Fotolia
Gry i zabawy

Bajki dla dzieci - hity z naszego dzieciństwa

Bajki dla dzieci to żelazny punkt wieczornego rytuału. I choć maluchy mogą teraz przebierać w dobranockach jak w ulęgałkach, to jednak my, rodzice, chętnie posadzilibyśmy je przed filmami z naszego dzieciństwa. Oto nasz subiektywny wybór polskich bajek wszech czasów.

1. Bolek i Lolek

Pierwsza seria o Bolku i Loku pojawiła się w latach 1963-1964, w której rezolutni chłopcy przybliżają nam wielkich bohaterów i ich czyny. W kolejnych jadą na wakacje, podróżują w wyobraźni po świecie (każdy odcinek zaczynał się sceną, w czasie której Bolek i Lolek rozpędzają globus, by strzelić w niego placem i wybrać cel), zderzają się z bohaterami baśni (Bajki Bolka i Lolka) czy zmagają się z groźnym bandytą Jimmym Pif-Pafem (Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie). W sumie powstało dziesięć serii, tylko trzy miała dialogi.


Najpopularniejsze koty z bajek. Czy twoje dziecko zna je wszystkie? A ty?

Książę George w szkole
ONS.pl
Aktualności
Czy książę George ogląda przygody Świnki Peppy i jej brata George’a?
Czy księżna Kate i książę William pozwalają małemu Georgowi oglądać współczesne bajki dla dzieci? Czy mają jakieś specjalne zasady dotyczące oglądania programów dla dzieci? Czy ich metody wychowawcze są skuteczne?

Lubicie metody wychowawcze księżnej Kate i księcia Williama? Słyną raczej ze stosowania tradycyjnych metod, dyscypliny, choć stawiają na bliskość i czas dla swoich dzieci, o ile to tylko możliwe z racji pełnionych obowiązków. W przekazie medialnym to Kate wypada na tę bardziej surową mamę, a William na pobłażliwego i uczuciowego ojca. Być może to tylko moje zdanie, a może też tak ich odbieracie? Czy książę George ogląda bajki dla dzieci? Wiemy już, że stawiają raczej na tradycyjne drewniane zabawki dla dzieci, a czy pozwalają swoim maluchom na oglądanie bajek? Książę William podczas jednej z imprez charytatywnych w rozmowie z dziennikarką Sky News, Rhiannon Mills, zdradził, co lubi oglądać mały George. Nie jest to najnowsza produkcja, ani najmodniejsze bajki w stylu "Świnki Peppy" czy "Maszy i Niedźwiedzia". Zobacz też: Jakie bajki Disneya dla 3-latków? Sprawdź nasze typy! Nie wspomina też o "Autach", ani innych tego typu hitach dziecięcych list przebojów filmowych. Okazuje się, że mały George uwielbia kultowy film z lat 90-tych - "Króla Lwa". Oglądał już go kilka razy. Uwielbia również bajki "Lego" oraz irlandzko-brytyjski serial "Oktonauci". Książę nadmienił również, że... syna bardzo ciężko odciągnąć od oglądania telewizji. We should employ this kid @SkyNews ...he got #PrinceWilliam to reveal that #princegeorge likes to watch the Lion King pic.twitter.com/bzdVhwqa1I — Rhiannon Mills (@SkyRhiannon) 16 października 2017 Wygląda więc na to, że para książęca nie ma specjalnych zasad dotyczących oglądania bajek przez dzieci, co więcej nie ograniczają maluchów w wyborze lub synek sam mówi im, co mu się najbardziej podoba i niestety nic na to nie mogą poradzić. Ulegają gustowi chłopca albo nie mają nic przeciwko. Zobacz też: Charlotte i George są niegrzecznymi...

wydarzenia, Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach
Lalki z filmów animowanych
19.10.2011 – 01.07.2012 Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach zaprasza na wystawę lalek z filmów animowanych dla dzieci Tadeusza Wilkosza.

Wernisaż wystawy odbędzie się o godzinie 12.00 a po nim nastąpi prezentacja najpopularniejszych filmów animowanych autora. Szersza prezentacja filmografii i spotkanie z twórcą odbędzie się o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Muzeum (po spotkaniu przewidziany jest konkurs z nagrodami od wydawnictwa ,,Literatura”). Wstęp na wernisaż i pokaz filmów bezpłatny. Na ekspozycji będzie można obejrzeć oryginalne lalki, które zaprojektowane zostały przez Tadeusza Wilkosza i w większości również przez niego wykonane. Wszystkie prezentują bogactwo syntetycznych form o najwyższym stopniu estetyki. Najstarsze pochodzą z początku lat 60.XXw. (np.: ,,Dick i jego kot”) a najnowsze powstawały na Letniej Akademii Filmowej w Legnicy. Dzieci dowiedzą się jak skonstruowane są tego typu lalki i że stworzenie filmu animowanego to ciężka czasochłonna praca. Na sekundę projekcji przypadają 24 zdjęcia, czyli oznacza to, że aby obejrzeć tak krótki moment filmu, lalkę trzeba ustawiać właśnie 24 razy. Oczywiście nie zabraknie postaci z którymi Tadeusz Wilkosz kojarzony jest najbardziej czyli misia Colargola, małego pingwina Pik – Poka oraz Bartka, Misi i Kuby – sympatycznych trzech misiów. Książkowego misia Colargola w latach 50.XX w. stworzyła francuska pisarka Olga Pouchin. Natomiast serial powstawał w łódzkim studiu Se- ma-for w latach 1967 – 1974. Powstały 53 odcinki i trzy filmy pełnometrażowe. Plastyczne opracowanie scenografii i wizerunku misia to zasługa Tadeusza Wilkosza, który inspirował się pięcioletnim wówczas synem. Miś odziedziczył po nim w spadku jak mówi twórca  ,,niecierpliwość dziecka, wyrywanie się, chowanie”. Do całej serii wykonano ok.130 lalek. W Polsce i Francji miś nazywa się Colargol, w USA i Wielkiej Brytanii – Barnaby w Kanadzie – Jeremy. Tadeusz Wilkosz prawdopodobnie stworzył największą liczbę projektów plastycznych do...

filmy świąteczne dla dzieci
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Filmy świąteczne dla dzieci - 19 fajnych komedii, filmów i animacji świątecznych
Filmy świąteczne dla dzieci będą wspaniałym sposobem, żeby umilić dzieciom (i sobie!) oczekiwanie na Boże Narodzenie. Możesz wybrać filmy z naszego zestawienia, mamy dla was aż 19 tytułów komedii świątecznych, bajek i filmów.
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
Polecamy
Porady
imiona dla dzieci, imiona amerykańskie
Imiona
Imiona amerykańskie – żeńskie i męskie, stare, rzadkie i popularne
Magdalena Drab
Życzenia na Dzień Dziecka
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Dziecka 2022: wierszowane, wzruszające, śmieszne, poważne
Milena Oszczepalińska
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]
Małgorzata Wódz
Podróż kleszczowy
Poród naturalny
Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka
Ewa Janczak-Cwil
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
co jeść w ciąży
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Małgorzata Wódz
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek
Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)
Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny
Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?
Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu
Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży
Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!
Joanna Biegaj