
Dojrzewanie u chłopców to wieloetapowy proces, który trwa latami. W tym czasie kształtują się indywidualne cechy biologiczne i psychiczne młodego człowieka. Na końcu okresu dojrzewania, pod wpływem zmian hormonalnych i somatycznych, chłopiec osiąga dojrzałość płciową.
Warto, aby rodzice synów dokładnie poznali etapy i objawy dojrzewania u chłopców, by lepiej przygotować się na ewentualne problemy.
Kiedy zaczyna się i kończy dojrzewanie u chłopców?
Dojrzewanie płciowe u chłopców zaczyna się zwykle ok. 12-13 roku życia, choć może się też rozpocząć, gdy dziecko ma ok. 9 lat (dojrzewanie przedwczesne) lub ok. 14 lat (dojrzewanie opóźnione). Wiek, w którym zaczyna się i kończy dojrzewanie chłopca, zależy od wielu czynników – głównie genetycznych i środowiskowych.
Okres dojrzewania u chłopców kończy się najczęściej po 4-5 latach, czyli ok. 17-18 roku życia.
Etapy dojrzewania u chłopców
Aby zrozumieć, jak dojrzewają chłopcy, trzeba poznać kolejne etapy tego procesu. Rozwój obejmuje zarówno dojrzewanie biologiczne, jak i psychiczne, i emocjonalne. W tym czasie następuje wzrost wydzielania różnych hormonów, m.in. testosteronu i hormonu wzrostu (somatotropiny, inna nazwa to skrót GH z ang. growth hormone).
Etap zwiastunów pokwitania (ok. 12 lat). Następują zmiany w obrębie narządów płciowych, powiększają się jądra, pojawiają się pierwsze włosy łonowe u podstawy prącia.
Etap przedpokwitaniowy (ok. 12-13 lat). Narządy płciowe wciąż się powiększają, następuje wzrost długości i grubości prącia. Pojawia się gęste owłosienie u podstawy prącia.
Etap pokwitania właściwego (ok. 14 lat). Chłopiec intensywnie rośnie (to tzw. skok wzrostowy), owłosienie rozszerza się na całą okolicę łonową, włosy rosną też pod pachami i na twarzy. Może zacząć dokuczać trądzik, pojawia się zainteresowanie płcią przeciwną i nocne polucje.
Etap młodzieńczy (ok. 15 lat). Owłosienie łonowe gęstnieje i ciemnieje. Chłopiec ma już męską budowę ciała i męskie rysy twarzy, przechodzi mutację głosu. Wyraźnie widoczne jest też jabłko Adama, czyli powiększona chrząstka tarczowata krtani.
Zobacz też: Kalkulator wzrostu dziecka – sprawdź, jak duże będzie twoje dziecko
Najczęstsze objawy dojrzewania u chłopców:
- powiększenie jąder i prącia, wydłużenie i zmiana pigmentacji skóry moszny;
- gęstniejące owłosienie okolicy łonowej, owłosienie pod pachami i na twarzy (męski zarost);
- łojotok i trądzik;
- mutacja głosu;
- nocne polucje;
- zmiana sylwetki, zaznaczenie barków i gorsetu mięśniowego tułowia, odpowiedni rozkład tkanki tłuszczowej;
- wahania nastroju.
Problemy w okresie dojrzewania u chłopców
Dojrzewanie chłopców odbywa się głównie pod wpływem testosteronu, który oddziałuje m.in. na stan emocjonalny dziecka. Nadmiar testosteronu może przyczynić się do problemów z zachowaniem, np.:
- agresji i siłowego rozwiązywania trudności;
- zachowań dewiacyjnych, autodestrukcyjnych.
Inne problemy w okresie dojrzewania:
- brak zrozumienia zmian zachodzących w ciele i obniżona samoocena;
- stany depresyjne;
- nadmierne napięcie seksualne (rodzice powinni przy tym pamiętać, że masturbacja u dzieci jest zjawiskiem normalnym);
- silna potrzeba niezależności i konflikty z rodzicami;
- rozdźwięk pomiędzy szybkim rozwojem i dojrzewaniem biologicznym a nieco wolniejszym dojrzewaniem emocjonalnym (inaczej niż u dziewczynek).
W okresie dojrzewania chłopiec może mieć skłonność do zachowań ryzykownych, mieć potrzebę eksperymentowania, np. z używkami. To do rodziców należy wówczas zadanie mądrego wspierania dziecka, by bezpiecznie przeprowadzić je przez ten trudny okres.
Zobacz też:

Już niedługo rozpocznie się nowy rok szkolny, na uczniów czeka więc kilka ulepszeń wprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zmiany dotyczą podstawy programowej z przedmiotu historia tańca, sposobu realizowania zajęć z przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie, a także kanonu lektur szkolnych, do którego dodano kilka pozycji, a kilka z niego usunięto. Nowy wykaz lektur szkolnych W nowym kanonie lektur szkolnych, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra edukacji, znajdą się dzieła Jana Pawła ll, Stefana Wyszyńskiego oraz Zofii Kossak-Szczuckiej. Z listy lektur usunięto natomiast między innymi „Zaczarowaną zagrodę”, „Winnetou”, „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”, a także wiersze Marcina Świelickiego. Wprowadzone zmiany będą obowiązywać od 1 września 2021 roku, czyli od początku tego roku szkolnego. „Zmiany dotyczą głównie lektur uzupełniających (w przypadku klas I-III szkoły podstawowej – propozycji lektur do wspólnego i indywidualnego czytania) i polegają na zaproponowaniu takich pozycji książkowych, które warto omawiać z uczniami ze względu na ich walory edukacyjne i wychowawcze (czytelny system wartości), elementy konstrukcyjne utworu (konstrukcja świata przedstawionego, wyraziście zarysowana akcja) oraz warstwę językową (polszczyzna staranna, pozbawiona wulgaryzmów i kolokwializmów, nadmiernych ozdobników)'' – brzmi uzasadnienie, które można przeczytać na stronie ministerstwa. Nowy przedmiot w szkołach ponadpodstawowych Poza nowymi lekturami do czteroletniego liceum ogólnokształcącego i pięcioletniego technikum został wprowadzony również nowy przedmiot w zakresie rozszerzonym. Dodano podstawę programową z historii tańca. Zajęcia z tego przedmiotu rozpoczną się w szkołach dopiero w 2023/2024 roku. Zmiana ta została wprowadzona na wniosek ministra kultury. Jak będzie wyglądać...

Wyprawka do liceum to lista przedmiotów, które będą potrzebne dziecku w szkole średniej. Licealista to już dumny nastolatek, trzeba więc zaplanować zakup bardziej poważnych, „dorosłych” akcesoriów, jak plecak czy obuwie. Przyda się spora liczba zeszytów, przybory geometryczne, kalkulator, mapy, słowniki oraz koniecznie – komplet podręczników. Wyprawka do liceum Wielu rodziców zastanawia się, co kupić do liceum, bo to już nieco inna wyprawka szkolna niż w podstawówce. Trzeba wziąć pod uwagę zmienny gust nastolatka oraz wszystkie licealne potrzeby dziecka: wyposażenie plecaka, akcesoria do jedzenia i picia, wygodny strój na WF. Warto też pomyśleć o pomocach naukowych przydatnych w liceum. Co kupić do liceum? Plecak do liceum – uniwersalny, pojemny, z usztywnionymi plecami i regulacją szelek. Zwróć uwagę na kieszenie zapinane na suwaki oraz podział na komory wewnątrz plecaka. Na plecach przyda się siatka, która zapewni przepływ powietrza. Zeszyty. Licealista musi osobny zeszyt do każdego przedmiotu: najwięcej przyda się zeszytów w kratkę, ale trzeba kupić także zeszyty w linie oraz gładkie, techniczne. Kupuj zeszyty w kompletach. Jeśli do wyprawki nie dokupicie okładek, wybierzcie zeszyty w twardych oprawach. Standardowe przybory szkolne: 2-3 długopisy (czarne i niebieskie); kilka ołówków; kolorowe cienkopisy; przybory geometryczne. Do liceum kup też: kalkulator; notes; samoprzylepne kartki na notatki; mapę; teczkę A4. Śniadaniówka – to dużo wygodniejsze rozwiązanie niż codzienne pakowanie jedzenia w papier i torebki. Rozważ zakup lunchboksu składającego się z zestawu kilku pojemników w różnych rozmiarach (można do nich zapakować osobno kanapki, owoce, sałatkę itp.). Bidon. To obowiązkowy element wyprawki do liceum....

Od początku mojego macierzyństwa los dawał mi popalić. Ojciec Tomka zostawił mnie, gdy tylko powiedziałam mu, że jestem w ciąży. Zniknął. Rozpłynął się jak sen złoty. Podobno wyjechał za granicę jak większość Polaków, którzy chcieli szukać wygodnego życia gdzieś tam, daleko, byle nie tutaj, blisko. Ja zostałam w Polsce, sama, przerażona, w ciąży i z umową o pracę, która kończyła się w dniu porodu. Najpierw matura, potem dziewczyny Po czterech miesiącach zasiłku macierzyńskiego musiałam zdecydować, co dalej. Z bólem serca znalazłam miejsce w żłobku dla małego i pracę w sklepie spożywczym dla siebie. Tylko tyle i aż tyle. Nie była to praca marzeń, w której liczyły się moje studia i ambicje, ale oboje z Tomkiem mieliśmy co jeść. Potem zmieniłam ją na etat w urzędzie i choć pensja nie była o wiele wyższa, to wracałam do domu regularnie przed szesnastą i nie aż tak zmęczona jak po dziesięciu godzinach w magazynie lub na kasie… Starałam się wychować syna najlepiej, jak umiałam. Wpajałam mu zasady , jak być dobrym i porządnym człowiekiem, pilnowałam, by się uczył i zdobywał wykształcenie. Powiedzmy, że mi się udawało przez kilkanaście lat. Potem koleżanki stały się… dziewczynami. Prosiłam, by skupił się na tym, co najważniejsze, czyli maturze za rok. Na dziewczyny przyjdzie czas, mówiłam. Krępujący temat Ale Kamilę bardzo polubiłam. Była mądra, ambitna i zamierzała zdawać na medycynę mimo braku znajomości czy lekarzy w rodzinie. Pomagała mojemu asowi podciągnąć oceny z chemii i matematyki, dlatego zaczęli się regularnie spotykać. Podziwiałam ją i cieszyłam się, że Tomek spotyka się z taką rozsądną panną . Szkolne miłości rzadko wytrzymują próbę czasu, ale nie miałabym nic przeciwko temu, gdyby to właśnie Kamila została kiedyś moją synową. Bywała u nas codziennie, aż któregoś dnia...