Rozwój fizyczny

Zastanawiasz się, cóż to za mały komandos czołga się w twoim domu pod kuchennymi krzesłami, przeciska się między szafkami i skacze po łóżkach? Niepokoisz się, że twoje dziecko jest nadpobudliwe? Spokojnie: prawidłowo rozwijający się dwulatek tryska energią i nie potrafi nawet chwili usiedzieć w miejscu.

Jego skoki i tańce świadczą o znakomitej koordynacji ruchowej. Dwuletnie dziecko chodzi wyprostowane i pewnie stawia kroczki. Ramiona trzyma po bokach ciała, stopy są blisko siebie.

Rączki 24 miesięcznego dziecka są już bardzo sprawne: malec nie tylko pewnie utrzymuje w ręku łyżkę lub widelec i panuje nad ściskanymi w łapkach kredkami, ale także potrafi sam włączyć lampkę, nakręcić samochód, stukać paluszkami w pojedyncze klawisze klawiatury.

Koordynacja „oko-ręka" jest już na tyle dobra, że smyk potrafi narysować kółeczko-buzię, a wewnątrz niego wstawić dwie małe kropeczki-oczka.

Malec potrafi też robić balonik z nadętych policzków, „dzióbek" z warg, a podczas puszczania całusków głośno cmoka (te ćwiczenia są bardzo pomocne podczas nauki mowy).

Rady dla rodziców:

 • Regularnie mierz malucha. Koniecznie zapisuj wyniki pomiarów. 
Sprawdź na siatkach centylowych czy twoje dziecko prawidłowo rośnie
 • Proś dziecko o pomoc w domowych porządkach. Niech układa swoje zabawki, wkłada łyżki do szuflady ze sztućcami, nakrywa do stołu, ściera kurze... To nie tylko coraz poważniejsza pomoc w domu, ale i znakomite ćwiczenia dla rąk i całego ciała.
 • Nie każ dziecku spać więcej niż potrzebuje. 24 miesięczne dziecko potrzebuje mniej snu niż jeszcze kilka miesięcy temu. Popołudniowa, półtoragodzinna drzemka i mniej więcej dziesięcio-, jedenastogodzinny sen w nocy w zupełności wystarczą większości dwulatków,  by czuły się wyspany.  Każde dziecko jest jednak inne, więc twoje może potrzebować więcej snu.
Sprawdź ile snu potrzebuje dziecko

Redakcja poleca: Jak wspierać rozwój mowy sześciolatka? - film
Jak wspierać rozwój mowy dziecka, które idzie do szkoły? Jakie kompetencje językowe powinien posiadać uczeń pierwszej klasy?

Rozwój emocjonalny

Choć 24 miesięczne dziecko chętnie bawi się w udawanie dorosłego, jego uwaga nie skupia się już wyłącznie na świecie rodziców.

Dwulatek zaczyna interesować się rówieśnikami. Z etapu zabawy równoległej (czyli bawienia się „obok" innych dzieci) przechodzi w okres wspólnych działań. Choć nadal trudno mu rozstać się  ze swoimi zabawkami, powoli zaczyna uczyć się, że dzielenie się przynosi również korzyści.

Zaciekawienie tym, co robią inne dzieci, idzie w parze z życzliwością do wszystkich ludzi. Choć dziecko nadal przeżywa gwałtowne napady złości i zmiany nastroju, w dobrych chwilach chętnie rozdaje całusy, jest przyjazny i ufny.

Niestety, nie zawsze wszystko idzie gładko:  koniec drugiego roku to okres, kiedy w nocy mogą rozpocząć się koszmary senne. Dziecko może budzić się z krzykiem, histerycznie płakać, po przebudzeniu drżeć ze strachu. Nocne koszmary są najprawdopodobniej spowodowane nieumiejętnością przetworzenia tego wszystkiego, co zostało przez dziecko zaobserwowane podczas dnia, i być może służą rozładowaniu napięcia nerwowego.

Rady dla rodziców:

 • Dbaj o to, by dziecko miało dużo okazji do spotykania innych dzieci. Zabieraj je na plac zabaw, do klubów dla dzieci, zapraszaj do domu znajomych z potomstwem. 
 • Ucz dziecko czekania na swoją kolej. To trudne, ale bardzo ważne. Przyzwyczajaj je, że nie wszystko można dostać natychmiast. 
 • Rozmawiajcie o tym, jak minął dzień. Codziennie przed zaśnięciem rozmawiajcie o tym, co zdarzyło się wam podczas całego dnia. Opowiadajcie o miłych chwilach, ale też nie przemilczajcie przykrych. Dzięki temu maluch ma szansę poukładać sobie wszystko w głowie. Mówiąc do ciebie i słuchając swoich i twoich opowieści, dziecko uspokaja się, pozbywa się frustracji i napięcia emocjonalnego.

Rozwój intelektualny

24 miesięczne dziecko bawi się z rozmachem i wyobraźnią. Potrafi już bawić się w gry symboliczne: maluje ludzkie twarze, buduje zamek dla lalki lub garaż na samochody, otwiera w klockowej budowli drzwi i wprowadza przezeń małych, plastikowych mieszkańców. Świadczy to nie tylko o jego wyobraźni, ale również o zdolności obserwacji świata.

Aby ułatwić mu tego typu zabawy możesz kupić gotowy domek dla lalek czy zwierzątek. Maluch będzie z zapałem wkładał do nich postacie i pojazdy, będzie odgrywał miniscenki, a z twoją pomocą inscenizował historyjki z bajek. Takie zabawki naprawdę nie muszą być drogie:


Dwulatek w swoich zabawach naśladuje zachowania dorosłych: w jego grach lalki mogą płakać, przytulać się do siebie przytulać i całować ze sobą. Ważną umiejętnością, jaką nabywa dwulatek w tym okresie jest udawanie. Tupiąc głośno pantofelkami mamy, maluch wyobraża sobie, że jest tak dorosły jak ona, a mówiąc niższym głosem, udaje tatę.

Dziecko w tym wieku z zapałem układa puzzle. Znając wzór obrazka, potrafi samodzielnie połączyć kilka najbardziej charakterystycznych elementów np. te, które przedstawiają twarz.

24 miesięczne dziecko dobrze kojarzy fakty i przewiduje następstwa. Słysząc dźwięk dzwonka do drzwi, oczekuje gości, kąpiel i kolacja zapowiadają rychłe pójście spać, umalowane usta mamy zwiastują jej nieubłagane wyjście.

Dwulatek  może znać już nawet ponad 100 słów. Buduje proste zdania, zaczyna rozumieć przymiotniki i przysłówki. Rozumie przeciwieństwa: „ładne-brzydkie”,  „dobre-złe”.

Ma także coraz lepszą pamięć: potrafi już przypomnieć sobie wydarzenia z przeszłości. 

Sprawdź co zapamięta twoje dziecko

Rady dla rodziców:

 • Zachęcaj dziecko do samodzielnej zabawy. W wieku dwóch lat może bawić się samo nawet kilkanaście minut. Samodzielna zabawa wzmacnia pewność siebie i uruchamia wyobraźnię. Nie znikaj mu jednak całkowicie z oczu. Możesz w tym czasie czytać książkę lub wykonywać drobne, domowe prace.
 • Gdy się z nim bawisz, daj z siebie wszystko. Gdy po kilkunastu minutach dziecko zacznie domagać się twojego współudziału, zaangażuj się całkowicie w zabawę. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, że jest ważne i że teraz poświęcasz mu czas całkowicie. 
 • Rób dziecku przyjemności. I nie, nie chodzi o zabawki, tylko o twój czas i zaangażowanie. Czas pędzi naprawdę szybko. Sama zobacz: twoje dziecko dopiero się urodziło a lada dzień zdmuchnie z tortu dwie świeczki.  Zanim się obejrzysz, będzie po maturze!
Przeczytaj także: Prezenty za 0 złotych

Poznaj 3 proste zabawy logopedyczne dla dwulatka

Obejrzyj film: Bilans dwulatka

Co cię może niepokoić?

 • Drobna budowa. Wzrost i waga dziecka w dużej mierze zależą od genów. Jeśli rodzice są filigranowi i niewysocy, ich dziecko nie wyrośnie raczej na wielkoluda. Jeśli dziecko jest na granicy normy (można to sprawdzić na siatkach centylowych), ale dobrze się rozwija, systematycznie przybiera na wadze i rośnie, a pediatra nie widzi powodu do niepokoju, nie ma sensu się tym martwić.
 • Strach przed lekarzem. 24 miesięczne dziecko ma już dobrą pamięć, dlatego może bać się lekarza, który - zdaniem  dziecka -  robił ostatnio dziwne rzeczy: badał stetoskopem, zaglądał do buzi itd. Baw się z maluchem w badanie misia i lalki, pokazuj mu proste książeczki na ten temat, obiecaj jakąś przyjemność po wizycie, np. pójście na plac zabaw czy nadmuchanie balonika. Nigdy nie starsz lekarzem i nie oszuku, że nie będzie bolało. Staraj się, by podczas wizyty w gabinecie malec czuł twoje wsparcie (posadź go na swoich kolanach, trzymaj za rękę). 
 • Niechęć do warzyw. Jeśli dziecko nie chce tknąć papryki, ze wstrętem odwraca się od sałaty i uważa, że surówki jada się za karę, najwyższy czas to zmienić. Im później się za to zabierzesz, tym będzie ci trudniej.

Co cię może zainteresować?

Dobra i zła dieta. Rozmowa o błędach w żywieniu dzieci
Siatki centylowe - jak interpretować wyniki?​
Tort urodzinowy dla dziecka -  ciekawe propozycje
Skąd się biorą wrażliwe dzieci?
Na kogo wyrośnie twoje dziecko
Wychowanie bezstresowe - tak czy nie
Katalog zabaw rozwijających dla dzieci w wieku 18 - 24 miesiące
Bilans dwulatka
Jak rozkręcić milczka 
Inteligencja emocjonalna
Koszmarne zabawki - z punktu widzenia rodziców
Pierwszy rowerek biegowy - sprawdź opinie!

Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Popularne tematy