39 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko
Piękna

39 tydzień ciąży - co się dzieje u mamy i dziecka

39 tydzień ciąży może cię zaskoczyć odejściem czopa śluzowego. Dziecko przygotowuje się do porodu, umieszczając głowę we wchodzie miednicy. To powoduje obniżenie się brzucha. W 39 tygodniu ciąży możesz zauważyć też inne objawy zbliżającego się porodu: pojawiają się skurcze, biegunka i ból brzucha podobny do tego przed okresem.
dr n. med. Marian Malinowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści:


39 tydzień ciąży - który to miesiąc?

39 tydzień ciąży to prawie końcówka dziewiątego miesiąca. I czas, kiedy coraz częściej myślisz: kiedy zacznie się poród? Teraz możesz już urodzić w każdej chwili bez żadnego ryzyka dla dziecka. Ale skoro książkowa ciąża trwa 40 tygodni, każdy dzień w macicy to dodatkowa korzyść dla malucha. Nie myśl o przyspieszeniu porodu. Cierpliwie czekaj, aż dziecko będzie gotowe do narodzin. Poród zwykle zaczyna się sam w 39 lub 40 tygodniu ciąży.

Jak wygląda dziecko w 39 tygodniu ciąży?

W 39 tygodniu ciąży dziecko może mieć długie paznokcie (trzeba będzie je szybko obciąć) i białą skórę (po narodzinach jej zabarwienie się zmieni). Maluszek nie tylko waży już tyle, ile powinien ważyć noworodek, ale także wygląda jak uroczy bobas.

39 tydzień ciąży - waga i wielkość dziecka

Dziecko w 39 tygodniu ciąży może już przestać rosnąć. Średnio waży 3200–3800 g i mierzy 48–52 cm, czyli tyle, ile prawdziwy noworodek. Jego wymiary zależą od twojej wagi i wzrostu – jeśli jesteś drobna, możesz urodzić mniejsze dziecko (choć nie zawsze tak się dzieje!). Dziecko najpewniej jest już ułożone główką do dołu.

Jak rozwija się dziecko w 39 tygodniu ciąży?

Właśnie teraz, w 39 tygodniu ciąży, intensywnie rozwija się mózg dziecka. Maluszek ma już doskonale ukształtowane prawie wszystkie zmysły. W 39 tygodniu ciąży twoje dziecko:

 • fenomenalnie słyszy (np. twój głos)
 • ma świetnie rozwinięty zmysł dotyku i smaku
 • widzi, ale niedoskonale (reaguje na ostre światło latarki skierowanej na brzuch mamy).

Poza tym w 39 tygodniu ciąży łożysko, które przez cały czas żywiło maluszka, zaczęło się już starzeć.

39 tydzień ciąży - ruchy dziecka

W 39 tygodniu ciąży w macicy jest coraz ciaśniej, dlatego maluchowi trudniej się w niej poruszać. Możesz mieć wrażenie, że ruchy dziecka są wyjątkowo silne (nie są to już kopnięcia, ale raczej przeciąganie lub rozpychanie). Dla pewności, że z maluszkiem wszystko jest w porządku, licz ruchy dziecka.

39 tydzień ciąży - objawy i dolegliwości

Objawy i dolegliwości, które możesz odczuwać w 39 tygodniu ciąży:

 • lżej ci się oddycha – ma to związek z ułożeniem dziecka i obniżaniem się dna macicy
 • zgaga słabnie lub ustępuje – znika ucisk na żołądek
 • piersi produkują siarę – może wyciekać, np. podczas seksu
 • w nocy mogą dokuczać ci skurcze nóg
 • jesteś bardziej niezdarna – masz kłopot z utrzymaniem równowagi
 • trudniej ci się poruszać – masz chwiejny chód
 • bolą cię plecy – od dźwigania dodatkowych kilogramów
 • częściej czujesz parcie na mocz – macica znów uciska na pęcherz
 • pojawia się kłucie w dole brzucha i kłucie w pochwie – główka dziecka naciska na miednicę
 • odczuwasz zmęczenie i senność – ale, niestety, gorzej śpisz
 • może pojawić się rwa kulszowa – ból w miednicy lub pośladków promieniujący do kolana
 • może zdarzać się ból głowy i zawroty
 • masz lekko obrzmiałe stopy lub ręce –  lekkiej opuchlizny pod koniec ciąży nie unikniesz.
Duże obrzęki, zwłaszcza te, które nie ustępują po nocnym wypoczynku, mogą oznaczać kłopoty zdrowotne. Próbuj je minimalizować. Regularnie przez cały dzień popijaj niegazowaną wodę, ogranicz sól w diecie, wypoczywaj z nogami lekko uniesionymi, do spania układaj się na lewym boku. A przede wszystkim – powiedz o nich lekarzowi.
 
Konsultacji z lekarzem może wymagać również biegunka w ciąży - na tym etapie może oznaczać ona zbliżający się poród. 
 
Pod koniec ciąży zwiększa się ilość śluzu. W 39 tygodniu ciąży możesz więc obserwować bardziej obfity, biały lub białawy śluz z pochwy. Łatwo pomylić go z czopem śluzowym − gęstym, przejrzystym, lekko różowym lub lekko zabarwionym krwią. Odejście czopa śluzowego często następuje stopniowo i to na wiele dni przed porodem, tym bardziej łatwo go przeoczyć.

 

Jak wygląda brzuch w 39 tygodniu ciąży?

Pod koniec ciąży brzuch wyraźnie się obniża. 39-tygodniowe dziecko szykuje się do wyjścia na świat, a jego główka przesuwa się w dół. To dzięki temu łatwiej ci się teraz oddycha, ale za to częściej korzystasz z toalety (macica uciska pęcherz). Pamiętaj, obniżenie brzucha może nastąpić nawet 4 tygodnie przed porodem. Czasem jednak nie jest to zauważalne aż do końca ciąży (głównie u kobiet, które już rodziły).

Skóra na brzuchu jest mocno napięta, wskutek tego może pojawić się swędzenie). Pępek natomiast staje się wystający.

Twardy brzuch w 39 tygodniu ciąży to zwykle objaw zbliżającego się porodu − macica ćwiczy w ten sposób przed wysiłkiem, jaki ją czeka. Ale jeśli twardnienie brzucha jest nienaturalnie silne, a przy tym nie wyczuwasz ruchów dziecka, powinnaś zgłosić się do lekarza lub bezpośrednio do szpitala. Tak może objawiać się owinięcie się dziecka pępowiną.

39 tydzień ciąży – badania

W 39 tygodniu ciąży przyszła mama może mieć wykonywane badanie KTG. Przeprowadza się je, aby sprawdzić, jak pracuje serce dziecka. Badanie to nie jest obowiązkowe. Warto jednak je wykonać, jeśli ciężarna niepokoi się zbyt małą ilością ruchów dziecka. W niektórych przypadkach KTG może być podstawą do podjęcia przez lekarza decyzji o wykonaniu cesarskiego cięcia. 

W 39 tygodniu ciąży nie wykonuje się USG. Badanie będzie przeprowadzone w 40 tygodniu ciąży.

39 tydzień ciąży - poród

Analizujesz w myślach pierwsze objawy porodu? A może boisz się, że nie podołasz temu, co czeka cię na porodówce? Pamiętaj, że strach przed porodem może opóźnić jego rozpoczęcie. Jeśli nadal rozpiera cię energia i nie minął syndrom wicia gniazda, uważaj, żeby się nie przemęczać.

Co może sugerować, że niedługo trzeba będzie jechać na porodówkę? Oto najczęstsze objawy porodu:

Kiedy jechać do szpitala? Jeśli poza odejściem czopa śluzowego nic się nie dzieje, możesz na razie zostać w domu (upewnij się, że wiesz, kiedy trzeba jechać na porodówkę). W ciągu doby pokaż się swojemu ginekologowi, który zadecyduje, co robić.

Jak rozpoznać skurcze porodowe?

W 39 tygodniu ciąży możesz odczuwać silniejsze skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa). Pojawiają się pośrodku brzucha i w pachwinach. Mogą być nawet bolesne, dlatego łatwo pomylić je ze skurczami porodowymi. Nadal pojawiają się jednak nieregularnie: raz częściej, raz rzadziej i ustępują po zmianie pozycji. Co jeszcze je różni?

Skurcze porodowe:

 • są silne, przypominają ból jak na okres
 • są regularne
 • promieniują od okolic krzyża.
jak rozpoznać skurcze porodowe
Lena Wojnowska

39 tydzień ciąży bliźniaczej

Bliźnięta najczęściej przychodzą na świat między 35 a 38 tygodniem ciąży. Zdaniem lekarzy poród przedwczesny w przypadku ciąży bliźniaczej to poród przed 34 tygodniem (a w przypadku trojaczków – przed 32 tygodniem ciąży). Uwaga: liczy się ukończony tydzień ciąży (nie rozpoczęty)! Dzieci z ciąż mnogich, które rodzą się po tym terminie, są donoszone. Zdarzają się również porody późniejsze. Połowa bliźniąt rodzi się po 38 tygodniu ciąży, niektóre nawet w 40.

Zobacz także: