA