4. tydzień życia niemowlaka – dziecko zaczyna częściej czuwać
Spis treści:
- Rozwój niemowlaka w 4. tygodniu
- 4. tydzień życia niemowlaka – jak wspierać rozwój
- Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka w 4. tygodniu życia
- Dieta niemowlaka w 4. tygodniu życia
- 4. tydzień życia niemowlaka – co może niepokoić?
Rozwój niemowlaka w 4. tygodniu
To ostatni tydzień, w którym dziecko jest nazywane noworodkiem. Pewnie nie możesz uwierzyć, że za kilka dni maluszek skończy już miesiąc. Postępy, jakie poczynił od chwili urodzenia, są ogromne. Sprawdź, jak powinien się rozwijać.
Jak wygląda czterotygodniowe dziecko?
Wygląd noworodka bardzo zmienił się od pierwszego dnia po porodzie. Ślady po narodzinach już dawno zniknęły:
- główka stała się kształtna,
- ustąpiły obrzęki i zaczerwienienia,
- odpadł kikut pępowinowy,
- zakończyła się żółtaczka fizjologiczna,
- dziecku przybyło ok. 700 gramów,
- ...i ok. 2 cm wzrostu.
Co nowego w rozwoju?
W 4. tygodniu życia sen noworodka nadal wypełnia większą część dnia (sprawdź: Ile śpi niemowlę). Mimo to przerwy między kolejnymi drzemkami stają się coraz dłuższe. Okresy czuwania powtarzają się kilka razy w ciągu dnia. Średnio trwają 30–60 minut. W ich trakcie na pewno widzisz duży postęp w różnych osiągnięciach dziecka:
- niemowlę skupia wzrok na twojej twarzy,
- zaczyna odkrywać swoje ciało,
- chętnie wkłada rączki do buzi,
- reaguje na ostry dźwięk, np. dzwonka, płaczem, wstrząśnięciem ciała lub uciszeniem się,
- potrafi rozpoznać widziany wcześniej przedmiot, jeśli pojawi się ponownie po 2-3 sekundach (wykształca się pamięć).
Pod koniec pierwszego miesiąca twoje dziecko na krótko powinno podnieść głowę, leżąc w pozycji na brzuchu (niektóre dzieci potrafią utrzymać ją przez 1-2 minuty).
Rytm dobowy
Czterotygodniowe dziecko powoli zaczyna wykształcać pewien rytm dobowy. To znacznie ułatwia rodzicom zaplanowanie sobie dnia. Co się na niego składa:
- karmienie w regularnych odstępach czasu,
- okresy czuwania,
- drzemki o tych samych porach.
4. tydzień życia niemowlaka – jak wspierać rozwój
Dla 4-tygodniowego dziecka mama lub tata są całym światem. Czuła opieka w wykonaniu kochającej osoby i pełny brzuszek to wszystko, czego noworodek potrzebuje do dobrego rozwoju. Rodzic jest też na tym etapie życia najlepszą zabawką dla dziecka. Co możesz maluchowi zaproponować:
- Patrz w oczy – 4-tygodniowe dziecko doskonali sztukę kontaktu wzrokowego, zaczyna rozróżniać poszczególne części twojej twarzy, szczególnie interesują je twoje oczy. Gdy w chwilach czuwania dziecko zaczyna ci się przyglądać, uśmiechaj się do niego, mów lub śpiewaj.
- Śpiewaj – twój niemowlak wprost uwielbia dźwięki kołysanki i łatwych melodii z powtarzającym się rytmem, zwłaszcza śpiewanych przez mamę lub tatę (naprawdę nie szkodzi, jeśli czasem trochę fałszujesz). Badania wykazały, że dzieci, którym się regularnie śpiewa (można też czasem włączać odpowiednią muzykę), znacznie łatwiej i szybciej uczą się mówić i czytać.
Poza twoją twarzą, niemowlę zaczyna interesować się zabawkami w jaskrawych kolorach oraz lusterkami wiszącym nad łóżeczkiem.
Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka w 4. tygodniu życia
Zapewne nauczyliście się już rozpoznawać różne rodzaje płaczu noworodka. Jeśli dziecko płacze pomimo tego, że jest najedzone, zdrowe, jest mu ciepło i wygodnie, może to oznaczać, że potrzebuje waszej uwagi albo ma kolkę. Kolka pojawia się od 3. tygodnia życia i może trwać do końca 3. miesiąca (a czasami dłużej). Objawy kolki u noworodka są bardzo charakterystyczne, ale przyczynę nie zawsze łatwo ustalić.
Porady pielęgnacyjne
Pielęgnacja dziecka w 4. tygodniu jego życia nadal opiera się na kilku prostych zasadach:
- karmienie na żądanie (także nocą),
- dbanie, by dziecku odbiło się po karmieniu,
- nieprzegrzewanie dziecka – sprawdź, jak ubierać noworodka,
- częste przewijanie (co 3-4 godziny lub od razu po wykryciu kupki),
- dokładne mycie pośladków,
- smarowanie pupy cienką warstwą kremu ochronnego,
- zapewnienie dobrych warunków do snu (najlepiej w pozycji na wznak, bez poduszki),
- kąpanie minimum 2-3 razy w tygodniu,
- codziennie mycie miejsc, które brudzą się najbardziej (pupy, buzi, fałdek skóry),
- używanie kosmetyków polecanych dla dzieci od 1. dnia życia,
- nawilżanie skóry (jeśli jest sucha).
Dieta niemowlaka w 4. tygodniu życia
W 4. tygodniu po porodzie rodzice zwykle już coraz lepiej znają potrzeby swojego dziecka. Wiesz, że jednym z głównych powodów płaczu noworodka jest głód. Jeśli dziecko się najada, zwykle jest spokojne, dobrze śpi, często moczy pieluszkę (nawet do 20 razy na dobę) i robi kupki (może być ich nawet 3-4 w ciągu dnia).
Karmienie piersią
Pierwszy miesiąc życia dziecka to czas, gdy normuje się laktacja. Twoje piersi powinny produkować dokładnie tyle pokarmu, ile potrzebuje dziecko. Noworodek w 4. tygodniu coraz lepiej radzi sobie ze ssaniem piersi. Co może być przyczyną, że dziecko nie chce ssać:
- jest zbyt głodne (karm je częściej),
- potrzebuje przerwy np. na odbijanie powietrza,
- nie potrafi odpowiednio chwycić brodawki (sprawdź, czy przystawianie dziecka do piersi przebiega prawidłowo),
- z piersi płynie za dużo mleka (przed karmieniem można trochę odciągnąć),
- jest chore, np. ma zapalenie ucha (ból nasila się podczas ssania).
Karmienie butelką
Dziecko wypija nieco większe porcje mleka modyfikowanego – pod koniec 1. miesiąca życia standardowa porcja może wynosić 90-110 ml. Przerwy między kolejnymi posiłkami wydłużają się. Dziecko może domagać się butelki co około 4 godziny.
Zasady przy karmieniu mieszanym
Jeśli karmisz dziecko piersią i dokarmiasz mlekiem modyfikowanym:
- nie podawaj pokarmu butelką ze zwykłym smoczkiem – ssanie smoczka wymaga innej techniki niż ssanie piersi. Możesz mieć jeszcze większe problemy z karmieniem naturalnym;
- karm dziecko butelką ze smoczkiem anatomicznym, dynamicznym – przypomina budową brodawkę mamy, specjalnym kubeczkiem do pojenia noworodków i niemowląt, ewentualnie łyżeczką – musisz uważać, żeby dziecko się nie zakrztusiło;
- nie podawaj smoczka–uspokajacza – nawet jeśli maluszek dobrze ssie pierś, poczekaj z tym do przyszłego tygodnia. Potrzebuje jeszcze trochę czasu, aby tę umiejętność dobrze utrwalić.
4. tydzień życia niemowlaka – co może niepokoić?
Rodzice 4-tygodniowego dziecka mają wiele powodów do niepokoju. Martwią ich pozornie normalne objawy, które u dziecka pojawiają się pierwszy raz.
- Czkawka – Niektóre dzieci rodzą się nawet ze skłonnością do czkawki. Miewają ją nawet w brzuchu mamy. Im młodsze dziecko, tym bardziej jest podatne na czkawkę (najbardziej wrażliwe są wcześniaki). Uporczywa czkawka to wynik fizjologicznej niedojrzałości układu nerwowego, a zwłaszcza nerwu przeponowego dziecka. Zwykle problem ustępuje około 3. miesiąca życia dziecka, ale czasem trwa dłużej.
- Krzyk – Noworodki nie płaczą, ich oczy nie produkują jeszcze łez, ale właściwie przeraźliwie krzyczą – szczególnie gdy są bardzo głodne. Czasem powodem takiego zachowania jest kolka, a czasem tylko konieczność zaspokojenia potrzeby ssania czy bliskości. Gdy dziecko płacze, podejdź do niego, przytul, pogłaszcz, przemów pieszczotliwie: w ten sposób upewniasz je, że zawsze może na ciebie liczyć. W tym okresie trudno jest je rozpieścić, a dzieci, których płacz jest ignorowany, z czasem płaczą częściej i dłużej.