dziecko, rysować, kredki
Wychowanie

Kim ono będzie, gdy dorośnie

Czy wiesz, że wiele uzdolnień można rozpoznać już w wieku 5–6 lat! Spróbuj zatem odkryć, w jakim kierunku rozwija się twój maluch. Będzie kiedyś poetą, muzykiem, a może sportowcem?

Zaznacz stwierdzenia, które najlepiej pasują do twojego dziecka.

a) Samo się rwie do nauki czytania i pisania. W nabywaniu tych umiejętności wyprzedza rówieśników.
b) Lubi operować cyframi i liczbami. Stale coś przelicza, dodaje, odejmuje – np. jabłka w koszyku.
c) Chętnie wyczynia różne akrobacje, np. fika koziołki, staje na rękach.
d) Wielką radość sprawia mu śpiewanie i wcale przy tym nie fałszuje.
e) Dużo czasu spędza na rysowaniu, malowaniu, lepieniu, wycinaniu.

 

 a) Chętnie sięga po książki, bawi się w układanie wierszyków i historyjek.
b) Często rozkłada zabawki na części, by sprawdzić, jak działają.
c) Rozpiera je energia. Uwielbia zabawy z piłką, jazdę na rowerze, samo garnie się do nauki pływania.
d) Wystukuje (np. na cymbałkach) proste melodyjki, które często samo wymyśla.
e) Oglądając obrazki, zwraca uwagę na szczegóły – np. dostrzega ptaszka na dalszym planie.

 

 

 

 a) Mówiąc, posługuje się bogatym słownictwem, dopytuje o znaczenie nowych wyrazów.
b) Lubi grać w warcaby i szachy (siedmiolatkowi zdarza się nawet wygrać z kimś dorosłym).
c) Jest najlepszym biegaczem wśród rówieśników.
d) Chętnie słucha różnych piosenek, a także poważniejszych utworów muzycznych.
e) Zauważa drobne różnice w kolorach (np. odcienie zielonych liści).

 

 

 

 Rozwiązanie

Przewaga a) To umysł humanistyczny
Dużo maluchowi czytaj, zachęcaj, by sam wymyślał zakończenia bajek. Wybierzcie się czasem na spektakl teatralny dla dzieci, bawcie się w domowy teatrzyk i gry słowne (np. szukajcie nazw owoców na wybraną literę).

Przewaga b) Będzie pewnie inżynierem
Kupuj dziecku zabawki techniczne (np. narzędzia do majsterkowania, klocki do tworzenia ciekawych konstrukcji), rozwiązujcie rebusy, zagadki, łamigłówki. Siedmiolatka warto zapisać do kółka modelarskiego.

Przewaga c) Ma zadatki na sportowca
Chodź z dzieckiem na basen, pozwalaj, by jeździło na rowerze czy rolkach. A jeśli zechce poważniej uprawiać jakiś sport, zapisz je na zorganizowane zajęcia.

Przewaga d) Być może zostanie muzykiem
Sprezentuj smykowi organki czy cymbałki, chodźcie na przedstawienia muzyczne dla dzieci. Puszczaj płyty z muzyką i rozmawiajcie o utworach. Pytaj np., jakie instrumenty grają i z czym mu się kojarzą różne dźwięki.

Przewaga e) Ujawnia talent plastyczny
Kupuj dziecku przybory do prac artystycznych: kolorowe kredy, farby, papiery do wycinanek. Bawcie się w robienie stempli z ziemniaków, malowanie palcami na kartonie. Pierwszaka zapisz do kółka plastycznego.

 

 

 

 

 

Ekspertka radzi, jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola [WIDEO]

Edukacja
Problemy początkującego przedszkolaka
Pierwsze dni w przedszkolu to dla dziecka zupełna nowość. Trzeba pomóc maluchowi w przystosowaniu się do zmian.

Pierwsze dni w przedszkolu to dla dziecka nowe otoczenie i nieznajome twarze. Nie oznacza to jednak, że nie można pomóc maluchowi w przystosowaniu się do tej zmiany. Eksperci programu Akademia Misia Haribo radzą, jakie zachowania rodziców i opiekunów ułatwią naszym pociechom odnalezienie się w nowej roli. Rozstanie z rodzicami Lęk przed rozstaniem z rodzicami to zazwyczaj pierwsza i największa trudność, którą przezwyciężyć muszą przedszkolaki. Uczucie to towarzyszy zwłaszcza maluchom przebywającym dotychczas wyłącznie z mamą. Dodatkowo, im młodsze dziecko, tym rozstania znosi mniej chętnie. „Nie jest prawdą, że dziecko wyrwane z objęć mamy, szybciej o niej zapomina i chętniej rozpoczyna zabawę z kolegami. Czasem właśnie wtedy ma do rodziców więcej żalu i pretensji“ – zauważa Krystyna Zielińska, psycholog-logopeda, ekspert Akademii Misia Haribo. W takiej sytuacji najważniejsze jest okazywanie dziecku zrozumienia. „Pozwólmy maluchowi się wypłakać. Wytłumaczmy też, że wszystkie dzieci rozstają się z mamą i idą do przedszkola” – dodaje. Przezwyciężenie lęku będzie dla naszej pociechy dużo łatwiejsze, jeśli sale przedszkolne, w których ma codziennie przebywać, okażą się przyjazne, kolorowe i wesołe, a materiały dydaktyczne stosowane w trakcie zajęć będą ciekawe i różnorodne. Aby przyczynić się do tworzenia takich właśnie placówek, Akademia Misia Haribo wspomaga przedszkola publiczne dodatkowymi pomocami naukowymi w postaci m.in. zeszytów ćwiczeń oraz gier planszowych i przyborów plastycznych, które można wygrać w konkursach Akademii. Brak samodzielności Po przekroczeniu progu przedszkola maluchy często napotykają problemy wynikające z braku samodzielności. Nie wszystkie dzieci potrafią bez pomocy dorosłych wiązać buciki, zapinać sweter, jeść czy korzystać z toalety. Zdaniem Krystyny Zielińskiej, rodzice mniej...

Pielęgnacja
Zamigaj mi, mamo!
Czy wiesz, że możesz porozmawiać ze swoim kilkumiesięcznym dzieckiem? Wystarczy nauczyć smyka języka migowego.

Czy wiesz, że możesz porozmawiać ze swoim kilkumiesięcznym dzieckiem? Twoje maleństwo odpowie Ci na ważne pytania: czy je coś boli i na co ma ochotę. Wystarczy nauczyć smyka języka migowego. Dziecko, zanim zacznie z nami rozmawiać, doskonale rozumie, co się do niego mówi, potrafi też przekazać proste komunikaty. Nie znając żadnego języka, wypracowuje świetny system porozumiewania się z otoczeniem. Rodzice doskonale pojmują mowę ciała, gesty i dźwięki, jakie wydaje ich maluszek. Każda z mam dobrze wie, kiedy jej dziecko jest głodne, znudzone, a kiedy marudzi, bo chce mu się spać. Jednak zanim szkrab zacznie sprawnie mówić (a ma to miejsce średnio w drugim roku życia), jego potrzeby komunikowania się rosną. Często rośnie także jego frustracja, gdy chce nam coś przekazać, a my nie rozumiemy, o co mu chodzi. Można to łatwo zmienić, dając dziecku narzędzie, dzięki któremu będzie ono w stanie porozumiewać się znacznie wcześniej - język gestów, czyli język migowy. Niemowlęce miganie W Polsce rozpowszechniła go – jako sposób porozumiewania się z jeszcze niemówiącymi maluchami – Danuta Mikulska, która polski język migowy poznała na studiach. Przygotowuje pracę doktorską, w której bada gramatykę tego języka. Z prezentacją swojej metody wystąpiła na warszawskim Festiwalu Nauki. Zainteresowanie przekroczyło jej najśmielsze oczekiwania. – Przyszło wielu rodziców. Do grupy badawczej zebrałam trzysta osób – opowiada.Rodzice mieli uczyć swoje szkraby znaków i prowadzić dzienniczki postępów w nauce. A te były naprawdę niezwykłe! Jak to działa? Maluch najpierw obserwuje gest, czasem wręcz domaga się ich prezentacji w znanych sytuacjach, i wreszcie pokazuje, że rozumie ich sens. Czas, jaki jest potrzebny dziecku do stworzenia pierwszego znaku, zależy m.in. od częstotliwości jego pokazywania i dopasowania słownictwa do potrzeb malca. Roczne...

dziecko, piłka
Panthermedia
Wychowanie
Jak rozwijać zdolności dziecka?
Co pociecha zwykle robi w wolnym czasie? Kopie piłkę, maluje, brzdąka na gitarze? Warto zwrócić na to uwagę, aby odkryć i pielęgnować drzemiące w dziecku talenty.

Najlepszy sposób na rozwijanie wyjątkowych uzdolnień dziecka to zachęcanie go do odpowiednio dobranych zajęć i zabaw. Spróbuj zatem określić obszar talentu syna czy córki i pomóż im zabłysnąć ! Dziecko ma zdolności literackie Jeśli np. wcześnie garnie się do nauki czytania, pisania czy chętnie bawi się w układanie wierszyków. Jak rozwijać dar dziecka ze zdolnościami literackimi ? Podsuwaj dziecku ciekawe książki i zachęcaj, by układało własne zakończenia przeczytanych opowieści. Bawcie się też słowami (np. szukajcie nazw kwiatów na daną literę). Dziecko z talentem sportowym Talent sportowy przejawia dziecko, które, np. samo rwie się do nauki pływania, uwielbia zabawy z piłką, jazdę na rowerze, łyżwach czy deskorolce. Jak rozwijać talent sportowy dziecka ? Kup mu (np. na urodziny) wymarzone łyżwy czy deskorolkę. Chodź z nim na basen, pozwalaj, by wyhasało się na boisku. A jeśli twój siedmiolatek zapragnie uprawiać np. tenis – zapisz go na takie zajęcia. Sprawdź , jak uzdolnione jest twoje dziecko – test Dziecko z talentem artystycznym Plastyk dużo czasu spędza na rysowaniu, malowaniu, lepieniu z plasteliny. Plastycznie uzdolnione dziecko często zauważa też drobne różnice w kolorach (np. dostrzega różne odcienie błękitu nieba). Pociecha śpiewa bez fałszowania, wystukuje na cymbałkach proste melodyjki czy nawet sama wymyśla oryginalne melodie? To talent muzyczny ! Jak rozwijać talent artystyczny dziecka ? Plastykowi dostarczaj przybory do prac artystycznych (kolorowe kredy, papiery do wyklejanek, modelinę, itp.). Posyłaj dziecko na zajęcia plastyczne (np. do dziecięcego klubu). Muzykowi puszczaj płyty z jego ulubionymi nagraniami. Pytaj, z czym mu się kojarzą różne dźwięki (może np. z deszczem?). Gdy dziecko zechce uczyć się na czymś grać, kup mu np. małą gitarę i zapisz go do ogniska muzycznego. Zobacz też:...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj