rodzaje klocków lego
Adobe Stock
Zakupy

Jakie klocki LEGO wybrać? [Poradnik dla rodziców]

Przygotowaliśmy przegląd klocków LEGO wraz z poradnikiem, jak dobrać odpowiedni ich rodzaj do wieku dziecka. Wybór poszerzyliśmy także o klocki innych marek.

Z pewnością minęło już trochę czasu, kiedy ostatni raz sama bawiłaś się klockami. Przez ten czas na rynku pojawiło się mnóstwo nowości. Przeglądając sklepowe półki, trudno się zdecydować na konkretny rodzaj czy zestaw. Dlatego na wybór odpowiednich zabawek dla dziecka warto poświęcić trochę czasu.

Przeczytaj nasz poradnik, w którym znajdziesz przegląd najpopularniejszych typów klocków LEGO. Na końcu artykułu znajdziesz też trzy nasze typy klocków innych firm, które także mogą zainteresować ciebie i twojego malucha lub przedszkolaka. Dzięki temu nie wyrzucisz pieniędzy w błoto, a twoja pociecha będzie spędzać mnóstwo czasu na rozwijającej je zabawie.
Na końcu artykułu znajdziesz trzy markowe propozycje: dwie "legopodobne" i jedną zupełnie inną!

Spis treści:

1. Dlaczego warto zainwestować w klocki dla dziecka
2. Na co zwrócić uwagę przed zakupem LEGO
3. LEGO dla dziecka w wieku 2-5 lat
4. LEGO dla dziecka w wieku 5-6 lat
5. Inne klocki plastikowe

1. Dlaczego warto zainwestować w klocki dla dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Zabawa nimi rozwija kreatywność, sprawność manualną i koordynację ruchową oko-ręka. Młodsze dzieci mogą dzięki nim uczyć się nazw kolorów, porównywania ilości (więcej-mniej) i liczenia. Warto pamiętać, że im prostszy zestaw, tym większe pole do popisu daje dziecku – tylko od jego wyobraźni będzie zależało, co zbuduje. Zestawy tematyczne bardzo ograniczają kreatywność, gdyż zwykle umożliwiają budowanie jedynie określonych konstrukcji. Jeśli jednak planujesz wspólną zabawę takim zestawem, możesz zasugerować i pokazać dziecku zupełnie inny sposób wykorzystania klocków, budując z nich coś niecharakterystycznego dla danego zestawu. W ten sposób zainspirujesz umysł dziecka do nietypowego wykorzystywania dostępnych przedmiotów.

Zobacz też: Jakie klocki wybrać dla dziecka: drewniane czy tradycyjne?

2. Na co zwrócić uwagę, przed zakupem klocków

Bezpieczeństwo

Po pierwsze i najważniejsze, należy je dobrać do wieku dziecka. Im jest ono młodsze, tym większe ryzyko, że zechce ich posmakować... A to może być dla niego niebezpieczne, jeśli będzie miało dostęp do klocków niewielkich rozmiarów. Warto o tym pamiętać, gdy na sklepowej półce znajdziesz zestaw, który tobie wyda się atrakcyjny.
Zanim kupisz:

 • zadaj sobie pytanie, czy twój wybór będzie dla dziecka bezpieczny
 • sprawdź oznaczenia wieku na pudełku

Upodobania dziecka

Druga sprawa to zainteresowania twojej pociechy. Młodsze dzieci, w wieku 2-3 lata, z pewnością zainteresują się każdym zestawem. Jednak te starsze, mogą już wykazywać konkretne ciągoty w kierunku np. technicznym, przyrodniczym, albo fascynują się postaciami z filmów dla dzieci i komiksów. W takim przypadku warto poszukać zestawu, który będzie wpisywał się w te zainteresowania. Nie bez znaczenia jest też to, czym bawią się rówieśnicy twojego syna czy córki. Być może twoje dziecko marzy właśnie o zestawie, jaki widziało u swoich kolegów.
Zanim kupisz:

 • zastanów się, jaki rodzaj klocków sprawi dziecku największą przyjemność
 • porozmawiaj z nim, dowiedz się, czym bawią się jego koledzy

Jakość

I sprawa trzecia: jak i z czego wykonano zabawkę. O ile w przypadku LEGO wątpliwości co do jakości, nie ma, to w przypadku innych marek, może być różnie. Dlatego polecamy kupno klocków renomowanych marek, które z jednej strony nie pozwolą sobie na używanie w produkcji zabawek dla dzieci szkodliwych składników, z drugiej: tworzą klocki, które łatwo ze sobą łączyć.
Zanim kupisz:

 • sprawdź na opakowaniu, czy zabawka ma odpowiednie atesty
 • poszukaj opinii na temat jakości produktów wybranej przez ciebie marki

3. Klocki dla dziecka w wieku 2-5 lat

W ramach tej kategorii, dostępne są trzy typy LEGO: Duplo, Classic i Juniors. Wybór odpowiedniego zestawu powinien polegać w tej kategorii przede wszystkim na dopasowaniu klocków do wieku dziecka. Poniżej znajdziesz sugestie, jakimi warto się kierować.

Zobacz koniecznie: 10 najciekawszych zestawów klocków Lego

Duplo

Idealne dla dzieci młodszych, wieku 2-3 lat. Zwykle zapakowane w praktyczne, zamykane pudełko, które ułatwia utrzymanie porządku. Lego Duplo zawierają elementy większe niż pozostałe zestawy, są więc bezpieczniejsze dla malucha i o wiele łatwiej jest je ze sobą łączyć. W pudełku znajdują się klocki konstrukcyjne, z których można zbudować dom, samochód, albo np. pociąg z cyferkami na wagonikach. W zestawach często znajdują się tez figurki ludzi i zwierząt oraz gotowe elementy wyposażenia domu. Im mniejszy zestaw, tym mniej daje możliwości swobodnego konstruowania, dlatego naszym zdaniem warto zapłacić nieco więcej i sprawić dziecku większy zestaw, który da mu szansę na rozwijanie kreatywności. Duplo nie są adresowane do dzieci konkretnej płci.
Cena zestawu: 45-230 zł

Classic i Juniors

Zestawy dla nieco starszych dzieci, wieku 4-5 lat (Classic i Juniors) mogą składać się z większej liczby klocków o mniejszych rozmiarach. Najbardziej kreatywne są LEGO Classic, zapakowane w praktyczne pudełko wypełnione bardzo dużą liczbą różnokolorowych elementów, z których dziecko może zbudować, niemal wszystko, co zechce – od budowli po pojazdy. Na dodatek elementy z tego zestawu będą pasowały do wszystkich innych zestawów poza Duplo i niektórymi Juniors. Nie ma w nich żadnych elementów sugerujących dla jakiej płci są przeznaczone.
Z kolei Classic to zestawy o konkretnej tematyce, np.: stacja serwisowa, zamek, domek nad jeziorem i mnóstwo innych. Najczęściej w zestawie znajdują się figurki pasujące do tematu. W przypadku wyboru tych zestawów można już kierować się płcią dziecka, choć zachęcamy, by zachęcać malucha do zabawy o różnej tematyce, niekoniecznie tej przypisanej zgodnie z tradycją do jego płci.
Cena zestawu: 85-200 zł

Jakie LEGO wybrać dla dzieci w wieku 2-5 lat

 • zestawy Duplo są większe i wygodniejsze dla dzieci w wieku 2-3 lat
 • zestawy Classic wybitnie rozwijają kreatywność, pasują do innych zestawów
 • zestawy Juniors mają konkretną tematykę, pasują do innych zestawów
 • kieruj się oznaczeniem wiekowym!

Poniżej znajdziesz atrakcyjne zestawy LEGO z serii: Duplo, Classic i Juniors. Zobacz, który z nich ma szansę oczarować twoje dziecko:

4. LEGO dla dziecka w wieku 5-6 lat

W przypadku dziecka w tym wieku, zgodnie z opisem na opakowaniu, pasują jeszcze ciągle klocki z grupy Classic i Juniors, a nawet Duplo, które opisaliśmy powyżej. Jednak Duplo najprawdopodobniej już nie wystarczy twojemu dziecku. Na szczęście dostępna gama zestawów dla starszych przedszkolaków poszerza się o kolejne propozycje: LEGO City, Super Heroes, Disney, Lego Friends, a nawet Lego Star Wars. Każdy z nich jest już mocno skoncentrowany na konkretnym temacie, więc z pewnością łatwiej go będzie dobrać do zainteresowań dziecka, choć zamknięcie się w jednej tematyce ogranicza kreatywność, o czym warto pamiętać. Dlatego jeszcze raz zwracamy twoją uwagę na opisane powyżej zestawy Classic.

City

To zestawy, których tematyka obraca się wokół miasta i jego infrastruktury. Zwykle każdy z nich zawiera komplet klocków umożliwiający zbudowanie konkretnego budynku, np. posterunku policji, szpitala, remizy strażackiej, portu, lotniska itp. W miarę zwiększania się kolekcji zestawów, dziecko może projektować całe miasto i uzupełniać je o kolejne elementy.
Cena zestawu: 60-660 zł

Super Heroes i Disney

Inspirowane bohaterami komiksów i filmów nakręconych na bazie komiksów Marvela oraz filmów Disney'a. Zawierają figurki superbohaterów i postaci z bajek. Z klocków można budować pojazdy i budynki i miejsca (np. wyspę), które kojarzą się z akcją filmów. Z łatwością można je dobrać do upodobań dziecka, które zafascynowane jest superbohaterami lub filmowymi bajkami.
Ceny zestawu: 50-500 zł

Friends

To zestawy, które można najkrócej podsumować określeniem: zabawa w życie. Do wyboru jest mnóstwo kompletów, z których można zbudować najróżniejsze domki dla figurek ludzi i zwierząt, kawiarnie, miejsca pracy i pojazdy. Kolorystyka często sugeruje, że te zestawy powstały głównie z myślą o dziewczynkach. Nazwanie tej linii LEGO: City dla dziewczynek nie będzie więc będzie przesadą.
Cena zestawu: 35-250 zł

Jakie LEGO wybrać dla dzieci w wieku 5-6 lat

 • zestawy City dają możliwość zbudowania całego miasta
 • zestawy Super Heroes i Disney spodobają się małym miłośnikom superbohaterów i postaci z bajek
 • zestawy Friends powstały przede wszystkim z myślą o dziewczynkach
 • zestawy Classic dadzą dziecku największe możliwości kreacji
 • wszystkie klocki z tej kategorii pasują do innych zestawów

Poniżej znajdziesz kilka zestawów klocków LEGO z serii: City, Super Heroes, Disney i Friends. Sprawdź, który z nich uszczęśliwi twoje dziecko:

Inne klocki plastikowe

Na rynku jest spory wybór zabawek konstrukcyjnych różnych marek. Przy ich wyborze warto kierować się tymi samymi zasadami, jakie obowiązują przy wyborze klocków LEGO: wiekiem dziecka i jego zainteresowaniami. Dla ułatwienia wyboru podpowiadamy kilka marek, które odznaczają się dobrą jakością.

COBI

Ich tematyka obraca się głównie wokół militariów i techniki. Do wyboru są więc zestawy umożliwiające skonstruowanie pojazdów wojskowych (seria Mała Armia) oraz samolotów i pojazdów cywilnych (seria Action Town). COBI produkuje także zestawy dedykowane dziewczynkom (seria Winx), choć tych jest na rynku zdecydowanie mniej.
Klocki Cobi do złudzenia przypominających LEGO. Są dobrej jakości, więc nie będą zniechęcać dziecka do konstruowania.
Ceny zestawu: 50-120 zł.

MEGA BLOCKS

To odpowiednik Duplo, a więc elementy nieco większe i przeznaczone dla małych dzieci. Na pudełkach znajdują się często oznaczenia, że nadają się dla dzieci w wieku 1-5 lat. Jednak naszym zdaniem, starsze dzieci w wieku 5 i 6 lat zbyt szybko się nimi znudzą, gdyż zestawy są bardzo proste i składają się z niewielkiej liczby elementów. Jednak dla malucha w wieku 2-3 lat z pewnością będą atrakcyjne.
Cena zestawu: 35-130 zł

QUERCETI

Nie jest co prawda odpowiednik LEGO, ale warto na nie zwrócić uwagę. Każdy zestaw służy do skonstruowania czegoś innego. Młodsze dzieci (2-3 lata) z pewnością zainteresują się zbudowaniem instrumentu muzycznego – trąbki lub minisaksofonu. Starsze natomiast będą mieć mnóstwo zabawy ze zbudowania mniej lub bardziej skomplikowanego toru dla szklanych kulek, lub urządzenia pełnego kół zębatych i wiatraczków, które można wprawić w ruch.
Cena zestawu: 25-125 zł.


 

Zabawki dla niemowląt - film

klocki LEGO
Adobe Stock
Zakupy
Klocki Lego dla malucha i przedszkolaka! [10 ekstra zestawów]
10 najpopularniejszych zestawów klocków LEGO. Wybierz ten, który najlepiej pasuje do wieku i zainteresowań twojego dziecka.

Choć mogłoby się wydawać, że nie ma zabawek idealnych, to jest jeden genialny wyjątek – klocki LEGO. Prezent ten sprawi wiele radości zarówno maluszkowi, jak i przedszkolakowi, ba nawet dorosłemu! Ta fenomenalna zabawka została wymyślona pod koniec lat 40 ubiegłego wieku. Nikt wtedy się nie spodziewał, jaki osiągnie sukcesy na całym świecie. Dziś te klocki można dostać w tak wielu atrakcyjnych zestawach , że bez wątpienia znajdziesz coś nawet dla najwybredniejszego dziecka. Jednak stając przed sklepową półką, można dostać niemałego zawrotu głowy. Jakie klocki LEGO wybrać dla dziecka? Spieszymy z pomocą! O czym warto pamiętać przed zakupem? Czym interesuje się dziecko. Jeśli kupujesz prezent dla innego dziecka niż twoje, warto dopytać jakie zestawy posiada już maluch, by rozbudować jego kolekcję. Starsze dzieci często mają już dokładne preferencje , która seria jest ta aktualnie najfajniejsza lub najmodniejsza, dlatego upewnij się, że prezent będzie trafiony. LEGO dostaniesz w bardzo małych pudełkach, jak i w olbrzymich zestawach, dzięki czemu można znaleźć coś drobnego na prezent bez okazji, jak i dużego na prezent urodzinowy, czy gwiazdkowy.   Zobacz też: 10 zestawów klocków Cobi dla chłopców i dziewczynek   W jakim wieku jest pociecha, której kupujesz prezent. Największe znaczenie ma to w przypadku małych dzieci, gdyż klocki dla nich przeznaczone są na tyle duże, że nie ma ryzyka, iż zostaną połknięte. Nieco starsze dziecko ucieszy się z zestawu złożonego z większej liczby elementów. Drobne klocki nie będą dla niego niebezpieczne . Warto też pamiętać, że dla starszego dziecka lepiej jest kupić zestaw nieco na wyrost, niż zbyt prosty, który szybko znudzi obdarowanego przedszkolaka. Nieco trudniejsze konstrukcje będą doskonałą okazją do wspólnej zabawy ze starszym rodzeństwem lub rodzicami. Nie jesteś...

Lego Friends
D. Bielas
Zakupy
Zestawy klocków Lego Friends na każdą kieszeń [Przegląd]
Twoje dziecko marzy o zestawie klocków Lego Friends? Tutaj znajdziesz propozycje mini- i maksizestawów w cenach już od 20 złotych. Zobacz koniecznie!

Jednego jesteśmy pewni: klocków Lego nie trzeba nikomu przedstawiać! Marka ta gwarantuje doskonałą jakość. Klocki są trwałe, łądne i precyzyjnie wykonane, a zabawa nimi jest czystą przyjemnością. Rodzice mają z nimi tylko jeden kłopot: Jaki zestaw Lego wybrać dla dziecka? Poniżej znajdziesz propozycje zestawów wybranych z jednej popularnej serii: Lego Friends. Spis treści: Poradnik zakupowy O Lego Friends Wiek dzieci a wybór zestawu Aplikacja do Lego Friends Zestawy: Sypialnia Andrei, 35 zł Mobilna klinika, 35 zł Plac zabaw dla chomików, 40 zł Na ratunek żółwiom, 75 zł Przyczepa dla konia, 105 zł Łódź ratunkowa, 330 zł Kurort w Heartlake, 360 zł Piracka przygoda, 660 zł Dodatki do zestawów: Gra w kółko i krzyżyk, 30 zł Figurka z fontanną, 20 zł O Lego Friends Seria powstała w 2012 roku głównie z myślą o dziewczynkach . Mimo to nie ma żadnych przeciwwskazań, aby bawili się nią także chłopcy. Cechą charakterystyczną serii są figurki laleczek podobne rozmiarami do zwykłych ludzików Lego. Jednak są one bardziej realistyczne. Laleczki tworzą tytułową grupę przyjaciół (friends), od której seria wzięła nazwę. Każdej z nich przypisano zainteresowania i cechy charakteru. Tematyka zestawów ma obracać się wokół codziennego życia. Tego o tej serii na pewno nie wiedziałaś! Oto garść ciekawych faktów i przydatnych informacji. Liczba zestawów w serii: ponad 200 i co roku pojawiają się nowe! Liczba elementów w zestawach: 26 (Minigolf) -1552 (Heartlake Grand Hotel) Laleczki dostępne w kompletach: Andrea, Marie, Stephanie, Olivia, Nicole, Ella, Emma, Theresa, Katherina, Peter, Anna, Christina, Mia, Mathew, Stepahnie, Mrs. Stevens, Joanna, Isabela, Maya, Lily, Nya, Liza, Ewa, Robert, Julian i inne. Na Youtube można znaleźć filmy i seriale animowane z...

klocki Cobi
Adobe Stock
Zakupy
Przegląd klocków Cobi – 10 interesujących zestawów
Klocki Cobi są polskim odpowiednikiem innych klocków znanej marki. Ich producent stawia nie tylko na kreatywną zabawę, ale i na naukę historii. Zobacz koniecznie!

Klocki Cobi właściwie nie ustępują jakością klockom Lego, są jednak tańsze , a ich producent ciągle uatrakcyjnia ofertę o nowe serie. Początkowo na rynku były "wojskowe" zestawy i komplety kreatywne. Obecnie można kupić także komplety Cobi nawiązujące do historii nie tylko wojennej, ale i historii motoryzacji, ważnych wydarzeń, a także zestawy powiązane z popularnymi dziecięcymi serialami. Spis treści: Jak wybrać odpowiedni zestaw? Niemiecki czołg Cobi, 60 zł Czołg Rudy 102, 100 zł Lotnisko i 3 ludziki, 40 zł Historyczny ambulans, 115 zł Samolot B25, 150 zł Zestaw kreatywny Cobi, 70 zł Statek piracki, 200 zł Wiejska farma, 60 zł Dizzy Frunia, 90 zł Cobi Titanic, 200 zł Jak wybrać odpowiedni zestaw? Zanim sięgniesz do portfela, poświęć chwilę, na przemyślenie kilku spraw i dowiedzenie się, na co zwracać uwagę przy zakupie. Wiek dziecka Po pierwsze i najważniejsze, trzeba go dobrać do wieku dziecka. Zestawy przeznaczone dla młodszych dzieci zawierają mniej elementów i łatwiej z nich skonstruować pojazd czy budowlę zaprojektowana przez producenta. Zobacz także: Klocki Clics dla dzieci w różnym wieku Tematyka zestawu klocków Starsze dzieci mogą bawić się wszystkimi zestawami. Wtedy należy pomyśleć, czym interesuje się pociecha . Może jest w fazie zainteresowania militariami? A może ma ulubiony serial albo kocha zwierzaki? Wybierz taki komplet klocków Cobi, który wpisze się w zainteresowania dziecka. Zobacz koniecznie: 8 typów klocków konstrukcyjnych Cel zabawy Najlepsze do stymulowania kreatywności są zestawy, które nie sugerują budowania konkretnego pojazdu czy budowli. Zwykle instrukcja podpowiada, co można zbudować z dostępnych klocków, ale są to jedynie sugestie. Cała zabawa polega na tworzeniu konstrukcji z własnej wyobraźni. Sprawdź: Czym różnią...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz