żłobek
Fotolia
Wychowanie

Lalka dla chłopca, pistolet dla dziewczynki?

Kupienie córeczce autka, a synkowi Barbie, to świetny pomysł. To nie pomyłka ani żart. Argumentów za takim rozwiązaniem jest więcej niż myślisz.

Zabawki nie mają płci. Na placu zabaw gangi chłopców strzelają z patyków, a dziewczynki robią ciasta z piasku? Idealny prezent dla małej panienki to lala w wózku, a dla chłopczyka – zdalnie sterowane autko? Tak może być, ale nie musi. Obalamy mity o dziecięcych zabawach.

Wbrew streotypom

Choć każda z płci ma swoje ulubione zabawy, to sporo dziewczynek woli autka od barbie. Są też chłopcy pasjonujący się mieszaniem w garnuszkach dla lalek. Nie niepokój się tym. Być może właśnie te zabawy akurat teraz najbardziej odpowiadają twojemu dziecku. A przy okazji uczą go nieoczywistych dla jego płci umiejętności, które w przyszłości mogą okazać się bardzo przydatne.
Pozwól maluchowi bawić się zgodnie z jego temperamentem i rozwijać różnorodne talenty. Nie jesteś przekonana, czy to jest dobre? Boisz się, co powiedzą inni? Przyjrzyjmy się zatem najczęstszym stereotypom związanym z płcią.

Wrażliwy chłopiec wyrośnie na ciapę

Fałsz. Wyrośnie na wrażliwego mężczyznę – o ile mu na to pozwolisz. Typ brutala odszedł do lamusa, dziś kobiety cenią w mężczyznach umiejętność wyrażania uczuć. Nie zabijaj tych cech w swoim synku!
Nasza rada: Nie ucz chłopca, że płacz, lęk, smutek są tym, co „mężczyźnie nie przystoi”. Powinien umieć wyrażać uczucia. Ojcowie zwykle obawiają się, że maluch, który nie potrafi lub nie chce się bić, stanie się obiektem drwin. Nie musi, jeśli nauczysz go rozwiązywać konflikty przez negocjowanie. W grupie może wtedy stać się niezastąpionym opiekunem i pocieszycielem.

Dziewczynki nie powinny bawić się w wojnę

Fałsz. Taka zabawa pomaga w rozładowaniu agresji, nawet jeśli dziewczynka celująca patykiem i wrzeszcząca: „Giniesz!” nie pasuje do wzorca „małej damy”. Jeśli jej tego zabronisz, pozbawisz swoją córeczkę okazji do wyrażania negatywnych uczuć. Może to mieć przykre konsekwencje w przyszłości, bo te emocje łatwo skierować przeciw sobie.
Nasza rada: Uważnie obserwuj zabawy w wojnę, podwórkowe bandy i podchody. Nie dopuść, by przerodziły się w znęcanie nad słabszymi. Siniak zdobyty w „pogoni za nieprzyjacielem” może być powodem do dumy dla „walecznej” dziewczynki, ale rozbity przez kolegę czy koleżankę nos to sygnał, że dzieje się coś złego

Chłopcy nie mogą mieć lalek

Fałsz. Cenisz u partnera umiejętność zajęcia się dzieckiem, prawda? Pozwól więc synkowi ćwiczyć te umiejętności na lalce bobasie, a widząc go z „bobasem”, wyobraź sobie, jak kiedyś będzie woził swojego synka na spacery. Bawiąc się lalkami, malec przygotowuje się do roli taty, ćwiczy okazywanie uczuć i sztukę rozpoznawania emocji u innych. Większość chłopców wyrasta z tych zabaw w 2.–3. roku życia. Ale niektórzy i później z fascynacją przyglądają się lalom siostry czy koleżanki.
Nasza rada: Nie bój się, że Twój synek wyrośnie na zniewieściałego mężczyznę. Dzieci mają różne upodobania, a zainteresowanie lalkami nie jest „niemęskie”. Wielu słynnych kreatorów mody to mężczyźni – może rośnie ci mały Arkadius?
Przeczytaj też: 10 znaków, że wychowujesz mamisynka

Łobuzującą dziewczynkę należy utemperować

Fałsz. Zarówno wśród chłopców, jak i dziewczynek zdarzają się dzieci ostrożne i śmiałkowie wspinający się na najwyższe drzewo w okolicy. Pozwól córeczce na zdobywanie takich doświadczeń pod Twoją opieką. Pomożesz jej rozwinąć wrodzony potencjał i wyładować rozpierającą ją energię.
Nasza rada: Jeżeli widzisz, że córeczka najchętniej gania z chłopakami po podwórku – pomyśl o zajęciach sportowych. Wybierzcie odpowiednią dyscyplinę, nawet jeśli nie jest typowo dziewczęca. Wiele medalistek w dzieciństwie uganiało się za piłką, zamiast grzecznie bawić się lalkami.
Przeczytaj też, o dziewczynce, która lubi grać w piłkę nożną i chodzić po drzewach

Chłopcy powinni się bawić jedynie we własnym gronie

Fałsz. Kiedy maluchy lubią bawić się razem, nie zwracają uwagi na płeć. Dopiero na początku przedszkola łączą się w jednolite grupy, a chłopcy dzielą zabawy na „chłopięce” i „dziewczyńskie”. Jednak zabawa i nauka w grupach tej samej płci jest korzystniejsza. Dzieci zachowują się wtedy swobodniej, a na ich zachowanie nie wpływają „bardziej wygadane” dziewczynki czy „zdolniejsi matematycznie” chłopcy.
Nasza rada: Nie martw się, jeśli Twój synek oprócz kolegów ma sporo koleżanek. Dzięki zabawom z nimi ćwiczy nietypowe dla chłopięcego grona zachowania społeczne. Staje się bardziej otwarty, więcej współpracuje i mówi o swoich przeżyciach.

Dziewczynki często wykorzystują do zabawy wyobraźnię

Fałsz. Wyobraźnia to podstawa rozwoju wszystkich rodzajów inteligencji twórczej. Każde bawiące się dziecko ją wykorzystuje, niezależnie od tego, czy buduje coś z klocków, czy układa misie do snu. Im prostsze zabawki, tym większe pole dla wyobraźni. Drewniana pacynka, szmaciana lala może być w zależności od potrzeb księżniczką, małą dzidzią lub wojownikiem.
Z czasem dziewczynki częściej wykorzystują wyobraźnię do tworzenia rozbudowanych historii czy do odgrywania ról. Jednak i chłopiec, który celuje z patyka do wyimaginowanego kosmity albo buduje z pudeł wysoką twierdzę, też intensywnie jej używa.
Nasza rada: Pomóż synkowi ćwiczyć wyobraźnię twórczą – rozmawiaj z nim, opowiadaj bajki, zachęcaj do odgrywania scenek, przedstawień kukiełkowych lub do rysowania. Pamiętaj, że telewizja oglądana w nadmiarze szybko zabija wyobraźnię, natomiast czytanie ją rozwija!
Przeczytaj też: 4 ważne pytania o oglądanie telewizji przed snem

Konsultacja: Krystyna Zielińska; psycholog, logopeda

Kształt brzucha a płeć dziecka: czy wygląd brzucha może wskazywać na chłopca lub dziewczynkę? [WIDEO]

dzieci, dziewczynka, chłopiec, przedszkolaki
Wychowanie
Księżniczka i łobuziak - Czy dziewczynki są mądrzejsze niż chłopcy?
To właśnie one szybciej zaczynają mówić, a za kilka lat, gdy ich koledzy będą dopiero mozolnie składać sylaby, płynnie przeczytają, że Ala ma kota. Czy to oznacza, że dziewczynki mają większą szansę na Nobla?

Choć nie wszystkie dziewczynki zaczynają mówić szybciej niż ich koledzy z piaskownicy, zazwyczaj właśnie tak się dzieje. Nie tylko prędzej wymawiają pierwsze wyrazy, ale mają także większy zasób słów i lepiej radzą sobie z budowaniem zdań oraz zawiłościami gramatyki. Gdy podrosną, szybciej uczą się czytać i pisać. Robią mniej błędów ortograficznych, łatwiej też uczą się języków obcych. Wcześniej niż ich koledzy zaczynają posługiwać się liczbami, lepiej dodają, odejmują, mnożą... Czy to oznacza, że dziewczynki są zdolniejsze niż chłopcy? Nie, po prostu każda z płci rozwija się trochę „po swojemu”. Chłopcy, choć więcej czasu zajmuje im oswojenie się z cyferkami, z czasem (na ogół) zaczynają bić na głowę swoje koleżanki w zadaniach wymagających rozumowania matematycznego. Przeważnie mają także bardziej rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną, lepiej radzą sobie z pojmowaniem pojęć abstrakcyjnych i łatwiej dostrzegają relacje między nimi. Są również odważniejsi w podejmowaniu nowych wyzwań. Ale spokojnie: jeśli chodzi o pamięć i inteligencję, nie stwierdzono między płciami istotnych różnic. Skąd się to bierze Jak wyjaśnić te różnice? Zdania badaczy są podzielone. Jedni uważają, że są one wrodzone i wynikają z odmiennej budowy mózgu i innego działania hormonów. Świadczy o tym według nich to, że ujawniają się zbyt wcześnie, by wpływ środowiska mógł mieć jakieś znaczenie. Inni twierdzą, że – niezależnie od różnic biologicznych – ogromne znaczenie ma właśnie środowisko, które w zależności od płci maluszka wzmacnia albo zaniedbuje rozwój jego poszczególnych umiejętności. Zauważono na przykład, że opiekunowie, zajmując się dziewczynkami, częściej czule do nich gruchają (a one dzięki temu będą sobie w przyszłości lepiej radziły z mówieniem), natomiast chłopców starają się zainteresować...

dzieci, przedszkolaki, książki, przedszkole
fotolia
Edukacja
Gender w przedszkolu? Sprawdzamy!
„Przebrali chłopca za dziewczynkę!”, „Rodzice z Rybnika buntują się przeciw ideologii gender”, „Szokująca indoktrynacja maluchów”... Dawno nie było takiej afery wokół przedszkolaków. Czy jest się czego bać? Sprawdziliśmy. W warszawskim przedszkolu.

Kiedy mówię „ przedszkole ”, myślę „pani Ala”. Pani Ala to przedszkolanka , którą pokochały moje dzieci. To osoba, którą najczęściej prosiłam o rady w sprawach wychowawczych. Jej myślenie i sposób rozmawiania z najmłodszymi przekonywał nie tylko maluchy, ale też ich rodziców i dziadków. Pani Ala pracuje z dziećmi od ponad 40 lat ! Pracowała w placówkach w różnych miastach, w przedszkolach państwowych, założyła też domowe. Teraz pracuje w prywatnym prowadzonym przez jej córkę. Oprócz setek kochających ją wychowanków ma czwórkę dzieci i ośmioro wnucząt. O niej pomyślałam, gdy wybuchła ta awantura wokół gender i przedszkolaków . Przeczytaj koniecznie: Co to znaczy gender? Program o równości „ Równościowe przedszkole ” to program, który wywołał burzę. Dlaczego? Zajrzymy do programu. Czytamy w nim, że wyjaśnia on dorosłym pracującym z dziećmi, jak unikać stereotypów płciowych , jakie przekazy wzmacniać, a jakie osłabiać, na co zwrócić uwagę dzieci, jak dostosować gry, zabawy i ćwiczenia, by nie utrwalać płciowych stereotypów . Co w tym złego? Komu zależy na tym, by stereotypy jednak funkcjonowały? Ja nie lubię stereotypów, nie chcę, by moje dzieci nimi przesiąkały. Ale wróćmy do programu. Jego autorki piszą, że powstał ponieważ „równe traktowanie, szacunek dla równości ludzi, w tym dla równości płci nie jest normą w naszym społeczeństwie”. Dalej zaznaczają, że „program do edukacji przedszkolnej (...) jest nietypową propozycją. Nie można według niego, krok po kroku, prowadzić zajęć dla dzieci przez cały rok. Nie ma też takiej potrzeby”. Reasumując, walczy ze stereotypami, uczy równego traktowania dziewczynek i chłopców. Nikt nie pyta o gender O to, czy w przedszkolu, w którym teraz pracuje moja znajoma, prowadzony jest program „Równościowe przedszkole”,...

Dziecko w hełmie
Fotolia
Wychowanie
Zabawy w wojnę – pozwalać na nie dziecku?
Paweł zrobił sobie z kija pistolet i na niby z niego strzela. Jakub prosi mamę o Batmana, a Kasia z Julką udają Atomówki i walczą z potworem. Czy to źle, że dzieci czasem bawią się w wojnę?

Kiedyś w takich zabawach nie widziano nic dziwnego: przecież chłopcy musieli się nauczyć walki, odwagi, by wyrosnąć na silnych mężczyzn , którzy będą polować, bronić ojczyzny i za nią walczyć. Teraz coraz częściej tego typu zabawy są krytykowane, bo rodzą agresję , uczą przemocy , okrucieństwa ... Rodzice więc niechętnie na nie pozwalają, a dzieci... A dzieci bawią się dalej. Chłopcy chętniej bawią się w wojnę Militarne zabawy to często domena chłopców. Choć są dziewczynki, które chętnie bawią się żołnierzykami i toczą ze sobą boje na niby, jest ich zdecydowanie mniej. A wszystkiemu „winien" jest mózg. To on w dużej mierze odpowiada za to, że chłopcy potrzebują więcej ruchu , tego żeby stale się coś działo. Z grubsza wygląda to tak, że na placu zabaw chłopaki biegają i wymachują rękami, a dziewczynki, nawet jeśli chwilę pobiegają, to zatrzymują się, by skupić się na jakieś bardzo ważnej czynności. Takie różnice w potrzebie ruchu można zaobserwować już u trzylatków, a więc nie da się powiedzieć, że są one wyuczone, tylko stanowią pierwotną potrzebę. Jest jeszcze jedna poważna różnica, która tłumaczy, dlaczego to chłopcy chętniej bawią się w wojnę. Płeć męska jest znacznie słabsza w słowach. Te konflikty, które dziewczynki rozwiązują gadaniem (czyli dyskusją, plotkowaniem czy uszczypliwymi uwagami), chłopcy usiłują rozwiązać siłowo (czyli popychaniem czy zwykłą bójką ).    Zabawy w wojnę nie zawsze są złe Dorośli nie lubią patrzeć, jak ich dzieci urządzają pojedynki na niby, walczą z potworami , strzelają z zabawkowych pistoletów ... Boją się o bezpieczeństwo swoich pociech, martwią, że dzieci wyrosną na łobuzów, a poza tym wydaje im się, że to niewychowawcze pozwalać dzieciom na walkę. Bo przecież nad negatywnymi emocjami trzeba umieć zapanować, a nie rozładowywać je...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz