edipresse.YPL105.jpg
Edipresse
Gry i zabawy

Pisanie imienia - zabawa dla dzieci

Choć jeszcze upłynie trochę czasu, zanim Twoje dziecko nauczy się pisać swoje imię, już teraz możecie...

Choć jeszcze upłynie trochę czasu, zanim Twoje dziecko nauczy się pisać swoje imię, już teraz możecie podejmować pierwsze próby. Napisz lekko jasną kredką imię malca i zachęć go, aby "poprawił" je kolorowym flamastrem. Możesz też napisać imię kropkami i zaproponować ich połączenie.
Co to daje?
Imię jest najważniejszym słowem dla dziecka. Nauka pisania własnego imienia bardzo motywuje do nauki pisania i czytania.

Pomysł na zabawę zaczerpnięty ze zbioru "Zabawy fundamentalne", wyd. Transfer Learning, www.transferlearning.pl

Eksperymenty dla dzieci: jak zrobić tęczę [WIDEO]

nauka pisania litery j
Gry i zabawy
Litera „J” do druku – nauka pisania po śladzie plus kolorowanka dla Julii i Janka
Nauka pisania literek może być wspaniałą zabawą! Z myślą o dzieciach, które właśnie uczą się pisać, przygotowaliśmy kolejny szablon. Tym razem z literą „j”. W sam raz do wydrukowania, nauki pisania i kolorowania.

Jak nauczyć się pisać literę „j”? Według nauczycieli, jedną z najlepszych metod jest pisanie liter po śladzie. Przekonaj się, że pisanie małej oraz dużej litery „j” może przynieść moc satysfakcji.  Litera „j” do wydruku Wydrukuj szablon z literką „j” i zaproś dziecko do nauki pisania. Podczas nauki pisania liter zwróć uwagę na to, jak dziecko trzyma długopis (pióro lub ołówek). Jeśli masz zastrzeżenia – spraw maluchowi kolorową nakładkę na długopis, która wymusza prawidłowe ułożenie dłoni i palców podczas pisania. Z tego sprytnego rozwiązania korzysta podczas zajęć z dziećmi wielu nauczycieli wychowania przedszkolnego. Nakładkę, w cenie ok. 2 zł dostaniesz w każdym sklepie z artykułami papierniczymi. Litera „j” oraz wesoła kolorowanka Aby ułatwić dziecku pisanie literki „j” można użyć obrazowych porównań: wyjaśnij maluchowi, że pisanie dużej litery „J” zaczyna się od „falbanki”, a kończy „pętelką”. Nie zaszkodzi również zachęcić dziecka do bliższego poznania litery, dzięki której można zapisać takie słowa jak: ja, jajko, jabłko, jeż. Do nauki pisania „j” prawdopodobnie najchętniej podejdą dzieci, których imiona zaczynają się właśnie na tę literę. Jeśli dziecko nie ma na imię Janek, Julia czy Jakub – być może nosi je kolega lub koleżanka.  Po treningu pisania litery „j”, dziecko może pokolorować jabłka. Wydruk z pewnością będzie się prezentował kolorowo i ciekawie.   Zobacz także: Szlaczki do nauki pisania  Ćwiczenia grafomotoryczne dla dzieci - szlaczki, labirynty Jak przygotować dziecko do nauki pisania

litera f do druku
Adobe Stock
Gry i zabawy
Litera „F” do druku – nauka pisania liter po śladzie
Oto kolejny z naszych szablonów do nauki pisania: litera „F” do druku oraz schemat pokazujący, jaka jest kolejność kreślenia liter w małej i dużej literze „F”. W nagrodę, po wykonaniu zadania, dziecko może pokolorować obrazek figi.

Nasza litera „F” do wydruku należy do całego zestawu owocowych szablonów z literkami do pisania po śladzie i kolorowankami. Dzięki nim dziecko z przyjemnością przystąpi do nauki pisania, pozna sposób kreślenia liter i utrwali sobie technikę ich pisania. Już nie musisz się zastanawiać, jak nauczyć dziecko pisać . Wystarczy wydrukować nasz szablon! Litera „f” do pisania Kliknij poniższy obrazek. Otworzy się w nowym oknie, z którego można wysłać go na drukarkę, dopasowując do rozmiaru kartki. Po wydrukowaniu litery ”f”, usiądź z dzieckiem i wytłumacz, jak prawidłowo pisze się dużą i małą literę. Towarzysz dziecku w jego pierwszych próbach pisania litery „f” i w razie potrzeby koryguj błędy. Dopiero gdy dziecko będzie kreślić linie w prawidłowy sposób, możesz zostawić je, by samodzielnie dokończyło pisanie. Po wykonaniu zadania możesz podsunąć dziecku zeszyt w trzy linie i poprosić, aby z pamięci spróbowało napisać małą i wielką literę „f”. Jeśli mu się to nie uda, możecie wrócić do pisania po śladzie – wystarczy wydrukować nasz szablon raz jeszcze.   Pisanie liter po śladzie Pokaż dziecku poniższy obrazek. Ułatwia on zrozumienie, w jakiej kolejności i w jakim kierunku rysuje się linie w literze „f”. Zrozumienie i zapamiętanie tej kolejności to pierwszy krok do pisania po śladzie i do tego, aby w przyszłości sprawnie pisać poszczególne litery i łączyć je ze sobą w piśmie odręcznym. Zwróć też uwagę, jak dziecko trzyma długopis czy ołówek. Pisak powinien być pewnie trzymany między kciukiem a palcem wskazującym i spoczywać oparty na palcu środkowym. Palec czwarty i piąty są naturalnie ugięte i ułożone pod palcem środkowym. Jeżeli dziecko zbyt mocno ściska pisak, pozwól mu dla rozluźnienia pokolorować kolorowankę z literą „f”....

Litera D do druku
Adobe Stock
Gry i zabawy
Litera D do druku – nauka pisania liter po śladzie
Litera „D” do druku pomoże dziecku opanować umiejętność pisania, również po śladzie. Owocowa kolorowanka oraz szlaczki będą dla niego także wspaniałą zabawą. Wystarczy wydrukować obrazek z literką i gotowe!

Nauka pisania liter nie musi być nudna!  Skorzystaj z naszego „owocowego” szablonu do druku. Zachęć dziecko do rysowania po śladzie. Gdy uda mu się połączyć wszystkie kropki, w nagrodę czeka na nie kolorowanka z owocem na literkę „D”. Drukujcie, bawcie się i uczcie! Nauka pisania liter: litera „D” Zanim dziecko nauczy się pisać, musi posiąść wiele umiejętności, takich jak precyzja ruchów czy koordynacja wzrokowo-ruchowa. Pomagają w tym odpowiednie ćwiczenia, między innymi kolorowanie oraz rysowanie linii i szlaczków. Etapem poprzedzającym samodzielne pisanie u dziecka jest pisanie po śladzie – liter, cyfr, wyrazów. Usprawnia ono także koncentrację uwagi u dziecka. Doskonale sprawdzi się do tego nasz obrazek z literką „D”.  Litera „D” do pisania po śladzie Nasza litera „D” do pisania po śladzie będzie dla dziecka świetną pomocą podczas nauki pisania literek. Kliknij w szablon do nauki pisania i wydrukuj go. A może twoje dziecko potrafi już napisać cały wyraz „dynia”? Jeśli nie, to koniecznie pobierz pozostałe litery do nauki pisania do druku z naszego owocowego alfabetu.  Litera  „D” do druku: ściągawka Możecie także skorzystać z naszej ściągawki, która pomoże dziecku w nauce pisania litery D po śladzie. Strzałki dokładnie wskazują etapy pisania tej literki, określając ruchy długopisu lub ołówka.  Zobacz także:  Jak przygotować dziecko do nauki pisania? Szlaczki do druku – nauka pisania liter, cyferek, rysowanie po śladzie [26 WZORÓW] ​ Ćwiczenia grafomotoryczne dla dzieci: szlaczki, labirynty, litery i inne ćwiczenia na grafomotorykę

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj