
To jasne, że małe dziecko najbardziej lubi bawić się z nami i że czas spędzony z najbliższymi jest bezcenny, ale każdy, nawet najbardziej zaangażowana mama świata, potrzebuje chwili wytchnienia. Co wtedy?
Zobacz także: 4 zabawy dla bardzo zmęczonych rodziców - możesz przy nich leżeć!
Przypinanie klamerek
Nie wiadomo, co takiego jest w plastikowych żabkach do wieszania prania, ale małe dzieci je uwielbiają. Chcesz mieć chwilę dla siebie? Daj maluchowi kilka kolorowych klamerek i pokaż jak można je przypiąć do krawędzi kartonowego pudełka. Jeśli twoje dziecko jest za małe na przypinanie klamerek (Hej! Może jednak nie jest, tylko trzeba mu to jeszcze raz pokazać?), pokaż mu jak wrzucać je do pudełka.
Gotowanie zupy
Daj dziecku kilka plastikowych misek, pojemników i talerzyków, dołóż drewniane łyżki i coś z czego da się zrobić "potrawę" - np. nazbierane podczas spaceru kasztany albo klocki i piłeczki. Zapowiedz, że czekasz na pyszną zupę. "Spróbuj" koniecznie, gdy będzie już gotowa.
Ostra jazda
Narysuj dziecku markerem na dużym kartonie (np. po telewizorze) albo arkuszu szarego papieru ulice takiej szerokości, by można było po nich jeździć małym autkiem. Pamiętaj o skrzyżowaniach, placach i parkingach.
Zamiast autek uliczki i ścieżki mogą przemierzać zwierzęta. Możesz im dorysować miejsce, do którego powinny dotrzeć, np. wodopój albo karmnik. Założymy się, że zanim maluch się znudzi, spokojnie zdążysz wypić kawę?
Polecamy: 12 zabaw, w które można bawić się w domu
A jakie są Twoje patenty na kwadrans wolnego? Czym Twoje dziecko potrafi się samodzielnie zająć dłużej niż 5 minut? Podziel się z nami swoimi pomysłami: czekamy na Twój komentarz.

Zanim twoje dziecko nauczy się świetnie rysować, bezbłędnie wyrecytuje wierszyk, rozpozna wszystkie literki, minie trochę czasu. Dlatego dostrzeż jego zdolności już teraz. Od 1. roku życia możesz mądrze wspierać rozwój dziecka . Żeby odkryć talent, nie musisz zapisywać malca na specjalne zajęcia. Wystarczy, że poświęcisz mu czas. Pozwól się dziecku wyszaleć Choć może to być trudne, zacznij od pozwolenia dziecku na dużo swobody. W 1. roku życia nie sadzaj go w kojcu, nie noś bez potrzeby na rękach. Za to zachęcaj do pełzania, raczkowania, a potem biegania, skakania, wspinania się. Dzięki temu będą się świetnie rozwijać nie tylko mięśnie i układ kostny, ale także mózg dziecka. Możliwość wykonywania swobodnych ruchów pobudza wytwarzanie nowych połączeń między komórkami nerwowymi. Wpływa to na lepszą koncentrację, pamięć i kojarzenie. A może przy okazji zauważysz, że twoja pociecha obdarzona jest naturalną wyjątkową gracją i wdziękiem? Psycholodzy wyróżniają aż 8 rodzajów inteligencji , w tym ruchową! Rozbudzaj w dziecku ciekawość Odrobina nudy jest dziecku potrzebna, by mogło zapamiętać nowe wrażenia, oswoić się z nowymi informacjami. Jednak gdy jest jej za dużo, maluch traci zapał do działania. Uważnie go obserwuj, nie narzucaj od razu własnych pomysłów. Może docenisz z pozoru proste czynności – wrzucanie klocka do pudełka, zdejmowanie przyczepy z ciężarówki, nakładanie ubranka lalce. Dzięki nim maluch zdobywa wiedzę, którą wykorzysta już wkrótce. Jego wysiłek oraz wytrwałość nie powinny iść na marne. Nigdy bez potrzeby nie przerywaj zabawy dziecka, nie zmuszaj go, by robiło coś, co go nie interesuje. Wykorzystując jego ciekawość, podsuwaj trudniejsze zadania. Maluj z dzieckiem Oglądanie pięknie ilustrowanych książeczek , fotografii oraz własna twórczość rozwijają w dziecku poczucie estetyki. Gdy jest...

Chcesz uczyć dziecko porządku, zacznij od nauki sprzątania zabawek . I to jak najwcześniej. Maluch, który wie, że wszystkie rzeczy mają swoje miejsce i powinny na nie wrócić, chętniej je posprząta. Jak zorganizować pokój dziecka? Nawet w najmniejszym mieszkaniu można wygospodarować kącik, szufladę, półkę czy kilka pudeł, by dziecko wiedziało, gdzie znajdują się jego rzeczy. Miejsca te powinny być łatwo dostępne. Dobrze też, gdy pudła, szuflady różnią się kolorem lub kształtem albo są na nich obrazki, które pełnią rolę etykiet, np. domek na pudle z klockami , a miś na pojemniku na pluszaki. Zobacz też: Pokoik malucha - rady architekta Kiedy dziecko samo będzie porządkować zabawki? Nie licz jednak na to, że półtoraroczne dziecko samo uporządkuje swój pokój . On nawet nie rozumie jeszcze pojęcia: bałagan. Zacznij więc od wprowadzenia prostych zasad. Pilnuj, by dziecko bawiło się naraz tylko kilkoma zabawkami. Łatwiej mu będzie odłożyć na miejsce parę autek, niż sprzątnąć całe ich pudło rozsypane na podłodze. Dodatkowo zbyt duża ilość zabawek w zasięgu wzroku nie pozwoli dziecku skupić się na tym, czym się bawi. Dlatego przed rozpoczęciem kolejnej zabawy sprzątnijcie rzeczy z podłogi. Ale spytaj, czy dziecko nie chciałoby pokazać np. swojej budowli z klocków czy układanki tacie, gdy wróci z pracy. Przesuńcie ją wtedy na bok. Czy można się bawić w sprzątanie? Nauka sprzątania przestanie być łatwa, gdy dziecko pozna ulubione słowo dwulatków: „Nie”. Jeżeli na twoje prośby reaguje odmową, spróbuj zrobić ze sprzątania zabawę . Możecie np. urządzić wyścigi – kto pierwszy wrzuci zabawki do pojemnika. Potem koniecznie pochwal zwycięzcę. Zobacz też: W co się bawić z dzieckiem w 2. i 3. roku życia? Jak namówić dziecko na porządki? Małe dzieci same z siebie nie umieją sprzątać. Trzeba ich tego...

Nauka czytania nie ma dolnej granicy wiekowej. Z powodzeniem możesz poznawać litery z dzieckiem, które ma 2 lub 3 lata. Zdaniem ekspertów łatwiej oswajać z czytaniem trzylatka niż czterolatka, czterolatka niż pięciolatka, zaś pięciolatka niż sześciolatka. Ale nawet starsze dzieci, które z trudem odczytują wyrazy, mogą szybko zacząć płynnie czytać. Wystarczy znaleźć sposób, aby wzbudzić w nich motywację do nauki. Dowiedz się, jaki uczyć dziecko czytać skutecznie i efektywnie. Wyjaśniamy: Jak zacząć naukę czytania - ważne zasady Przydatne pomoce naukowe Nauka czytania - od litery do sylaby Czytanie bez literowania Czytanie globalne Co jeszcze jest istotne? Jak zacząć naukę czytania – ważne zasady Zanim rozpoczniesz naukę czytania, weź pod uwagę kilka spraw. Przede wszystkim musisz odrzucić własne ambicje. Dziecko może szybko nauczyć się czytać, ale czasem ten proces trwa dłużej i wymaga dużo cierpliwości. Umiejętność czytania jest ważna dla dzieci w wieku szkolnym. Młodsze dzieci mogą poznawać literki, jeśli chcą, ale nie należy ich zmuszać do nauki czytania . Pamiętaj również, że: Dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę . Nie licz na to, że kilkulatek będzie długo grzecznie siedzieć nad czytanką. Wykaż się pomysłowością – nie potrzebujesz wyszukanych, drogich rekwizytów. Okazje do nauki czytania podsuwa samo życie. Ty też musisz się dobrze bawić. Dziecko doskonale wyczuwa nastrój rodzica; nawet gdy milczysz, zdradza cię mowa ciała i napięcie mięśni. Twoje niezadowolenie, niecierpliwość, irytacja nie umkną uwadze dziecka i wspólna nauka będzie mu się źle kojarzyć. Potrzebny jest dobry przykład. W domu, w którym się czyta, dzieci same garną się do książek. Mama z książką, tata z gazetą – to dla dziecka dobra motywacja. Nic na siłę....