Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
metody wychowawcze w innych krajach
Wychowanie

Wychowanie dzieci na świecie: te metody warto czym prędzej "skraść"!

Szukasz sposobów na wychowywanie dziecka, która sprawia, że będzie łatwiej, przyjemniej i bezstresowo? Spójrz na te zwyczaje rodziców z innych krajów i zainspiruj się!

Wychowując dzieci, ciągle szukamy metod, które byłyby nie tylko skuteczne, ale też – a może przede wszystkim – korzystne dla naszych dzieci, a przy okazji nie były zbyt dużym obciążeniem dla rodzica. Czytamy poradniki o wychowaniu, podpatrujemy naszych znajomych i krewnych, próbujemy, zmieniamy, porzucamy coraz to nowsze podejścia do wychowania. Czasami warto też spojrzeć na to, jak wychowuje się dzieci w innych krajach – niektóre metody wychowawcze z innych kultur mogą być naprawdę inspirujące i warte podpatrzenia! Może niekoniecznie od razu powinniśmy kłaść dzieci do łóżek bardzo późnym wieczorem, jak we Włoszech czy w Argentynie, ale może np. spróbować duńskiego hygge w naszych domach? Oto kilka przykładów na to, jak wychowuje się dzieci i jak to jest być rodzicem na świecie. Który podoba ci się najbardziej?

Dania: Hygge

Każdemu z nas przydałaby się odrobina hygge w domu! Dania nazywana jest najszczęśliwszym krajem na ziemi i nie bez powodu. Hygge to synonim szczęścia, błogostanu, to czas dla siebie i dla rodziny: taki, który spędzamy razem w cieple, przy świetle świec, w mięciutkich piżamkach, przytuleni pod ciepłymi kocykami, popijając kakao lub robiąc inne rzeczy, które sprawiają, że robi nam się dobrze i ciepło na duszy: piekąc ciasteczka, czytając książki, słuchając muzyki. Brzmi wspaniale, prawda? Duńskie hygge pozwala nam być blisko siebie, wyłączyć zewnętrzny świat ze swoimi stresującymi sprawami i po prostu cieszyć się swoimi problemami. I jak tu nie być szczęśliwym, prawda? 

W deszczu i słońcu: Szwecja

Kolejny skandynawski kraj, którego podejście do wychowywania dzieci, przypadło nam do gustu to Szwecja. Przebywanie na świeżym powietrzu jest ważne dla zdrowia dziecka. Wychodząc z dzieckiem na spacer w każdą pogodę hartujemy je. Wiedzą o tym doskonale Szwedzi, których dzieci, niezależnie od pogody, spędzają dużą część dnia na dworze. Niektóre przedszkola w Szwecji pracują wg programu I Ur och Skur (Słońce czy deszcz), który opiera się na tym, że dzieci spędzają prawie cały czas na powietrzu, w myśl zasady: nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednia odzież.

Japonia: Mimamoru

Psycholodzy dziecięcy doradzają, żeby nie angażować się w dziecięce konflikty. Łatwo powiedzieć, trudniej z wykonaniem, kiedy mamy dwoje lub więcej dzieci. Trzeba być prawdziwym stoikiem, żeby nie poruszyły nas kłótnie między rodzeństwem. Tymczasem wiele Japonek stosują metodę mimamoru, które polega właśnie na nieangażowaniu się w dziecięce konflikty. Mimamoru można przetłumaczyć jako "obserwacja z oddalenia". Ta metoda wychowawcza polega na tym, żeby pozwolić dziecku uczyć się na swoich błędach, zamiast na gotowych odpowiedziach od rodziców. Przykładem mimamoru jest sytuacja, w której dziecko nie chce podzielić się zabawką (kto jej nie doświadczył, ręka w górę! No właśnie...). Konflikt między dziećmi gotowy. Mama stosująca mimamoru nie będzie interweniować, zamiast tego będzie obserwować całą sytuację, a później może porozmawiać z dzieckiem o tym, co się wydarzyło i zapytać, jak jego zdaniem czuło się dziecko, które nie mogło pobawić się zabawką.

Australia: Szkoła snu

Wszyscy rodzice wiedzą, że usypianie dziecka to prawdziwa szkoła przetrwania. W Australii przy wielu szpitalach funkcjonują "szkoły snu", w których około 3-miesięczne niemowlęta uczone są samodzielnego zasypiania. Metody są różne, od wzbudzającej nasz sprzeciw metody na wypłakiwanie się po stopniowe oduczanie dziecka od obecności rodzica (rodzic siedzi na krześle przy łóżeczku i każdego dnia – lub co kilka dni – nieco odsuwa krzesełko od łóżeczka). Rodzic melduje się z dzieckiem w takiej "szkole" na 2-7 nocy i przydziela się im pielęgniarkę, która uczy dziecko (i rodzica) zasypiania. Są wykłady, broszurki, nauka czytania sygnałów, że dziecko jest zmęczone itd.  Rodzic nie jest pozostawiony sam sobie i to nam się podoba.

Brazylia: Wszędzie z dzieckiem

Brazylijski styl wychowywania dobrze wpisuje się we współczesne trendy, które opierają się na tym, że dziecko nie jest dodatkiem do rodziny lecz jej pełnoprawnym członkiem. W myśl tej zasady  rodzice zabierają ze sobą dziecko prawie wszędzie: w podróże, do restauracji, w odwiedziny do znajomych, a nawet na całonocne imprezy! W Brazylii bardzo często wychowuje się dzieci w wielopokoleniowych rodzinach, dlatego dzieckiem do jego 5 urodzin często opiekują się babcie, ciocie i starsze rodzeństwo. Brazylijczycy są bardzo pozytywnie nastawieni do dzieci, traktują je bardzo przyjacielsko. Nic więc dziwnego, że mówi się, że dzieci wychowujące się w Brazylii są najszczęśliwsze na świecie. 

Finlandia: Wyprawka i edukacja

Na uwagę zasługuje wyprawka dla dziecka, którą dostają fińscy rodzice w szpitalu. W pięknie zaprojektowanym pudełku są ubranka, pieluszki, akcesoria do pielęgnacji, a pudełku noworodek może nawet spać! Finlandia słynie jednak przede wszystkim ze swojego systemu edukacji. Niestety polskie szkoły w niczym nie przypominają tych z Finlandii. Światowy trend nakazuje dzieciom jak najszybciej rozpoczynać edukację, tymczasem Finowie idą do szkoły w wieku 7 lat. Nie mają testów i egzaminów (za wyjątkiem egzaminu końcowego,  kiedy kończą 16 lat), a co jeszcze ciekawsze, zważywszy na polski system oświaty: rzadko dostają zadania domowe! Tu pewnie każdy polski rodzi westchnie z żalem, wspominając ostatni weekend w połowie spędzony nad podręcznikami. Oceny w Finlandii są opisowe aż do 7 klasy (oficjalne oceny można jednak wprowadzać od klasy 5).  Wyprawkę szkolną zapewnia szkoła, obiady są za darmo, wakacje trwają 2,5 miesiąca. A wiecie, co jest najlepsze? Finowie zajmują najwyższe miejsce w Europie, jeśli chodzi o wyniki z matematyki i umiejętności czytania/pisania! Ostatnio wprowadzono kolejną zmianę: dzieci nie uczą się już obowiązkowo alfabetu pisanego, poznają tylko duże i małe litery drukowane i od początku uczą się pisania na klawiaturze.

Francja: Rehabilitacja krocza

We Francji kobiety, które urodziły dziecko dostają skierowanie na tzw. rehabilitację krocza, czyli  la rééducation périnéale. Podczas spotkań z położną (od 10 do 20), młoda maman ćwiczy mięśnie pochwy i Kegla, aby szybko odzyskały pełną sprawność po porodzie. Mogą też uczęszczać na gimnastykę mięśni brzucha – i to wszystko na koszt państwa. Brzmi dziwnie? To pomyślmy przez chwilę o tym, jak opuszczone, zawstydzone i przestraszone czułyśmy się po naszych porodach, gdy jedyne, o czym wypadało nam mówić głośno to miłość do nowo narodzonego dziecka, a nasze obawy związane z tym, co dzieje się "tam na dole" były tematem tabu. 

Zobacz też:

Jak mądrze karać i nagradzać dziecko - film

co 10 dziecko w Polsce jest nieszczęśliwe
Adobe Stock
Aktualności
Ile jest wokół nieszczęśliwych dzieci - to pokazał raport UNICEF
Polskie dzieci zmagają się z wieloma problemami, a my dorośli wielu rzeczy nie chcemy widzieć. Zobacz, co czyni twoje dziecko najbardziej szczęśliwym.

Dzieciństwo może przesądzić o całym dalszym życiu. Wieloletnie obserwacje psychologów pokazują, że trudne dzieciństwo, w którym jest przemoc fizyczna, emocjonalna i zaniedbania rodzicielskie sieją spustoszenie w psychice dziecka. Odciskają mocne piętno na jego funkcjonowaniu w dorosłym życiu. Pewnie większość rodziców w założeniu chce zapewnić swojemu dziecku dobre dzieciństwo. Czy to się udaje? Ten raport daje nam na to odpowiedź. Co 10 dziecko jest nieszczęśliwe 10 procent polskich dzieci jest nieszczęśliwych - wynika z raportu „Prawa dziecka z perspektywy dzieci, rodziców i nauczycieli" przeprowadzone przez UNICEF Polska, ABR SESTA i SYNO z okazji 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Polska podpisała i ratyfikowała ją w 1991 roku. Raport pokazał, że 75 procent polskich dzieci czuje się szczęśliwymi, a 15 procent ocenia swoje samopoczucie na co dzień jako przeciętne. Według UNICEF Polska są trzy elementy pozwalające na kluczowy rozwój dziecka: odpowiednie warunki życia, edukacja dobrej jakości, wysoki poziom opieki zdrowotnej. Im większe dziecko, tym bardziej smutne Badania wykazały, że to czy dziecko czuje się szczęśliwe, w dużym stopniu zależy od jego wieku. Najlepiej mają maluchy - czują się najbardziej szczęśliwe. Ale z roku na rok, wraz z wiekiem, poziom dobrego samopoczucia zaczyna się u nich obniżać. Co 10 dziecko doświadczyło przemocy Raport pokazał, że co dziesiąte dziecko doświadczyło przemocy fizycznej, co czwarte natomiast - słownej, najczęściej ze strony rówieśników i najbliższych. Przyjaciele najważniejsi Okazuje się, że to relacje z przyjaciółmi oraz koleżankami i kolegami mają największe znaczenie dla dziecka. Gdy układają się dobrze - dziecko jest szczęśliwe. I na odwrót - złe relacje z rówieśnikami bardzo obniżają jego dobre samopoczucie. Jak podkreśliła w rozmowie z...

hygge, Iben i Kasia I.
mat. pras. wyd. Muza
Wychowanie
Hygge – duński sposób, jak wychować szczęśliwe dziecko! [WYWIAD]
Czy wiesz, że od 40 lat to Duńczycy wygrywają rankingi na najszczęśliwszych ludzi? W czym tkwi sekret ich zadowolenia z życia? Co ma do tego wychowanie? Zapytaliśmy psycholożkę Iben Sandahl – współautorkę poradnika „Duński przepis na szczęście”, na którego punkcie oszalał cały świat!

Jeśli dotąd Dania kojarzyła ci się tylko z baśniami Andersena i Legolandem, czas na zmianę optyki. Od jakiegoś czasu głównym towarem eksportowym tego kraju jest hygge . Sposób wychowywania dzieci , dzięki któremu mali Duńczycy mają poczucie emocjonalnego bezpieczeństwa, są serdeczni, empatyczni, odporni na stres i niepowodzenia . I wyrastają na stabilnych emocjonalnie, radosnych dorosłych, którzy... tak, tak, w ten sam sposób wychowują również i swoje dzieci, tworząc ciągłość tej społecznej szczęśliwości. Cały świat im tego zazdrości (my też, w ostatnim rankingu szczęśliwości OECD Polska zajmuje 57 miejsce, za m.in. Kazachstanem). Dlatego kiedy nadarzyła się okazja, zapytaliśmy współautorkę książki „Duński przepis na szczęście” o konkretne wskazówki, jak żyć w duchu duńskiego hygge. Podchodziłam do waszej książki trochę jak do bajki – wszyscy chcielibyśmy, żeby przepis na szczęście był prosty, ale życie proste nie jest. Tymczasem duch hygge to całkiem spójna, logiczna filozofia. A do tego rzeczywiście prosta... Tak, hygge funkcjonuje już od ponad stu lat, a powstało w oparciu o naszą kulturę i historię. To coś, czego skuteczność sprawdziło kilka pokoleń Duńczyków i... co naprawdę działa! My z Jessiką (Jessica Alexander, współautorka, przyp. red.) jedynie zebrałyśmy tę wiedzę w jednym miejscu. Zatem, czym jest waszym zdaniem hygge? To coś, co możesz zrobić dla siebie, ale w połączeniu z innymi ludźmi. Niewidzialna energia, która tworzy silne więzi w rodzinie i między przyjaciółmi. Ja to nazywam we fulness. Tak jak jest terapia uważności mindfulness, tak ja propaguję uważność na nas, czyli ludzi nam bliskich. Hygge zatem to poczucie bezpieczeństwa, wewnętrzny spokój, akceptacja i lubienie siebie jako człowieka. To umiejętność zostawiania stresów za drzwiami i życzliwe otwarcie na innych . W domu, gdzie jest...

Rodzice leżą w łóżku z niemowlęciem w pudełku
The Baby Box Company
Aktualności
Kartonowe pudełko jest lepsze od łóżeczka! Kupiłabyś je swojemu dziecku?
Kartonowe pudełko zamiast becikowego? Dlaczego nie! Rząd brytyjski wprowadza nową formę wyprawki: pudełko z najpotrzebniejszymi akcesoriami dla niemowląt.

Kartonowe pudełka, zamienniki tradycyjnych łóżeczek, znane są w Finlandii od 80 lat. To dzięki nim, Finlandia ma najniższy współczynnik umieralności niemowląt na świecie. Rząd Wielkiej Brytanii przejął pomysł Finów. Kartonowe pudełka, które w Finlandii są formą becikowego , zostały wprowadzone jak na razie w jednym londyńskim szpitalu, jednak rząd planuje rozpowszechnić je w całym kraju. Dlaczego kartonowe pudełka zmniejszają ryzyko SIDS? Spanie w pudełku zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej z kilku powodów. Materac w pudełku jest solidny i niezbyt miękki, zgodnie z zaleceniami pediatrów. Samo pudełko  jest na tyle małe, że maluch może spać w nim na plecach, bez obracania się na brzuch (stwierdzono, że SIDS występuje najczęściej u dzieci śpiących na brzuszku). Pudełko pozwala rodzicom mieć malucha cały czas przy sobie – spanie z dzieckiem w jednym łóżku może być niebezpieczne, ale spanie w jednej sypialni daje poczucie bezpieczeństwa zarówno rodzicom, jak i dziecku.  Co znajduje się w pudełku? Kartonowe pudełka to nie tylko pierwsze łóżeczka dla niemowląt. Wypełnione są najbardziej potrzebnymi rzeczami do pielęgnacji maluszka . Znajdziemy w nich podstawowy zestaw ubranek, pieluchy i zabawki. W fińskich pudełkach można znaleźć także książki, termometr do kąpieli, śpiworek czy wkładki laktacyjne. W obu krajach rodzice dostają pudełka zupełnie za darmo.  Najważniejsze są potrzeby dziecka "Baby boxy" nie są modnymi, ekstrawaganckimi łóżeczkami dla niemowląt, na które mogą sobie pozwolić wyłącznie zamożni rodzice. Wręcz przeciwnie, Finlandia, w której powstał pomysł pudełek, była biednym krajem i każdy mógł zapewnić swojemu dziecku takie łóżeczko. Najważniejsze są podstawowe potrzeby dziecka . Rodzice, którzy nie mogą sobie pozwolić na drogie mebelki, mogą odetchnąć z ulgą –...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta