Żywienie

Jakie dać warzywa i owoce

Na pewno świeże! Ale gdzie je kupić? W supermarkecie, na bazarku, a może postarać się o takie ekologiczne... Czym te z „partii zielonych” różnią się od tych zwykłych?

Powtórzę pytanie: „Czy warto szukać owoców i warzyw z upraw ekologicznych?”. Jeśli chcesz być ekomamą, to tak, warto. Wybierając je, wygrywasz podwójny los, czyli zdrowie rodziny, bo ekoprodukty mają więcej wartości odżywczych i mniej chemii, oraz gwarancję, że przy uprawie nie ucierpiał ekosystem. To ma sens!

Bez chemii
Mówisz, że niemożliwe, by owoce i warzywa były uprawiane bez nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin? Tak, jeśli się chce, by plony były jak nigdy duże i aby szkodniki padały na samą myśl o odwiedzinach tak zabezpieczonego warzywniaka lub sadu. Łatwo, przyjemnie, ale czy zdrowo? – Nie ma się co oszukiwać. Owoce i warzywa z „tradycyjnych” gospodarstw nie są wolne od chemii – mówi Aleksandra Czarnewicz-Kamińska, specjalistka od żywienia, mama trzylatki. – W skórce znajdują się związki azotu, ołowiu. Lepiej ich nie podawać dzieciom prosto z drzewa czy ze skrzynki.
Owoce i warzywa z gospodarstw ekologicznych są dowodem na to, że można się obyć bez chemii. Rośliny rosną tak jak kiedyś. – Po prostu stawia się na naturalną walkę ze szkodnikami– tłumaczy dietetyczka. – Np. cebulę sadzi się na przemian z marchewką, bo jej ostry
zapach odstrasza szkodniki atakujące karotkę. Tworzy się też miejsca lęgowe dla ptaków, wrogów szkodników.

Dobre warunki
Gospodarstwo ekologiczne nie może być położone przy drodze, a w pobliżu pól powinny znajdować się lasy.  To dla ptaków, które zajadają się szkodnikami. W ekorolnictwie używa się tylko naturalnego kompostu, który powstaje w danym gospodarstwie. – Bo jedną z zasad rolnictwa ekologicznego jest samowystarczalność. Ziemia daje paszę zwierzętom, a zwierzęta wytwarzają nawóz – dodaje dietetyczka. Dzięki temu wszystko jest pod kontrolą.
Efekt? Plony o wyższej wartości odżywczej (pomidory z ekorolnictwa mają np. więcej cennego likopenu) i powrót do bioróżnorodności! Dzięki naturalnej opiece ziemia oddaje plonom więcej cennych składników (chemia niszczy potrzebne mikroorganizmy). I proszę, na stole samo zdrowie.

Dlaczego eko?
Najważniejsze – warzywa i owoce spod znaku „eko” nie mają szkodliwych substancji. Maluch, zajadając się nimi, nie wystawia na próbę niedojrzałego jeszcze układu odpornościowego. Raczej nie poskarży się na bolący brzuszek lub objawy alergii.
– Jestem za ekologiczną żywnością, choć wiem, że czasem trudno ją zdobyć – mówi dietetyczka. – Nie ma też gwarancji, czy wszystkie jabłka i ziemniaki w sklepowej skrzynce są eko. Dlatego można też wybrać gotowy produkt. Wtedy wytwórca odpowiada za to, że żywność jest eko – od uprawy po opakowanie.

Najważniejsze, by były zdrowe...
Ekologiczny jadłospis to ideał. Jeśli jednak trudno kupić takie owoce i warzywa, nie rezygnuj z nich tylko dlatego, że nie są eko. Nie powinny one zniknąć z menu dziecka.
Wybieraj rodzime gatunki. Owoce cytrusowe, też jabłka i gruszki, uprawiane w ciepłych krajach zrywane są, zanim dojrzeją (brak słońca oznacza mniejszą wartość odżywczą). Na miejscu spryskiwane są etylenem, by do sklepu trafiły dojrzałe.
Myj dokładnie. Przed podaniem owoce i warzywa trzeba wyszorować w bieżącej ciepłej wodzie.
Obieraj skórkę. Pozbędziesz się chemii, której resztki znajdują się na powierzchni owocu i warzywa. Niestety, przy okazji traci się część składników odżywczych, które są pod skórką.
Wyrzuć nadpsute. To nic, że plamka pleśni jest niewielka. Ty tak widzisz, a naprawdę zepsucie sięga w głąb. Toksyny z pleśni są bardzo szkodliwe!

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Dzieci i warzywa
Fotolia
Żywienie
Kiedy kupować warzywa i owoce, by miały mało chemii?
Warzywa i owoce kupowane poza sezonem zawierają więcej nawozów sztucznych, pestycydów i środków przyspieszających wzrost. Sprawdź, kiedy kupować warzywa i owoce, by były zdrowsze, bo wyhodowane w sposób bardziej tradycyjny i ekologiczny. Wydrukuj nasz ekokalendarz, powieś na lodówce i rób sezonowe zakupy.

Warzywa i owoce są szalenie ważne w naszej diecie, to m.in. świetne źródło witamin i błonnik - sposób na zaparcia . Ale te w supermarketach, a nawet na bazarkach, często pochodzą z upraw prowadzonych na masową skalę. To najczęściej oznacza, że producent zrobił wszystko, by zminimalizować koszt ich wytworzenia, a maksymalnie zwiększyć plon . Te warzywa i owoce najczęściej mogą zawierać duże ilości:  regulatorów wzrostu, nawozów sztucznych, środków chwastobójczych, pleśniobójczych czy grzybobójczych, pestycydów (ochrona przed szkodnikami, uważana za toksyczną dla ludzi i np. pszczół), przyspieszaczy wzrostu środków pleśnio- i grzybobójczych. Nierzadko warzywa i owoce z upraw przemysłowych skażone są też metalami ciężkimi, bo plantacje znajdują się np. przy autostradach czy drogach szybkiego ruchu. Zwykle nie mamy szansy nawet się o tym dowiedzieć. Co możesz zrobić, by wraz z rodziną zjadać tej chemii jak najmniej? Kupuj warzywa i owoce w miesiącach ich naturalnego dojrzewania (kalendarz sezonowych warzyw i owoców poniżej!). Zimą i wczesną wiosną korzystaj głównie z mrożonek (nie licząc warzyw całorocznych, patrz kalendarz).  Zrezygnuj z nowalijek z niepewnego źródła. Pamiętaj, że importowane ze słonecznych krajów owoce i warzywa musiały dostać solidną porcję chemii, by przetrwać trudy i długi czas podróży na Polski.  Zobacz też: Dlaczego mięso z hodowli ekologicznej jest zdrowsze?     Kalendarz sezonowych warzyw i owoców Jeśli więc chcesz ograniczyć tę dużą ilość chemii w owocach i warzywach, które zjada wasza rodzina, rób zdrowe zakupy dla dziecka i mamy np. na ekobazarach oraz  wydrukuj sobie poniższy Kalendarz sezonowych owoców i warzyw. Będziesz wiedziała, że np. marchewka, która trafiła na półkę sklepową już w marcu czy kwietniu, nie mogła wyrosnąć...

marchewka
Żywienie
EKO jest lepsze
Czym różnią się te marchewki? Może tym, że jedna jest nieobrana, a druga mocno wyszorowana? Jedna rosła w ekogospodarstwie, a druga w tradycyjnym. Udowodnimy, że produkty spod znaku EKO są zdrowsze.

Gdzie kupisz produkty EKO Tylko odpowiedni certyfikat upoważnia do używania określenia BIO czy EKO. Wydają go specjalne instytucje, które oceniają, czy ekologiczne gospodarstwo rolne przestrzega surowych zasad upraw roślin lub hodowli zwierząt. Kontrole powtarzane są co rok – niespełnienie warunków oznacza utratę licencji. Na etykiecie produktu ekologicznego powinien być podany adres producenta, numer certyfikatu i nazwa jednostki, która go wydała. Produktów ze znaczkiem EKO szukaj: W sklepach z ekologiczną lub zdrową żywnością. Niestety, najwięcej ich w dużych miastach (Warszawa, Łódź, Wrocław), ale to się powoli zmienia. Szukaj szyldu „Organic Farma Zdrowia” (adresy na www.organicmarket.pl). W wyznaczonych stoiskach w supermarketach. Znajdziesz takie np. w Tesco (stoisko Organic). W internecie. Dobre adresy www: ecolive.pl, ekosfera.pl, fabio.pl, pysznieizdrowo.pl, naturo.pl. Uwaga! Jeśli nie masz możliwości kupienia żywności ze znakiem EKO albo po prostu brakuje ci czasu na pichcenie, zawsze możesz sięgnąć po gotowe obiadki , deserki czy soki dla maluszków. Szukaj opakowań ze znaczkiem BIO.   Cena: 3 zł/1 kg, kupiona w sklepie z ekologiczną żywnością* Nie ma szkodliwych substancji , bo warzywa i owoce w rolnictwie ekologicznym chroni się naturalny-mi metodami, np. marchewkę sadzi się na przemian z cebulą, bo jej ostry zapach odstrasza szkodniki. To nie wszystko. Pola ekogospodarstw  zwykle znajdują się w pobliżu lasów, w których aż roi się od ptaków (tworzy się też dla nich miejsca lęgowe). A przecież ptaki to naturalni wrogowie szkodników. Rośnie bez chemii, bo ziemię w ekogospodarstwach nawozi się naturalnymi kompostami. Samowystarczalność to podstawowa zasada tego typu rolnictwa – czyli ziemia daje paszę, a zwierzęta nawóz. Ma więcej wartości odżywczych, bo dzięki naturalnej opiece ziemia oddaje...

słoik, owoce, przetwory
Panthermedia
Żywienie
Robimy przetwory - jak się do tego przygotować?
Nieprawda, że nikt już nie robi przetworów. Mimo że sklepowe półki uginają się od takich produktów, to przygotowany samodzielnie, według własnego uznania i smaku letni specjał będzie cieszyć ciebie i twoich najbliższych w zimowe dni.

Aby przetwory były naprawdę wysokiej jakości, czyli miały odpowiednią konsystencję, aromat, kolor i wartości, powinnaś wiedzieć kilka rzeczy.   Wybierz odpowiednie składniki na przetwory Sięgaj tylko po te owoce i warzywa , które są zdrowe (bez zdrapanej skórki czy śladów obicia lub nadgnicia), dojrzałe i świeże. Najlepiej przygotowywać zapasy, wybierając plony z  ekologicznych upraw albo z własnego ogródka. Wtedy mamy pewność, że nie leżały długo w skrzynkach czy chłodniach. Podczas zakupów zwróć uwagę na kolor warzyw i owoców , te o pięknej i intensywnej barwie są najbogatsze w składniki odżywcze. Umyj je dokładnie przed przygotowaniem. Drobne owoce najlepiej wymoczyć chwilę w wodzie. Dzięki temu „nieproszeni lokatorzy” z pewnością uciekną z owocu, a piasek ze wszystkich zakamarków opadnie na dno zlewu czy miski. Dopiero po tym wszystkim można przepłukać je na durszlaku.   Przygotuj naczynia zanim kupisz owoce, czy warzywa Słoiki umyj w gorącej wodzie z detergentem, wypłucz je i wytrzyj. Oddziel małe słoiczki na dżemy od dużych (litrowych), które przydadzą się np. na ogórki. Sprawdź wszystkie pokrywki, czy nie są zardzewiałe, a ich wewnętrzna strona się nie kruszy. Nawet najmniejsza nieszczelność sprawi, że przetwór się zepsuje. Potrzebne ci też będą stalowe lub plastikowe miski do mycia i układania owoców. Jeśli będziesz przygotowywać dżem, naszykuj płaski, szeroki garnek stalowy o pojemności 3–4 litrów. Do robienia powideł i smażenia konfitur przyda się rondel z grubym dnem lub duża patelnia (o średnicy ok. 40 cm).     Naszykuj wszystkie potrzebne akcesoria kulinarne Do krojenia warzyw i owoców używaj nierdzewnych noży (żelazo niszczy witaminy, np. witaminę C). Do przecierania składników potrzebne będzie sito o drobnych oczkach, drewniana pałka i przecierak. A jeśli...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj