lalki, marionetki, teatr
Wychowanie

Pierwszy raz w teatrze

Teatr to miejsce magiczne, niestety, nie dla każdego. Możesz sprawić, by twoje dziecko uległo jego czarowi.

Pewnie do dzisiaj pamiętasz pierwsze przedstawienie, które obejrzałaś w teatrze jako dziecko. Dźwięk gongu, niesamowite ciemności, a potem  tajemniczy szelest rozsuwanej kurtyny, muzyka, gra świateł oraz... przerwa, podczas której można było kupić w bufecie coś słodkiego.

Chciałabyś, by także dla twojego dziecka pierwsza wizyta w teatrze stała się przeżyciem, które utrwali się w pamięci na długie lata? Zatem dobrze się do tego przygotuj.

1. Debiut małego teatromana
Pierwsze wyjście z dzieckiem do teatru zaplanuj, gdy malec jest już w stanie dłużej skupić uwagę, np. na czytanej książce czy bajce w telewizji. Roczniak, zafascynowany głównie chodzeniem i poznawaniem świata, zamiast oglądać przedstawienie, zajmie się zapewne bieganiem po widowni. A konieczność długiego przebywania w jednym miejscu zmęczy zarówno jego, jak i rodziców.
Z kolei maluch, który przechodzi akurat fazę strachu przed obcymi ludźmi, może bać się ciemnej sali i tłumu nieznanych mu osób. Z doświadczenia pracowników teatrów wynika, że najlepiej zabrać na spektakl trzylatka. Jednak zwykle to rodzice najlepiej znają upodobania i zwyczaje swoich pociech, do nich więc powinna należeć decyzja. Aby nieco przygotować dziecko, można najpierw wybrać się z nim na przedstawienie przedszkolne lub szkolne starszego brat czy siostry bądź na organizowane
w plenerze otwarte występy.

2. Co wybrać: lalki czy aktorów?
Zarówno przedstawienia lalkowe, jak i te z udziałem aktorów wcielających się w role bajkowych postaci mogą być atrakcyjne dla malutkich dzieci. Ważne, by treść przedstawienia była dostosowana do wieku smyka – inscenizacja lektury szkolnej będzie prawdopodobnie niezrozumiała dla trzylatka a prosta bajka – znudzi starszego przedszkolaka. Jeśli wybieracie się na sztukę wystawianą na podstawie
książki, przygotuj malca na to, co zobaczy, czytając z nim wcześniej bajkę w domu. Nawet dziecko, które bywa w kinie i dobrze zna telewizyjne kreskówki, może być zaskoczone lub przestraszone akcją w wykonaniu prawdziwych aktorów i lalek. Koniecznie uprzedź pociechę o tym, co będzie działo się na scenie. Przed wyborem przedstawienia warto też przeczytać recenzje w prasie lub Internecie i spytać o wrażenia tych rodziców, którzy sztukę już obejrzeli.

3. Cichusieńko, cicho sza...
Maluchy najczęściej żywiołowo reagują na spektakl i nie ma w tym nic złego. Wybuchy śmiechu, głośne odpowiedzi z widowni na pytania padające ze sceny, piski – to codzienność teatru dla dzieci i dowód, że przedstawienie jest udane. Nie oczekuj, że szkrab przesiedzi godzinę czy półtorej jak trusia, pozwól mu na spontaniczne reakcje.

4. Mamo, ja się boję Baby Jagi
Może się zdarzyć, że maluch się wystraszy i wybuchnie płaczem. Wtedy najlepiej wyprowadzić go na chwilę na zewnątrz, by mógł się uspokoić i sam zdecydować, kiedy wróci na widownię. A jeśli dziecko się nudzi i stwierdzi, że chce wracać do domu – nie zmuszać go do pozostania w teatrze. Nie ma obowiązku oglądania sztuki do końca, poza tym bardzo znudzony maluch może przeszkadzać innym widzom. W takiej sytuacji po prostu wyjdźcie wcześniej, a następnym razem wybierzcie się na inne przedstawienie,  może bardziej atrakcyjne.

5. Przedstawienie to nie film!
Przed wyjściem z domu wyjaśnij, że w teatrze nie należy rozmawiać, jeść, pić (z wyjątkiem przerwy), że warto się staranniej ubrać. Powiedz, czego oczekujesz od dziecka w teatralnej sali. Widownia nie jest dobrym miejscem na pouczanie i publiczne strofowanie.
Pamiętaj również o wizycie w toalecie przed rozpoczęciem przedstawienia. W ten sposób unikniesz przeciskania się między fotelami w najciekawszym momencie.


Wątpliwości młodej mamy wyjaśnia specjalista: Mirosław Korzeb, dyrektor teatru lalek Guliwer w Warszawie.
Co uwzględnić przy planowaniu pierwszego wyjścia do teatru?
Najlepiej kierować się wrażliwością dziecka. W teatrze Guliwer spektakle najczęściej adresowane są do trzylatków. To dobry moment, by rozpocząć teatralną przygodę. Młodsze dzieci zbyt mocno odbierają bodźce dźwiękowe, zmiany światła, np. nagłe zaciemnienie.
Jak dobrać przedstawienie, by nie wystraszyć dziecka ani nie znudzić?
Trzeba zwrócić uwagę, do jakiej grupy wiekowej kierowany jest spektakl. Teatry określają to dość precyzyjnie, bo mają w tym doświadczenie. Jeśli dziecko jest wrażliwe, można dodatkowo upewnić się w biurze organizacji widowni, czy to spektakl dla niego.
Jakie atrakcje czekają na małych widzów?
Samo wyjście do teatru wiąże się z silnymi emocjami i przeżyciami. W teatrze Guliwer można też wziąć udział w akcji Wierny Widz. Polega ona na zakupie karnetu, do którego dziecko przy każdorazowym przyjściu na spektakl wkleja znaczek. Gdy uzbiera osiem, aktor odgrywający rolę Guliwera z baśni Swifta wręcza mu uroczyście na scenie medal Wiernego Widza, a ono wybiera sobie upominek.


Konsultacja: Aleksandra Jasielska, psycholog, wykładowca w Instytucie Psychologii UAM w Poznaniu.

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

dziecko, kino, mama i dziecko, w kinie, seans filmowy
Wychowanie
Na sztukę nigdy nie jest za wcześnie
Muzeum, teatr, kino, sala koncertowa - nieważne ile lat (lub miesięcy!) ma Twoja pociecha. Tutaj każdy maluch znajdzie coś ciekawego. Choćby... składane fotele!

Czy warto iść z mały dzieckiem do teatru lalek albo muzeum? Kiedy po raz pierwszy zabrać dziecko do filharmonii? A do kina? Na co kupić bilety? I co zrobić, gdy po pięciu minutach malec zaczyna się nudzić?   Sztuka to emocje Pamiętasz swoją pierwszą wizytę w teatrze lalek? Ja pamiętam. Byłam tak przejęta, że nie mogłam usiedzieć w miejscu. Krzyczałam: „Gąsko, uważaj! Tam jest lis!” i podskakiwałam z radości, gdy udało jej się uciec. Podobnie reaguje mój czteroletni syn, Bartek, choć zdarza się też, że podczas przedstawienia czy filmu siedzi jak zahipnotyzowany. Bywa i tak, że po pięciu minutach szarpie mnie za rękaw i mówi: „Nie podoba mi się tu”. Choć zdarzają nam się wpadki (przedwczesna ewakuacja, zmarnowane bilety), myślę, że i tak warto zabierać dziecko w różne ciekawe miejsca. Byle nie na siłę. Sprawdź także:  Edukacja przedszkolaka. Co dziecko powinno umieć i czego doświadczyć zanim pójdzie do szkoły?         Koncert Dziecko w filharmonii? Czemu nie! – Na koncerty z cyklu „Filharmonia familijna” przychodzą przedszkolaki, a nawet jeszcze młodsze dzieci, które nie skończyły trzech lat – mówi Marietta Nelkowska, rzecznik prasowy Filharmonii Wrocławskiej. – Program jest dostosowany do możliwości maluchów: krótkie, przerywane ciekawymi historiami utwory, przedstawianie instrumentów... Dzieci reagują bardzo spontanicznie: wybijają rytm, bujają się w takt muzyki albo dyrygują orkiestrą ze swojego miejsca na widowni. Na zwykły „dorosły” koncert lepiej nie zabierać malucha – wiercące się i pokrzykujące dziecko przeszkadzałoby innym. Warto jednak korzystać z różnych okazji: przystawać przy ulicznych grajkach (malec będzie miał frajdę, jeśli pozwolisz mu wrzucić pieniążek do kapelusza), a także zabierać dziecko na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz