niemowlę, dziecko, łąka, kwiaty, uśmiech dziecka
ferkelraggae - Fotolia.com
Wychowanie

8 sposobów wspierania rozwoju dziecka

Twoje dziecko ma ogromny potencjał, a ty masz wpływ na to, czy w pełni go wykorzysta. Sprawdź, co warto robić, by rozwijało się wszechstronnie.

Rozwój małego dziecka można wspierać na tysiące sposobów, a wszyscy rodzice i wszystkie dzieci mają swoje ulubione zajęcia. Najważniejsze jest to, by rozwijać różne zainteresowania i nie pomijać żadnej sfery.

Co możesz zrobić dla swojego dziecka, by było mądre, ciekawe świata i w pełni wykorzystało swoje talenty?

1. Czytaj dziecku książki

Czytanie dziecku książek pobudza rozwój mowy, poszerza słownictwo, ćwiczy pamięć i koncentrację uwagi. Rozbudza ciekawość świata, rozwija  wyobraźnię, pobudza zmysł słuchu i uspokaja. Codzienne wspólne czytanie ma jeszcze jedną ogromną zaletę - buduje więź między dzieckiem a rodzicem. 

Poznaj 7 zalet czytania dziecku

2. Rozmawiaj z dzieckiem

Jeśli nie będziesz mówić do dziecka, jego komunikacja z innymi będzie uboga. Dlatego opowiadaj maluchowi, co właśnie robisz, zadawaj pytania i czekaj na odpowiedź. Słuchaj go uważnie i nie gań własne opinie.

Obejrzyj FILM jak wspierać rozwój mowy dwulatka

3. Wprowadź dziecko w świat muzyki

Słuchanie klasycznych utworów (Mozarta, Bacha czy Vivaldiego) i dziecięcych piosenek rozwija słuch, stymuluje pamięć i relaksuje, a gra na instrumencie ćwiczy koncentrację i w przyszłości pomaga uczyć się języków obcych.

Sprawdź jak muzyka wpływa na rozwój dziecka

4. Oswajaj dziecko z matematyką

Bawcie się liczbami – liczcie paluszki, dziurki w butach, guziki w koszuli, a - wchodząc po schodach – odliczajcie: raz, dwa, trzy; raz dwa trzy. To wpływa na rozwój logicznego myślenia, uczy pojęć abstrakcyjnych, zapobiegając problemom z matematyką w szkole.

Zobacz także zabawy matematyczne dla małego dziecka

5. Zadbaj o emocje dziecka

Naucz dziecko rozpoznawać, co czują inni i ono samo. W tym celu nazywaj emocje, które maluch może przeżywać (np. „Jesteś zły, bo nie kupiłam ci lizaka”) oraz te, które malują się na twarzy innych („Ania jest smutna, bo nie pozwoliłeś jej pobawić się swoimi klockami”). Zatroszcz się, by dziecko miało kontakt z rówieśnikami – wspólne zabawy uczą współpracy i rozwiązywania konfliktów.

Sprawdź jak rozwijać inteligencję emocjonalną u dziecka

6. Pokazuj dziecku świat

Nawet z niemowlakiem możesz wybrać się do muzeum, do restauracji, do znajomych lubiących dzieci, na basen, do lasu czy do parku. Wzbogacaj jego świat o nowe przyjemne doznania.

Pierwszy raz w teatrze
P
ierwszy raz na basenie

7. Ruszaj się z dzieckiem

Ruch pobudza rozwój mózgu, zapewnia dziecku dobrą kondycję i zdrowie. Zabawy wymagające skupienia uwagi przeplataj więc ćwiczeniami. W zależności od wieku równie dobre mogą być turlanie, chodzenie na czworakach pod krzesłami, gra w kręgle czy toczenie rakietkami piłki po podłodze.

Sprawdź jak wspierać rozwoj fizyczny dziecka

8. Rozbudź w dziecku duszę artysty

Świecowe kredki do rysowania może dostać już półtoraroczny maluch, dwulatek zachwyci się malowaniem farbami i bazgraniem po tablicy, potem przychodzi czas na plastelinę, wycinanki itp. Takie zajęcia przygotowują rączkę do pisania, ćwiczą koncentrację uwagi, rozwijają wyobraźnię i kreatywność, a przede wszystkim uczą wyrażania siebie inaczej.

Sprawdź  jak zachęcić dziecko do rysowania

40 proc. maluchów trzyma w rączkach tablety i smartfony [WIDEO]

zabawka
Zakupy
Zabawki przyszłości
W XXI wieku elektroniczne gadżety otaczają nas ze wszystkich stron, stanowiąc nieodłączny element codziennego życia.

Nic więc dziwnego, że także dzieci nie wyobrażają sobie świata bez interaktywnych gadżetów i zabawek. Interaktywne zabawki to urządzenia nie tylko współpracujące z dzieckiem i służące rozrywce, lecz także praktyczne pomoce edukacyjne. Nic więc dziwnego, że zabawki na baterie stają się coraz popularniejsze. Przyjemne z pożytecznym Idealna zabawka nowoczesnego malucha powinna być interaktywna tj. powinna poruszać się, wydawać dźwięki, reagować na dotyk. Takie inteligentne funkcje posiadają głównie zabawki zasilane bateriami. Interaktywne zabawki na baterie dla dzieci przede wszystkim mają za zadanie rozwijać zmysły, pobudzać i stymulować dziecko do rozwoju. Im więcej różnorodnych bodźców, tym bogatsze są zdobywane doświadczenia. Dodatkowo, zabawki na baterie rozwijają nowe, nieosiągalne wcześniej możliwości w zabawie. Pozwalają napełnić zabawkę dźwiękiem, wprawić ją w ruch, wyposażyć w inteligentne funkcje niczym robota, a to z kolei jest doskonałą okazją do rozwijania różnego rodzaju zdolności malucha, pobudzania jego kreatywności oraz chęci poznawania świata. Nauka poprzez taką zabawę jest o wiele ciekawsza i zapewnia dzieciom wiele radości. Ubezpieczenie od płaczu Warto zwrócić uwagę, że większość zabawek interaktywnych zużywa dużo energii. Oznacza to, że w przypadku zabawek zasilanych na baterie źródło zasilania szybko się wyczerpuje i musimy często je wymieniać. Dlatego warto wybierając baterie do zabawek tego typu wybrać baterie rekomendowane do urządzeń energochłonnych czy typu hi-tech. Na przykład, nowością na rynku są baterie  Energizer Maximum z technologią PowerBoost, które działają aż do 70% dłużej*, dzięki czemu rzadziej będziesz wymieniał/a baterie, dzięki czemu zaoszczędzisz pieniądze i będziesz chronić środowisko. Natomiast, jeśli lubisz trzymać baterie na zapas, tak na wszelki wypadek, wypróbuj...

mama, dziecko, niemowlę, czytać, książka
Wychowanie
Jak i co czytać z dzieckiem?
W świat literatury warto wprowadzać dziecko jak najwcześniej - już od niemowlaka. Dziecko, które co dzień słucha bajek, ma szansę wyrosnąć na prawdziwego czytelnika. Zobacz, co czytać dzieciom w różnym wieku. I zacznij już dziś!

Dziecko, które często obcuje z książkami, ma bujną wyobraźnię, bogate słownictwo i większą wiedzę. Bawi się lepiej niż dzieci, którym dostarcza się gotowej telewizyjnej papki: potrafi zmienić patyk w wiosło, samolot lub lalkę. Jego głównie oglądający telewizję rówieśnik zaś potrzebuje coraz doskonalszych zabawek, które i tak szybko go nudzą. Z małym czytelnikiem łatwiej jest też rozmawiać, przekonywać go do różnych spraw i pokonywać codzienne kłopoty. Dobro i zło, kłótnia i pogodzenie, pomoc, współczucie – wszystko to przerabiacie bowiem najpierw "na sucho", czytając, jak radzą sobie w podobnych sytuacjach bohaterowie opowieści. Zrób test i sprawdź, czy twoje dziecko ma bujną wyobraźnię Wybierając książki, sięgaj zarówno po klasyczne pozycje, jak i po literaturę współczesną. Te dawne książki wprowadzają dziecko w świat, który minął, ale przecież stanowi to nasze korzenie. Nowsze – częściej odwołują się do codziennych dziecięcych doświadczeń. Pierwsze wyprawy w świat literatury pokazują maluchowi, że czytanie to ciekawa sprawa. Mają ogromny wpływ na wzbogacanie języka i inteligencję dziecka . Rozwój mowy zależy w dużym stopniu od środowiska, w jakim niemowlę się wychowuje – czyli od tego, jak dużo i często dorośli do niego mówią i jak bogatego używają przy tym słownictwa. Sprawdź, dlaczego warto czytać dziecku Jak czytać z niemowlakiem? Możesz czytać już pięcio-, sześciomiesięcznemu dziecku. To czas na rytmiczne wierszyki Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, świetna jest seria wydawnictwa Muchomor z klasycznymi wierszowankami ("Jadą, jadą misie", "Ptaszek z Łobzowa"). "Lokomotywa" Tuwima – z jej "buch, pufff i ufff" – też na pewno spodoba się maluchowi! W tym wieku ważne są kolorowe, przyciągające uwagę ilustracje. Wybieraj książeczki bogate...

dziecko, przedszkolak, telewizja, pilot
Wychowanie
Dziecko przed telewizorem to nie tylko minusy
Telewizja sama w sobie nie jest ani dobra, ani zła. To, czym może być dla dziecka, zależy tylko i wyłącznie od nas, rodziców.

Najważniejsze: nie traktuj telewizji jak członka rodziny. Nie włączaj telewizora, kiedy się budzisz, i nie wyłączaj, gdy idziesz spać. Całusy na dzień dobry i na dobranoc zarezerwuj dla bliskich, a nie dla ludzi ze szklanego ekranu. Po drugie, nie zakładaj kłódki na odbiorniku. W ten sposób oglądanie telewizji zyska status owocu zakazanego. A sama wiesz, jakie są tego skutki. Wszystko, co zabronione, nabiera niewspółmiernej wartości. Myślisz, że dziecko uchroni się przed tą pokusą? Lepiej poznaj, jakie są minusy i plusy telewizji. Minusy oglądania przez dziecko telewizji Tłumi wyobraźnię. Telewizja produkuje gotowe obrazki, które nie zostawiają dziecku pola do działania, do kreatywności . Dziecko nie musi już niczego sobie wymyślać. Ograniczając inwencję, hamuje rozwój. Po pierwsze, dziecko uczy się mniej słów, później może mieć problemy z wysławianiem się czy z nauką czytania. Po drugie, telewizja pobudza tylko zmysł wzroku i słuchu, a dziecko do pełnego rozwoju potrzebuje również zmysłu smaku, zapachu i dotyku (dzięki temu będzie wyczulone na wszystkie sygnały płynące z otoczenia). Zaburza kontakty z innymi. Maniak telewizji, który spędza każdą chwilę przed odbiornikiem, nie tylko nie spotyka się z rówieśnikami, ale też ma mniejszy kontakt z rodziną. Nie uczy się życia w społeczności, praw i reguł, które nią rządzą. Skąd zatem ma wiedzieć, co robić, by być lubianym? Jak nawiązywać znajomość? Co to znaczy przyjaźń, zaufanie, odpowiedzialność za swoje czyny? Czy wiesz: Po co przedszkolakowi obowiązki? Przekazuje złe wzorce. Dziecko nie potrafi odróżnić fikcji od prawdy (gdzie kończy się film, a zaczyna rzeczywistość). Nie wystarczy założyć czarną pelerynę, by móc latać jak Batman. To nie wszystko. Zarzuca się telewizji, że przyzwyczaja dzieci do przemocy, a pokazując sceny pełne agresji, sprawia, że dzieci same...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj