Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
tata, dziecko, noworodek, niemowlę
© marchibas - Fotolia.com
Wychowanie

Dziecko w reklamie – uwaga na naciągaczy!

Czy masz ochotę zobaczyć swoje dziecko w reklamie? Dowiedz się, czy Twój smyk też ma szansę.

Uwaga na fałszywy casting dla niemowląt

W odpowiedzi na to powszechne już pragnienie coraz częściej pojawiają się w codziennych gazetach i w Internecie ogłoszenia typu: „bank twarzy, tel. ...”, „dzieci do reklamy serka (lodów, artykułów niemowlęcych itd.)”, „casting do reklamy (serialu)”, „profesjonalne portfolio, tanio”. Wystarczy zadzwonić, umówić się na sesję fotograficzną, zapłacić od 200 do 2000 zł za tzw. portfolio, czyli komplet zdjęć. I czekać na telefon. Tyle że ten nigdy nie zadzwoni. A jeśli nawet, to z propozycją zrobienia następnej, bardziej aktualnej czy rozbudowanej sesji. Oferujący owe usługi nie wspominają przy tym, że tych zdjęć nigdy nikomu nie posyłają lub robią je w ciemno, nie mając żadnych konkretnych zamówień. Mało kto wie, że ogłaszające się w ten sposób osoby żyją z rodzicielskich marzeń o przyszłej sławie dzieci. Ich zarobkiem są zawyżone opłaty za kilka, kilkanaście zdjęć, które co najwyżej można sobie wkleić do rodzinnego albumu.
– Nie ma tygodnia, by jakaś mama po takiej sesji nie dopytywała się, kiedy jej dziecko wystąpi w reklamie – mówi Jola Grodzicka z Agencji „Gudejko”. – A do nas nawet nie dotarło zgłoszenie. Zresztą, żeby zapisać malucha do naszej czy innej profesjonalnej agencji, nie trzeba robić mu tych kosztownych zdjęć. Wystarczy dobrej jakości amatorska fotografia, przysłana bez pośredników e-mailem czy pocztą. Dzieci zmieniają się tak szybko, że taka sesja zdjęciowa to naprawdę niepotrzebny wydatek. Decyzja, czy wystąpi ono w reklamie, jest podejmowana dopiero gdy maluch staje przed kamerą.
– Współczujemy osobom, które często zapożyczają się u całej rodziny, by zebrać 600-800 zł na „sesję” i oczekują, że umieścimy te zdjęcia w gazetach. Są przy tym przekonane, że taki wydatek otwiera ich dziecku drogę do medialnej kariery –dodaje Agnieszka Sołtys z Agencji „Absolwent”. – A takie zdjęcia po prostu się do tego nie nadają.
– Żaden współpracujący z czasopismami czy agencją reklamową fotograf nie weźmie pieniędzy od rodziców dziecka – stanowczo zaznacza Piotr Ratajski, autor wielu zdjęć okładkowych w „Twoim Dziecku”. – Wynagrodzenie dostaje od wydawcy pisma albo agencji reklamowej.

Agencja niemowląt-modeli – tak, one istnieją!

Jak zatem dostać się do wymarzonego świata? Skąd masz wiedzieć, że firma, do której się zgłaszasz, cię nie oszuka?
– Poważna agencja modeli i aktorów nieprofesjonalnych nie pobiera opłat wstępnych i abonamentu – podkreśla Jola Grodzicka.
– Utrzymujemy się z prowizji od zrealizowanych kontraktów. Jeśli więc nasz podopieczny nie ma szczęścia i nie jest wybierany, rodzic nie ponosi żadnych kosztów poza dojazdami na castingi.
Wskazówką jest też to, że taka firma działa na rynku od lat i może udokumentować współpracę z wieloma agencjami reklamowymi. Jej podopieczni grywają w aktualnych reklamach i są zapraszani na zamknięte castingi. Najlepsze agencje modeli mieszczą się w Warszawie, bo tu jest najwięcej agencji reklamowych. A to, niestety, znacznie ogranicza szanse dzieci z oddalonych od stolicy miejsc.
– Odradzamy zapisanie dziecka do naszej agencji, jeżeli mieszka ono ponad 50 km od Warszawy – przyznaje Agnieszka Sołtys z „Absolwenta”. – Radzimy szukać gdzieś bliżej. Trudno bowiem z dalszej odległości ściągnąć kogoś na zdjęcia w ciągu kilku godzin, a informację o castingu dostajemy czasem tylko z kilkugodzinnym wyprzedzeniem.
– Na sesje najczęściej zapraszam dzieci znajomych i znajomych znajomych – przyznaje Piotr Ratajski. – Zdarza mi się zaproponować współpracę spotkanej na ulicy czy w parku mamie. Gdy mam problem z szybkim znalezieniem odpowiedniego dziecka, korzystam z banku twarzy znanej agencji. Wiem, że ono może być w studiu tego samego dnia.

Jakie dziecko ma szansę na reklamę?

Ładne maluchy są angażowane częściej, choć gwiazdą reklamy zostać może też tzw. charakterystyczne dziecko. Jednak największe szanse mają:

  • Niemowlęta – na okładkach pojawiają się maluchy między 6. a 18. miesiącem życia, o dużych oczach, proporcjonalnej główce i gładkiej cerze. Częściej dziewczynki niż chłopcy.
  • 5–10-latki – na dzieci w tym wieku jest największe zapotrzebowanie, bo reklamy adresowane są przede wszystkim do zamożnych rodziców kilkulatków.
  • Jasnowłose, niebieskookie – bo taki jest stereotypowy kanon słowiańskiej urody. Zdarza się jednak, że angaż dostaje ciemnowłosy, ciemnooki maluch, bo reklama robiona jest na rynek węgierski, albo rudowłosy urwis w typie Pippi.
  • Podobne do dorosłych aktorów – jeżeli mają zagrać czy być sfotografowane jako rodzina, liczy się fizyczne podobieństwo do reklamowej mamy czy reklamowego taty.

Nie oczekuj szybkich efektów

Tym, co zazwyczaj najbardziej zaprząta głowę rodziców potencjalnych modeli, jest otrzymanie gwarancji, że ich pociecha, po zgłoszeniu jej do agencji, na pewno znajdzie się na okładce czasopisma albo wystąpi w reklamie.
– Takiej obietnicy żaden profesjonalny agent nie złoży – podkreśla Jola Grodzicka. – Jeśli ktoś tak twierdzi, to z góry wiadomo, że oszukuje. Wyboru dokonuje tak wiele osób, że praktycznie do końca nie wiadomo, czy rzeczywiście dane dziecko wystąpi. Zdarza się, że nawet nagrana już reklama nie zyskuje aprobaty klienta albo w wyniku montażu scena z dzieckiem zostaje wycięta.
W przypadku niemowląt zawsze wybiera się główne dziecko i jedno, dwoje lub troje zastępców. Zdjęcia mogą odbywać się w dniu, w którym umówiony maluch jest chory albo nie ma ochoty robić tego, czego wymaga scenariusz. Wtedy dzwoni się po zastępcę. Bywa również i tak, że choć agencja typuje jakieś dziecko, klient wybiera to drugie w kolejce. Udział w reklamie to loteria, ale osoby, które przyprowadzają swoje pociechy, nie zawsze potrafią to zrozumieć.
– Zawsze uprzedzam rodziców, że choć robię zdjęcia dziecku do konkretnej reklamy lub na okładkę czasopisma, nie znaczy to, że zostaną one opublikowane – potwierdza Piotr Ratajski. – Rzadko jednak się zdarza, by wcześniej zaakceptowany maluch nie zyskał aprobaty. Jeśli sam go wybieram, liczę się z tym, że mogę nie sprzedać zdjęć. Bywa też, że artykuł, który miały ilustrować, po prostu „spada”.
Na prawdziwe castingi zaprasza się tylko tych małych modeli, którzy zdaniem agencji mają rzeczywiste szanse. – Już przy pierwszym spotkaniu potrafimy ocenić, czy dziecko się nadaje. Decyduje nie tylko wygląd – podkreśla agentka z „Gudejki” – ale też to „coś”, co maluch ma lub nie. Mamom trudno jest przyjąć do wiadomości, że ich obiektywnie ładna pociecha nie spełnia tych wymagań.
Na castingi przychodzą coraz lepiej przygotowane kilkulatki. Obyte z kamerą, po kursach tańca, ze szkolonym głosem. Bardzo zdeterminowane. To one nakłoniły rodziców, by je zapisać do agencji. Już na pierwszy rzut oka widać, które z nich są tu dlatego, że naprawdę same tego chcą, a które przyszły za namową rodziców. Wybór zwykle pada na jedno z tych pierwszych. One po prostu to lubią.

Ile zarabiają dzieci w reklamie?

- 100-400 zł – dostaje mama, która w dniu zdjęciowym czeka pod telefonem, bo może być wezwana z dzieckiem na plan zdjęciowy.
- 400-1000 zł – może otrzymać dziecko za udział w sesji do reklamy prasowej czy telewizyjnej albo za zdjęcie na okładkę.
- 1000-5000 zł – na tyle może liczyć kilkulatek, który zagrał w reklamie telewizyjnej lub poligraficznej (w prasie, na plakatach, billboardach i ulotkach) jako główny bohater.
Zwrot kosztów, dojazd na casting trzeba opłacić z własnej kieszeni.
Jeśli dziecko dostanie angaż do reklamy, agencja reklamowa organizująca zdjęcia zwraca albo z góry pokrywa koszt podróży i zakwaterowania małego modela oraz jego opiekuna.
 

13 zdań, których nigdy nie usłyszysz od swojego dziecka [WIDEO]

Facebook otyłość
Facebook Cherchez la Femme
Aktualności
Facebook dyskryminuje otyłych?
Czy modelka w rozmiarze "plus size" przedstawia ciało w "niepożądany sposób"? Stanowisko Facebooka wywołało burzę w internecie.

Australijska grupa kobiet "Cherchez La Femme", postanowiła przeprowadzić kampanię społeczną, wspierającą ludzi w podejściu do własnego ciała. Wiele osób n świecie nie akceptuje tego jak wygląda i powoduje to szereg problemów, prowadzących nawet do depresji. "Niepożądany wizerunek ciała"? Tess Holiday, modelka w trochę większym rozmiarze niż widzimy na co dzień w mediach, stała się twarzą kampanii promującej akceptację swojego wyglądu . Reklama z jej wizerunkiem miała być zamieszczona na portalu Facebook, niestety odmówiono publikacji zdjęcia, gdyż fotografia przedstawia "ciało w niepożądany sposób". Zespół reklamowy Facebooka, napisał do organizatorów akcji, że " reklamy takie jak te, nie są dozwolone, ponieważ powodują, że odbiorcy czują się źle ze swojego powodu. " Proponowano także organizatorom akcji zamieszczenie innego zdjęcia promującego kampanię, np. kogoś "biegającego lub jeżdżącego na rowerze". Odpowiedź zespołu Facebooka wywołała ogromne poruszenie. Skrucha i przeprosiny Na szczęście błąd został szybko naprawiony i rzecznik Facebooka wydał oświadczenie wraz z przeprosinami. - Nasz zespół każdego  tygodnia rozpatruje miliony zdjęć reklamowych, zatem sporadycznie zdarzają nam się błędy - powiedział. - Żeby nie było wątpliwości, zdjęcie odpowiada naszej polityce reklamowej. Zaakceptowaliśmy już zdjęcie i przepraszamy za wszelkie naruszenia , które spowodowaliśmy. Kto ma rację? Niektórzy mogą uznać, że osoby odpowiedzialne za wydawanie zgody na prowadzenie kampanii w portalach społecznościowych, miały prawo zareagować, gdyż w regulaminie jest paragraf brzmiący "nie można ukazywać dużych powierzchni skóry lub dekoltu".  Tess Holiday nie jest jednak roznegliżowana w wulgarny sposób o erotycznym podtekście . Ma ona po prostu mniej standardowe...

sesja noworodkowa
Jill e Photography
Pielęgnacja
Fotografując noworodka w taki sposób, możesz go skrzywdzić!
Sesje noworodkowe stały się bardzo modne: maleństwo śpiące na barku taty, w wiklinowym koszyku lub w tobołku niesionym przez bociana … Znasz takie zdjęcia? Są słodkie, ale próbując odtworzyć je samodzielnie lub u przypadkowej osoby, możesz zrobić dziecku krzywdę.

Internet zalewają fotografie noworodków i bardzo małych niemowląt w niecodziennych ujęciach. Maleństwa w hamakach, koszykach, walizkach, doniczkach. Bobasy śpiące na półkach z książkami, piłkach do koszykówki, kudłatych psach a nawet gitarach czy kaskach motocyklowych. I najpopularniejsza chyba poza: noworodek w pozycji żabki, z główką podpartą na dłoniach. Takie fotki stały się teraz szalenie modne i wielu rodziców chciałoby je mieć. Uwaga, to może być niebezpieczne! –  Niektórzy fotografowie widząc takie zdjęcia myślą, że mogą je bez problemu odtworzyć. Niestety, jeśli nie są odpowiednio przeszkoleni i nie znają zasad bezpieczeństwa, mogą narazić zdrowie niemowląt –  ostrzega  za szkocką fotografką  Viktorią MacKenzi,  redakcja internetowego dziennika o fotografii i wideo światobrazu.pl.   (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk')); Polecamy Posted by SwiatObrazu.pl on 21 maja 2015 Viktoria Mackenzie, właścicielka studia Tiny Feet, fotografuje noworodki i niemowlęta od lat i doskonale wie, jak to robić, by nie narażać ich na niebezpieczeństwo –  szkoliły ją doświadczone położne. Niestety, nie wszyscy jej koledzy po fachu mają taką wiedzę. Z zagrożeń nie zawsze zdają sobie sprawę także rodzice, którzy robią zdjęcia samodzielnie albo u przypadkowych osób. Na szczęście przybywa fotografów, którzy wiedzą jak dbać o bezpieczeństwo noworodka podczas sesji. Także w Polsce! Jak to robią zawodowcy? Chcesz by twoje dziecko miało piękną pamiątkę z okresu, gdy było noworodkiem? Oto  rady doświadczonych fotografek,  Viktorii Mackenzie,...

Piotr Ratajski
Pielęgnacja
Jak krok po kroku założyć noworodkowi body. Instrukcja ze zdjęciami
Przygotowałaś tyle pięknych ubranek, a tu klops – noworodek nie lubi się ubierać. Zobacz, jak ubrać dziecko dzięki sprytowi i delikatności.

Jak każdy noworodek, Marysia postanowiła zaprotestować, gdy mama podczas naszej sesji zaczęła ubierać ją w body. Przecież dziś była już przebierana. Wszystkie niemowlęta są mało tolerancyjne wobec potrzeby rodziców oglądania ich w różnych kreacjach. Warto im tych przebieranek oszczędzić, a jeśli są konieczne – działać sprawnie i delikatnie. Kiedyś dziecko je polubi.  Marysia też jest tego przykładem – zobaczcie jej minę na ostatnim zdjęciu. Na jej przykładzie pokazujemy, jak ubierać noworodka, a dokładnie, jak założyć body , czyli praktyczną dziecięcą bieliznę , która nie zwija się na plecach i pozwala na łatwą zmianę pieluszki. Oto kolejne etapy ubierania dziecka . Zbierz body w dłoniach i rozciągnij mocno wokół wycięcia na głowę. Potem delikatnie nałóż je na tył główki i zdecydowanym ruchem zsuń przód body pod bródkę. Jeśli ubranko będzie cały czas mocno rozciągnięte, buzia noworodka nie ucierpi. Podkładając dłoń, lekko unieś główkę i kark dziecka. Ułóż body równo wokół jego szyi i ramion (fot. 1). Podobnie jak z wycięciem na głowę postępuj z rękawkiem. Rozciągnij go i zbierz, aby był jak najkrótszy. Potem wsuń do środka palce i chwyć piąstkę malucha, aby jego palce nie zaczepiały się o materiał. Postaraj się zrobić to szybko, bo dziecko może się denerwować, gdy unieruchomisz mu rękę. Nie ciągnij jej, ani na siłę nie prostuj (fot. 2). Delikatnie przytrzymując rączkę, naciągnij rękawek (a rączkę do rękawa). Spróbuj odwrócić uwagę dziecka od tego, co mu się nie podoba podczas ubierania i w podobny sposób załóż drugi rękaw. Podczas ubierania dziecka możesz do niego czule przemawiać albo nucić. (fot. 3). Przetocz dziecko na bok, wsuwając dłoń pod pośladki i robiąc lekki obrót pupą. Starannie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj