Jak rozpoznać, że to już poród? Zobacz nasz film, w którym nasz ekspert, dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, wyjaśnia objawy, po których poznasz, że poród się zbliża, jak również te, które występują przed samym porodem i powinny być dla ciebie sygnałem, że należy już jechać do szpitala

Reklama

Spis treści:

  1. Objawy przed porodem
  2. Jak rozpoznać początek porodu?
  3. Skurcze przepowiadające, a skurcze porodowe
  4. Co to jest czop śluzowy?

Objawy przed porodem

Nadejście porodu zwiastuje:

Jak rozpoznać początek porodu?

Jak rozpoznać zbliżający się poród? W momencie odejścia wód płodowych zmniejsza się objętość macicy i jest to sygnał do rozpoczęcia porodu. Dlatego właśnie po odejściu wód musisz pojechać do szpitala. To wcale nie oznacza jednak, ze na 100 procent poród dziecka nastąpi w ciągu kilku godzin. Ale od tego momentu stan dziecka musi być monitorowany przez lekarza.

Regularne skurcze z reguły następują samoistnie, ale czasami trzeba pomóc w ich wywołaniu poprzez podanie oksytocyny. Jeżeli czynność skurczowa nie postępuje przez 4-8 godzin, to wtedy lekarze decydują się na wywołanie akcji porodowej.

Zobacz także

Skurcze przepowiadające, a skurcze porodowe

Już od 20. tygodnia ciąży twoja macica „trenuje” skurcze. Jest ich od 8 do 10 w ciągu dnia. Nie należy się nimi jednak przejmować, gdyż są to tzw. skurcze przepowiadające.
Skurcze porodowe muszą być regularne. Mogą być co pół godziny, godzinę lub dwie. Jeżeli jest to pierwszy poród, możesz w przerwie między skurczami wziąć prysznic i spokojnie spakować się do szpitala. Poród, zwłaszcza ten pierwszy trwa z reguły kilka, kilkanaście godzin, wiec spokojnie zdążysz dojechać o szpitala. Ważne: Jeżeli skurcze są już co 15 minut, nie zwlekaj i natychmiast pojedź do szpitala.

Co to jest czop śluzowy?

Czop śluzowy jest to korek z gęstego śluzu. Znajduje się on w szyjce macicy i chroni płód przed infekcją. Przed porodem zostaje „wypchnięty”, by zrobić miejsce dziecku, które ma się właśnie urodzić. Odejście czopa śluzowego jest jednym z objawów porodu – oznacza to, że szyjka macicy się rozwiera. Proces ten u każdej kobiety wygląda jednak inaczej, może trwać kilka godzin, ale niekiedy nawet dwa tygodnie.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama