Każdy kolejny rok życia dziecka, to kolejne wyzwania. Niektóre etapy są trudniejsze, inne bardziej zabawne. Trudno jednak pominąć tych 7 tematów, które nieodzownie wiążą się z dziećmi.

Reklama

1. Zmęczenie i brak snu

To najtrudniejszy, pierwszy etap, gdy maluszek zawita w Waszym domku. Nocne wstawanie, by nakarmić dziecko, przewijanie, niepokój związany z niepewnością, czy poradzimy sobie jako rodzice, sprawia, że wielu rodziców ma poczucie bycia "zombie". Oczywiście jest to żartobliwe określenie, ale gdy zapyta się młodą mamę, o czym marzy – często mówi – godzince snu, albo chwili dla siebie.

Czytaj: Budzisz się zmęczona? Sprawdź dlaczego i co możesz z tym zrobić?

2. Dziecko zaczyna chodzić

Ten etap rzeczywiście jest tak samo trudny, jak pierwszy. Maluch niezwykle ciekawy świata potrafi dać rodzicom nieźle w kość. Uwaga i koncentracja na tym, czego dotyka, gdzie idzie i co wkłada do buzi, jest ogromnie męcząca fizycznie. Zabezpieczanie całego domu przed dzieckiem powoduje, że nasz umysł i zmysł przewidywania przyszłości, pracuje na zwiększonych obrotach, często ulegając przeciążeniu ;-). Nie zapominajmy, że jest to także cudowny okres, pokazywanie nowych rzeczy i widok zaskoczonej i zachwyconej miny dziecka – bezcenny.

Czytaj: Bezpieczeństwo dziecka w domu i poza nim

Zobacz także

3. Dziecko mówi... za dużo!

Najpierw martwimy się, że dziecko jeszcze nie mówi, potem, że mówi za mało, a na koniec, że mówi za dużo... Nie martwcie się, to okres przejściowy. Gdy dziecko przeistoczy się w nastolatka, znowu będzie mówić monosylabami, a wy będziecie marzyć, by chciało z Wami porozmawiać o otaczającym świecie i pytać Was o zdanie.

4. Kłamstwa

Przyjdzie taki dzień, że złapiemy dziecko na kłamstwie. To trudna sprawa świadcząca o tym, że maluch wszedł na inny etap i zaczyna zdawać sobie sprawę, że istnieje coś takiego jak kombinowanie i mijanie się z prawdą. Musimy wiedzieć wtedy jak zareagować, by dziecko zrozumiało, że kłamstwo ma krótkie nogi.

5. „A mama Moniki jej pozwala...”

O tak, to wytyczanie granic. Kto komu i na ile pozwala? Wiele starć Was czeka, by wypracować kompromis. Nie sugerujcie się innymi rodzicami, to ich decyzje, a Wy postępujcie wedle Waszego uznania.

6. Nastolatek w domu

Jesteśmy z Wami... To trudny czas zarówno dla Was, jak i dla dzieci, które stoją w obliczu trudnych wyzwań. Starajmy się zrozumieć, że ich zachowanie, niezdecydowanie, bunt, czy burczenie pod nosem, wynika zarówno z hormonów, jak i prób odnalezienia swojego miejsca w szkole i w domu.

7. „Mamo, potrzebuję kasy...”

No tak, to etap ostatni przed nami, zanim nasze dziecko wkroczy w dorosłe życie :-)

Na którym etapie jesteście, a które macie już za sobą?

Czytaj także: Między słowami, o tym co "mówi" do dziecka nasza twarz i ciało

Reklama

źródło: scarrymommy

Reklama
Reklama
Reklama